!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Toulava

Kopce vlnící se až za obzor, barevné lány, hluboké lesy. V oblasti Toulava naleznete to nejtypičtější, čím se vyznačuje česká krajina. Také zde ale potkáte zajímavosti, které byste v Česku nečekali. Třeba Český Merán podle italského města Merano.
Toulava je oficiální turistickou oblastí zasahující nejen do jižních Čech, ale i na okraj Středočeského kraje, Jedná se o území Táborska, Sedlčanska a okolí Milevska. Centrem rozsáhlé oblasti je město Tábor. Krajina na pomezí jižníchstředních Čech není nikde jinde tak typicky česká – zelené kopce, na kterých se pasou stáda krav, údolí skrývající vesnice, kde jako by se zastavil čas, hluboké lesy se staletými stromy, to vše zve k pěším i cyklistickým výletům po bohaté síti značených stezek.
 
Také zde ale potkáte zajímavosti, které byste v Česku nečekali. Tak třeba okolí Sedlce-Prčice se přezdívá Český Merán - je totiž proslavená množstvím menhirů. Na západním svahu Javorové hory potkáte například Chlístovské menhiry, tedy tři bloky tvořící půlkruh o průměru osm metrů. Pokud holdujete tajemným podzemním komplexům, vydejte se do obce Chýnov. Nedaleko se nachází Chýnovská jeskyně, objevená roku 1863 při pracích v lomu. Milovníky selského baroka potěší výlet na Veselská Blata, do obcí Borkovice, Mažice, Komárov, Klečaty a dalších.
 
Máte rádi historické památky? V tom případě můžeme doporučit zámek Bechyně, hrad Kotnov v Táboře, Milevský klášter, hrad Choustník, Borotín, Šelmberk nebo Kozí hrádek. Krásný je i skanzen Vysoký Chlumec či poutní místo Klokoty. Z technických památek by vám neměl uniknout Stádlecký řetězový most, Duhový most v Bechyni a Elinka - nejstarší meziměstská elektrická dráha ve střední Evropě. Unikátem oblasti je také první česká pěší trasa Best of Europe v údolí řeky Lužnice.
Zobrazit více

Aktuality z oblasti

Monínec už zasněžuje - otevře lyžařskou sezónu již v polovině listopadu!
15. říjen 2020 8:00

Monínec už zasněžuje - otevře lyžařskou sezónu již v polovině listopadu!

Sedlec-Prčice
Areál Monínec bude letos opět jedním z prvních domácích středisek, kde si bude moci každý zalyžovat. Sezóna pro veřejnost v areálu odstartuje již v neděli 15. listopadu. Monínecká sjezdovka již čtvrtou zimu využívá technologii zasněžování Snowfactory, která dokáže připravit sníh i v plusových teplotách.

Ubytování a restaurace

Hotel Monínec

Hotel Monínec

Sedlec-Prčice, Jižní Čechy
Hotel Solenice u Orlické přehrady

Hotel Solenice u Orlické přehrady

Solenice, Jižní Čechy
Kemp Popelíky na Orlíku

Kemp Popelíky na Orlíku

Milešov, Jižní Čechy
Rekreační středisko Radava u Orlíka

Rekreační středisko Radava u Orlíka

Kovářov, Jižní Čechy