!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Nastává svátek Tří králů - konec oslav Kristova zrození
Nastává svátek Tří králů - konec oslav Kristova zrození
"> "> "> "> "> "> ">
Kultura

Nastává svátek Tří králů - konec oslav Kristova zrození

Vydáno 6. ledna 2021
Víte, proč Tři králové obchází domy a přejí krásný nový rok? Co se skrývá za touto tradicí? Nahlédněte s námi více do hloubky tradice Tří králů, která připadá na 6. ledna. Objevíte nejen význam písmen K, M, B, ale i čarování se svíčkami nebo tradici ledové koupele.
Tři královéOpravdové zakončení křesťanských Vánoc připadá právě na 6. ledna. V tento památný den se v našich ulicích obvykle rojí ve trojicích děti oděné do bílých košil, s papírovými korunami na hlavách a „ten černý vzadu vystrkuje na nás bradu“, protože jeden z nich má vždycky tváře od sazí. Umouněná tvář symbolizuje tmavou barvu pleti. Pokud zazvoní u našich dveří, za zpěvu koledy: My tři králové jdeme k vám, štěstí zdraví přejeme vám…, jdou symbolicky požehnat našemu domu. Na důkaz jejich návštěvy nám nad vchodovými dveřmi zanechají svoji značku (K † M † B † a příslušný rok). Křída, kterou se vám nade dveřmi zvěční, by měla být svěcená.

kadidloVše samozřejmě vychází z křesťanství a z Bible. A jak to vlastně bylo? Dvanáctý den po narození Ježíška, 6. ledna, přišli k jeho jesličkám mudrcové, aby mu přinesli dary nejcennější. Jezulátko obdarovali zlatem, myrhou a kadidlem. Kadidlo je vonná směs pryskyřic některých stromů a předtsvauje symbol modlitby. Myrha byla vonná pryskyřice. Snad právě pro počet a vzácnost oněch darů se ve 12. století v legendě objevili právě králové a byli tři. Přibližně v téže době dostávají i svá jména – Kašpar, Melichar a Baltazar.

Svátek Tří králů je také svátkem zjevení Páně. Dá se to vysvětlovat i tak, že v tento den se Bůh zjevil jako člověk i pohanům. Pohany v tomto případě ztělesňují právě oni tři pohanští králové.
 

K+M+B: Kristus ať obydlí žehná

Většina lidí si myslí, že K+M+B jsou první písmena jmen oněch králů. Ale je to omyl. KMB neboli latinské CMB ve skutečnosti znamená Christus mansionem benedicat – Kristus ať obydlí žehná po celý rok (proto se za písmena píše letopočet). A co křížky mezi písmeny? To nejsou žádná plus jako ve školní rýmovačce. Jsou to opravdové kříže na znamení Svaté trojice – Otce, Syna a Duch svatého.

V dnešní době už po českých a moravských ulicích nepobíhají jen tak nějaké děti. Jsou to většinou zástupci charitativních organizací a vybírají na potřebné celého světa. A právě požehnání od takových vyslanců by mělo být opravdu to pravé. Protože každý, kdo jim otevře dveře i své srdce, si zaslouží být požehnán. I letos, v roce 2021, k vám tři králové přijdou, ovšem pandemická situace vyžaduje netradiční řešení, a proto koledníci dorazí v online podobě. Jejich cíl zůstává stále stejný – i letos chtějí spolu s vámi pomoci lidem v nouzi. Veškeré informace naleznete na webu trikralovasbirka.cz.
 

Lidové zvyky na Tři krále

SvíčkyObdobí Tří králů bylo na lidové zvyky a tradice opravdu bohaté. Slavilo se už 5. ledna a předvečer se nazýval Svátek světel nebo Svatvečer svíček. Na venkově se v tento čas věštila budoucnost podobě jako na Štědrý den. Nejčastěji se pouštěly svíčky v ořechových skořápkách po vodě v nádobě. Také se opakovalo lití olova, tentokrát ovšem v tříkrálové svěcené vodě. Lidé si často věštili délku života a co se stane po smrti - každý člen rodiny zapálil stejně vysokou svíci a čí dohořela první, toho čekala Zubatá nejdříve. Pokud dým ze svíčky stoupal vzhůru a plamen jasně zářil, čekal dotyčného ráj. Když svíce prskala, dým šel k zemi a plamen byl nerovnoměrný, čekalo dotyčného peklo. Svíčka byla důležitá i při věštění, co se stane v tomto roce - bylo třeba zapálit svíčku, dát ji na rovný povrch a na místo, kde není průvan. Pak se zapálila a sledoval se její plamen. Plápolal-li ze strany na stranu, znamenalo to cestování a změny, ostré záření na vrcholu knotu značilo štěstí a prosperitu, když se plamen kroutil, tak si měl dotyčný dát pozor na intriky a pomluvy. Plamen prskající znamená zklamání a když plamen sám od sebe zhasnul, bylo to znamení "smůly lepící se na paty".

otužilecPevné zdraví měla zaručit tříkrálová koupel. Nešlo však o žádné pohodlí ve vaně nebo neckách - bylo třeba ponořit se do řeky nebo potoka. Ráno na Tři krále se v některých krajích dívky omývaly sněhem, aby měly zdravou pleť. Variantou pro "neotužilce" bylo vypití sklenky posvěcené vody z kostela, nalačno.

Na Tři krále se pekla zvláštní kynutá buchta - kruh (symbolizující královskou korunu) z mazancového těsta. Hospodyně do něj navíc zapékala minci. Kdo ji pak během konzumace našel stal se "králem", který mohl kropit dům a zahradu svěcenou vodou a psát písmena s křížky na dveře obydlí a chlévů.
 

Tříkrálové pranostiky

 • zimaNa Tři krále o hodinu dále
 • Je-li na Tři krále větrno, bude úrodno
 • Bude-li na Tři krále mnoho hvězd, urodí se mnoho brambor
 • Je-li tříkrálová noc hvězdnatá, budou se rodit beránci, býčci, kozlíci a kluci
 • Na Tři krále mrzne ve dne i v noci stále
 • Padají-li na Tři krále sedláci (velké chuchvalce sněhu), bude úrodný rok
 • Tři králové pouštějí vodu na pole
 • Na dvanáctý den od Narození Páně se dny prodlužují o kohoutí krok
 • Na Tři krále zima zlá je
 • Mušle, kterou se rozhánějí škodlivá mračna, musí být vypláchnuta tříkrálovou vodou a vytřena svěcenou tříkrálovou solí
 • zima ovceTřpytí-li se tříkrálové hvězdy, budou se hojně rodit bílé ovečky
 • Boží křtění, zimu mění
 • Na svíčky - kapává se stříšky
 • Na Tři krále jest den delší o jeden hlas kohoutí
 • Kašpar, Melichar, Baltazar, všecky díry zamazal
 • Tři králové mosty staví, nebo je boří
 • Je-li na Tři krále větrno, zamíchá se planetami a bude úrodno
 • Je-li na Boží křtění měsíc v úplňku, toho roku lze očekávat povodně