Úvod > Co chcete dělat? > Památky > Rudá věž smrti v závodu Škoda Ostrov
Zdroj foto: montanregion.cz
Památky

Rudá věž smrti v závodu Škoda Ostrov

V Ostrově se nachází Národní kulturní památka poněkud jiného formátu. Je to Věž smrti v areálu bývalé Škodovky, věžovitá stavba určena k drcení a třídění uranové rudy z Jáchymovských dolů, která se stala symbolem utrpení politických vězňů v 50. letech 20. století.

Škoda Ostrov vyráběla trolejbusy pro tuzemský i světový trh. Část areálu však v padesátých letech sloužila jako pracovní tábor pro politické vězně, který byl založen v únoru roku 1951. Rudá věž smrti (nebo zkráceně Věž smrti) byla posledním článkem soukolí nejen těžby a zpracování radioaktivní suroviny, ale především boje proti „třídnímu nepříteli“. V těchto místech otrocky dřela špička našeho národa, inteligence a také kněží, kteří se nesmířili s bolševizací České republiky. V Československu se v padesátých letech ruda nezpracovávala. Pouze se u nás třídila a odvážela k „našemu příteli nejvěrnějšímu" do Sovětskému svazu.

Na Jáchymovsku byla zvlášť nebezpečným pracovištěm tzv. Rudá věž (Věž smrti) – pracoviště lágru ve Vykmanově s krycím označením "L" likvidační. Byl to jeden z nejmenších táborů, stály zde dva baráky pro vězně. Jeden obývali pouze kněží, druhý političtí vězni, kteří se sem dostali za nejrůznější průšvihy na táborech (nejčastěji za pokus o útěk). Ruda se sem svážela ze všech šachet z celé republiky a drtila se ve velkém mlýně. Drtírna byla umístěna do vysoké budovy postavené z červených cihel, Rudé věže. Tady se všichni, kteří tu pracovali (bez ochranných pomůcek), dostávali do bezprostředního styku s radioaktivním materiálem a vdechovali radioaktivní prach, který vítr roznášel i do přilehlého tábora. Čistá rozdrcená ruda se dávala do plechových barelů asi padesát centimetrů vysokých (každý barel musel vážit minimálně 80 kg) a ty se skládaly do řad, takzvaných partií, což bylo tak dvě stě padesát, tři sta barelů rudy určitého druhu. Ostatní, méně kvalitní ruda, se volně nakládala na vagóny. Zatímco v uranovém dole se vězeň setkával s přímým zářením pouze tehdy, když narazil na rudnou žílu, zde byl vystaven záření i při pobytu mimo pracoviště. Člověk zde byl pouze číslem čekajícím na odepsání. V táboře pracovalo asi 300 vězňů.

Nejznámějším z "muklů" (Mužů Určených K Likvidaci) byl akademický sochař Jaroslav Šlezinger, který vedle dřívějšího bohatého díla vytvořil také sousoší na průčelí Domu kultury v Ostrově a zároveň, ale potají, Křížovou cestu, která je umístěna v kapli sv. Floriána. Tábor fungoval až do roku 1956, přeživší "otroci" pak byli odvezeni do jiných věznic. Věž smrti najdete poblíž silnice spojující města Ostrov a Jáchymov, katastrálně v obci Dolní Žďár.

Rudá věž smrti je jednou z pěti lokalit v České republice, které byly 6. července 2019 spolu s dalšími 17 lokalitami v Sasku zapsány pod souhrnným názvem Hornický region Erzgebirge / Krušnohoří na Seznam světového dědictví UNESCO.
 

Expozice o životě vězňů v uranovém lágru

V roce 2022 byla v Rudé věži smrti otevřena expozice připomínající život vězňů v uranovém lágru komunistického Československa. Prostřednictvím dobových pramenů, fotografií a svědectví pamětníků přiblížuje historii tábora i jeho fungování. Zájemci se dozví o osudu politických vězňů v táboře L, kterému vězni přezdívali likvidační, a to nejen kvůli všudypřítomnému radioaktivnímu prachu v úpravně uranové rudy, ale také kvůli přísnému režimu v táboře.

Expozice je rozdělena do několika částí. Ta první ukazuje, co se stane s člověkem, když se do tábora dostane – fotografie beze jména symbolizují to, že příchodem do tábora se z jednostlivce stane součást masy, které režim vnímal jenom jako otrockou sílu. Na druhém konci věže jsou pak medailony se jmény, fotografiemi či s osobními vzpomínkami vězňů. Na informačních panelech se lze dočíst také o historii těžby uranu či všedním životě vězňů i dozorců v táboře. Expozice připomíná i pozdější historii tábora – od 60. let zde fungovala továrna na trolejbusy a zároveň jeho část dodnes slouží jako věznice. Expozici připravil Ústav pro studium totalitních režimů ve spolupráci s Konfederací politických vězňů ČR.

Prohlídka tábora a expozic je kontaktní a interaktivní. Po areálu vás provedou zkušení průvodci. K vidění jsou archeologické nálezy z místa tábora Eliáš a Nikolaj.

Aktuality

56. ročník Dětského filmového a televizního festivalu Oty Hofmana

Současná filmová a televizní tvorba pro děti a mládež. Besedy s filmovými tvůrci a herci. Vzdělávací a preventivní programy, osobní rozvoj, divadla, koncerty, autogramiády, zpravodajství.
Ostrov, Karlovarský kraj

Ostrovský festival vína 2024

Proč jezdit za vínem na Moravu, když Morava může sem k nám! Ve spolupráci s Českým festivalem vína bude v Ostrově dne 1. června 2024 v Zámeckém parku u Paláce princů startovat 2. ročník Ostrovského festivalu vína.
Ostrov, Karlovarský kraj

Ray Wilson & Band: Genesis Classic

Hosty koncertu jsou Michal Prokop & Framus Five a Kalandr a Revival Band.
Ostrov, Karlovarský kraj

Jelen

Jelen, Tereza Balonová, Kateřina Marie Tichá.
Ostrov, Karlovarský kraj

Slovinsko, moje nová láska

Cestovatelská přednáška.
Ostrov, Karlovarský kraj

Co nám bere energii a jak s tím pracovat

Přednáška o osobním rozvoji.
Ostrov, Karlovarský kraj

PortDeBras s Evou Škytovou

PortDeBras je cvičení založené na elegantním, jemném, plynulém a ženském pohybu. Zažijte napojení těla a mysli za doprovodu hudby.
Ostrov, Karlovarský kraj

PortDeBras s Evou Škytovou

PortDeBras je cvičení založené na elegantním, jemném, plynulém a ženském pohybu. Zažijte napojení těla a mysli za doprovodu hudby.
Ostrov, Karlovarský kraj

Expozice života vězňů v uranovém lágru v Ostrově

Expozice pod Rudou věží smrti je první vlaštovkou plánovaného Muzea otrockých prací v Ostrově. Prostřednictvím dobových fotografií a svědectví pamětníků přibližuje fungování jednoho z nejhorších uranových lágrů v komunistickém Československu.
Ostrov, Karlovarský kraj

Cyklostezka Jáchymov – Ostrov po bývalé železniční trati

Města Jáchymov a Ostrov na Karlovarsku spojuje nová cyklostezka, která vznikla na trase bývalé železniční tratě. Ta byla zrušena v padesátých letech minulého století po ukončení těžby uranové rudy. Celá cyklostezka je dlouhá necelé 3 kilometry a celkové převýšení činí 110 metrů.
Ostrov, Karlovarský kraj

Wellness v hotelu Honour and Grace

Nechte se hýčkat v našem privátním wellness a odpočiňte si od každodenních starostí. Užijete si zde spoustu romantiky, k dispozici budete mít saunu a hydromasážní vanu po dobu 90 minut.
Ostrov, Karlovarský kraj

Koupaliště Ostrov

Koupaliště v Ostrově prošlo v roce 2022 velkou rekonstrukcí. Návštěvníci zde mají k dispozici nový, velký bazén 25 m s plaveckými drahami, tobogán, širokou skluzavku nebo lezeckou stěnu.
Ostrov, Karlovarský kraj

Karlovy Vary City Card – spousta slev v Karlových Varech a okolí

Díky Karlovy Vary City Card (KVCC) získáte informace o největších atrakcích a lákavých turistických službách v Karlových Varech a jejich okolí. Můžete využít více než 100 slev v regionu.
Ostrov, Karlovarský kraj

Dům kultury v Ostrově

Stěžejní dominanta Mírového náměstí a tím i nové části města. Objekt byl postaven v letech 1954-1955 podle projektu akademického architekta Jaroslava Krauze a Ing. Arch. Josefa Sedláčka. Dům kultury slouží občanům města jako hlavní kulturní zařízení. V budově má svoje zázemí infocetrum.
Ostrov, Karlovarský kraj

Bowling Four-Bowl Ostrov

Moderní bowlingové centrum se čtyřmi dráhami značky Brunswick. Kromě toho si zde zahrajete stolní hru Shuffleboard, stolní fotbal, hokej, šipky nebo kulečník.
Ostrov, Karlovarský kraj

Zřícenina kaple Popov u Jáchymova

Torzo kamenné kaple je z doby před rokem 1842. Osada Popov společně s kaplí zanikla po roce 1945 a po vysídlení a celkovém zániku osady přestala být kaple udržována. V roce 2020 byla nad pozůstatky kaple postavena střecha se zvoničkou.
Jáchymov, Karlovarský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Pension Nataliya

Pension se v západní části podhůří Krušných hor, v hornickém Montan regionu Erzgebirge/Krušnohoří.
Ostrov, Karlovarský kraj

Active & Wellness Hotel Subterra

Active & Wellness Hotel Subterra se nachází v oblasti lázeňského trojúhelníku Karlovarského kraje. Nabízí ubytování v 29 pokojích.
Ostrov, Karlovarský kraj

Pivovar Rudohor

Pivovar Rudohor se nachází na úpatí Klínovce – nejvyšší hory Krušných hor, na okraji Ostrova v Dolním Žďáru v historické budově z 15. století s číslem popisným 1.
Ostrov, Karlovarský kraj

Honour and Grace Hotel

Hotel leží v samém srdci krušnohorských lesů a mezi oblíbenými turistickými destinacemi jako jsou Karlovy Vary, Ostrov, Jáchymov a Boží Dar.
Ostrov, Karlovarský kraj

Royal Leaf Restaurace

Nechte své smysly ponořit do zajímavé směsi mezinárodní kuchyně s tradičním dotekem. Paleta chutí, barev, vůní a pouze ty nejlepší a nejčerstvější regionální produkty budou představeny ve stylovém designu a multifunkčním prostoru restaurace Royal Leaf.
Ostrov, Karlovarský kraj

Zeus Burgers & Wings

O chlup lepší fastfood a jeho pokračování v Ostrově. Božské burgery, ďábelská křídla, wrapy aneb tortilly... Prostě božské místo. Nyní ve spojení, dá se říci, mýtickém. Protože Zeus Burgers najdete v již, pro ostrovské občany známém, Pegasu.
Ostrov, Karlovarský kraj

Patisserie na Staráku

Dvojčata Michaela a Kateřina Černá mají v Ostrově malý espresso bar s vlastní cukrářskou výrobou. Podnik v podstatě převzaly po svých rodičích, kteří na stejné adrese provozovali Creperii. Ta úplně neprosperovala a když už to vypadalo na zavření, do hry vstoupily Míša s Katkou.
Ostrov, Karlovarský kraj

Hotel Radium Palace – Lázně Jáchymov

Ať už dáváte přednost dovolené plné sportovních aktivit v Krušných horách nebo wellnessu, z naší bohaté nabídky pobytů si určitě vyberete. Prožijte nezapomenutelnou dovolenou!
Jáchymov, Karlovarský kraj