Úvod > Co chcete dělat? > Zimní sporty > Na běžkách Ladovým krajem
Zimní sporty

Na běžkách Ladovým krajem

V Ladově kraji najdete několik populárních oblastí navštěvovaných běžkaři již dlouhá léta. Patří mezi ně Voděradské bučiny, Hornopožárské polesí a lesy mezi Říčany, Mukařovem a Struhařovem. Trasy zde vedou po lesních cestách.
Kopcovitá krajina s vyšší nadmořskou výškou, množství luk a pastvin s travnatým povrchem nabízí řadu zajímavých příležitostí pro víkendové běžkování, pro večerní kondiční vyjížďky s čelovkou i pro backcountry toulky volnou krajinou.

Ladův kraj ale nabízí i řadu míst, kam se můžete vydat i jen při několika centimetrech sněhu. Je vyzkoušeno, že na těchto místech stačí pouhých 5-6 cm. Doporučujeme v tom případě ale spíše starší lyže – kameňáčky místo nových závodních. Budete tak mít příležitost podívat se do krásných zákoutí zdejšího kraje. Při nedostatku sněhu jsou doporučené trasy vhodné i pro zimní pěší vycházky.


Nejkrásnější trasy Ladova kraje

Voděradské bučiny a okolí (okruh 23 km)
Tradiční destinace. Rozsáhlý lesní komplex. Podmínkou je dostatek sněhu.
 
Hornopožárské polesí 
Další tradiční lesní destinace. I zde platí nutnost dostatku sněhu.
 
Vávrův palouk – Senohraby
Domovské sídlo oddílu senohrabských lyžařů. Ideální pro příznivce upravených stop. Podle aktuální situace a možností jsou strojově upravovány různě dlouhé okruhy na zdejších polích a cestách.
 
Štiřínské louky (okruh 6 km)
Krásné louky nedaleko Kamenice a Velkých Popovic. I zde může probíhat strojová úprava stop, ale pouze při dostatku sněhu. Jinak jsou trasy upravovány "ručně."
 
Pole u Tehova
Nejbližší okruh u Říčan. Přístup z Říčan je přes les a okruh vede z velké části po polích. Sjízdnost je tedy zcela závislá na dostatku sněhu a druhu polních prací a zaseté kultuře.
 
Hvězdárna Ondřejov (okruh 2 km)
Kratší  okruhy v areálu a bezprotředním okolí ASU v Ondřejově. Nedaleko jsou louky u Zvánovic. Při dostatku sněhu jsou obě lokality propojeny stopou.

Mokřanské údolí (až 16 km)
Dosud neobjevená, velice zajímavá lokalita. Na běžkách můžete projet louky a pole v okolí obcí Mokřany, Klenové, Řepčice a Ládví.
 
Louky u Všešímy (10 km)
Místo o jehož existenci a kráse netuší ani většina místních. Louky, lesíky, remízy, meze. Vůbec nepoznáte, že se celou dobu pohybujete jen pár set metrů od dálnice D1.

Louky a pastviny u Třemblat (10,5 km)
Lokalitu lze rozdělit na dvě části. Skryté ovčí pastviny, kam se dostanete od Žižkova dubu a louky na opačné straně Třemblat. Obě lokality lze propojit. Z Třemblat je také jeden z nástupů na zvánovické louky. Jedna z nejoblíbnějších lokalit u místních. Velká šance na dobré podmínky. Stopy bývají prošlapány hned, jakmile to jde. 
 
Louky Kostelec u Křížku (okruh 3,5 km)
Menší lokalita, kde si budete nejspíše muset stopu sami prošlápnout, bude ale jenom vaše.
 
Louky u Zvánovic (okruh 5 km)
Zastíněné místo pod lesem a vrchem Pecný, kde lze jezdit i když to jinde ještě, nebo už nejde.
 
Krásné vyhlídky (8 km)
Louky nad Mnichovicemi. Dostanete se sem od sjezdovky na Šibeničním vrchu. Navazují na novou travnatou stezku Krásné vyhlídky. Nevýhodou této lokality je oriantace na jih a rychlejší odtávání sněhu. Při dostatku sněhu je spojnicí několika dalších lokalit v okolí a trasou backountry putování mezi ŘíčanySázavou.  
 
Louky kolem Babic (celkem až 16 km)
Poněkd stranou zájmu na samé hranici Ladova kraje. Přesto jedna z nejbohatších lokalit co do množství luk vhodných pro běžkování. Ideální pro ty, co chtějí neposkvrněný terén, který si sami prošlápnou. Možno propojit s Mokřanským údolím.
 
Louky u Zaječic (okruh až 11,5 km)
Krásné zvlněné louky v přírodním parku Velkopopovicko. Možno propojit s dalšími lokalitami v okolí, ale hezčí bude vychutnávat si tento kousek krásné krajiny, kterou budete mít jen pro sebe. Stopy budou také na vás.
 
Louky u Kaliště (okruh 5 km)
Máte rádi Bílé Karpaty? Zkuste se podívat do okolí Kaliště a Lensedel. Dojem kazí snad jen hučení dálnice.

Provozovatel

Svazek obcí Ladův kraj

Masarykovo nám. 83/1
251 01 Říčany
Tel.:
+420 323 618 169
Email:
laduv.kraj@seznam.cz
WWW:
www.laduv-kraj.cz...
GPS:
49,991900 14,656800
 
Region:
Středočeský kraj
Oblast:
Posázaví
Město:
Říčany
Tipy na výlet:
Říčany a okolí
 

Vstupné

Cena: zdarma

 

Časová náročnost

3,0 hodiny

 
 

Řezání a broušení kamenů v Geoparku Říčany

Přineste si vlastní kamínek, v geologické laboratoři ho rozřízneme a sami si jej vybrousíte a vyleštíte. U toho se dozvíte mnoho zajímavostí ze světa hornin a minerálů!
Říčany, Středočeský kraj

Řezání a broušení kamenů v Geoparku Říčany

Přineste si vlastní kamínek, v geologické laboratoři ho rozřízneme a sami si jej vybrousíte a vyleštíte. U toho se dozvíte mnoho zajímavostí ze světa hornin a minerálů!
Říčany, Středočeský kraj

Řezání a broušení kamenů v Geoparku Říčany

Přineste si vlastní kamínek, v geologické laboratoři ho rozřízneme a sami si jej vybrousíte a vyleštíte. U toho se dozvíte mnoho zajímavostí ze světa hornin a minerálů!
Říčany, Středočeský kraj

Narozeninová oslava s dinosaury, drahokamy a výbuchem sopky

Také jste si všimli, že hostů na oslavy mají rostoucí děti čím dál víc, ale dům ani zahradu nenafouknete? Nebo hledáte originální oslavu pro partnera/partnerku? Zkuste letos něco nového a přijďte slavit do Geoparku Říčany s dinosaury, drahokamy, průzkumem jeskyně a výbuchem sopky pro oslavence!
Říčany, Středočeský kraj

Aktivity v okolí

Rybník Marvánek v Říčanech

Rybník Marvánek se nachází na okraji města a vede kolem něj Naučná stezka Říčansko a také cyklostezka Krajem Josefa Lady.
Říčany, Středočeský kraj

Naučná stezka Říčansko

Naučná stezka vás seznámí s některými pamětihodnostmi města Říčany a s přírodou v jeho okolí. Naučná stezka má celkem 18 zastavení a délku 9 km.
Říčany, Středočeský kraj

Zřícenina hradu Říčany

Říčanský hrad byl vystavěn pravděpodobně v letech 1260 – 1270. Hrad patří mezi nejvýznamnější stavby české hradní architektury doby posledních Přemyslovců. Je ukázkou nejstarších kamenných hradů na našem území.
Říčany, Středočeský kraj

Masarykovo náměstí v Říčanech

Na Masarykově náměstí se nachází Mariánský sloup – zlacená socha Panny Marie Immaculaty (Neposkvrněné). Panna Maria má sepjaté ruce, kolem hlavy svatozář s deseti hvězdičkami a stojí na zeměkouli obtočené hadem s jablkem v tlamičce.
Říčany, Středočeský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Gabi café

Gábina Cíglerová pracovala v Austrálii a kus kavárenského života chtěla přenést do Říčan u Prahy. Lidi jí nevěřili, ťukali si na čelo, mluvili o zakletém domě a maloměstě. Gábi rozdávala kávu, aby dokázala, že umí udělat fakt dobrou.
Říčany, Středočeský kraj

Pekárna Okýnko v Říčanech u Prahy

Zastavte se u Okýnka a ochutnejte poctivý řemeslný chléb, křupavé bagety, máslové croissanty a spoustu dalších dobrot. Do výrobků se nedávají žádné "zlepšující" přípravky nebo chemická dochucovadla. Samotnému pečení předchází dlouhá doba zrání, na kterém má lví podíl náš domácí kvas.
Říčany, Středočeský kraj

Villa Vojkov 1907

Rodinná zahradní restaurace nabízí od června do září posezení uvnitř v chládku i venku na zahradě.
Tehovec, Středočeský kraj

Park Hotel Popovičky – ochutnejte flank steak ze tří plemen

Ochutnejte v Park Hotelu Popovičky flank steak ze tří plemen – Hereford z Urugvaje, Dexter z Austrálie nebo Angus z USA. Přijďte, ochutnejte a porovnejte, který je ten nejlepší!
Popovičky, Středočeský kraj