Úvod > Aktuality > Voňavá kvetoucí krása jedenácti růžových zahrad
Voňavá kvetoucí krása jedenácti růžových zahrad
"> "> "> "> "> "> ">
Příroda

Voňavá kvetoucí krása jedenácti růžových zahrad

  • Vydáno23. května 2022
Přelom jara a léta je časem královen květin, časem růží. Pojďte s portálem Kudy z nudy pátrat po růžových zahradách, starých i nových, nedávno obnovených či téměř zapomenutých. Výlet zahájíme v Olomouci, kde přednedávnem vzkřísili rozárium v místní botanické zahradě.

Staronové rozárium v Olomouci

rozarium olomoucOlomoucké rozárium má rozlohu 3,5 hektaru a je součástí botanické zahrady na východní straně Korunní pevnůstky v Bezručových sadech. Vzniklo již v letech 1970 až 1972, po opravách dle návrhu renomovaného zahradního architekta Zdeňka Sendlera se rozzářilo a proměnilo v moderní odpočinkový areál. Najdete tu například piknikovou louku, brouzdaliště, dřevěné rošty pro posezení, stylové stříšky poskytující úkryt před sluncem nebo hřiště na pétanque. A samozřejmě nesmějí chybět růže – je tu vysazeno přibližně deset tisíc růžových keřů, reprezentujících 400 záhonových i popínavých odrůd. Areál má pokrytí Wi-Fi signálem, u vstupu si můžete půjčit piknikovou deku, do budoucna uvažuje správce také o grilech. Otevřeno je denně od 9:30 do 18:00 hodin. Ve dnech 24.- 26. června se zde chystá jedinečný festival a výstava Vyznání růžím 2022, které je díky svému zaměření na růže největší akcí svého druhu v celé České republice.
 

Největší sbírku růží objevíte v Průhonicích

Průhonice parkKdyž projdete Průhonickým parkem a budete se držet jeho východního okraje, dojdete do Botanické zahrady na Chotobuzi. Tady jsou už několik desítek let vysazené početné sbírky okrasných rostlin, zejména kosatců, růží, pivoněk, rododendronů, denivek a leknínů. Jde o největší sbírku planých i šlechtěných růží u nás, počet odrůd přesahuje 4 000 kusů. K vidění jsou například historické, popínavé a keřové růže i miniaturní růže či růže plané. Do zahrady je jediný možný vstup z Průhonického parku, otevřeno je v květnu a červnu denně od 7 do 20 hodin, vstupné stojí 100 Kč.
 

Růžové terasy na zámku Stekník

růžeZahrada zámku Stekník patří k několika málo italským zahradám v Čechách. Vznikla v druhé polovině 18. století, kdy ji nechal postavit Jan František Kulhánek z Klaudensteina. Zámek převzal zámek po svém otci v roce 1760. Po druhé světové válce se proměnila v zahradu užitkovou. V té době zmizela většina pískovcových soch a váz, které zdobily terasy a schodiště. Nyní jsou pro Stekník typické hojně kvetoucí popínavé růže, díky nimž je zahrada v letních měsících oblíbeným místem svatebních obřadů. Otevřeno je od 1. května 2022 do konce září denně mimo pondělí, od 10:00 do 16:30, v říjnu pak o víkendech do 15:30, vstupenka do zahrad stojí 50 Kč.
 

Růže z Petřína

rozarium petřínNejvětší rozárium v Praze je volně přístupná růžová zahrada na Petříně, kousek od horní stanice lanovky z Újezda. Roste tu asi osm tisíc růžových keřů. Pokud chcete vidět růže v plném květu, naplánujete si návštěvu na polovinu června. Mezi "růžové" zajímavosti patří raritní exemplář, růže vyšlechtěná v roce 1936 Janem Böhmem Rosa "Generál Štefánik", rostoucí  jen pár kroků od sochy Rastislava Štefánika a hvězdárny. K vycházkám a relaxaci lákají také další petřínské zahrady: Velká strahovská a Seminářská, zahrada Nebozízek s několika vyhlídkami na Prahu, trvalková zahrada Květnice či zahrada Kinskýchletohrádkem Kinských.
 

Růžová zahrada na zámku v Děčíně

růžová zahrada děčínBarokní architektura, sala terrena s freskami, gloriet s bohatou sochařskou výzdobou a k tomu všemu záplavy kvetoucích růží – to je Růžová zahrada na děčínském zámku. Název se prý rozšířil po roce 1881, kdy tu vzniklo jedno z nejznámějších rozárií v habsburské monarchii. Procházka zahradou je krásným zážitkem pro všechny milovníky přírody i architektonických památek. Zahradu z jedné strany ohraničuje gloriet zdobený souborem soch mytologických božstev, z druhé strany sala terrena, jejíž výmalbu na stropě a zdech tvoří původní nástěnné malby s výjevy příběhu řecké mytologie. Toto jedinečné místo nezklame ani milovníky hudby, neboť v létě se zde konají podvečerní koncerty komorní hudby. Růžová zahrada se právem řadí mezi nejkrásnější památky nejen zámku, ale celého města Děčína. V roce 2022 je přístupná od dubna do října denně od 10:00 do 20:00 hodin.
 

Růžový sad v Lidicích

růžeV žádném přehledu růžových zahrad by neměl chybět růžový sadPamátníku Lidice, vysazený v roce 1955 (momentálně kvůli koronaviru do odvolání uzavřený). Roste tu přibližně 25 000 keřů s 240 druhy růží včetně unikátní odrůdy Lidice. V roce 2015 získal lidický růžový sad v rámci 25. ročníku festivalu Pelhřimov město rekordů titul Rekord roku za největší počet růžových keřů v jednom sadu. V témže roce mu World Federation of Rose Societies (Světová federace růžových společenství) udělila nejvyšší možné ocenění, Award of Garden Excellence, díky němuž se stal jedním z nejvýznamnějších růžových sadů na světě. V roce 2022 je muzeum z důvodu rekonstrukce zavřeno, do Růžového sadu však přijít můžete, a to od 9:00 do 17:00 hodin, vstupné po dobu rekonstrukce stojí 50 Kč a zahrnuje také prohlídku galerie a rodinného domku č. p. 116.
 

Rozárium na zámcích Jemniště a Slatiňany

S růžemi to umí i na zámku Jemniště, rozárium tady založili v roce 2010 a stalo se oblíbeným voňavým dějištěm svatebních obřadů. Vstupné do parku společně se zvěřincem stojí 100 Kč, v červnu je otevřeno denně mimo pondělí od 10 do 17:30, v červenci a srpnu denně od 9 do 18:30 hodin.

Přístupné je rozárium v parku u zámku Slatiňany, ještě o dva roky mladší než to v Jemništi. Otevřeno tu je od svítání do soumraku, vstupenka do zámecké zahrady vyjde na 50 Kč, vstupné je jednotné.
 

Růžová zahrada na zámku Konopiště

Když arcivévoda František Ferdinand d´Este koupil zámek Konopiště, proměnil jej v luxusní sídlo a pak pokračoval v úpravách okolí. Kolem roku 1900 se již kolem zámku rozkládal anglický park s oborou; jejich celková rozloha představuje 340 hektarů. Jižně od zámku vznikly skleníky pro palmy a orchideje, alpinum s rybníčkem a na místě bývalé barokní zahrady Růžová zahrada. Místo, kde bylo vysazeno 200 druhů růží, a to vysokokmenných i keřových, dodnes představuje nejkrásnější místo celého komplexu okrasných zahrad, teras a parků. Růžovou zahradu (zámek je zatím uzavřen) si můžete prohlédnout denně kromě pondělí od 10 do 16 hodin, od června do 17. hodin. Zahrada je otevřena v otevírací době zámku, zatímco park je pro veřejnost otevřen celoročně.
 

Růžová zahrada v zámeckém parku v Častolovicích

RůžeV parku u zámku Častolovice objevíte kromě zvěřince a jezírka s romantickou kavárnou také růžovou zahradu, obnovenou v roce 1994. Napočítali byste tu přibližně 150 druhů růží; vyznačují se výraznou vůní a většinou do východních Čech přicestovaly ze zahraničí. Jednou z nejcennějších je stará bílá růže Mme Hardy, ale najdete tu i moderní vzácnou růžovou růži Constance Spry. Většina staromódních růží kvete pouze jednou do roka, nejvhodnější doba k návštěvě je na přelomu května a června, kdy růže rozkvetou. Vstupenka do parku je za 65 Kč, park je otevřen veřejnosti každý den a uzavírá se za soumraku. Přijít mohou i pejsci, ale jen na vodítku.
 

Nejutajenější rozárium mají v Hradci Králové

Proč nejutajenější? Protože rozárium v Hradci Králové – Kuklenách se otevírá jen během dvou víkendů v roce; letos tento čas nastane v sobotu 18. června 2022 od 12 do 17 hodin a potom až do neděle 3. července 2022 od 9 do 17 hodin. Jde totiž jediné mezinárodní soutěžní rozárium v Česku, určené k hodnocení a oceňování nových kultivarů růží podle přesných pěstitelských i estetických pravidel. Jedna odrůda pak každý rok získá ocenění nejvyšší, titul Zlatá růže města Hradce Králové. K vidění tu bývá přes 200 druhů a 1 000 keřů různých tvarů a barev ve všech typech – růže velkokvěté, mnohokvěté, popínavé, sadové, pokryvné a miniaturní.
Zámecký park a rozárium na zámku Jemniště

Zámecký park a rozárium na zámku Jemniště

Zámecký park byl na Jemništi založen kolem roku 1725 Františkem Adamem Trauttmansdorffem. Velké změny v organizaci parku i ve výsadbách provedl koncem 18. století Jindřich Rottenhan.

Zámek Stekník na Žatecku

Zámek Stekník na Žatecku

Zámek Stekník patří k nejvýznamnějším rokokovým stavbám v Čechách. Zpřístupněny jsou prostory zámecké kaple, sala terreny, chodby prvního patra a jižního křídla zámku s výstavou historických hraček a kočárků z konce 19. a začátku 20. století. Zajímavá je i zámecká terasovitá zahrada.

Růžová zahrada na zámku v Děčíně

Růžová zahrada na zámku v Děčíně

Růžová, kdysi Lóžová, zahrada byla založena na konci 17. století během velké barokní přestavby děčínského zámku za hraběte Maxmiliána Thuna. Je jedním z nejkrásnějších míst na Děčínském zámku.

Olomoucké historické parky a sbírkové skleníky Flora Olomouc

Olomoucké historické parky a sbírkové skleníky Flora Olomouc

Obdivovatelé cizokrajné flóry a fauny v palmovém, kaktusovém, tropickém a subtropickém skleníku najdou kvetoucí orchideje, palmy, liány, zrající papáje i citrusy už tento víkend. Prstenec městských parků tvoří ideální spojovací článek mezi historickým jádrem a moderní zástavbou.

Růžova zahrada Konopiště

Růžova zahrada Konopiště

Růžovou zahradu založil arcivévoda František Ferdinand d´Este v období kolem roku 1900.

Rozarium v Botanické zahradě v Olomouci

Rozarium v Botanické zahradě v Olomouci

Součástí botanické zahrady v Olomouci je unikátní rozárium se sbírkou, jež čítá přes 600 odrůd růží velkokvětých, ale i barvami zářící růže sadové, pnoucí, pokryvné a původní botanické druhy.

Zámecké arboretum a rosarium ve Slatiňanech

Zámecké arboretum a rosarium ve Slatiňanech

Správa státního zámku Slatiňany společně s Vítězslavem Hauptem ze sdružení Centaurea otevřelo v roce 2013 nově vybudované arboretum a rosarium v prostorách zámeckého zahradnictví.

Rosarium – Růžový sad na Petříně

Rosarium – Růžový sad na Petříně

Růže v Růžovém sadu na vrcholu Petřína v Praze jsou vysázeny na třech pravidelných plochách jako elipsa, kruh a rozevřený vějíř. Na ploše cca 6 hektarů je vysázeno na 7 800 exemplářů růží. Na první pohled mezi nimi vynikají růže pnoucí u bílých konstrukcí.

Růžová zahrada v zámeckém parku v Častolovicích

Růžová zahrada v zámeckém parku v Častolovicích

Růžovou zahradu v Častolovicích založila matka dnešní majitelky Diany Phipps Sternbergové. Růžová zahrada je spojena s vodní zahradou a přítomné lavičky přímo vybízejí k odpočinku v centru přírodních skvostů.

Zahrada Květnice na pražském Petříně – potěšení pro milovníky trvalek

Zahrada Květnice na pražském Petříně – potěšení pro milovníky trvalek

Na vrcholu pražského Petřína s jediných vchodem z odbočky z Růžového sadu k restauraci Nebozízek se nachází jedna z nejpůvabnějších pražských zahrad – Květnice. V roce 2019 byla zahrada kompletně zrevitalizovaná.

Růžový sad v Lidicích

Růžový sad v Lidicích

Růžový sad v Lidicích patří mezi největší sad růží v naší zemi. Roste a kvete tu přes 24 000 růžových keřů ve 240 odrůdách, včetně unikátní odrůdy Lidice. A nové keře stále přibývají. Vysazují je sem například novomanželé poté, co si na tomto romantickém místě řeknou své "ano".