Úvod > Co chcete dělat? > Nový hrádek krále Václava IV. v Kunratickém lese
Památky

Nový hrádek krále Václava IV. v Kunratickém lese

Král Václav IV. hledal v kdysi luxusním sídle uprostřed Kunratických lesů klid a úkryt před starostmi, ale nakonec ho právě tady podle kronikářů "trefil šlak", když se dozvěděl o řádění husitů v Praze.
Stavbu hradu, na objednávku krále Václava IV., započal v roce 1411 mistr Hertvín a stavitel Kříž a trvala necelé dva roky. Bylo zde použito mnoho na tehdejší dobu moderních obranných prvků. Hrad nebyl stavěn jako reprezentativní sídlo, jak bylo u Václava IV. obvyklé, ale jako dobře zabezpečená hradní pevnost. Hrad si nechal Václav vystavět jako své soukromé sídlo a pobýval zde velice často, o čemž svědčí i to, že sem nechal přestěhovat svou knihovnu, která však byla po jeho smrti zničena husity a pražany.

Rok po smrti krále Václava IV. roku 1419 oblehla hrad pražská husitská vojska, která si zde zřídila obléhací tábor (polní opevnění). Po třech týdnech, dne 25. 1. 1421 byl hrad dobyt a vypálen. Obléhací tábor v podobě zbytků příkopů a palebných postavení husitského dělostřelectva je výborně zachován podél cesty od Chodova a je považován za evropský unikát. Dobře jsou patrné zbytky po postavení obléhacích strojů – jednoho praku a čtyř hmoždířů (druh děl). Proti napadení zvenku byl tábor chráněn příkopem a dvěma valy.

Díky informačním panelům, které jsou umístěny okolo Naučné stezky Kunratický les,  se také dozvíte, kde se tady vzaly desítky podivných děr v předhradí, kolem cesty k Hrádku. Právě ony totiž také souvisí s husitským obléhacím táborem – prohlubně jsou totiž pozůstatky jam (zemnic), ve kterých obléhatelé žili. Ty se nacházely v zadní části tábora.

Ani po husitských válkách hrad nebyl osud hradu nijak růžový – vyrabovala jej chudina a do kopce se zakousl lom. Na rozdíl od jiných hradů mu nepomohl ani příchod turistů. Ještě v roce 1881 dosahovala výška zdí několika metrů, majitel kunratického panství je však nechal strhnout na úroveň terénu – aby do jeho lesa a obory nelákaly turisty. Na počátku 20. let zde začal jeden z prvních archeologických výzkumů u nás. Pak ho však přerušila velká hospodářská krize v roce 1929 a dokumentace shořela při požáru radnice v roce 1945.

Ideálním východiskem výletu k hrádku je stanice Metra C Roztyly. Po několika málo metrech vstoupíte do chráněného území Kunratický les. U informačních tabulí a turistického rozcestníku se vydejte po modré trase, která měří čtyři kilometry a vine se po obvodu lesa. Nejkratší cesta ke zřícenině vede po modré turistické značce od autobusové zastávky "Zelené domky" (bus č. 193 a 335) nebo "Akademie věd" (bus č. 114, 193).