!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Co chcete dělat? > Kostel svaté Markéty Antiochijské v Podlažicích
Památky

Kostel svaté Markéty Antiochijské v Podlažicích

Současný chrám svaté Markéty Antiochijské je dominatnou kraje. Byl vystaven na místě bývalého benediktinského kláštera založeného ve 12. století, který byl zničen za husitských válek.
Klášter byl jedním z nejchudších v Čechách. Do širšího povědomí se však dostal díky dochované knize Codex gigas (tzv. Ďáblova bible).

Jedná se o největší rukopisnou knihu světa s vyobrazením téměř půlmetrového ďábla. Je to nejenom přepis celé bible, ale obsahuje i Kosmovu Kroniku českou, řadu různých traktátů a menších spisů, kalendář s nekrology, zaklínadla a všelijaké dobové záznamy.

S historií podlažického kláštera včetně kostela svaté Markéty je možno se seznámit v Městském muzeu v Chrasti, kde je vystavena také replika Ďáblovy bible.

Samotná stavba kostela sv. Markéty v barokním stylu započala v roce 1696 z iniciativy královéhradeckého biskupa Jana Františka z Talmberka. Biskup zde byl podle svého přání po smrti v roce 1698 pochován.
Zobrazit více
Naposledy změněno: 7. 8. 2020

Ubytování a restaurace v okolí

Ubytování chata Vrbatovka

Ubytování chata Vrbatovka

Vrbatův Kostelec, Východní Čechy
Epifany patisserie

Epifany patisserie

Zaječice, Východní Čechy
Mlýn Skály ve Slatiňanech

Mlýn Skály ve Slatiňanech

Slatiňany, Východní Čechy
Motorest Bonet ve Slatiňanech

Motorest Bonet ve Slatiňanech

Slatiňany, Východní Čechy