!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Co chcete dělat? > Kaple sv. Kunhuty na vrcholu Prenet
Památky

Kaple sv. Kunhuty na vrcholu Prenet

Prenet patří k místům s dalekými výhledy. Na svahu této hory stojí kaple svaté Kunhuty, která se jako jediná dochovala z bývalé osady. Kapli postavil v roce 1408 Bohuslav Racek z Janovic a svého času u ní žil poustevník.
Na náhorní plošině pod vrcholem Malého Prenetu se nachází historická kaple sv. Kunhuty – bývalé poutní místo. Vrch ležící 7 km jihovýchodně od Nýrska  je krajním bodem Pancířského hřbetu a nabízí se z něj krásný výhled na pohraniční hory i vnitrozemí. Dříve zde stávala Páteříkova huť. Po vypalování lesa také nesl vrch své jméno, které původně znělo Brenet (z něm. brennen - pálit).

První písemná zpráva o osídlení Prenetu pochází z roku 1040 a je spojena s vybíráním cla. Postupem času zde vznikla osada, která sloužila jako odpočívka na Zwieselské obchodní cestě. V 15. století zde stávala kaple svaté Kunhuty, v níž žil také poustevník. V roce 1666 uvádějí pozemkové knihy na Prenetu 5 dvorů, kapli a několik chalup. Po druhé světové válce - po odsunu německých obyvatel v roce 1946 byla, osada zcela vylidněna a kaple i dvory začaly pomalu chátrat. Z většiny staveb nezbylo nic. Z bohatého vybavení kaple se zachoval barokní oltář s obrazem svaté Kunhuty, který se nedávno podařilo zrestaurovat. 

Z Prenetu se otevírá široký výhled na západ do Českého lesa se zříceninou hradu Přimdy a na sever do širokého údolí řeky Úhlavy. Výstup na vrcholek je možný po červeně značené hřebenové cestě z Pancíře přes Můstek nebo po trase zelené značky od železniční zastávky Hojsova Stráž či Zelená Lhota (obě místa asi 4 km). Pod kaplí se nachází i malá studánka, která má pověst léčivé vody. Blízko studánky stávala poustevna.
Zobrazit více
Naposledy změněno: 4. 8. 2020

Ubytování a restaurace v okolí

Penzion restaurant Bečvářův srub

Penzion restaurant Bečvářův srub

Železná Ruda, Šumava
Orea Hotel Špičák

Orea Hotel Špičák

Železná Ruda, Šumava
Orea Resort Horizont Šumava

Orea Resort Horizont Šumava

Železná Ruda, Šumava