Úvod > Co chcete dělat? > Zámek v Holešově s hvězdárnou
Památky

Zámek v Holešově s hvězdárnou

Přijďte navštívit překrásný barokní zámek Holešov. Budete mít jedinečnou možnost prohlédnout si překrásné zrekonstruované i nezrekonstruované historické prostory zámku. Uvidíte také zámeckou hvězdárnu, ve které vás uvítá hvězdář v barokním kostýmu jako průvodce, je zde také studovna.

V rámci kulturních a společenských akcí (výstav, prezentací, přednášek, kongresů, školení, schůzí, rautů apod.) jsou zpřístupněny zámecké sály. V části zámku pokračují rekonstrukční práce. Každý návštěvník navíc obdrží pamětní minci.

Během posledních dvou let v zámecké zahradě, ale i například ve dvoře zámku v Holešově bylo objeveno celkem šestnáct vzácných artefaktů. Jedná se o barokní šištice (které zdobily ústí vody do zámeckého trojzubce) a další kamenné fragmenty z různých období. Ty si můžete prohlédnout v přízemních prosklených arkádách zámku i z vnější strany, přímo z nádvoří. Popisky jsou osázeny z obou stran.

Zámek Holešov je hodnotnou ukázkou raného baroka. Stavba z druhé poloviny 17. století je dvoupatrová čtyřkřídlá budova s šestibokými věžemi v nárožích, krytá vysokou mansardovou střechou. Sala terrena v přízemí a všechny sály v 1. patře jsou vyzdobeny unikátními barokními nástropními malbami a bohatou štukovou výzdobou.

Za návštěvu rozhodně stojí unikátní rozlehlý park s pozoruhodným systémem vodních kanálů ve tvaru Neptunova trojzubce, první kompozice podle LeNotreova francouzského vzoru v českých zemích. Jedinečný unikátem je také soustava ovocných sadů, které mají vzácný genofond odrůd s kontinuitou od 16. století do dnešních dob. Jde o více jak 50 odrůd ovoce.
 

Z historie:

zámek v Holešově stojí na místě, kde se původně nacházela gotická tvrz pánů ze Šternberka. Od 16. století zámek měnil podobu z renesančního až na dnešní raně barokní. O to se nejvíce zasloužily rody Rotalů a později Bruntálských z Vrbna. Je obklopen jedinečným rozsáhlým parkem francouzského typu, který volně přechází do anglické obory. Park má rozlohu 30 hektarů. Jeho součástí je systém vodních kanálů ve tvaru Neptunova trojzubce a Růžová zahrada s pomníkem významného rodáka, hudebního skladatele F. X. Richtera.

Ubytování a restaurace v okolí

Restaurace V Podzámčí v Holešově

Restaurace V Podzámčí v Holešově

Holešov, Zlínský kraj
Penzion Hana v Holešově

Penzion Hana v Holešově

Holešov, Zlínský kraj
Restaurace U Černé Kaple Holešov

Restaurace U Černé Kaple Holešov

Holešov, Zlínský kraj
Cukrářství Eklér

Cukrářství Eklér

Holešov, Zlínský kraj