Úvod > Aktuality > Nechte se pozvat na hrnčířské trhy nejen do Berouna
Kultura

Nechte se pozvat na hrnčířské trhy nejen do Berouna

  • Vydáno9. května 2023
Jedním z měst, které ctí dávné řemeslné tradice, je Beroun. Místní bohatě zdobená keramika má dlouhou historii a navštívit zde můžete i Muzeum berounské keramiky. Velmi oblíbené jsou velké hrnčířské trhy, které se v Berouně konají dvakrát ročně. Na ty jarní, které proběhnou od 13. do 14. května, vás zve portál Kudy z nudy.
berounské trhyČím je pro Plzeň pivo a pro Kutnou Horu stříbro, tím je pro Beroun keramika. Zboží s hnědými a červenými odstíny, zdobené bílými přírodními motivy si před mnoha staletími oblíbili například císař Rudolf II. či Vilém z Rožmberka. Vy je můžete vidět například na jarních a podzimních hrnčířských trzích, kde své výrobky každý rok představuje několik desítek keramických a hrnčířských dílen z Česka i ze zahraničí.

keramikaJarní hrnčířské a řemeslné trhy, které se konají v sobotu a v neděli 13. a 14. května, nevzdávají poctu jen hrnčířům, ale i dalším řemeslníkům, třeba dráteníkům, sklářům nebo řezbářům. Ke koupi budou výrobky ze skla, svůj um předvedou umělečtí kováři, tkalci, brašnáři, mýdlaři a nebude chybět ani kartáčník. Oblíbené jsou také dřevozpracující várobky všeho druhu – hračky, loutky, hudební nástroje, šperkovnice, kazety, stolky, židličky aj. Nejvíce zastoupena bude ale, jako vždy, keramika! Vždy ručně vyráběna, zahradní, užitá dekorativní. Hrníčky se srdíčkem, tradiční kameninové hrnce, květináče, mísy a sádláky našich babiček. Vázy, sochy, plastiky, dekorační ozdoby. Vždy je dodržována původní technologie výroby, lidový či historický vzhled, ale najdete také moderní keramiku i porcelán. Jako každý rok, tak i letos se můžete těšit na výběr těch nejlepších současných řemesel s tradicí výroby. Přijďte se potěšit umnými výrobky a nákupem podpořit rukodělná řemesla a oblíbené řemeslníky.
 

Hrnčířské trhy na jaře, v létě i na podzim

berounské trhyTradiční jarní, hrnčířské a řemeslné trhy se budou opět konat na Husově náměstíBerouně, letos již po jedenadvacáté! Po předloňském, úspěšném rozdělení trhů do dvou termínů se organizátoři spolu s vedením města rozhodli nejen dva termíny zopakovat, ale také jeden přidat!

Keramici a další řemeslníci se na vás budou těšit 13. a 14. května10. a 11. června 2023! Vystavovatelé budou na obou trzích pokaždé jiní, oba jarní berounské trhy tedy stojí za to navštívit! Květnové trhy začnou v sobotu 13. května od 8:00 do 18:00 a budou pokračovat v neděli 14. května od 9:00 do 17:00 hodin. A pokud by se vám náhodou květnový ani červnový termín nehodil, zapište si do kalendáře data Podzimních hrnčířských a řemeslných trhů; ty proběhnou o víkendu 9. a 10. září.
 

Muzeum berounské keramiky

berounská keramikaZatímco na trzích na Husově náměstí a v okolních ulicích uvidíte hlavně moderní kousky nebo repliky, Muzeum berounské keramiky se věnuje především historii berounských hrnčířů v časech jejich největší slávy, tedy v období renesance na přelomu 16. a 17. století. Muzeum také slouží k pořádání přednášek, koncertů a dalších akcí.

Přízemní keramická dílna ožívá na jaře a v létě prvními workshopy, od nového školního roku muzeum nabídne také tvůrčí kroužky pro děti i dospělé. Do keramické historie Berouna se podíváte v archeologické expozici, praktické používání keramiky, kameniny a porcelánu si prohlédnete v části zvané "Kuchyně". Typická retro kuchyně našich prababiček obsahuje všechno, co musela mít po ruce správná hospodyně: hrnky, talíře, mísy, džbány, hrnce, pečicí formy a další potřebné náčiní. Muzeum je otevřené denně mimo pondělí od 10:00 do 17:00 hodin, vstupné stojí 50 korun.
 

Okouzlily vás hrnce a hrnečky?

Pokud ano, zveme vás na další hrnčířské a keramické trhy, například do skanzenu Veselý Kopec, kam se v sobotu 13. května můžete vypravit na Hrnčířskou sobotu. O týden později zamiřte do Kostelce nad Černými lesy, kde se v sobotu 27. května koná už 29. ročník Keramických trhů. Tak jako do Berouna se i sem sjíždějí keramici z celého Česka i ze zahraničí, akci provází pestrý kulturní program a dokonce si můžete vyzkoušet práci na hrnčířském kruhu. Ve dnech 16. a 17. září se pak můžete vydat na velký Hrnčířský jarmark do Kunštátu.
Muzeum berounské keramiky v Berouně

Muzeum berounské keramiky v Berouně

Muzea berounské keramiky se nachází v zrekonstruované budově v Zámečnické ulici. Zajímavá expozice hrnčířiny sahá až do raného novověku a k vidění jsou zde nejstarší vzorové kusy zaalpské evropské glazované keramiky.

Hrnčířská sobota na Veselém kopci

4. 5.
Hrnčířská sobota na Veselém kopci

Setkání hrnčířů a keramiků.

Vánoční hrnčířské a řemeslné trhy na Výstavišti v Praze

7. 12.8. 12.
Vánoční hrnčířské a řemeslné trhy na Výstavišti v Praze

Již dvacetiletou tradici mají naše vánoční, hrnčířské a řemeslné trhy na Výstavišti v Praze 7 v Holešovicích.

Městské medvědárium v Berouně

Městské medvědárium v Berouně

Na Městské hoře v Berouně je vybudováno volně přístupné medvědárium. Výběh doplňuje železobetonová stavba medvědince. Medvědárium leží kousek od centra města zhruba 10 minut od Husova náměstí a 15 minut z vlakového nádraží.

Další aktuality

Tankodromy, střelnice, cvičiště… aneb co vzniklo z bývalých vojenských základen?

Bývalé vojenské prostory jsou dobrým tipem na výlet pro ty, kteří hledají možnost procházky či túry odlehlou krajinou. Paradoxně se ve vojenských újezdech zachovaly vzácné druhy rostlin a živočichů, prostory také unikly chemizaci a zemědělským zásahům. A kde objevíte takovou pestrou krajinu či hluboké lesy? Nejznámější takovou oblastí jsou lesy v Brdech, pozornost přitahuje i revitalizace krajiny v Milovicích či Podyjí. Tipy, kam vyrazit na bývalá vojenská cvičiště, střelnice, tankodromy nebo letiště vám přináší Kudy z nudy.
Středočeský kraj | Příroda

Keltové v Nižboru zahájí novou sezonu svátkem Beltain

V sobotu 27. dubna se na zámku Nižbor uskuteční tradiční oslavy keltského svátku Beltain. Již několik let touto akcí pro veřejnost zahajují návštěvní sezónu v Informačním centru keltské kultury. Po zimě znovuotevřená stálá expozice o Keltech potěší zvídavé návštěvníky.
Středočeský kraj | Zážitky

Historický festival Bitva Libušín láká na bohatý program

Tip pro všechny milovníky historie a rodiny s dětmi na výlet za dobrodružstvím a historií do Libušína. Největší středověký festival v České republice se bude opět konat v údolí pod bývalým hradištěm kněžny Libuše. Byl založen již v roce 1991 jako jeden z prvních počinů svého druhu v Evropě. V roce 2024 se tak pořádá již 31. ročník této významné události, která se za roky svého trvání rozrostla na jednu z největších svého druhu na starém kontinentě. Největší středověká bitva ve střední Evropě, se uskuteční již v sobotu 27. dubna 2024 v Libušíně u Kladna.
Středočeský kraj | Zážitky

Jaro v Průhonickém parku láká k vycházkám

Užijte si jaro v plné parádě! Přijedete-li do Průhonického parku čeká vás i na konci dubna krásná vycházka. Základní okruh nejzajímavějšími partiemi parku je zajímavý celoročně, prochází pod Alpinem, na Hlavní vyhlídku, rozsáhlými lučními podél potoka Botiče, po hrázi rybníka. V dubnu je otevřeno denně od 7:00 do 19:00 hodin a milovníky flory potěší právě kvetoucí rododendrony i jarní Alpinum.
Středočeský kraj | Příroda

Sezóna chřestu je tady! Ten nejčerstvější pořídíte v Hostíně u Vojkovic

V Hostíně u Vojkovic na Mělnicku už vyrostl první letošní chřest! Na velkofarmě seženete „špargl“ od dubna do konce června. Kromě bílého a zeleného chřestu bude v průběhu chřestové sezóny pěstitel nabízet i nové odrůdy – koupíte tu také fialový chřest. Nenechejte si ujít oblíbené Chřestové a spolu s nimi i křenové slavnosti, které se letos uskuteční v sobotu 11. a v neděli 12. května 2024.
Středočeský kraj | Gurmánská turistika

Areál Monínec nabízí sportovní zážitky a spoustu zábavy po celý rok

Středočeský Areál Monínec, který leží jen zhruba hodinu jízdy od hlavního města, nabízí pohodlné ubytování, dobré jídlo, sport od rána do večera, ale také zasloužený odpočinek. A to po celý rok. Najdete jej na Javorové skále 80 km jižně od Prahy na pomezí Středočeského a Jihočeského kraje nedaleko města Sedlec-Prčice.
Středočeský kraj | Letní sporty

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Středočeský kraj

Naplánujte si originální dovolenou a objevte Středočeský kraj. Vydejte se za zábavou, poznáním, historií nebo odpočinkem do Památníku Karla Čapka na Staré Huti či za tradičním řemeslem do sklárny Rückl v Nižboru. Objevte zámek Březnice, muzeum Eduarda Štorcha v Lobči nebo prozkoumejte Památník národního útlaku a odboje Panenské Břežany. Do svých plánů na výlety zařaďte i Hornický skanzen Mayrau ve Vinařicích, Památník Vojna coby jediný dochovaný komunistický lágr v Česku anebo si užijte výlet s vůní čerstvě upečeného chleba na Hamousův statek ve Zbečně.
Středočeský kraj | Památky

Do Poděbrad se sjedou klasické italské vozy

Klub Fiat Car Classic srdečně zve veškeré italské vozy do roku výroby 1988 na sobotu 20. dubna 2024 do Poděbrad. Na lázeňské kolonádě bude živo, proběhne zde totiž 24. ročník výstavy vozidel, doplněný o soutěž elegance, dobové recesní převleky, soutěže, orientační jízdu historických vozidel s plněním dovednostních a znalostních úkolů, tombola a mnoho dalšího.
Středočeský kraj | Zážitky