Ostrov

Město na úpatí Krušných hor to má se jménem trochu složitější. Jmenuje se Ostrov, ale železniční stanice má název Ostrov nad Ohří, snad aby se odlišila od mnoha dalších stejnojmenných obcí a městských částí. Když se však vypravíte z Karlových Varů do Jáchymova, správný Ostrov nemůžete minout.

Co musíte vidět v Ostrově

Centrum města s novogotickou radnicí, vzácným románským kostelem sv. Jakuba, kostelem sv. Michala a řadou měšťanských domů získalo dnešní podobu v 19. století, kdy Ostrov patřil Habsburkům. Dominantou je zámek s prosklenou Dvoranou a několika expozicemi, k nahlédnutí láká i Palác princů s Bílou bránou a letohrádek, v němž sídlí umělecká galerie. Barokním skvostem je takzvaný Posvátný okrsek, komplex budov někdejší koleje piaristů s několika kaplemi, klášterním kostelem a muzeem porcelánu.
 

V Ostrově býval ráj na zemi

Zámecká zahrada, považovaná za osmý div světa, byla založena na počátku 17. století. Prolínaly se v ní prvky renesanční, manýristické i barokní, celek doplňovaly vodotrysky, vodní plochy a bohatá sochařská výzdoba. Od konce 18. století se postupně měnila v přírodně krajinářský park, od konce 19. století vypadá téměř jako dnes. Poučení i odpočinek nabízí Zahrada vůní a barev se záhony bylin a drobných dřevin, z plošiny na Pohledové zdi se otevírá hezký výhled na zámecký park z výšky.
 

Výlety po Ostrově a do okolí na kole i pěšky

Město na úpatí Krušných hor se společně s Jáchymovem po druhé světové válce stalo centrem zpracování uranové rudy, vyráběly se tu také trolejbusy. Toto období připomíná nová část města, jejíž dominantou je Dům kultury postavený ve stylu socialistického realismu, s dalšími zajímavostmi vás seznámí prohlídkové trasy. K výletu na kole láká cyklistická stezka po bývalé železniční trati Ostrov–Jáchymov, na zalesněném návrší jižně od města objevíte romantické zříceniny bývalého loveckého zámečku.
 
Celý popis

Aktuality z města

Strážní hrad Hauenštejn ožije šermířskou zábavou a dělovou palbou
17. říjen 2019 15:00

Strážní hrad Hauenštejn ožije šermířskou zábavou a dělovou palbou

Ostrov
Konec října se blíží a řada hradů a zámků se chystá za letošní sezonou zavřít pomyslnou bránu. Horní hrad na Karlovarsku byl před pár lety téměř zapomenutou ruinou. Dnes je vše jinak... Přijďte si užít podzim Krušných hor na hrad. V sobotu a v neděli 19. a 20. 10. 2019 je na závěr sezóny připraven historický program s názvem Horní hrad pod palbou.

Turistická informační centra


9.7.
30.8.
Retro vlna, aneb hravě i zdravě

Retro vlna, aneb hravě i zdravě

Ostrov, Západočeské lázně
24.7.
27.7.
Joga Retreat

Joga Retreat

Ostrov, Západočeské lázně

Ubytování a restaurace

Honour and Grace Hotel

Honour and Grace Hotel

Ostrov, Západočeské lázně
Výletní kavárna Větrný vrch

Výletní kavárna Větrný vrch

Ostrov, Západočeské lázně
Pension Nataliya

Pension Nataliya

Ostrov, Západočeské lázně