Úvod > Aktuality > Za řemesly se vydejte do skanzenu v Kouřimi
Za řemesly se vydejte do skanzenu v Kouřimi
"> ">
Památky

Za řemesly se vydejte do skanzenu v Kouřimi

  • Vydáno28. června 2019
Skanzen v Kouřimi pořádá pro děti tradiční akce plné pohádek a řemesel. Od 29. 6. do 10. 8. 2019 nabídne příchozím řemeslný program s ukázkami nejrůznějších povolání našich předků. Program probíhá po celý den, každou sobotu, od 10:00 do 18:00 hodin.
Kouřim skanzenO prázdninových sobotách od 29. června do 10. srpna 2019 nabídne návštěvníkům skanzen v Kouřimi zajímavý program s názvem Řemeslné pohádkové léto. Postupně uvidíte sedm různých povolání našich předků. Většinu z nich si budou moci i vyzkoušet. Nejen pro nejmenší se budou číst pohádky o vybraných řemeslech.

V sobotu 29. června bude připravena dílna Otakara Fraňka na výrobu dřevěných hraček a děti se dozví také, jak na káču z papíru Nebude chybět ani čtení pohádek o hračkách a hrách. Za týden, 6. července, se představí šindelář, který předvede práce výrobce šindelů a břidlicové střešní krytiny. Sladká sobota bude ta 13. července, kdy si poslechnete povídání o včelařství, ochutnáte med, medovinu a naučíte se sladit pomocí ovoce. Během prázdnin vás pak ještě čeká dílna na výrobu modrotiskových ubrusů a tašek nebo praní prádla v neckách a na valše (20. 7.), ukázka zpracování vlny a povídání o chovu ovcí (27. 7.), tesání trámů a výroba drobností z dřevěných hoblin (3. 8.), posledním tématem budou mariánské byliny a jejich využití (10. 8.).

tesařV současné době kouřimský skanzen představuje čtrnáct větších památek lidové architektury z oblasti středních, východních a severních Čech. Středočeský region je zastoupen stavbami ze širší oblasti Posázaví, Benešovska, Polabí, Podbrdska a povodí Berounky. Unikátem je především desetiboká roubená stodola z Durdic u Votic, postavená v roce 1648, která je nejstarší zachovalou památkou tohoto typu na území Čech. Z Posázaví pochází poloroubená chalupa a špýchar z Budče a malý roubený špýchar z Hrádku, které byly do muzea přeneseny ze zátopové oblasti přehrady Želivka.
Muzeum lidových staveb Kouřim

Muzeum lidových staveb Kouřim

Muzeum lidových staveb shromažďuje stavitelské památky z území středních, východních a severních Čech. Nabízí tak přímé srovnání různých regionálních typů lidové architektury z období od 17. do 19. století. V průběhu roku se ve skanzenu konají rozmanité národopisné pořady.

Lechův kámen u Kouřimi

Lechův kámen u Kouřimi

Velká rulová skála na návrší proti starobylé Kouřimi je opředena mnoha legendami. Některé pověsti praví, že se tu slétaly čarodějnice. Název skalky pochází zřejmě z 19. století a je odvozen od bájného knížete Lecha, který měl být bratrem praotce Čecha.

Středočeská ovocná stezka

Středočeská ovocná stezka

Tematicky zaměřenou značenou ovocnou cyklotrasu naleznete mezi Kolínem a Českým Brodem. Trasa je vedená po polních cestách a silnicích převážně III. třídy a označuje ji žluté dopravní značení pro cyklotrasy s logem stezky.

Kostel sv. Štěpána v Kouřimi

Kostel sv. Štěpána v Kouřimi

Již sedm a půl století je chrám sv. Štěpána Prvomučedníka v Kouřimi architektonickou i duchovní dominantou města. Stavba se dodnes zachovala v relativně autentické podobě, která napovídá mnohé o charakteru raně gotického stavitelství.

Zvonice s obrácenými zvony v Kouřimi

Zvonice s obrácenými zvony v Kouřimi

Obrácené zvony jsou v České republice pouze na dvou místech a jedním z nich je Kouřim. Po staletí se o církevních svátcích z jejích útrob rozeznívají zvony, zavěšené atypicky srdci vzhůru. Zvony se rozeznívají šlapáním.

Další aktuality

25.9.
2022
Objevujte královská města Čech

Objevujte královská města Čech

Středočeský kraj | Památky
22.9.
2022
Stromem roku 2022 je Uranová hruška z Drásova

Stromem roku 2022 je Uranová hruška z Drásova

Středočeský kraj | Příroda
21.9.
2022
Za vínem se vydejte tento víkend na Karlštejn

Za vínem se vydejte tento víkend na Karlštejn

Středočeský kraj | Gurmánská turistika
21.9.
2022
Tipy proti nudě... aneb, kam o víkendu s dětmi

Tipy proti nudě... aneb, kam o víkendu s dětmi

Středočeský kraj | Zážitky