Úvod > Co chcete dělat? > Památky > Zámek v Holešově s hvězdárnou
Zámek Holešov
Památky

Zámek v Holešově s hvězdárnou

Přijďte navštívit překrásný barokní zámek Holešov. Budete mít jedinečnou možnost prohlédnout si překrásné zrekonstruované i nezrekonstruované historické prostory zámku. Uvidíte také zámeckou hvězdárnu, ve které vás uvítá hvězdář v barokním kostýmu jako průvodce, je zde také studovna.

V rámci kulturních a společenských akcí (výstav, prezentací, přednášek, kongresů, školení, schůzí, rautů apod.) jsou zpřístupněny zámecké sály. V části zámku pokračují rekonstrukční práce. Každý návštěvník navíc obdrží pamětní minci.

Během posledních dvou let v zámecké zahradě, ale i například ve dvoře zámku v Holešově bylo objeveno celkem šestnáct vzácných artefaktů. Jedná se o barokní šištice (které zdobily ústí vody do zámeckého trojzubce) a další kamenné fragmenty z různých období. Ty si můžete prohlédnout v přízemních prosklených arkádách zámku i z vnější strany, přímo z nádvoří. Popisky jsou osázeny z obou stran.

Zámek Holešov je hodnotnou ukázkou raného baroka. Stavba z druhé poloviny 17. století je dvoupatrová čtyřkřídlá budova s šestibokými věžemi v nárožích, krytá vysokou mansardovou střechou. Sala terrena v přízemí a všechny sály v 1. patře jsou vyzdobeny unikátními barokními nástropními malbami a bohatou štukovou výzdobou.

Za návštěvu rozhodně stojí unikátní rozlehlý park s pozoruhodným systémem vodních kanálů ve tvaru Neptunova trojzubce, první kompozice podle LeNotreova francouzského vzoru v českých zemích. Jedinečný unikátem je také soustava ovocných sadů, které mají vzácný genofond odrůd s kontinuitou od 16. století do dnešních dob. Jde o více jak 50 odrůd ovoce.
 

Prohlídkový okruh Po stopách Vrbnů

Prohlídkový okruh Po stopách Vrbnů byl otevřen roku 2022. Původní okruh, který vedl sala terrenou a prvním patrem se sestavou reprezentativních sálů piana nobile charakteristickou pro barokní architekturu, se tak rozšířil o hraběnčinu ložnici, společenskou místnost a lovecký salonek.

Návštěvníci prohlédnou porcelán, holičskou fajáns a sklo ze sbírek městského muzea. Prezentován je také vzácný knoflík z livreje služebnictva, který zámku věnoval soukromý holešovský dárce v reakci na výzvu darovat muzeu zapomenutý poklad z půdy. Za pozornost stojí také kolekce obrazů a dobových fotografií z konce 19. století s tematikou koně, která potvrzuje, jakou vášeň pro Vrbny chov představoval. Své obdivovatele jistě získá také lovecký salonek prezentující bohatou kolekci loveckých zbraní a trofejí.

Bezpochyby nejpozoruhodnější vystavený předmět je reliéf výjevu Zmrtvýchvstání Ježíše Krista vyrytý do lastury. Hrabě Jelačić si ji v roce 1860 přivezl z Jeruzaléma, což lze vyčíst na její druhé straně. Podle muzejníků se na holešovský zámek dostal buď jako dar Wrbnům nebo jako konfiskát přílepských hrabat ze Seilernu. Je ovšem také možné, že ji Jelačić prodal.
 

Zámecká hvězdárna s Růžovou zahradou

Duhý prohlídkový okruh (taktéž z roku 2022) je přístupná po dobu letních prázdnin. Turisté mohou vyrazit na třicetiminutovou prohlídku s průvodcem, která je zavede do francouzského parku a také do hvězdárny.
 

Z historie zámku

zámek v Holešově stojí na místě, kde se původně nacházela gotická tvrz pánů ze Šternberka. Od 16. století zámek měnil podobu z renesančního až na dnešní raně barokní. O to se nejvíce zasloužily rody Rotalů a později Bruntálských z Vrbna. Je obklopen jedinečným rozsáhlým parkem francouzského typu, který volně přechází do anglické obory. Park má rozlohu 30 hektarů. Jeho součástí je systém vodních kanálů ve tvaru Neptunova trojzubce a Růžová zahrada s pomníkem významného rodáka, hudebního skladatele F. X. Richtera.

Sv. Silvestr na Svatém Hostýnu

Hostýn je se svou mariánskou svatyní (Basilica minor) nejnavštěvovanějším poutním místem na Moravě a po Velehradě také nejpamátnějším. Sv. Silvestr – dopoledne program bohoslužeb, živý betlém a až do půlnoci večerní bohoslužby.
Bystřice pod Hostýnem, Zlínský kraj

Miroslav Donutil – Na kus řeči – Havlíčkův Brod

Na kus řeči – Havlíčkův Brod.
Kroměříž, Zlínský kraj

Miroslav Donutil – Na kus řeči – Fryšták

Opravdová lahůdka pro všechny, kteří milují dobrý humor! Populární herec, bavič a vypravěč Miroslav Donutil Vás navštíví s novým programem své one man show Na kus řeči.
Kroměříž, Zlínský kraj

Miroslav Donutil – Na kus řeči ve Veselí nad Moravou

Miroslav Donutil – Na kus řeči Veselí nad Moravou.
Kroměříž, Zlínský kraj

Čechomor a Martina Pártlová

Čechomor a Martina Pártlová Hranice na Moravě.
Kroměříž, Zlínský kraj

Vánoční výzdoba v Zoo Zlín

Sváteční procházku zpestří vánoční světelná výzdoba. Zoo zdobí nejen typické vánoční motivy, ale také světelné siluety exotických zvířat. Uvidíte tak „zářící“ slony, tapíry, nosorožce, rejnoky, tučňáky, klokany, lvy, lachtana, medvěda, supy nebo žirafu.
Zlín, Zlínský kraj

Adventní koncert – Luboš Fišer

Účinkují žáci a učitelé ZUŠ Morava a hosté.
Zlín, Zlínský kraj

Veletrh stavebnictví – Therm – Domov – Zahrada 2024

Ve více jak 100 expozicích uvidíte nabídku nejžhavějších novinek, výrobků a služeb, energeticky nejúspornějších technologií z oborů stavebnictví, vytápění, vybavení domácností a firemních prostor, inspiraci pro zahradu, chalupáře a chataře. Sortiment je určen pro laickou i odbornou veřejnost.
Zlín, Zlínský kraj

Židovský hřbitov v Holešově

Židovský hřbitov v Holešově má zřejmě svůj původ již ve 2. polovině 15. století. Nejstarší dochovaný identifikovaný náhrobek je přitom z roku 1646. Nynější židovský hřbitov se rozprostírá na původním pohřebišti.
Holešov, Zlínský kraj

Holešovský quest Po stopách předků – netradiční putování po památkách v Holešově

Zahrajte si zábavnou hru "Po stopách předků", která vás netradiční formou provede po holešovských památkách. Hrát může úplně každý, tak neváhejte a pojďte se pobavit s rodinou či přáteli!
Holešov, Zlínský kraj

Městské muzeum a galerie Holešov

Městské muzeum a galerie v Holešově pečuje o cca 12 502 sbírkových předmětů především z oblasti historie, etnografie, archeologie a výtvarného umění, většinou pocházejících z území mikroregionu Holešovsko.
Holešov, Zlínský kraj

Expozice sv. Jana Sarkandra v Holešově

V bývalé oratoři kostela sv. Anny v Holešově naleznete stálou expozici sv. Jana Sarkandra. Jsou zde k vidění artefakty připomínající Sarkandrovu dobu – písemnosti, obrazy a další inventář.
Holešov, Zlínský kraj

Malé muzeum kovářství v Zemanově kovárně v Holešově

V zámecké Zemanově kovárně v Holešově je otevřená nová expozice Malého muzea kovářství. Prohlídka muzea se skládá ze tří odlišných částí, ve kterých se návštěvníci dozvědí něco z historie kovárny, dále o tradici kovářství v Holešově a prohlédnou si i předměty lidové kultury dvou sousedících regionů.
Holešov, Zlínský kraj

Černá kaple v kostele Nanebevzetí Panny Marie v Holešově

Unikátní Černá kaple v Chrámu Nanebevzetí Panny Marie byla postavena nad hrobkou rodu Rottalů a patří k nejvýznamnějším holešovským kulturním památkám. Černou se nazývá proto, že tato barva v kontrastech převládá při výzdobě, jež je kombinací imitovaného černého a šedého mramoru stěn.
Holešov, Zlínský kraj

Šachova synagoga v Holešově

Šachova synagoga ze 16. století patří mezi nejvýznamnější památky nejen v Holešově a okolí, ale také v celé České republice. Jelikož je tato synagoga dnes už jedinou synagogou tzv. polského typu, která se takto v originále zachovala až dodnes, bývá označována dokonce jako světový unikát.
Holešov, Zlínský kraj

Zámecký park Holešov

Rozsáhlý zámecký park začal postupně vznikat od poloviny 17. století, kdy zde hrabě František Antonín Rottal založil zahradu a bažantnici. Dnes se rozkládá na 62 ha plochy, z níž 1,65 ha tvoří vodní plocha.
Holešov, Zlínský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Restaurace V Podzámčí v Holešově

Dům, v němž sídlí restaurace, je kulturní památkou města Holešov. Jedná se o barokní měšťanský dům z první třetiny 18. století na starším základě s architektonicky značně náročnou fasádou.
Holešov, Zlínský kraj

Penzion Hana v Holešově

Penzion nabízí 6 dvoulůžkových pokojů s možností přistýlky. Všechny pokoje jsou standardně vybaveny vlastním sociálním zařízením se sprchovým koutem.
Holešov, Zlínský kraj

Restaurace U Černé Kaple Holešov

Víceúrovňová restaurace se stylovou vinárnou, která vám nabízí příjemné posezení s širokým výběrem jídel a pizz připravovaných na špičkové úrovni.
Holešov, Zlínský kraj

Cukrářství Eklér

Hana Valášková otevřela cukrářství s mámou Marií, ta mimochodem pracovala celý život v Nestlé, třeba i jako vedoucí výroby. A Hanka tam deset let dělala obaly čokoládových výrobků. Pak ale začaly proměňovat ve skutečnost svůj sen – otevřít si vlastní cukrářství.
Holešov, Zlínský kraj

Hotel & Restaurant Tacl v Holešově

Stylový Hotel Tacl je koncipován velmi moderně, přesto s klasickým designem a nabízí vysoký standard ubytování za přijatelné ceny. Svou komplexností, designem a historií je hotel a restaurant Tacl jedinečný objekt v Holešově.
Holešov, Zlínský kraj

Tacl restaurant Holešov

Ochutnejte skvělé jídlo z kvalitních a čerstvých surovin, vyberte si ze široké nabídky točených piv, rumů a vín.
Holešov, Zlínský kraj

Restaurace Kanada Holešov

Restaurace Kanada v Holešově má pevně oddělené prostory pro kuřáky a nekuřáky. Součástí je také letní terasa s 50 až 60 místy k sezení v pohodlných křesílkách. Nabízí rozsáhlou škálu specialit, minutek, těstovin, ryb, salátů, vyrábí 32 druhů různých pizz
Holešov, Zlínský kraj

Třebětická pekárna u Holešova

Jedním z výrobců, od kterých můžete ochutnat nejen skvělé koláčky, je Pekárna Třebětice u Holešova. Jejich Třebětický chléb vícezrnný byl oceněn značkou Regionální potravina Zlínského kraje.
Třebětice, Zlínský kraj