Úvod > Aktuality > Akce nejen pro vegetariány: festivaly zeleniny a ovoce

Akce nejen pro vegetariány: festivaly zeleniny a ovoce

Vydáno 12. září 2018 Gurmánská turistika
Přelom léta a podzimu není jen časem hub, vinobraní a burčáku, ke slovu se dostávají i další druhy zeleniny a ovoce. Víte třeba, kam se letos vypravit na slavnosti jablek, česneku nebo cibule? Že se na pražském Vyšehradě chystá pravý vegetariánský festival? A kde koupíte ty nejhezčí dýně?
Letošní bohatá úroda zvolna putuje do sklepů, sudů a sklenic, vy naopak můžete jezdit na gastronomické slavnosti. Koncem léta se s nimi tradičně roztrhnul pověstný pytel a každý víkend můžete mlsně vybírat z několika míst anebo podle vašich oblíbených plodin a chutí.
 

Ráj (nejen) vegetariánů

O víkendu 29. a 30. září se v Praze na Vyšehradě koná Vegetariánský festival, věnovaný udržitelnému a soběstačnému životnímu stylu. Přednášky a workshopy o permakultuře, přírodním stavitelství, nulových odpadech nebo alternativních zdrojích energie doplní také zdravé stravování – i proto v rámci vstupného dostanete opakovatelně použitelný bambusový příbor zvaný spork (spoon + fork, lžičko-vidlička), který vám umožní se na festivalu najíst a odnesete si ho s sebou domů. Ochutnáte zdravé vegetariánské i veganské občerstvení, užijete si doprovodný program pro dospělé i pro děti a na trhu můžete nakoupit produkty s důrazem na bio a lokální výrobu.
 

Česnek a cibule 

Své festivaly mají i tak „obyčejné“ plodiny jako česnek nebo cibule. Na Česnekové slavnosti se můžete vypravit již v sobotu 15. září na zámek do jihomoravských Rosic; kromě farmářského trhu, řemeslného jarmarku, česnekových dekorací a bohatého česnekového občerstvení program nabídne i soutěž v pojídání česneku a jiné česnekové taškařice, dětské atrakce a dílničky a samozřejmě otevřené prohlídkové okruhy rosického zámku i s protiatomovým krytem a stálou výstavou hraček.

Cibule je pro změnu doma ve středočeských Hořovicích. Na Cibulovém jarmarku, který se letos chystá na sobotu 13. října, se každý rok kromě tisíců cibulových copů prodají tuny cibule k uskladnění. Kromě toho tu jako na každém správném jarmarku seženete spousty dalších výrobků, ochutnáte burčák, podíváte se na vystoupení mažoretek a užijete si i hudbu, od dechovky přes heligonky až po country skupiny. Na děti čeká lunapark, na dospělé pak výstava ovoce a zeleniny, léčivek nebo citrusů. Dodejme, že výlet si můžete zpestřit prohlídkou zámku Hořovice, v říjnu je otevřenýběhem víkendů. K procházkám láká také zámecký park se Sluneční bránou a sochami Matyáše Bernarda Brauna.
 

Kudy z nudy za jablky

Lákají vás voňavé jablečné slavnosti? Pak vás můžeme pozvat na 22. a 23. září do Palácových zahrad na Malé Straně v Praze, kde proběhne Víkend jablek v zahradách pod Pražským hradem. Stejnou sobotu, jen na úplně opačném konci Česka, přivítá tradiční Jablečnou slavnost Hostětín. O vůni jablek nepřijdete ani začátkem října, hned první říjnovou sobotu se pořádají Jablečný den na zámku Krásný Dvůr, Slavnosti jablek na Krasíkově a Hody s plody podzimuBorovanech. Tam kromě jablek přijdou ke slovu i další podzimní druhy ovoce a ke koštování budou dobroty z jablek, hrušek, švestek, cuket i dýní.
 

Dýně na talíři i v trávě

  • Když je řeč o dýních, v Dýňové království se na jediný den, na sobotu 15. září, promění areál zahradnictví v Osoblaze. Dýňobraní nabídne dýně na sladko i na slano v podobě dýňových vaflí, hamburgrů, koláčů a dortů, k ochutnání bude i dýňová káva. Kromě toho si koupíte dýně pro nadcházející podzimní sezonu a čerstvou zeleninu, děti si mohou hrát v tvořivých dílničkách s podzimní tematikou.
  • Jako každý rok i dýně užijete také v Botanické zahraděPraze; letošní výstava Dýňový podzim začne 22. září a potrvá přesně měsíc, do 21. října. Ve stánku s občerstvením v Ornamentální zahradě ochutnáte vždy o víkendech skvělou dýňovou polévku a po celou dobu výstavy v rostlinném bistru dýňové smoothie. Těšit se můžete i na čarodějnice a dýňová bludiště, o víkendu 20. a 21. října i na oblíbené Dýňové hrátky, kdy si děti budou dýně zdobit a vytvářet z nich strašidýlka, skřítky a zvířátka.
  • Za oranžovými krasavicemi se můžete až do konce října vypravit na dýňovou farmu ve středočeské Bykoši, kde o víkendech a po dohodě i ve všedních dnech ochutnáte dýňovou polévku nebo dýňový koláč, anebo na farmu k manželům Pipkovým na Vysočinu, Dýňobraní se v polovině října chystá také na zámku Lysice.
Dýňová farma v Bykoši

Dýňová farma v Bykoši

Okuste dýňovou atmosféru a magické bludiště v kukuřici na farmě Bykoš, kde potěší vás i vaše dítka. Laskominy z dýní ukojí mlsouny a zvířátka nadchnou malé farmáře.

Dýňový podzim v trojské botanické zahradě

Dýňový podzim v trojské botanické zahradě

Zelené bílé, samozřejmě obří oranžové a žluté, hladké, vrásčité, vroubkované, zahnuté, sudovité a hruškovité… Zkrátka rozsáhlý sortiment plodů z čeledi Cucurbitaceae je k vidění v pražské Botanické zahradě hl. m. Prahy v Troji.

Dýňový svět na statku u Pipků

Dýňový svět na statku u Pipků

Na farmě v Leštině na Vysočině pěstují manželé Pipkovi na padesát druhů dýní, které si tu můžete nakoupit na vaření i dekoraci. Navíc se zde každý podzim pro veřejnost otevírá Dýňový svět, kde si prohlédnete dýně ve velkých dekoracích na rozlehlé zahradě. Kromě dýní tu pořídíte také obilí a med.

Dýňový svět na Vysočině - na statku u Pipků v Nové Vsi u Leštiny

Dýňový svět na Vysočině - na statku u Pipků v Nové Vsi u Leštiny

Dýňový svět 2018 otevře od září a potrvá až do začátku listopadu. Ve všedních dnech je otevřeno pro veřejnost od 14:00 do 18:00 hodin. Respektujte, že ve všední dny pro veřejnost není možná návštěva v dopoledních hodinách. O víkendech a svátcích je otevřeno od 9:00 do 18:00 hodin.

Máslovické dýňování 2018

Máslovické dýňování 2018

Obec Máslovice všechny srdečně zve ke strávení příjemného odpoledne v rámci Máslovického dýňování. Čeká na vás nejen zdobení a vyřezávání dýní, strašidýlek a skřítků, ale také pohádkově strašidelný les. A pro labužníky nebudou chybět originální dýňové pochoutky.

Nejkrásnější a nejchutnější dýně na Dýňové farmě v Bykoši

Nejkrásnější a nejchutnější dýně na Dýňové farmě v Bykoši

Chcete letos slavit Halloween a nevíte, kde sehnat dostatek velkých dýní? Dýnová farma v Bykoši je oblíbená nejen pro svou dostupnost, ale také nabídku. Patnáct odrůd dýní tu pěstují před dvacet let, najdete tu jednak druhy okrasné, ale také ty jedné.

Podzimní dýňové hrátky v Botanické zahradě hl. m. Prahy

Podzimní dýňové hrátky v Botanické zahradě hl. m. Prahy

Přijďte se s dětmi inspirovat podzimní přírodou, popusťte uzdu své fantazie a vyrábějte nejrůznější postavičky a zvířátka z toho, co na podzim zahrada nabízí. Ve dnech 20. až 21.10. uskuteční speciální program - Dýňové hrátky. Na rodiny s dětmi čeká bohatý program.

Podzimní švestkové trhy v Českých Budějovicích

Podzimní švestkové trhy v Českých Budějovicích

Při letošních třídenních trzích se ve více než 120 stáncích představí řada prodejců tradičních českých výrobků a desítky řemeslníků s originálním zbožím, někteří i s předváděním svého řemesla u stánku nebo s dětskou dílničkou, např. sklářská dílna, řezbář, košíkář, ruční tkaní a předení.

Vegefest - vegetariánský festival pro šest smyslů 2018

Vegefest - vegetariánský festival pro šest smyslů 2018

Festival VEGEFEST po sedmi letech existence dokončil proměnu z festivalu zaměřeného primárně na stravování na festival věnovaný udržitelnému a soběstačnému životnímu stylu.

Cibulový jarmark Hořovice 2018

Cibulový jarmark Hořovice 2018

Každoročně začátkem října probíhá v Hořovicích Cibulový jarmark. Jarmark se koná na náměstí, v ulicích a kulturních zařízeních města.

Pečení chleba v obecní peci v Lenoře

Pečení chleba v obecní peci v Lenoře

Zděná obecní pec na chleba z 1. poloviny 19. století, která se užívala ještě několik let po 2. světové válce, je opět v provozu. V letní sezóně zde lenorští pořádají každou poslední sobotu v měsíci veřejné pečení chleba, koláčů, housek a lenorských placek.

Zahrada východních Čech v Častolovicích

Zahrada východních Čech v Častolovicích

Motto letošního ročníku zní radost-krása-užitek. Vystaveno bude ovoce, květiny, zelenina, a dále velká kolekce bylin, zahradní nábytek, keramika či nářadí. K dispozici bude občerstvení a bohatý doprovodný program. Výstava bude otevřena od 9 do 17 hodin, v neděli pouze do 16 hodin. Parkovné zdarma.

Zářijové pečení chleba v Lenoře

Zářijové pečení chleba v Lenoře

Dovolujeme si vás pozvat na tradiční netradiční veřejné pečení chleba (ale i koláčů, houstiček a lenorských placek), které se koná 29. září u bývalé obecní pece v Lenoře.

Podzimní pěstitelská výstava Floria 2018 v Kroměříži

Podzimní pěstitelská výstava Floria 2018 v Kroměříži

Podzimní etapa výstavy pro zahradníky a zahrádkáře se chystá na výstavišti Floria Kroměříž. Návštěvníky čtyřdenní akce čeká také bohatý doprovodný program a navíc možnost pořídit si potřeby pro dům a zahradu.

Dýňobraní na lysickém zámku

Dýňobraní na lysickém zámku

Na vnitřním nádvoří tématický minitrh, dýňové pochutiny, dílnička pro děti a výstava dýní. Vstup volný.