Kosmonosy

Ačkoli jsou Kosmonosy samostatné město, s Mladou Boleslaví sousedí tak těsně, že nepoznáte, kde jedno končí a druhé začíná. Známá je především zdejší Loreta a bývalý piaristický klášter, v němž sídlí druhá nejstarší psychiatrická léčebna v Česku.

Kosmonosy a Černínové

O rozvoj Kosmonos se zasloužil zejména rod Černínů. Nechali vybudovat kostel Povýšení sv. Kříže, jeden z prvních barokních chrámů v okolí, Loretu a piaristický klášter s gymnáziem, jenž se stal střediskem vzdělanosti celého Mladoboleslavska. Zámek, v němž nyní sídlí škola a muzeum, prý sehrál důležitou roli při stavbě Černínského palácePraze: palác musel stát na takovém místě, aby z jeho oken byl za jasného počasí vidět právě kosmonoský zámek.
 

Rodinná dílna Jelínkových

Část kosmonoského muzea mapuje umění rodu Jelínků. Majitelé barokní řezbářské a sochařské dílny znamenali pro Mladoboleslavsko totéž, co pro jiné regiony známější Braunové či Brokoffové. Díla Josefa Jiřího Jelínka (1697–1776) můžete obdivovat nejenom v místním kostele, ale také na hradě Valdštejn, na mostě před zámkem v Hrubé Skále a v chrámu sv. Máří MagdalénySobotce. Díla rodiny Jelínků jsou vystavena také v lapidáriu na zámku v Mnichově Hradišti.
 

Pravěký skanzen a roubená zvonice

Výlet do dávné minulosti vám umožní návštěva pravěkého skanzenu Altamira, kterou vytvořili členové dětského zájmové sdružení experimentální archeologie. Prohlédnete si tu například repliku megalitické památky Stonhenge, středověkou sklářskou huť nebo dílnu pro tavbu bronzu. K procházce do okolí láká zřícenina hradu Zvířetice, přírodní rezervace Vrch Baba a secesní kostel sv. HavlaHorních Stakorech, v jehož blízkosti stojí roubená dřevěná zvonice se šindelovou střechou.

Přírodní rezervace Vrch Baba a Dědek u Kosmonos

Vulkanický suk o dvou vrcholech s názvy Baba a Dědek se nachází mezi obcemi Kosmonosy a Bakov nad Jizerou. Tato čedičová vyvýšenina je otevřeným torzem někdejšího sopečného kráteru.
Kosmonosy, Středočeský kraj

Zámek Kosmonosy

Původně renesanční zámek byl vybudován v 16. století a později přestavěn v barokním stylu. K zámku patřila rozsáhlá obora a park, kde byla chována vysoká i černá zvěř. V zámku sídlí základní škola a muzeum.
Kosmonosy, Středočeský kraj

Pravěký skanzen Altamira v Kosmonosech

Vypravte se po stopách historie a pokuste se poodhalit alespoň některé z neobjasněných záhad pravěku. Přijďte blíž a na dávnou minulost si vlastníma rukama sáhněte.
Kosmonosy, Středočeský kraj

Piaristický klášter v Kosmonosích

Piaristické gymnázium nechal zřídit po třicetileté válce hrabě Heřman Jakub Černín z Chudenic. Kosmonoské gymnázium jako jedno z prvních v českém království získávalo uznání za úspěšnou vzdělávací činnost a stávalo se kulturním centrem kraje. Vyučování začalo v roce 1688.
Kosmonosy, Středočeský kraj

Muzeum Kosmonosy

Muzem sídlí v prostorách místního zámku. Nacházejí se zde expozice Baroko v Kosmonosech, expozice věnované textilní minulosti města a slavným rodákům. V budově zámku byl v roce 1985 natočen film Pohlaď kočce uši.
Kosmonosy, Středočeský kraj

Relaxační víkendový pobyt u Mladé Boleslavi

Wellness víkend s komfortním ubytováním, lahodnou stravou a hlavně s pestrou nabídkou relaxačních procedur.
Kosmonosy, Středočeský kraj

Dřevěná zvonice v Horních Stakorech

Dřevěná zvonice pochází z konce 17. století. Stojí před hřbitovem na nízké kamenné podezdívce a střechu má šindelovou. Blízko zvonice stojí socha sv. Jana Nepomuckého na hranolovitém pískovcovém podstavci.
Kosmonosy, Středočeský kraj

Relaxační víkend v lázeňském hotelu u Mladé Boleslavi

V Galatee jsou relaxační pobyty velmi populární. Doporučujeme je všem, kteří hledají zklidnění, psychickou úlevu, zastavení se. Pokud máte na odpočinek jenom 2 dny využijte víkendový balíček pro 2 osoby na 2 noci. Přemýšleli jste někdy o stylu svého života?
Kosmonosy, Středočeský kraj

Pojeďte na výlet


S osobností na procházku: do Příbrami a po Příbramsku s Janem Drdou

Městečko na dlani, Vyšší princip, Němá barikáda, Hrátky s čertem a spousta krásných a originálních českých pohádek: to jsou nejznámější díla Jana Drdy (1915–1970). Pojďte se v jeho stopách vypravit pěšky po Příbrami a nechte se portálem Kudy z nudy inspirovat k dalším výletům do okolí – a do pohádek.
s J. Drdou Příbramskem, Cesty krajinou

S osobností na procházku: na Křivoklátsko a podél Berounky s Otou Pavlem

Dukla mezi mrakodrapy, Plná bedna šampaňského, Smrt krásných srnců anebo Jak jsem potkal ryby: to jsou nejznámější knížky spisovatele a novináře Oty Pavla (1930–1973). Povídky z Křivoklátska, kraje jeho dětství, se líbily tolika čtenářům, že se o údolí Berounky v okolí Luhu u Branova dodnes mluví jako o kraji Oty Pavla. Pojďte se s ním seznámit!
Křivoklátsko a Berounka s Otou Pavlem, Výlety s příběhem

Baťův malý Zlín ve Zruči nad Sázavou

Když se řekne Baťa, vybaví se většině lidí boty a Zlín. Nebo také Zruč nad Sázavou, takový malý Zlín asi 70 kilometrů od Prahy. Městečko, které s příchodem obuvnického gigantu v roce 1939 dostalo úplně jinou tvář, zapříčiněnou nebývalým rozvojem.
po Baťově Zruči, Cesty poznání

Běžecká trasa Konopiště

Tato běžecká trasa je ideální pro sportovní turisty, kteří přijeli na zámek Konopiště a chtějí se přitom trochu proběhnout.
běžecká trasa Benešov, Cesty pro zdraví