Úvod > Aktivity & akce > Aktivity > Jizera – řeka mnoha tváří

Jizera – řeka mnoha tváří

Letní sporty
Jizera je řekou mnoha tváří. Patří k našim velkým řekám horského charakteru a je oblíbena vodáky sjíždějícími obtížnější toky. Na horním toku dosahuje extrémní nesjízdné obtížnosti WW VI, která je pro běžné turistické vodáky smrtelně nebezpečná.
Postupně k Semilům se její tok uklidňuje, zkušení vodáci ocení krásný úsek Semily, Bítouchov – Podspálov, podle kterého vede známá Riegrova stezka. Obtížnější avšak romantická plavba vede úzkou soutěskou s velikými balvany za nižšího stavu vody s obtížnosti WW II-III, která se může zvýšit na již obtížnou WW IV. Řeku obklopují v téměř celém horním toku lesy, dále pak protéká lukami s vrbinami na březích i písčitými tůňkami ve kterých se vyhřívají pstruzi. K Turnovu teče čilým proudem (WW I) a od Turnova se stává nížinnou řekou s mírným proudem, který se zrychlí až před ústím do Labe pod Benátkami. Jedinou nevýhodou je množství nesjízdných jezů, které komplikují vodákům život.
 
Doporučujeme jednodenní výlet Spálov – Dolánky je ideální pro všechny kategorie vodáků. Jizera tu čile proudí územím Českého ráje s obtížností nepřekračující WW I. Z řeky se nabízejí úchvatné panoramatické pohledy. Výlet nejlépe zahájíte v místě zvaném Podspálov, kam se můžete dopravit jak autem, tak vlakem, který sem jezdí každé 2 hodiny. Plavbu začněte nad oblíbenou těžší peřejí zvanou Paraplíčko, kterou vytváří říčka Kamenice, která se do Jizery vlévá. V blízkosti Železného Brodu si můžete zkusit sjet cvičnou slalomovou dráhu.
 
Od Železného Brodu řeka utíká mezi lesy a loukami téměř bez známek civilizace se spoustou možností ke koupání. Jakmile řeka přestane téci a stává se z ní „volej“, blíží se k Turnovu. Po pravém břehu uvidíte jez a Dlaskův statek, výstupní místo s občerstvením. Pokud jste nechali auto ve Spálově, pozor na záludný vlak – ačkoli se tváří, že je Spálov na trase Turnov – Semily, není tomu tak. V Železném Brodě je třeba přestoupit na linku do Tanvaldu, která ve Spálově staví. Celý splouvaný úsek zabere cca 6 hodin.
Celý popis
Naposledy změněno: 19. 7. 2019
24.5.
1.9.
Jiří Salaba - Obrazy

Jiří Salaba - Obrazy

Železný Brod, Český ráj
5.7.
25.8.
Sedm perel astronomie v semilském muzeu

Sedm perel astronomie v semilském muzeu

Semily, Český ráj
17.5.
29.9.
Maloskalský express

Maloskalský express

Malá Skála, Český ráj
28.7.
Trhy Tuhaň - farmářské trhy

Trhy Tuhaň - farmářské trhy

Chuchelna, Český ráj
Vodní elektrárna Spálov

Vodní elektrárna Spálov

Železný Brod, Český ráj
Kajaková škola na Jizeře

Kajaková škola na Jizeře

Železný Brod, Český ráj
Via ferrata Vodní brána

Via ferrata Vodní brána

Semily, Český ráj

Ubytování a restaurace v okolí