Úvod > Kalendář akcí > Hanácké slavnosti v Chropyni
Hanácké slavnosti v Chropyni
"> ">
25.5.
26.5.
+ Přidat foto

Hanácké slavnosti v Chropyni

Kdy 25. květen 2019 18:00 - 26. květen 2019 17:00 Festivaly
Už od roku 1985 zaplní každý lichý rok poslední víkend května prostory zámeckého parku a náměstí v Chropyni krojované folklórní soubory, aby si připomněly tradice a zvyky Hané.
Hlavní myšlenkou Hanáckých slavností je přiblížit lidem, kteří v našem kraji žijí, narodili se tu, přistěhovali se sem, nebo jsou z dalekého okolí, jak se na Hané žilo a jaké byly zvyky. A že je o toto poznání zájem, nás přesvědčuje i návštěvnost akce. Hanácké slavnosti se staly nedílnou součástí kulturního života regionu. V posledních několika ročnících jsou pořádány vícedenní slavnosti, a to od pátku až do neděle.

V pátek se koná lidová veselice – většinou posezení u cimbálové muziky, případně s nějakou známou dechovkou.

Sobotní den je vyhrazen folklóru, lidovým zvykům a řemeslům. Začíná Jízdou krále Ječmínka - krojovaní jezdci na koních objíždějí za doprovodu dechové hudby místo dění slavností. Pak se vydávají na jízdu městem, aby přilákali chropyňské občany na slavnosti.

V areálu zámeckého parku jsou umístěna dvě pódia. Tzv. "Hlavní scéna" je dějištěm folklórního festivalu. Dopoledne se prezentují dětské soubory, odpoledne soubory dospělých. Jde o přehlídku národopisných souborů a o ukázku starých zvyků, tanců, zpěvů a zábavy.

Na tzv. "Malé scéně" se v průběhu dne střídají hudební seskupení mnoha žánrů (od dechové a cimbálové hudby po rockové skupiny či různá alternativní seskupení).

V areálu zámeckého parku rovněž probíhá celý den Jarmark řemesel - ukázka lidové tvořivosti a dovednosti. Výrobky si může každý zájemce zakoupit nebo objednat. Zakoupit lze také občerstvení, o které se starají majitelé a provozovatelé restauračních zařízení v Chropyni. Mimo areál Hanáckých slavností je umístěna tržnice (náměstí Svobody) a lunapark s mnoha zábavnými atrakcemi (Sokolský stadion).

Večer je věnován příznivcům moderní hudby. Pravidelně je pořádán rockový festival, na kterém vystupují převážně místní rockové kapely.

Neděle je věnována dětem. Dopoledne se konají cyklistické závody, které pořádá místní cyklistický oddíl. Odpoledne jsou pro děti připraveny hry, zábava, ale i poučení, které přináší různé ukázky – psovodi, hasičský záchranný sbor aj. Pěknou tradicí je také konání srazu automobilových veteránů.

Celý popis
Naposledy změněno: 29. 3. 2019
26.5.
30.9.
Náhrdelník času

Náhrdelník času

Chropyně, Východní Morava
27.5.
31.8.
Krojované panenky

Krojované panenky

Kojetín, Střední Morava a Jeseníky
1.7.
21.8.
Kojetínské hudební léto 2020

Kojetínské hudební léto 2020

Kojetín, Střední Morava a Jeseníky
27.6.
29.8.
Hanácké léto na kolejích

Hanácké léto na kolejích

Kroměříž, Východní Morava