Úvod > Aktuality > 7 věcí, které nevíte o… jízdách králů
7 věcí, které nevíte o… jízdách králů
"> "> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
Kultura

7 věcí, které nevíte o… jízdách králů

  • Vydáno25. dubna 2022
Lidový obyčej, zapsaný v roce 2011 na seznam nehmotného kulturního dědictví UNESCO, fascinuje svým tajemným poselstvím. Obřady provázející svátek zvaný letnice se dřív odehrávaly na mnoha místech, dnes se zvyk udržuje už jen v několika vesnicích na Slovácku a na střední Moravě.

Pestrá slavnost, která se po staletí nemění: Jízda králů ve Vlčnově nyní a na obraze Joži Uprky

1. Jízda králů od Joži Uprky

První setkání s Jízdou králů se pro mnohé z nás odehrálo galerii, a to buď v někdejší obrazárně Moravského zemského muzeaDietrichsteinském paláci na Zelném trhuBrně, v Galerii výtvarného uměníHodoníně anebo v Moravské galeriiBrně – tam všude byl postupně obraz vystaven. Obří, více než třímetrové plátno Joži Uprky je ohňostroj červené a bílé. Z obrazu slyšíte řičení koní a jásot lidí, cítíte sluneční paprsky i zvířený prach. Lidová slavnost je tu zastavená v čase: takhle se slavila na konci 19. století, kdy Uprka svůj slavný obraz namaloval, a podobně probíhá i dnes.
 

2. Jízda králů a letnice

Na Letnice a svatodušní svátky, jejichž čas přichází padesátý den po Velikonocích a deset dnů po svátku Nanebevstoupení Páně, se u nás téměř zapomnělo. Právě k letnicovým obřadům ale dřív patřila i Jízda králů a spolu s ní například otvírání studánek. Slavnosti svobodných mužů spojené s voděním, honěním či stínáním krále se dřív odehrávaly na mnoha místech, dnes se zvyk udržuje už jen v několika vesnicích na Slovácku a na střední Moravě. Nejpopulárnější je Jízda králů ve Vlčnově, kde má tradici dlouhou několik set let. Slavnost se dřív konala na letnice o svatodušním pondělí, ale roku 1953 se přesunula na svatodušní neděli a později se místo pohyblivého termínu zvolilo pevné datum. Už řadu let se pořádá poslední neděli v květnu.
 

3. Jak se Jízda králů stará?

Příběh Jízdy králů je zahalený tajemstvím. Obřad zřejmě pochází už z pohanských dob a v minulosti se odehrával v různých podobách skoro v celé východní Evropě. Dochoval se ale jen u nás. Porůznu v Evropě se odehrávají slavnosti, které se v něčem Jízdě králů podobají. V Lužici jsou to selské, sedlácké nebo křižácké jízdy, v Rakousku a Bavorsku takzvaná jízda po osení, v Polsku velikonoční jízda, ve švýcarském Curychu jarní festival Sechseläuten.
 

4. Jízda králů jako iniciační obřad

Magický, tajemný, podivný, v lecčems nesrozumitelný, a přesto hýčkaný jako rodinné stříbro: Jízda králů není jen obyčejný průvod krojovaných jezdců na opentlených koních, ale složitý obřad se spoustou jinotajů. Začíná pokaždé vyvoláváním „Hýlom, hýlom! Počúvajte, horní, dolní, domácí aj přespolní, co vám budu povídati o svatodušní neděli…“ Pro mladé chlapce na prahu dospělosti, kteří tvoří družinu legrůtů – vyvolávačů, je Jízda králů iniciačním obřadem. Členy družiny mohou chlapci být jen jednou v životě a Jízdou králů se zařazují mezi dospělé muže. Králův doprovod se zastavuje ke zpívání krátkých říkanek, které vtipně komentují charakter a chování diváků. Zpěváci dostávají za svůj výkon dary vložené buď do kasičky, nebo přímo do bot jezdců.
 

5. Kde je král?

Hlavní roli vedle legrůtů hraje tajemný král: malý chlapec, který má v ústech bílou růži a tvář zahalenou pentlemi. Být králem je pro chlapce i jeho rodinu velká čest: podle tradice krále do šatů obléká jeho matka a pentlí také jeho koně, v průvodu ho doprovází otec, který koně vede. Traduje se, že předobrazem mladičkého krále byl Matyáš Korvín, poražený 2. listopadu 1469 v bitvě u Uherského Brodu. Na útěku před vojsky krále Jiřího z Poděbrad se prý Matyáš převlékl do ženských šatů, a aby ho neprozradil mužský hlas, v zubech pevně svíral růži.
 

6. Jízdu králů obdivuje celý svět

Jednou z nejvýraznějších a nejosobitějších malířských individualit byl na přelomu 19. a 20. století Joža Uprka (1861–1940). Pocházel z Kněždubu u Strážnice, a malebné Slovácko se pro něj až do konce života stalo trvalým a nevyčerpatelným zdrojem malířských inspirací. Usadil se v Hroznové Lhotě, kde si nechal upravit dům od architekta Dušana Jurkoviče, a tam za ním také jezdili přátelé z uměleckých kruhů. Jízdu králů tak při návštěvě Slovácka obdivoval například francouzský sochař Auguste Rodin nebo malíř Alfons Mucha. S dílem Joži Uprky se seznámíte v galeriiUherském Hradišti.
 

7. Kde zažijete Jízdy králů na vlastní oči i uši?

Překrásné vlčnovské kroje, zpěv a hudba, jarmark, koláče, víno a krásný jarní den na konci května: to jsou kulisy pro nejslavnější Jízdu králů ve Vlčnově, přehlídku lidových tradic Slovácka. Kde se s prastarou tradicí ještě můžete setkat? Například na Dolňáckých slavnostech písní a tanců, které se jednou za tři roky konají v Hluku. Hanáckou obdobou Jízdy králů je Jízda krále Ječmínka; ta bývá součástí tradičních srpnových hodů v Kojetíně. Jízda králů se koná také jednou za dva roky v Kunovicích a bývá také oblíbeným bodem programu folklorního festivalu Slovácký rokKyjově, který se koná jednou za čtyři roky.
Vlčnov

Vlčnov

Vlčnov je vesnicí starého typu. Svědčí o tom i původní položení domů, které určují původní tvar obce tzv. „dvouřadovku“. Vlčnov je v dochovaných dokumentech vzpomínán už v roce 1264, i když podle odborného odhadu jsou počátky vzniku poněkud staršího data, písemně nedochovaného. Obec proslavil folklorní zvyk udržovaný po generace řadu století, tzv. Jízda králů. Jedná se o vůbec nejstarší a nejznámější slováckou národopisnou slavnost. Ve Vlčnově se koná každoročně poslední víkend v květnu.

Kunovice

Kunovice

Kunovice by byly jedním z docela obyčejných měst na jihovýchodní Moravě, nebýt unikátního Leteckého muzea. Letadla se tu vyrábějí více než sedmdesát let a můžete si objednat i vyhlídkové lety či absolvovat speciální školu létání.

Hluk

Hluk

Město, které proslavily Dolňácké slavnosti s Jízdou králů, leží jihovýchodně od Uherského Hradiště v údolí říčky Okluky. Ze všech stran je chrání poslední výběžky Bílých Karpat, lákadlem pro výletníky je zejména pěkná goticko-renesanční tvrz, stojící uprostřed města.

Jízda králů Hluk 2022 a Dolňácké slavnosti písní a tanců

30.6.
4.7.
Jízda králů Hluk 2022 a Dolňácké slavnosti písní a tanců

Velká sláva vypukne v Hluku – během prvního červencového víkendu se zde uskuteční Dolňácké slavnosti písní a tanců s tradiční jízdou králů. Jejich součástí bude i další ročník slováckého festivalu dechových hudeb.

Jízda králů Kunovice 2022

5.8.
7.8.
Jízda králů Kunovice 2022

Každé dva roky pořádaná folklorní slavnost v Kunovicích – přijďte i vy pokochat se krásnými kroji a vozy taženými koňmi v nejrůznějším provedení. Letos se bude konat ve dnech 5. až 7. srpna 2022.

Vysypávané pískové ornamenty – originální tradice ze Slovácka

Vysypávané pískové ornamenty – originální tradice ze Slovácka

Šardice, Hovorany, Ježov či Moravany: to je několik vesnic na kyjovském Slovácku, kde se dodnes udržela tradice ornamentů vysypávaných z písku. Dřív se pískové ornamenty vysypávaly od Bílé soboty do svátku sv. Václava každou sobotu večer, aby byly cesty vyzdobené před nedělní mší, dnes provázejí zejména hody a folklorní slavnosti.

Jízda králů Vlčnov 2022

27.5.
29.5.
Jízda králů Vlčnov 2022

Národopisná slavnost s lidovým zvykem jízdy králů. Jedná se o obřadní objížďku na koních s postavou krále oblečeného v ženském obřadním kroji. Doprovází ho družina chlapců na ozdobených koních a dvě pážata, pobočníci s tasenými šavlemi. Průvod objížděl celou vesnici.

Jízda králů – nehmotné kulturní dědictví UNESCO

Jízda králů – nehmotné kulturní dědictví UNESCO

Jízda králů je lidový obyčej, který je z doposud neznámého původu, spojený povětšinou s tradičním křesťanským svátkem. U nás se udržuje už jen na Slovácku a na Hané, ačkoliv dříve byla po celé České republice velmi hojná.

Památková rezervace Vinné búdy Vlčnov-Kojiny

Památková rezervace Vinné búdy Vlčnov-Kojiny

Památkovou rezervaci Vlčnov-Kojiny tvoří soubor tzv. vlčnovských búd, vinohradnických staveb, lisoven bez sklepa, které představují ucelený areál historicky velmi hodnotných staveb.

Vlčnov – obec králů

Vlčnov – obec králů

Nejstarší a nejznámější slovácká národopisná slavnost Jízda králů ve Vlčnově se koná každoročně poslední víkend v květnu. Jízdu králů provází překrásné slovácké kroje, vyhlášené vlčnovské vdolečky, slivovice a ochutnávky místních vín. Od roku 2011 je jízda králů zapsána na seznam UNESCO.

Český folklorní rok – zvyky a tradice

Český folklorní rok – zvyky a tradice

České lidové zvyky jsou založeny na křesťanské nebo pohanské tradici, často se navíc liší kraj od kraje. Ve městech se v dnešní době udržují méně, avšak na vesnicích jsou stále velmi živé. Zvyky i tradice se nadále těší velkému zájmu všech obyvatel České republiky, pro zahraniční turisty jsou zajímavým zpestřením jejich pobytu, a to zejména přijedou–li do Česka na Vánoce, o masopustu či o Velikonocích.