Úvod > Aktuality > Tipy, kde si užít zimní Prahu na běžkách či na bruslích
Zimní sporty

Tipy, kde si užít zimní Prahu na běžkách či na bruslích

  • Vydáno4. února 2019
Zima letos dorazila i hlavního města a okolí. Řada milovníků zimních sportů tak vlastně nemusí opouštět území Prahy a přesto si skvěle užít zimní den na běžkách nebo na bruslích. Z našich tipů, kam se vydat na pěkný zimní výlet si určitě vyberete!

Tipy pro milovníky běhu na lyžích

Praha běžky HvězdaV posledních dnech napadlo i v Praze a blízkém okolí dost sněhu, a byť nedosahuje závratných výšin, díky nízkým teplotám se stále drží. Do upravené stopy tak můžete vyrazit k oboře Hvězda na Praze 6, kde naleznete běžkařský okruh VypichAktuálně okruh měří 350 metrů. V areálu je k dispozici půjčovna lyží, převlékárny a toalety. Během dopoledních hodin ovál slouží především školám. K dispozici je také večerní lyžování. Využití dráhy je pro běžkaře zdarma.
 
Pokud byste se chtěli vypravit spíše do lesoparků, doporučujeme nasadit běžky v rozlehlé Divoké Šárce, Ďáblickém háji, Hostivařském lesoparku a Milíčovském lese, v Kunratickém lese nebo v Klánovicích.
 

Z Prahy dál...

Běžky Ladův krajV zimě láká k delším výletům velmi oblíbená trasa okolo Berounky směrem na Karlštejn nebo zpět – výhodou je tu snadno dostupný vlak, který se prakticky vine po celé trase. Začít se dá už třeba v Chuchli a pokračovat na Lahovice, Černošice, Dobřichovice a Karlštejn. Pokud udeří velké mrazy, mohou příznivci bruslení dojet na Karlštejn vlakem a zpátky ku Praze klouzat po Berounce.
 
Když se povede zimní sezona a na Brdech (Hřebenech) je dost sněhu, je tím nejlepším běžkovým terénem v sousedství Prahy brdská magistrála – začít se dá už třeba na Zbraslavi. Hřebeny (severovýchodní část Brdské vrchoviny) jsou ze všech brdských oblastí partií bezesporu nejznámější, nejdosažitelnější a proto také relativně nejvíce navštěvovanou. Velmi populární je zhruba patnáctikilometrový úsek mezi Černolicemi a Kytínem, kde doporučujeme zajížďku na vrch Skalka s kaplí sv. Máří Magdalény. Tam si kromě krásného prostředí užijete i skvělý výhled do okolí. Nejoblíbenějším výchozím bodem pro výlety severní částí Hřebenů je parkoviště u silnice Mníšek – Řevnice, dá se parkovat ale i v Černolicích.

Další běžkařský ráj se nachází v Ladově kraji, kde najdete několik populárních oblastí navštěvovaných běžkaři již dlouhá léta. Patří mezi ně Voděradské bučiny, Hornopožárské polesí a lesy mezi Říčany, Mukařovem a Struhařovem. Trasy zde vedou po lesních cestách.
 

Kde si v Praze zabruslit

BrusleníKe známým místům patří kluziště na Františku. Na ledové ploše o rozměrech 40 x 20 metrů můžete zabruslit každý den v týdnu, k využití je i půjčovna bruslí a jejich broušení. Před OC Arkády Pankrác je otevřeno venkovní ledové kluziště. Bruslí se denně i o víkendech od 9 do 21 hodin, a to za každého počasí. Zabruslit si lze od prvního prosince do poloviny března také pod Žižkovskou věží. Bruslí se každý den od 9 do 21 hodin. Vstupné na led je 100 Kč.

Do 24. února je otevřeno kluziště na Letné, v blízkosti ulice Milady Horákové naproti fotbalovému stadionu Sparta. Největší ledová plocha v Praze je otevřena denně od 9 do 21 hodin a vstup na ní je zcela zdarma.

BruslePokud se počasí vydaří a "mrzne, až praští", je mezi pražskými bruslaři populární Hamerák, neboli Hamerský rybník v Záběhlicích. Led sice nebývá optimální, často je hrbolatý, nebo rozježděný, ale tuto nevýhodu převažuje možnost bruslit i večer a v noci – rybník totiž osvětluje veřejné osvětlení. Na jedné straně rybníka je v provozu Lechovický sklípek zaměřený na víno a na druhé straně funguje moderní restaurace Hamr připojená ke sportovnímu centru.

Dalčí soustava rybníků je na Kunratickém potoce. Bruslí se především na Horním Kunratickém rybníku. Populární je velká ledová plocha na Džbánu u Divoké Šárky. Brzo zamrzá Únětický rybník v Tichém údolí. Na jihu Prahy je oblíbený Šeberák a rybníky v Průhonickém parku nebo Hostivařském lesoparku. Pokud zasáhnou Prahu opravdu silné mrazy, vydávají se bruslaři i na Vltavu. Oblíbené jsou jachetní přístavy v Podolí, Libni a Holešovicích, které ovšem letos zatím zamrzlé nejsou. Podle předpovědi by však měl být únor mrazivý, tak nezbývá než si počkat, až příroda vytvoří příznivé podmínky k venkovnímu bruslení na přírodním ledu.
Divoká Šárka – oáza v ruchu velkoměsta

Divoká Šárka – oáza v ruchu velkoměsta

Romantické skalnaté údolí spojované s legendou o Šárce a Ctiradovi, která se údajně ve zdejších lesích odehrála. Rozlehlá lesní oblast na území Prahy působí jako oáza v ruchu velkoměsta a každého nového návštěvníka překvapí nečekanou přírodní scenérií.

Hostivařský lesopark

Hostivařský lesopark

Hostivařský lesopark vznikl v 60. letech minulého století jako rekreační zázemí pro nově budované pražské Jižní Město. Nový les vyrostl převážně na zemědělské půdě v sousedství Hostivařské nádrže.

Ďáblický háj s tajemným vrchem Ládví

Ďáblický háj s tajemným vrchem Ládví

Nejvyhledávanější místo pro relaxaci a procházky v přírodě je na Praze 8 Ďáblický háj. Často zde probíhají akce pro děti, naučné stezky, nebo sportovní klání. Najdete zde několik dětských hřišť a prolézaček a nachází se zde také místo zvané Areál zdraví.

Na běžkách Ladovým krajem

Na běžkách Ladovým krajem

V Ladově kraji najdete několik populárních oblastí navštěvovaných běžkaři již dlouhá léta. Patří mezi ně Voděradské bučiny, Hornopožárské polesí a lesy mezi Říčany, Mukařovem a Struhařovem. Trasy zde vedou po lesních cestách.

Na běžkách po Hřebenech – brdská magistrála nedaleko Prahy

Na běžkách po Hřebenech – brdská magistrála nedaleko Prahy

Brdské Hřebeny jsou severovýchodní částí Brdské vrchoviny. Když se povede zimní sezona a na Brdech je dost sněhu, je brdská magistrála tím nejlepším běžkovým terénem v sousedství Prahy. A začít se dá už třeba na Zbraslavi.

Přírodní rezervace Klánovický les

Přírodní rezervace Klánovický les

Klánovický les je tradičním vycházkovým místem s hustou sítí turistických i cyklotras, s okružní naučnou stezkou, dětským hřištěm a řadou odpočívadel. Kromě zajímavých přírodních scenérií březových hájků, mokřadů a lesních rybníčků, stojí za pozornost také pozůstatky zaniklých středověkých vesnic.

Přírodní park Botič – Milíčov s naučnou stezkou Povodím Botiče

Přírodní park Botič – Milíčov s naučnou stezkou Povodím Botiče

Přírodní park Botič – Milíčov se nachází na jihovýchodě Prahy. Byl zřízen roku 1968 a předmětem ochrany jsou především nivy podél meandrujícího Botiče a Pitkovického potoka včetně Milíčovského lesa s rybníky. Spolu s PP Říčanka je nejstarším pražským přírodním parkem.

Přírodní rezervace Údolí Únětického potoka a Roztocký háj – Tiché údolí

Přírodní rezervace Údolí Únětického potoka a Roztocký háj – Tiché údolí

Na severozápadním okraji Prahy mezi Suchdolem a Úněticemi leží místo častých výletů Pražanů, PR Údolí Únětického potoka. Toto území společně s PR Roztocký háj-Tiché údolí tvoří velký lesní a lesostepní komplex na okraji hlavního města.

Procházka oborou Hvězda

Procházka oborou Hvězda

Obora Hvězda láká k příjemné procházce za každého ročního období. Od jara do podzimu si můžete vyjít pod staré duby a buky na zdravotní špacír a když v zimě napadne dostatek sněhu, mohou cesty pakem i lesním podrostem posloužit jako pěkný běžkařský terén.

Průhonický park – zahrady s puncem UNESCO

Průhonický park – zahrady s puncem UNESCO

Pohádková příroda pouze pár kilometrů od hranic hlavního města – to je Průhonický zámecký park, ve kterém byla natočena řada pohádek. Jeden z největších přírodně krajinářských parků v Evropě s rozlohou 240 hektarů se nachází v členitém údolí meandrující říčky Botič.

Další aktuality

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu v Praze

Chtěli byste navštívit hlavní město, ale spát v drahém hotelu se vám nechce? Vyzkoušejte pražské kempy! Moderně zařízené areály vítají stanaře, karavanisty i ty, kteří si přejí přespat třeba v chatičce nebo mobilheimu. Většina kempů leží na klidných místech – u řeky Vltavy či nedaleko centra v přírodních lokalitách.
Praha | Ubytování

Na Pražském hradě proběhne 1. května Svátek růžových vín

Moravská a česká růžová vína se i letos představí 1. května v Praze. Již dvaadvanáctý ročník oblíbeného Svátku růžových vín zahájí tradičně novou sezonu. Růžová vína budou pro návštěvníky připravena ve velmi atraktivní lokalitě Villy Richter a na přilehlé Svatováclavské vinici na Pražském hradě. Svá růžová vína představí několik desítek vinařství, ochutnat můžete více než 100 vzorků. Vyzkoušet můžete také kombinaci růžových vín s vybranými lahůdkami. Svátek růžových vín je jednou z největších přehlídek tuzemských rosé, v Praze pak vůbec největší.
Praha | Gurmánská turistika

Niche Tourism: jaké oblíbené téma mají vaše cesty?

Výraz Niche Tourism asi neznáte, ale mnozí z vás jej přesto už dávno provozují. Jednoduše řečeno jde o všechny netradiční formy cestování, jejichž popularita stále roste. I na Kudy z nudy vás lákáme na cestování, při kterém zažijete něco navíc.
Praha | Životní styl

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (27.4. – 28.4.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Bitva Libušín 2024 – pocta Janu Žižkovi, Automobilové klenoty na golfovém hřišti v Hostivaři, Zahájení sezony Muzea ČD v Lužné u Rakovníka, Zahájení sezony v Centru řemesel a zahrad Botanicus v Ostré, Festival ABC – zábava pro všechny děti od 2 do 99 let. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
Praha | Zážitky

10 tipů, kam za sochami Davida Černého

David Černý je jednou z nejvýraznějších postav české výtvarné scény. Do povědomí veřejnosti jej dostalo hlavně přetření smíchovského tanku na růžovo, kůň v Lucerně, miminka na Žižkovské věži, nebo Entropa během českého předsednictví EU v roce 2009. Naposledy vzbudily emoce informace o nových sochách motýlů, které budou na budově opravovaného Máje v centru Prahy. Než se tak stane, tak se podívejte na tipy portálu Kudy z nudy, kam za sochami Černého můžete vyrazit.
Praha | Kultura

Oslavte Den Evropy a 20 let od vstupu České republiky do EU

Oslavy Dne Evropy se konají druhý květnový týden na veřejných prostranstvích evropských měst každý rok. Evropská unie oslavuje 9. května vyhlášení Schumanovy deklarace v roce 1950 a úspěchy, kterých dosáhla. Česká republika si letos připomíná dvacet let od vstupu do Evropské unie. Zároveň brzy nastanou evropské volby a Evropský parlament zve na zajímavé akce po celé Evropě. Kudy u nudy vás zve na pár vybraných akcí v Praze, Jihlavě, Trojmezí nebo Hradci Králové.
Praha | Kultura

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Praha

Poznejte opomíjené krásy Prahy! Ve městě najdete vedle celosvětově proslulých historických památek řadu dalších zajímavých míst. Prohlédněte si Rothmayerovu a Bílkovu vilu, Galerii Josefa Sudka nebo vilu nebo Hvězdárnu Ďáblice. Projděte se Starým městem a objevte Clam-Gallasův palác, který patří k nejvýznamnějším architektonickým památkám Prahy a České republiky. Vezměte děti na nejstarší dochovaný podlahový kolotoč v Evropě na Letné, prohlédněte si Národní památník na Vítkově s jezdeckou sochou Jana Žižky a fantastickým výhledem, anebo Prahu takovou, jaká byla v době panování Karla IV. v zajímavé expozici v domě U Zlatého prstenu.
Praha | Životní styl

Staroměstská a Malostranská mostecká věž: brány Karlova mostu, které se pletou i Pražanům

Nabízejí krásný výhled, spoustu zajímavých informací o historii Prahy a také nejedno středověké tajemství. Mostecké brány Karlova mostu sloužily jako strážkyně Starého Města a Malé Strany. Obě se mohly uzavřít a nepovolaným osobám tak znemožnit přístup do nebo odchod z Karlova mostu. Pozvánku na návštěvu obou věží a další zajímavosti o nich vám přináší Kudy z nudy.
Praha | Památky