Úvod > Co chcete dělat? > Na běžkách po Hřebenech – brdská magistrála nedaleko Prahy
Zimní sporty

Na běžkách po Hřebenech – brdská magistrála nedaleko Prahy

Brdské Hřebeny jsou severovýchodní částí Brdské vrchoviny. Když se povede zimní sezona a na Brdech je dost sněhu, je brdská magistrála tím nejlepším běžkovým terénem v sousedství Prahy. A začít se dá už třeba na Zbraslavi.
Hřebeny jsou ze všech brdských oblastí partií bezesporu nejznámější, nejdosažitelnější a proto také relativně nejvíce navštěvovanou. Je to téměř jednolitý, v celé své délce zalesněný hřeben, táhnoucí se přímým jihozápadním směrem od jižního okraje Prahy (Zbraslav) téměř až k Příbrami, tedy vzdušnou čarou cca 35 km. Nad Prahou začíná Cukrákem na kótě necelých 400 m, na jihozápadě se pak výška kopců pohybuje těsně pod 700 m. Přes celé pohoří vede hřebenová turistická trasa, značená červenou značkou.
 
S výletem můžete začít už na autobusové zastávce „Báně“ (bus č. 129, 318 ze Smíchovského nádraží) od které vede červená směrem na Jíloviště. Odtud ale budete muset ještě nastoupat přibližně 100 výškových metrů, než se dostanete ke kopci, jež tvoří začátek brdského hřebene, 411 m vysokému vrcholu Cukrák.
 

Nejoblíbenější úsek Černolice – Kytín

Ten pravý běžkařský ráj ale začíná na široké hřebenové cestě u Černolic a pokračuje několik desítek kilometrů jihozápadním směrem. Po téměř celou dobu kopíruje červenou turistickou značku. Velmi populární je zhruba patnáctikilometrový úsek mezi Černolicemi a Kytínem, kde doporučujeme zajížďku na vrch Skalka s kaplí sv. Máří Magdalény. Tam si kromě krásného prostředí užijete i skvělý výhled do okolí. Nejoblíbenějším výchozím bodem pro výlety severní částí Hřebenů je parkoviště u silnice Mníšek – Řevnice, dá se parkovat ale i v Černolicích.


Z Mokrovrat a Malé Hraštice

Jiným dobrým nástupištěm, zvláště když je dostatek sněhu i pod Brdy, je také Dobříš, resp. vlakové zastávky Mokrovraty a Malá Hraštice na trati mezí ní a Prahou. Ty totiž leží totiž na samém okraji mohutných brdských lesů a po cestách jimi vedoucími lze snadno dosáhnout jak hřebenové magistrály, tak silniček a cest vedoucích krásnou přírodou po jižním úbočí Brd. Většina z nich je navíc, stejně jako samotná hřebenovka, vedena prakticky po vrstevnici nebo jen s nepatrnými převýšeními.
 

Delší trasa z Hostomic směrem k metropoli

Pro ty, kteří se raději nechají vyvézt ráno co nejdál od Prahy a pak naberou kurz k metropoli, je výhodné začít například v sedle mezi legendární keltskou horou Plešivec, pyšnící se řadou pověstí, legend a fantastickým výhledem z Čertovy vyhlídky a hlavním hřebenem. Sem se lze dostat poměrně snadno autobusem nebo od vlaku ze zastávky Hostomice, popř. Radouš.
 

Pohoda neporušenou přírodou z Bukové pro nenáročné

Těm, kteří by rádi vyrazili do „hor“, ale nechce se jim škrábat do vršku, doporučujeme vyjet autem na zapomenutou silničku z Hostomic do Bukové u Příbrami a lyže nazout v místě zvaném Pod Provazcem, které se nachází přímo na hřebeni. Celkem se zdejší hřebenovka, končící prudkým sjezdem do údolí Litavky a do Jinců, za kterými začíná ještě nádhernější část Brd, může pochlubit více než 30 kilometry délky. Trasa navíc vede hustými lesy a u skalnatého hřebene Kuchyňky i původními pralesy.

Trasa zde nepřekonává prakticky žádné významné převýšení a většina hřebene vede v nadmořské výšce kolem 550 až 650 metrů nad mořem.
 

Informace o stavu sněhu

Info o aktuálním stavu sněhu, počasí atd. vám prozradí na kontaktu brdskastopa@brdskelisty.cz nebo webu www.brdskastopa.cz (telefon není k dispozici)

Na co vám odpoví
  • zprávy o stavu sněhu na Brdech
  • hlášení o spatření / lapení Yettiho
  • žádosti o certifikaci vlastních měřidel

Ubytování a restaurace v okolí

Rezidence Holšín

Rezidence Holšín

Rosovice, Středočeský kraj
Ermi Hotel

Ermi Hotel

Jince, Středočeský kraj
Minipivovar Energon a penzion Nový Rybník

Minipivovar Energon a penzion Nový Rybník

Obořiště, Středočeský kraj
Rodinný pivovar Vilém v Jincích

Rodinný pivovar Vilém v Jincích

Jince, Středočeský kraj