Úvod > Co chcete dělat? > Orloj Hojsova Stráž – první orloj na Šumavě
Památky

Orloj Hojsova Stráž – první orloj na Šumavě

První šumavský orloj se nachází v centru rekreačního střediska Hojsova Stráž na Železnorudsku, v jedné z nejmalebnějších obcí Šumavy.
Součástí orloje je stroj s čtyřiadvacetihodinovým číselníkem, otočnými kruhy a rafijemi, které kromě středního slunečního času ukazují i čas hvězdný, datum a kalendářní měsíc, znázorňují pohyb Slunce znameními zvěrokruhu, aktuální fázi Měsíce, dny uplynulé od novu a vzájemné aspekty Slunce a Měsíce.

V orloji je bicí stroj, který každé poledne odbije prvních osm tónů naší státní hymny a po jejich doznění smrťáček 12x zazvoní na zvon.

V rámci orloje je i stroj pohánějící otočnou mapu hvězdné oblohy a takzvanou dračí rafiji, která predikuje zatmění Slunce a Měsíce (nikoliv pro danou oblast, ale pro kterékoliv místo na Zemi). Tento stroj zároveň pohání ručičky dvou menších číselníků, které ukazují časy východů a západů Slunce v daný den.

Tento orloj je inspirován orloji italského typu, nikoliv tím staroměstským, se kterým má společnou pouze figuru Smrti, kterou je opatřena i řada dalších orlojů.
Zobrazit více

Provozovatel

Orloj Hojsova Stráž - Zdeněk Landa

Hojsova Stráž 193
340 22 Nýrsko
Tel.:
+420 732 445 700
Email:
orloj-sumava@voln...
WWW:
www.orloj-sumava-...
GPS:
49,210694 13,197367
 
Region:
Plzeňský kraj
Oblast:
Šumava
Město:
Nýrsko
 

Vstupné

Cena: zdarma

 

Časová náročnost

1,5 hodiny

 
 

Ubytování a restaurace v okolí

Hotel Špičák

Hotel Špičák

Železná Ruda, Plzeňský kraj
Hotel Stella na Šumavě

Hotel Stella na Šumavě

Železná Ruda, Plzeňský kraj