Úvod > Co chcete dělat? > Přívoz Vrané nad Vltavou – Strnady
Zážitky

Přívoz Vrané nad Vltavou – Strnady

Praktický, atraktivní, ekologický a jeden z mála bezmotorových na Vltavě – to je osobní přívoz ve Vraném nad Vltavou. Na svém místě stojí již několik staletí a stále slouží všem, kdo se potřebují dostat z Vraného na druhý břeh, k výzkumnému ústavu lesnickému na okraji zbraslavské osady Strnady.
Osobní přívoz ve Vraném nad Vltavou zkracuje cestu přes řeku Vltavu na Strnady. Nejvíce jej potřebují cestující, kteří využívají autobusovou dopravu směr Praha nebo směr Štěchovice. Dále je přívoz nutný jako dopravní prostředek do zaměstnání a využít jej mohou i turisté a cyklisté jedoucí z po vltavské stezcecentra Prahy do Modřan, Vraného a dále ke Štěchovicím (už po druhé straně silnice). Automobily ani motocykly přívoz nepřeváží.

Nejstarší písemná zmínka o rybáři a převozníkovi v jedné osobě pochází z roku 1382. V roce 1407 byl na Malé řece, rameni Vltavy po pravé straně tehdejšího vranského ostrova, zřízen mlýn s pilou, který byl v roce 1837 majiteli, bratry Haaseovými, přestavěn na papírnu. Přívoz tak tehdy sloužil k přepravě mouky, obilí, strojních součástí a dříví. V roce 1909 papírna darovala přívoz obci.

Přívoz funguje v pracovní dny od 5:15 do 18:45 hodin, ve čtvrthodinových intervalech. Ve dnech pracovního volna se nepřeváží. Přívoz také není v provozu při velké vodě, za bouřky, když jdou řekou ledy, za silného větru a vlnobití... apod.

Ubytování a restaurace v okolí

Camp Matyáš – kempování ve Vraném nad Vltavou

Camp Matyáš – kempování ve Vraném nad Vltavou

Vrané nad Vltavou, Středočeský kraj
Bifé Prádelna

Bifé Prádelna

Praha-Zbraslav, Praha
Měchenická pekárna

Měchenická pekárna

Měchenice, Středočeský kraj
Chateau Trnová – Hotel & Restaurant

Chateau Trnová – Hotel & Restaurant

Trnová, Středočeský kraj