!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Kam pojedete? > Šumava > Šumava > Prášily

Prášily

Dvacáté století se k šumavské osadě Prášily nezachovalo právě hezky. Ves byla čtyřicet let součástí vojenského výcvikového prostoru Dobrá Voda a chodit se sem dalo jen s propustkou. Po roce 1989 se do Prášil znovu vrátili turisté a dnes patří k vyhledávaným výletním místům Šumavy.

Co musíte vidět v Prášilech

Armáda si neudělala dělostřelecké terče jen z okolních osad, ale v roce 1979 srovnala se zemí i barokní kostel sv. Prokopa z roku 1803. Většina atraktivních míst proto září novotou, od hotelů, cukráren a penzionů přes archeopark s replikami keltských staveb a lanový park až po horskou botanickou zahradu s uměleckými díly ze dřeva. Za ní můžete nahlédnout do výběhu s americkými bizony. Původně měli být chováni pouze pro maso, ale nakonec se z nich stala turistická atrakce.
 

Návrat do časů první republiky

Jako jinde na Šumavě i v Prášilech bývaly sklárny, které se specializovaly na výrobu zrcadlového skla. Víc než sklo ale osadu proslavila Eggerthova papírna, která kvalitním papírem zásobovala například prezidentskou kancelář. Když roku 1933 vyhořela, básník, spisovatel, dřevorytec a knihař Josef Váchal vydal na posledních papírech ze svých zásob cyklus sedmi dřevorytů. V jednom z nich píše: „Papírny není více a prášilský papír jest již minulostí; svou slávu hlásá dál jen ve vydaných knihách.“
 

Toulky kolem Prášil za mnichem, sklem a vodou

Z Prášil se chodí na výlety k jezeru Laka, Prášilskému jezeru a na horu Poledník s impozantní rozhlednou. Cyklisté se sem snadno dostanou po cyklomagistrále, která vede ze Železné Rudy až do Vyššího Brodu, z Rakouska míří do Prášil a dál přes Dobrou Vodu do Hartmanic Vintířova stezka. Připomíná život a skutky německého benediktinského mnicha, který žil v 10. století a na vrchu Březník si zřídil skromnou poustevnu. V Dobré Vodě si prohlédnete kostel sv. Vintíře s unikátním skleněným oltářem.
Zobrazit více

Aktuality z města

V jezeře Laka opět začínají žít pstruzi - vrátili se po 50 letech
10. listopad 2020 13:00

V jezeře Laka opět začínají žít pstruzi - vrátili se po 50 letech

Prášily
Skvělou zprávu z říjnového průzkumu Šumavy přináší hydrobiologové - do šumavského jezera Laka se po 50 letech samovolně vrátili pstruzi! Jejich návrat svědčí o tom, že se zlepšila kvalita vody v jezeře a že se celý ekosystém přirozeně zotavuje z těžkého období, způsobeného nejprve kyselými dešti, poté vichřicemi, kůrovcovou kalamitou a suchem. V jezeře a v jeho přítoku se už opět vyskytují desítky pstruhů obecných, v potoce pod jezerem žijí rovněž vranky obecné.

Turistická informační centra


Ubytování a restaurace