Kosmonosy

Ačkoli jsou Kosmonosy samostatné město, s Mladou Boleslaví sousedí tak těsně, že nepoznáte, kde jedno končí a druhé začíná. Známá je především zdejší Loreta a bývalý piaristický klášter, v němž sídlí druhá nejstarší psychiatrická léčebna v Česku.

Kosmonosy a Černínové

O rozvoj Kosmonos se zasloužil zejména rod Černínů. Nechali vybudovat kostel Povýšení sv. Kříže, jeden z prvních barokních chrámů v okolí, Loretu a piaristický klášter s gymnáziem, jenž se stal střediskem vzdělanosti celého Mladoboleslavska. Zámek, v němž nyní sídlí škola a muzeum, prý sehrál důležitou roli při stavbě Černínského palácePraze: palác musel stát na takovém místě, aby z jeho oken byl za jasného počasí vidět právě kosmonoský zámek.
 

Rodinná dílna Jelínkových

Část kosmonoského muzea mapuje umění rodu Jelínků. Majitelé barokní řezbářské a sochařské dílny znamenali pro Mladoboleslavsko totéž, co pro jiné regiony známější Braunové či Brokoffové. Díla Josefa Jiřího Jelínka (1697–1776) můžete obdivovat nejenom v místním kostele, ale také na hradě Valdštejn, na mostě před zámkem v Hrubé Skále a v chrámu sv. Máří MagdalénySobotce. Díla rodiny Jelínků jsou vystavena také v lapidáriu na zámku v Mnichově Hradišti.
 

Pravěký skanzen a roubená zvonice

Výlet do dávné minulosti vám umožní návštěva pravěkého skanzenu Altamira, kterou vytvořili členové dětského zájmové sdružení experimentální archeologie. Prohlédnete si tu například repliku megalitické památky Stonhenge, středověkou sklářskou huť nebo dílnu pro tavbu bronzu. K procházce do okolí láká zřícenina hradu Zvířetice, přírodní rezervace Vrch Baba a secesní kostel sv. HavlaHorních Stakorech, v jehož blízkosti stojí roubená dřevěná zvonice se šindelovou střechou.

Aktivity ve městě Kosmonosy

Loreta Kosmonosy

K architektonickým skvostům města Kosmonosy patří Loreta. Byla postavena v letech 1702-1708 podle návrhu italského architekta Giovanni Alliprandiho na místě kostelíka svatého Martina. Areál Lorety je průběžně opravován a restaurován. O víkendech je zde zajištěn průvodce.
Kosmonosy, Středočeský kraj

Zámek Kosmonosy

Původně renesanční zámek byl vybudován v 16. století a později přestavěn v barokním stylu. K zámku patřila rozsáhlá obora a park, kde byla chována vysoká i černá zvěř. V zámku sídlí základní škola a muzeum.
Kosmonosy, Středočeský kraj

Přírodní rezervace Vrch Baba a Dědek u Kosmonos

Vulkanický suk o dvou vrcholech s názvy Baba a Dědek se nachází mezi obcemi Kosmonosy a Bakov nad Jizerou. Tato čedičová vyvýšenina je otevřeným torzem někdejšího sopečného kráteru.
Kosmonosy, Středočeský kraj

Pravěký skanzen Altamira v Kosmonosech

Vypravte se po stopách historie a pokuste se poodhalit alespoň některé z neobjasněných záhad pravěku. Přijďte blíž a na dávnou minulost si vlastníma rukama sáhněte.
Kosmonosy, Středočeský kraj

Dřevěná zvonice v Horních Stakorech

Dřevěná zvonice pochází z konce 17. století. Stojí před hřbitovem na nízké kamenné podezdívce a střechu má šindelovou. Blízko zvonice stojí socha sv. Jana Nepomuckého na hranolovitém pískovcovém podstavci.
Kosmonosy, Středočeský kraj

Piaristický klášter v Kosmonosích

Piaristické gymnázium nechal zřídit po třicetileté válce hrabě Heřman Jakub Černín z Chudenic. Kosmonoské gymnázium jako jedno z prvních v českém království získávalo uznání za úspěšnou vzdělávací činnost a stávalo se kulturním centrem kraje. Vyučování začalo v roce 1688.
Kosmonosy, Středočeský kraj

Relaxační víkendový pobyt u Mladé Boleslavi

Wellness víkend s komfortním ubytováním, lahodnou stravou a hlavně s pestrou nabídkou relaxačních procedur.
Kosmonosy, Středočeský kraj

Muzeum Kosmonosy

Muzem sídlí v prostorách místního zámku. Nacházejí se zde expozice Baroko v Kosmonosech, expozice věnované textilní minulosti města a slavným rodákům. V budově zámku byl v roce 1985 natočen film Pohlaď kočce uši.
Kosmonosy, Středočeský kraj

Inspirace na výlety z oblasti Pojizeří a Polabí


Po stopách šlechtických rodů: s Habsburky na lovy a hony do Brandýsa nad Labem

Habsburkové sice vládli rakouské monarchii z Vídně, ale mnozí členové rodu měli svá zázemí v Čechách a na Moravě. Jedním z nejoblíbenějších míst habsburských císařů a králů byl zámek v Brandýse nad Labem. Vypravte se s Kudy z nudy na výlet do města a jeho okolí, kam postupně zavítali všichni panovníci Habsburské dynastie.
S Habsburky na procházku i na lov, Výpravy za kuriozitami

Vánoční pohoda na zámku Mcely a Polabské vánoční trhy

Zámek Mcely nabízí po celý adventní čas pohodu a klid se zajímavým programem. Zanechte shon za mcelskou branou a vychutnejte si výjimečný čas konce roku. A pokud vás lenošení omrzí, projděte se Jabkenickou oborou nebo zamiřte na Polabské vánoční trhy do Lysé nad Labem.

Na zámku a v podzámčí – dva odlišné světy na břehu Labe

Do dvou zcela odlišných světů můžete nahlédnout v Polabí. Nejdřív navštívíte honosné interiéry brandýského zámku, jehož zdi hostily císaře Rudolfa II. i ruského cara Alexandra I., a potom můžete porovnat rozdíl životního stylu našich předků v Polabském muzeu, které, jako každý rok, ožívá nyní působivou adventní atmosférou.

Výlet do Lysé nad Labem za orientalistou Bedřichem Hrozným

Bedřich Hrozný (6. května 1879 Lysá nad Labem – 12. prosince 1952 Praha) byl mezinárodně uznávaný český klínopisec a orientalista, který rozluštil jazyk starověkých Chetitů a položil tak základy oboru chetitologie. Jako jeden z prvních badatelů v oblasti klínopisných studií obrátil pozornost k otázkám hmotné kultury starověkých civilizací.
Lysá nad labem, Výlety s příběhem