Úvod > Výlety > Výlety s příběhem > Na běžky na Boží Dar po oblíbené trase Lukáše Bauera

Na běžky na Boží Dar po oblíbené trase Lukáše Bauera

Boží Dar není jen město pod nejvyšší horou Krušných hor Klínovcem, ale s nadmořskou výškou 1 028 m také nejvýše položené město v České republice. A aby těch nej- nebylo málo, mají tu ještě něco výjimečného: v Božím Daru totiž žije Lukáš Bauer, nejlepší český reprezentant v běhu na lyžích.
Všeobecně se sice ví, že si tu Lukáš Bauer postavil nový dům a žije v něm s manželkou Kateřinou, bývalou reprezentační lyžařkou, a dětmi Anetou a Matyášem, ale jinak je Lukáš na své soukromí velmi opatrný – a protože v Božím Daru si ho považují, cestu k jeho domu vám na informačním centru rozhodně neprozradí. Navíc na to, abyste Lukáše zahlédli někde ve městě, byste zřejmě museli mít víc než jen onu pověstnou kapku štěstí. Pro všetečné turisty a vyznavače bílé stopy tu ale připravili jiné lákadlo, které můžete využít kdykoliv – Bauerovy běžecké okruhy.
 

Křížem krážem božídarskými pláněmi

Lukáš Bauer tourDíky své poloze na horských hřebenech má Boží Dar jednu nespornou výhodu, kterou oceňují především běžkaři: brzký sníh, který často zůstává ležet dlouho do jara. V době, kdy se jiné lyžařské areály na zimu teprve připravují, se tady už čile běžkuje. Kolem města je vyznačeno více než 120 kilometrů různě náročných tratí, přičemž jednou z nich je Bauerův tréninkový okruh. Měří 7,5 km a vede od hřbitova na sever směrem do Německa, zpět na Boží Dar se vrací přes hraniční přechod Boží Dar/Oberwiesenthal. Podle cedulek, které podél trasy před lety rozmístila radnice a chtěla tak vyhecovat obyčejné běžkaře k trošce závodění, si dokonce můžete porovnat své časy s výkonem slavného sportovce. Připravte se ale na to, že to bude pořádná dřina, ať už v zimě na běžkách nebo v létě na kole – terén hodně stoupá, a tak se vám snadno může stát, že se do cíle doplížíte v čase, který Lukášovi stačí třeba na zdolání padesáti kilometrů.

Začátečníkům proto Lukáš Bauer doporučuje další oblíbená místa, která využívá pro trénink, třeba okolí Božídarského Špičáku, kudy také vede známá Ježíškova cesta.
 

Linecký doping

Božídarští tak sice soukromí svého slavného spoluobčana chrání, ale přesto pár informací vždycky nějak vyklouzne. Tak například se ví, že rodák z Ostrova nad Ohří v podhůří Krušných Hor nastoupil do prvního lyžařského oddílu přibližně v sedmi letech, že si při závodech poctivě prošel výsledkovou listinu od zadních pozic postupně dopředu a že medaile z olympijských her či vítězství v Tour de Ski rozhodně nebyly zadarmo. V Božím Daru se ale ví i o Lukášově tajném dopingu, jímž je linecké pečivo – alespoň tak to v rozhovoru prozradili majitelé zdejší pekárny. Ví to dokonce i jeho bývalá reprezentační kolegyně Kateřina Neumannová, která mu kdysi na závody do Obersdorfu poslala celou bednu lineckých dobrot.

Takže to berte jako tajný recept, až vám Bauerův tréninkový okruh vyrazí dech: stačí si vzít do kapsy pár lineckých koláčků a třeba začnete Lukášovi dýchat na záda.