Úvod > Co chcete dělat? > Kultura > Stará Radnice Ostrov
Kultura

Stará Radnice Ostrov

Goticko-renesanční památkový skvost uprostřed historické části Ostrova. Zdi radnice byly svědkem rozvoje, rozmachu i pádů města.

Jedná se o původně gotický objekt, který byl po požáru v r. 1567 renesančně přestavěn, po r. 1795 upraven v klasicistním duchu a po třetím požáru v r. 1866 se dostalo na úpravy novogotické. Zatím poslední rekonstrukce radnice trvala od roku 1994 až do 1997.

Na hranolové věži si všichni můžeme zkontrolovat čas, připomenout si znak města a podivit se třem reliéfům. Původní originály jsou dnes už nahrazeny odlitky. Zcela určitě nejde jen o pouhou výzdobu, ale o oznámení základních požadavků, kladených na správu města, k nimž patřila i soudní pravomoc. Vznikly pravděpodobně za vlády Jáchyma Šlika a jeho manželky Lukrécie. Svědčí o tom znaky na dvou z reliéfů, které dokládají dědičné vlastnictví ostrovského panství, získané právě Jáchymem Šlikem v roce 1557. Prostřední reliéf představuje Spravedlnost, na druhém reliéfu (vlevo s nápisem Rex Salomon) je zobrazen biblický příběh, Šalamounův soud. Také příběh pravého reliéfu byl inspirován biblí. Obvykle je uváděn jako Zuzana a starci nebo Zuzana v lázni. Reliéfy byly původně čtyři; čtvrtý, zvaný Curtiova oběť, se nezachoval. Osud originálů není znám.

Ve vstupním prostoru Staré radnice se nachází původní Síň konšelů – dnešní obřadní síň města Ostrov. Ta se pyšní dochovaným fragmentem původní renesanční malby. Do podkroví staré radnice vede vestavěné klasicistní schodiště a nachází se zde velmi příjemný nejen výstavní prostor. Jižní štít podkroví má v kamenném zdivu zachovalou část původní goticko – renesanční konstrukce.

Současná radnice slouží občanům jako obřadní síň a kulturní centrum.  Recepci a turistické infocentrum najdete v podloubí radnice v nově otevřené prodejní galerii Podhoubí, zaměřené na obrazy, plastiky i drobné dárkové předměty lokálních tvůrců. Zakoupit tu můžete i turistické mapy, předměty a pohlednice. 

Ve vrchních patrech radnice jsou vedle pravidelných výstav místních a regionálních umělců instalovány dvě stálé expozice:

TOSKÁNŠTÍ HABSBURKOVÉ 
Panelová výstava instalovaná u příležitosti 150. výročí úmrtí významného majitele ostrovského panství Leopolda II. Toskánského z rodu Habsburg – Lothringen.

HODINOVÉ STROJE A STROJKY
Prohlédnout si můžete původní původní hodinové stroje z věže Staré radnice, jejichž historie sahá až do 16. století, a další zajímavé exponáty a informace mapující hodinářské řemeslo. Mezi nejstarší exponáty patří lihýřový hodinový stroj z první poloviny 15. století. Byl nalezen ve věži kostela v Radošově a je jediným funkčním věžním zařízením svého druhu.

Reprezentační ples lázní a města Jáchymov

Rádi bychom Vás pozvali na Reprezentační ples lázní a města Jáchymov.
Jáchymov, Karlovarský kraj

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2023

Nejvýznamnější mezinárodní filmový festival kategorie A ve střední a východní Evropě a jediný festival kategorie A v České republice. Kategorie A zařazuje MFF Karlovy Vary do skupiny prestižních festivalů se statutem jako MFF v Cannes, Berlíně, Benátkách či Tokiu.
Karlovy Vary, Karlovarský kraj

Koncert pro rodiče s dětmi

Koncert.
Karlovy Vary, Karlovarský kraj

Tradice vstříc budoucnosti

Koncert.
Karlovy Vary, Karlovarský kraj

Malování na keramiku

Prožijte spolu příjemné odpoledne plné zábavy, daleko od starostí všedních dnů. Anebo přijďte sami – prostě jen tak relaxovat.
Ostrov, Karlovarský kraj

Solná jeskyně Ostrov

Unikátní solnou jeskyni, která je vybudovaná z přírodní kamenné soli dovezené z Černého a Mrtvého moře naleznete v Ostrově, nedaleko Karlových Varů. Pobyt v solné jeskyni je obzvláště vhodný pro osoby trpící dýchacími a kožními onemocněními.
Ostrov, Kraj Vysočina

Kostel sv. Michaela a Panny Marie Věrné v Ostrově

Původně gotický farní kostel byl vystavěn ve 2. polovině 14. století uprostřed nového založení městečka Ostrov.
Ostrov, Karlovarský kraj

Expozice Šlikové na ostrovském panství – bohatství a moc

Rok 1621 – 400. výročí od popravy 27 českých pánů si připomínají po celé republice, zejména v místech, kde popravení žili. Poznejte ostrovský zámek, místo, kde se narodil a žil nejbohatší šlechtic ze všech popravených – Jáchym Ondřej Šlik.
Ostrov, Karlovarský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Patisserie na Staráku

Dvojčata Michaela a Kateřina Černá mají v Ostrově malý espresso bar s vlastní cukrářskou výrobou. Podnik v podstatě převzaly po svých rodičích, kteří na stejné adrese provozovali Creperii. Ta úplně neprosperovala a když už to vypadalo na zavření, do hry vstoupily Míša s Katkou.
Ostrov, Karlovarský kraj

Penzion Větrný vrch v Ostrově u Karlových Varů

Rodinný nově zrekonstruovaný penzion Větrný vrch se nachází v Ostrově, na úpatí Krušných hor. Je velmi dobře dostupný z Karlových Varů, Krušných hor a západočeských lázní.
Ostrov, Karlovarský kraj

Výletní kavárna Větrný vrch

Přijeďte s dětmi na kafíčko a na zmrzlinku v klidném prostřední na samotě cestou mezi Karlovými Vary a Božím Darem.
Ostrov, Karlovarský kraj

Pivovar Rudohor

Pivovar Rudohor se nachází na úpatí Klínovce – nejvyšší hory Krušných hor, na okraji Ostrova v Dolním Žďáru v historické budově z 15. století s číslem popisným 1.
Ostrov, Karlovarský kraj