Úvod > Co chcete dělat? > Pamětní deska Jaromíra Vejvody ve Vraném nad Vltavou
Památky

Pamětní deska Jaromíra Vejvody ve Vraném nad Vltavou

Pamětní deska před budovou obecního úřadu ve Vraném nad Vltavou připomíná hudebního skladatele Jaromíra Vejvodu, který zde s rodinou pobýval od roku 1936 do roku 1960.
Muzikant a skladatel, oženil se s místní rodačkou Boženou Zamrazilovou, dcerou hostinského. Vejvodovi bydleli delší čas ve Vraném v č.p.140 (restaurace U Zamrazilů) a později v jejich domě V Zídkách. Ve Vraném pobývali od roku 1936 do roku 1960 a za tu dobu složil skladatel Vejvoda 40 písní. Pak se přestěhovali do Modřan a svůj život dožili ve Zbraslavi.

Rod Vejvodů byl známý v celém okolí hlavně svými kapelami. Jaromír Vejvoda je uznávaným skladatelem a jeho polka z roku 1930 „Škoda lásky“ stala se světoznámou i pod jinými názvy (původně Polka C-dur, pak Modřanská, za druhé války téměř jako hymna americké armády Roll out the barrels nebo také Beerbarrel-polka, v Německu Rosamunde). Sláva polky byla zachycena v několika filmech, též ve filmu Srdce v zajetí. V lednu roku 2000 byla tato polka vyhlášena skladbou století. P

amětní desku skladateli odhalili občané Vraného v roce 2002 před budovou obecního úřadu. V hudebním světě je dobře známý Jaromírův syn Josef Vejvoda a v poslední době i Josefova dcera.
Zobrazit více
Naposledy změněno: 13. 8. 2021

Aktivity v okolí

Kostel sv. Jiří Vrané nad Vltavou

Kostel sv. Jiří Vrané nad Vltavou

Vrané nad Vltavou, Střední Čechy
Vodní nádrž Vrané nad Vltavou

Vodní nádrž Vrané nad Vltavou

Štěchovice, Střední Čechy
Přívoz Vrané nad Vltavou – Strnady

Přívoz Vrané nad Vltavou – Strnady

Vrané nad Vltavou, Střední Čechy

Ubytování a restaurace v okolí