Úvod > Co chcete dělat? > Památky > Nový hrádek krále Václava IV. v Kunratickém lese
Památky

Nový hrádek krále Václava IV. v Kunratickém lese

Král Václav IV. hledal v kdysi luxusním sídle uprostřed Kunratických lesů klid a úkryt před starostmi, ale nakonec ho právě tady podle kronikářů "trefil šlak", když se dozvěděl o řádění husitů v Praze.
Stavbu hradu, na objednávku krále Václava IV., započal v roce 1411 mistr Hertvín a stavitel Kříž a trvala necelé dva roky. Bylo zde použito mnoho na tehdejší dobu moderních obranných prvků. Hrad nebyl stavěn jako reprezentativní sídlo, jak bylo u Václava IV. obvyklé, ale jako dobře zabezpečená hradní pevnost. Hrad si nechal Václav vystavět jako své soukromé sídlo a pobýval zde velice často, o čemž svědčí i to, že sem nechal přestěhovat svou knihovnu, která však byla po jeho smrti zničena husity a pražany.

Rok po smrti krále Václava IV. roku 1419 oblehla hrad pražská husitská vojska, která si zde zřídila obléhací tábor (polní opevnění). Po třech týdnech, dne 25. 1. 1421 byl hrad dobyt a vypálen. Obléhací tábor v podobě zbytků příkopů a palebných postavení husitského dělostřelectva je výborně zachován podél cesty od Chodova a je považován za evropský unikát. Dobře jsou patrné zbytky po postavení obléhacích strojů – jednoho praku a čtyř hmoždířů (druh děl). Proti napadení zvenku byl tábor chráněn příkopem a dvěma valy.

Díky informačním panelům, které jsou umístěny okolo Naučné stezky Kunratický les,  se také dozvíte, kde se tady vzaly desítky podivných děr v předhradí, kolem cesty k Hrádku. Právě ony totiž také souvisí s husitským obléhacím táborem – prohlubně jsou totiž pozůstatky jam (zemnic), ve kterých obléhatelé žili. Ty se nacházely v zadní části tábora.

Ani po husitských válkách hrad nebyl osud hradu nijak růžový – vyrabovala jej chudina a do kopce se zakousl lom. Na rozdíl od jiných hradů mu nepomohl ani příchod turistů. Ještě v roce 1881 dosahovala výška zdí několika metrů, majitel kunratického panství je však nechal strhnout na úroveň terénu – aby do jeho lesa a obory nelákaly turisty. Na počátku 20. let zde začal jeden z prvních archeologických výzkumů u nás. Pak ho však přerušila velká hospodářská krize v roce 1929 a dokumentace shořela při požáru radnice v roce 1945.

Ideálním východiskem výletu k hrádku je stanice Metra C Roztyly. Po několika málo metrech vstoupíte do chráněného území Kunratický les. U informačních tabulí a turistického rozcestníku se vydejte po modré trase, která měří čtyři kilometry a vine se po obvodu lesa. Nejkratší cesta ke zřícenině vede po modré turistické značce od autobusové zastávky "Zelené domky" (bus č. 193 a 335) nebo "Akademie věd" (bus č. 114, 193).

Betlémy 2023 – kostel sv. Jakuba Staršího v Kunraticích

Sádrový betlém pochází z konce 19. století. Byl vyroben v dílně firmy B. Müllera. Restaurátorské práce v roce 2000 provedl Karel Hasse.
Praha, Praha

Betlémy 2023 – kostel sv. Jakuba Staršího v Kunraticích

Sádrový betlém pochází z konce 19. století. Byl vyroben v dílně firmy B. Müllera. Restaurátorské práce v roce 2000 provedl Karel Hasse.
Praha, Praha

Betlémy 2023 – kostel sv. Jakuba Staršího v Kunraticích

Sádrový betlém pochází z konce 19. století. Byl vyroben v dílně firmy B. Müllera. Restaurátorské práce v roce 2000 provedl Karel Hasse.
Praha, Praha

Carlos Sardá Vidal – Fragmenty

Výstava fotografií španělského fotografa Carlose Sardá Vidala s názvem Fragmenty. Výstava se koná v kavárně Café Charmé v areálu Kunratické tvrze. Jde o dvě hlavní témata – Praha a detaily předmětů kolem nás.
Praha-Kunratice, Praha

Kluziště Chodov na ledě

Od prosince do února se již po páté park u chodovského obchodního centra promění v romantickou ledovou plochu pro všechny vášnivé i začínající bruslaře. Letos se můžete těšit na kluziště, které svým pojetím předčí i jeden Hollywoodský trhák.
Praha 11, Praha

Vánoční Saloon Fešáků

Legendární skupina Fešáci uvádí svůj vánoční koncert se zajímavými hosty a tradiční divadelní scénkou.
Praha 11, Praha

Lenka Filipová

Adventní koncert Lenky Filipové s hity jako Zamilovaná nebo Za všechno může čas v kouzelné vánoční atmosféře.
Praha 11, Praha

Šťastný vyvolený

Hrají: David Matásek, Linda Rybová, Jana Janěková ml., Igor Chmela a Matouš Ruml. Režie: Thomas Zielinski.
Praha 11, Praha

Aktivity v okolí

Kunratický les – zelené srdce Prahy 4

Kunratický (Krčský) les je ostrůvkem uprostřed husté městské zástavby a panelových sídlišť. Lesem prochází několik značených turistických i cyklotras. Nachází se zde dětská hřiště, altány, velké množství laviček, piknikové místo s veřejným ohništěm a naučná stezka.
Praha 4, Praha

Squash, stolní tenis, fitness a spinning v Kunraticích

To vše je možné pod vedením zkušených instruktorů, dále minifotbálek ve squashovém kurtu, solárium, sport bar a prodej sportovních potřeb.
Praha 4, Praha

Tvrz Kunratice v Praze 4

Areál Tvrz Kunratice vznikl rekonstrukcí budov kunratického zámku. Bývalý panský dvůr byl z valné části vystavěn ve druhé polovině 18. století, kdy Kunratice náležely panství rodu Golčů. Posledním soukromým majitelem zámku i statku byl Karel Korb z Weidenheimu, kterému byl v roce 1945 vyvlastněn.
Praha 4, Praha

Tip pro romantiky: netradiční plavby nejen po Vltavě

Co byste řekli tomu, prohlédnout si pražské památky z hladiny Vltavy? Nebo vás láká celodenní plavba na Slapy? Oslavencům budou zářit oči nad vyzdobenou lodí, která s nimi propluje centrem metropole. A na polibek, který si dají novomanželé pod Karlovým mostem, jistě nikdy nezapomenou.
Praha 4, Praha

Areál Šeberák s přírodním koupalištěm

Areál Šeberák je místem pro váš volný čas. Najdete tu celoročně otevřenou restauraci Šeberák s nabídkou vynikajících pokrmů včetně svíčkové, steaků, rybích specialit, salátů a desertů. Od sezóny 2020 zde opět funguje přírodní koupaliště.
Praha 4, Praha

Sapa Trip – zažij magickou atmosféru Dálného východu

Pojďte s námi okusit naprosto odlišný svět. Poznejte tajuplná zákoutí pražské tržnice Sapa, často označované za malý Vietnam a setkejte se s místními Vietnamci, kteří si zde zachovávají kus své rodné země.
Praha 4, Praha

Trasa pro vozíčkáře Kunratickým lesem v Praze

Vozíčkářská trasa přes Krčský les je 5 km dlouhá a vede severní částí lesa, částečně po zelené turistické stezce. Napojit se na ní je možné v blízkosti Obchodního centra Chodov anebo hotelu Globus s restaurací Terassa.
Praha 4, Praha

Lekce Nordic walkingu v Praze

Pořádáme lekce Nordic walkingu po Praze. Chůze s hůlkami je vhodná naprosto pro všechny. Dobré zvládnutí techniky je základem pro zdravé chození s holemi.
Praha 11, Praha

Ubytování a restaurace v okolí

Hostinec Ve Mlýně

Vychutnejte si kvalitní gastronomii v prostředí starého mlýna v Praze 4 – Krči. Jedinečný interiér vás vtáhne do prostředí starobylé vesničky, kde si posedíte pod modravou oblohou vedle klapajícího mlýnského kola a protékajícího potůčku.
Praha 4, Praha

Lokál U Zavadilů v Kunraticích

Nakročeno z centra Prahy nejprve do okrajových částí a pak i do jiných regionů má jeden z nejznámějších gastronomických konceptů u nás. V pražských Kunraticích nově otevřeli Lokál U Zavadilů.
Praha 4, Praha

Hotel Villa Voyta na pražské Lhotce – uzavřeno z důvodu rekonstrukce

V klidné vilové čtvrti městské části Prahy 4, přesto nedaleko od centra Prahy, najdete ve dvou budovách Hotel Villa Voyta. První budova je vystavěna v secesním stylu, druhá budova v moderním stylu. Dohromady tvoří jedinečný kontrast.
Praha 4, Praha

Signorvino ve Westfield Chodov

Signorvino bylo založeno aby představilo excelentní italská vína, zejména méně známé i prémiové značky. V Itálii dveře svým zákazníkům otevřelo již v roce 2012. Nyní poprvé otevře svou pobočku také v zahraničí – v Praze.
Praha, Praha

Restaurace a hotel Chateau St. Havel

Chateau St. Havel – wellness & golf hotel je kompletně rekonstruovaný novogotický zámek v Praze 4 – Krč uprostřed stylového anglického zámeckého parku s několika idylickými rybníky. Hotel nabízí kromě nadstandardního ubytování na zámku řadu dalších služeb.
Praha 4, Praha

Restaurace Columna

Restauraci Columna najdete v budově Centra pohybové medicíny. Interiér restaurace působí dojmem citlivě vytvořeného designového prostředí, které láká k příjemnému posezení v interiéru či na prostorné letní zahrádce.
Praha 4, Praha

Top Hotel Praha

K ubytování hostů slouží více než 500 pokojů a apartmánů. K hotelu náleží rozlehlé parkoviště s 800 místy pro automobily a 30 místy pro autobusy. Hotel se pyšní několika restauracemi s českou i mezinárodní kuchyní a vyhlášeným cateringem.
Praha 4, Praha

Sushi time v DBK Praha 4

Tradiční japonská a vietnamská kuchyně ve 3. patře nákupního centra DBK na Budějovické v Praze 4. Naleznete zde širokou nabídku nejrůznějších druhů sushi, saláty, pokrmy z mořských plodů, vietnamské polévky a závitky nem.
Praha 4, Praha