Čelákovice

Jedno z mnoha měst v Polabí, v krajině lužních lesů a úrodných polí, leží jen kousek od Prahy. Díky řece a spoustě značených cest y cyklostezek jde o oblíbené výletní místo, jezdí sem i rybáři a milovníci historie a kuriozit. Bylo tu totiž objeveno zvláštní pohřebiště čelákovických upírů!

Co musíte vidět v Čelákovicích

Stranou od dnešního centra města s novobarokní radnicí objevíte středověkou, renesančně upravenou tvrz, v níž sídlí Městské muzeum s přírodovědnou, archeologickou a historickou expozicí. O kousek dál v rodném domku čelákovického malíře Čeňka Jandy si prohlédnete výstavu věnovanou košíkářství; to bývalo vedle rybářství jedním z tradičních čelákovických řemesel. Historické jádro města doplňuje středověký mlýn, budova děkanského úřadu a kostel Nanebevzetí Panny Marie.
 

Jediné upírské pohřebiště v Česku

Část muzejní expozice se věnuje čelákovickým upírům. V místě zvaném Mrchovláčka bylo v roce 1966 nalezeno jedenáct hrobů s kosterními pozůstatky. Odborníci zjistili, že nejde o běžné pohřebiště, ale že tu proběhly pohřby s projevy vampyrismu, tedy víry v upíry. Ať už věříte pověstem o sání krve a probodávání srdce zašpičatělým kůlem nebo ne, faktem zůstává, že čelákovické pohřebiště je ve střední Evropě unikátní a že nikde jinde v Čechách nic podobného nenajdete.
 

Cesty kolem Čelákovic

Po březích Labe, kolem jezer i blízké pískovny Malvíny vede řada značených i neznačených cest, ideálních pro pěší i cyklistické výlety. Patří k nim i naučná stezka Údolím Labe, vedoucí z Lysé nad Labem k Městskému muzeu v Čelákovicích. Snadno se po ní dostanete například do Lázní Toušeň anebo do Přerova nad Labem, kde můžete navštívit skanzen lidové architektury anebo muzeum historických motocyklů a bicyklů.
 
Celý popis

Aktuality z města

Tipy, kde si můžete zastřílet na terče
13. listopad 2011 10:00

Tipy, kde si můžete zastřílet na terče

Čelákovice
Máte zbrojní průkaz a nevíte, kde ho využít? Fascinuje vás indiánský život a rádi byste si vyzkoušeli střelbu z luku? Dnes vám přinášíme tipy na místa, kde si své sny můžete vyplnit.

Turistická informační centra


Akce

7.7.
20.9.
Výstava Příběh meče

Výstava Příběh meče

Čelákovice, Střední Čechy

Aktivity

Pískovna Malvíny u Čelákovic

Pískovna Malvíny u Čelákovic

Čelákovice, Střední Čechy
Tvrz Čelákovice

Tvrz Čelákovice

Čelákovice, Střední Čechy
Městské muzeum v Čelákovicích

Městské muzeum v Čelákovicích

Čelákovice, Střední Čechy