Úvod > Co chcete dělat? > Nový hrad u Adamova
Nový hrad u Adamova
"> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> Nový Hrad u Adamova Vladimír
Přidat foto
Památky

Nový hrad u Adamova

Malý hrádek uprostřed krásného prostředí, který si určitě zalíbíte. Přijeďte na historické jarmarky a kulturní akce na Novém hradě!
Ačkoli je Nový hrad stavbou opravdu historicky mladou, ostraha důležité cesty z Brna blanenským údolím, má velmi dlouhou tradici. První historické zmínky o Starém hradu, jehož pozůstatky se nacházejí nedaleko Nového hradu, pocházejí už z roku 1381. Poté, co byl Starý hrad v roce 1470 zničen vojskem Matyáše Korvína, se bratři Dobeš a Beneš Černohorští z Boskovic rozhodli, že jej nebudou obnovovat, ale vybudují novou pevnůstku na opačném konci ostrohu.

Hrad pak úspěšně odolával všem útokům až do roku 1645, kdy jej překvapilo švédské vojsko v počtu 3 000 mužů, kteří sem nepozorovaně pronikli ve směru od Babic. Posádka pevnosti nebyla příliš obezřetná, muži byli údajně opilí a hráli v bráně kostky, a tak měli Švédové usnadněnou úlohu.

Roku 1655, v době tureckého nebezpečí, byla pevnost částečně opravena a v roce 1706 byla postavena nová věž. Ta však byla v roce 1842 při výstavbě železniční trati snížena z obavy, že by se mohla zřítit do údolí. V letech 1800-1806 rod Lichtenštejnů přestavěl Nový hrad na lovecké sídlo. Počátkem 20. století byl zámek částečně upraven v romantickém stylu.

V roce 1990 převzala tuto významnou kulturní památku do své správy 21. základní organizace Českého svazu ochránců přírody Brno.
Studánka pod Novým hradem u Adamova

Studánka pod Novým hradem u Adamova

Olomučany, Jihomoravský kraj
Zřícenina hradu Čertův hrádek

Zřícenina hradu Čertův hrádek

Olomučany, Jihomoravský kraj
Muzeum olomučanské keramiky

Muzeum olomučanské keramiky

Olomučany, Jihomoravský kraj
Zámek Adamov

Zámek Adamov

Adamov, Jihomoravský kraj

Ubytování a restaurace v okolí