Úvod > Aktuality > Nechte se pozvat na hrnčířské trhy nejen do Berouna
Nechte se pozvat na hrnčířské trhy nejen do Berouna
"> "> "> "> "> "> ">
Kultura

Nechte se pozvat na hrnčířské trhy nejen do Berouna

  • Vydáno2. května 2022
Jedním z měst, které ctí dávné řemeslné tradice, je Beroun. Místní bohatě zdobená keramika má dlouhou historii a navštívit zde můžete i Muzeum berounské keramiky. Velmi oblíbené jsou velké hrnčířské trhy, které se v Berouně konají dvakrát ročně. Na ty jarní, které proběhnou už 7. května, vás zve portál Kudy z nudy.

Hrnčířské trhy na jaře i na podzim

Berounská keramikaČím je pro Plzeň pivo a pro Kutnou Horu stříbro, tím je pro Beroun keramika. Zboží s hnědými a červenými odstíny, zdobené bílými přírodními motivy si před mnoha staletími oblíbili například císař Rudolf II. či Vilém z Rožmberka. Vy je můžete vidět například na jarních a podzimních hrnčířských trzích, kde své výrobky každý rok představuje několik desítek keramických a hrnčířských dílen z Česka i ze zahraničí.

berounské trhyJarní hrnčířské a řemeslné trhy, které se konají v sobotu a v neděli 7. a 8. května, nevzdávají poctu jen hrnčířům, ale i dalším řemeslníkům, třeba dráteníkům, sklářům nebo řezbářům. Ke koupi budou výrobky ze skla, svůj um předvedou umělečtí kováři, tkalci, brašnáři, mýdlaři a nebude chybět ani kartáčník. Oblíbené jsou také dřevozpracující várobky všeho druhu – hračky, loutky, hudební nástroje, šperkovnice, kazety, stolky, židličky aj. Nejvíce zastoupena bude ale, jako vždy, keramika! Vždy ručně vyráběna, zahradní, užitá dekorativní. Hrníčky se srdíčkem, tradiční kameninové hrnce, květináče, mísy a sádláky našich babiček. Vázy, sochy, plastiky, dekorační ozdoby. Vždy je dodržována původní technologie výroby, lidový či historický vzhled, ale najdete také moderní keramiku i porcelán. Jako každý rok, tak i letos se můžete těšit na výběr těch nejlepších současných řemesel s tradicí výroby. Přijďte se potěšit umnými výrobky a nákupem podpořit rukodělná řemesla a oblíbené řemeslníky.

berounské trhyTradiční jarní, hrnčířské a řemeslné trhy se budou opět konat na Husově náměstíBerouně, letos již po dvacáté! Po loňském, úspěšném rozdělení trhů do dvou termínů se organizátoři spolu s vedením města rozhodli dva termíny opět zopakovat. Je možné, že se nakonec tento druhý termín stane také berounskou tradicí. Těšíme se tedy na vás 7. a 8. května11. a 12. června 2022! Vystavovatelé budou na obou trzích pokaždé jiní, tedy oba jarní berounské trhy stojí za to navštívit! Květnové trhy začnou v sobotu 7. května od 8:00 do 18:00 a budou pokračovat v neděli 8. května od 9:00 do 17:00 hodin.

A pokud by se vám náhodou květnový ani červnový termín nehodil, zapište si do kalendáře data Podzimních hrnčířských a řemeslných trhů; ty proběhnou o víkendu 10. a 11. září.
 

Muzeum berounské keramiky

KeramikaZatímco na trzích na Husově náměstí a v okolních ulicích uvidíte hlavně moderní kousky nebo repliky, Muzeum berounské keramiky se věnuje především historii berounských hrnčířů v časech jejich největší slávy, tedy v období renesance na přelomu 16. a 17. století. Muzeum také slouží k pořádání přednášek, koncertů a dalších akcí.

Přízemní keramická dílna ožívá na jaře a v létě prvními workshopy, od nového školního roku muzeum nabídne také tvůrčí kroužky pro děti i dospělé. Do keramické historie Berouna se podíváte v archeologické expozici, praktické používání keramiky, kameniny a porcelánu si prohlédnete v části zvané "Kuchyně". Typická retro kuchyně našich prababiček obsahuje všechno, co musela mít po ruce správná hospodyně: hrnky, talíře, mísy, džbány, hrnce, pečicí formy a další potřebné náčiní. Muzeum je otevřené denně mimo pondělí od 10:00 do 17:00 hodin, vstupné stojí 50 korun.
 

Okouzlily vás hrnce a hrnečky?

Výrobky dílenPokud ano, zveme vás na další hrnčířské a keramické trhy, například do skanzenu Veselý Kopec, kam se v sobotu 14. května můžete vypravit na Hrnčířskou sobotu. O týden později zamiřte do Kostelce nad Černými lesy, kde se v sobotu 28. května koná už 28. ročník Keramických trhů. Tak jako do Berouna se i sem sjíždějí keramici z celého Česka i ze zahraničí, akci provází pestrý kulturní program a dokonce si můžete vyzkoušet práci na hrnčířském kruhu. V září se pak můžete vydat na velký Hrnčířský jarmark do Kunštátu.
Kunštát – město s hrnčířskou minulostí

Kunštát – město s hrnčířskou minulostí

Na rozhraní Boskovické brázdy a Hornosvratecké vrchoviny leží město Kunštát s tradiční hrnčířskou a keramickou tradicí. Kunštát byl založen ve 13. století, o něco málo starší je zdejší hrnčířství.

Muzeum berounské keramiky v Berouně

Muzeum berounské keramiky v Berouně

Muzea berounské keramiky se nachází v nově zrekonstruované budově v Zámečnické ulici. Zajímavá expozice hrnčířiny sahá až do raného novověku a k vidění jsou zde nejstarší vzorové kusy zaalpské evropské glazované keramiky.

Městské medvědárium v Berouně – navštivte medvědy z večerníčku

Městské medvědárium v Berouně – navštivte medvědy z večerníčku

Méďové ze stejnojmenného večerníčku od dob natáčení už vyrostli. Vidět je můžete kousek od centra Berouna, na zdejší Městské hoře, kde mají vybudováno volně přístupné medvědárium.

Další aktuality

25.9.
2022
Objevujte královská města Čech

Objevujte královská města Čech

Středočeský kraj | Památky
22.9.
2022
Stromem roku 2022 je Uranová hruška z Drásova

Stromem roku 2022 je Uranová hruška z Drásova

Středočeský kraj | Příroda
21.9.
2022
Za vínem se vydejte tento víkend na Karlštejn

Za vínem se vydejte tento víkend na Karlštejn

Středočeský kraj | Gurmánská turistika
21.9.
2022
Tipy proti nudě... aneb, kam o víkendu s dětmi

Tipy proti nudě... aneb, kam o víkendu s dětmi

Středočeský kraj | Zážitky