Úvod > Aktuality > Výlety za voňavou kvetoucí krásou růžových zahrad
Příroda

Výlety za voňavou kvetoucí krásou růžových zahrad

Přelom jara a léta je časem královen květin, časem růží. Pojďte s portálem Kudy z nudy pátrat po růžových zahradách, starých i nových, nedávno obnovených či téměř zapomenutých. Nejlepší příležitost nám k tomu dává Den červených růží, který slavíme 12. června.

Staronové rozárium v Olomouci

Olomoucké rozárium má rozlohu 3,5 hektaru a je součástí botanické zahrady na východní straně Korunní pevnůstky v Bezručových sadech. Vzniklo již v letech 1970 až 1972, po opravách dle návrhu renomovaného zahradního architekta Zdeňka Sendlera se rozzářilo a proměnilo v moderní odpočinkový areál. Najdete tu například piknikovou louku, brouzdaliště, dřevěné rošty pro posezení, stylové stříšky poskytující úkryt před sluncem nebo hřiště na pétanque. A samozřejmě nesmějí chybět růže – je tu vysazeno přibližně deset tisíc růžových keřů, reprezentujících 400 záhonových i popínavých odrůd. Areál má pokrytí Wi-Fi signálem, u vstupu si můžete půjčit piknikovou deku, do budoucna uvažuje správce také o grilech.
 

Největší sbírku růží objevíte v Průhonicích

Průhonice parkKdyž projdete Průhonickým parkem a budete se držet jeho východního okraje, dojdete do Botanické zahrady na Chotobuzi. Tady jsou už několik desítek let vysazené početné sbírky okrasných rostlin, zejména kosatců, růží, pivoněk, rododendronů, denivek a leknínů. Jde o největší sbírku planých i šlechtěných růží u nás, počet odrůd přesahuje 4 000 kusů. K vidění jsou například historické, popínavé a keřové růže i miniaturní růže či růže plané. Do zahrady je jediný možný vstup z Průhonického parku.
 

Růžové terasy na zámku Stekník

růžeZahrada zámku Stekník patří k několika málo italským zahradám v Čechách. Vznikla v druhé polovině 18. století, kdy ji nechal postavit Jan František Kulhánek z Klaudensteina. Zámek převzal zámek po svém otci v roce 1760. Po druhé světové válce se proměnila v zahradu užitkovou. V té době zmizela většina pískovcových soch a váz, které zdobily terasy a schodiště. Nyní jsou pro Stekník typické hojně kvetoucí popínavé růže, díky nimž je zahrada v letních měsících oblíbeným místem svatebních obřadů.
 

Růže z Petřína

rozarium petřínNejvětší rozárium v Praze je volně přístupná růžová zahrada na Petříně, kousek od horní stanice lanovky z Újezda. Roste tu asi osm tisíc růžových keřů. Pokud chcete vidět růže v plném květu, naplánujete si návštěvu na polovinu června. Mezi "růžové" zajímavosti patří raritní exemplář, růže vyšlechtěná v roce 1936 Janem Böhmem Rosa "Generál Štefánik", rostoucí  jen pár kroků od sochy Rastislava Štefánika a hvězdárny. K vycházkám a relaxaci lákají také další petřínské zahrady: Velká strahovská a Seminářská, zahrada Nebozízek s několika vyhlídkami na Prahu, trvalková zahrada Květnice či zahrada Kinskýchletohrádkem Kinských.
 

Růžový sad v Lidicích

růže

V žádném přehledu růžových zahrad by neměl chybět růžový sadPamátníku Lidice, vysazený v roce 1955 (momentálně kvůli koronaviru do odvolání uzavřený). Roste tu přibližně 25 000 keřů s 240 druhy růží včetně unikátní odrůdy Lidice. V roce 2015 získal lidický růžový sad v rámci 25. ročníku festivalu Pelhřimov město rekordů titul Rekord roku za největší počet růžových keřů v jednom sadu. V témže roce mu World Federation of Rose Societies (Světová federace růžových společenství) udělila nejvyšší možné ocenění, Award of Garden Excellence, díky němuž se stal jedním z nejvýznamnějších růžových sadů na světě. V roce 2022 došlo k velké rekonstrukci památníku, včetně expozice.
 

Rozárium na zámcích Jemniště a Slatiňany

S růžemi to umí i na zámku Jemniště, rozárium tady založili v roce 2010 a stalo se oblíbeným voňavým dějištěm svatebních obřadů. Navštívit můžete i skalku, žardinětum či malou zoo.

Přístupné je rozárium v parku u zámku Slatiňany, ještě o dva roky mladší než to v Jemništi. Otevřeno tu je od svítání do soumraku.
 

Růžová zahrada na zámku Konopiště

Když arcivévoda František Ferdinand d´Este koupil zámek Konopiště, proměnil jej v luxusní sídlo a pak pokračoval v úpravách okolí. Kolem roku 1900 se již kolem zámku rozkládal anglický park s oborou; jejich celková rozloha představuje 340 hektarů. Jižně od zámku vznikly skleníky pro palmy a orchideje, alpinum s rybníčkem a na místě bývalé barokní zahrady Růžová zahrada. Místo, kde bylo vysazeno 200 druhů růží, a to vysokokmenných i keřových, dodnes představuje nejkrásnější místo celého komplexu okrasných zahrad, teras a parků.
 

Růžová zahrada v zámeckém parku v Častolovicích

RůžeV parku u zámku Častolovice objevíte kromě zvěřince a jezírka s romantickou kavárnou také růžovou zahradu, obnovenou v roce 1994. Napočítali byste tu přibližně 150 druhů růží; vyznačují se výraznou vůní a většinou do východních Čech přicestovaly ze zahraničí. Jednou z nejcennějších je stará bílá růže Mme Hardy, ale najdete tu i moderní vzácnou růžovou růži Constance Spry. Většina staromódních růží kvete pouze jednou do roka, nejvhodnější doba k návštěvě je na přelomu května a června, kdy růže rozkvetou.
 

Nejutajenější rozárium mají v Hradci Králové

Proč nejutajenější? Protože rozárium v Hradci Králové – Kuklenách se otevírá jen během dvou víkendů v roce. Jde totiž jediné mezinárodní soutěžní rozárium v Česku, určené k hodnocení a oceňování nových kultivarů růží podle přesných pěstitelských i estetických pravidel. Jedna odrůda pak každý rok získá ocenění nejvyšší, titul Zlatá růže města Hradce Králové. K vidění tu bývá přes 200 druhů a 1 000 keřů různých tvarů a barev ve všech typech – růže velkokvěté, mnohokvěté, popínavé, sadové, pokryvné a miniaturní.
Zámecké arboretum a rosarium ve Slatiňanech

Zámecké arboretum a rosarium ve Slatiňanech

Správa státního zámku Slatiňany společně s Vítězslavem Hauptem ze sdružení Centaurea otevřelo v roce 2013 nově vybudované arboretum a rosarium v prostorách zámeckého zahradnictví.

Zámecký park a rozárium na zámku Jemniště

Zámecký park a rozárium na zámku Jemniště

Zámecký park byl na Jemništi založen kolem roku 1725 Františkem Adamem Trauttmansdorffem. Skládá se z francouzské zahrady a přírodně krajinářského parku. Květy trvalek, růží a dřevin oživují park od jara do podzimu. Areál parku zahrnuje rovněž rosarium a zvěřinec.

Růžová zahrada v zámeckém parku v Častolovicích

Růžová zahrada v zámeckém parku v Častolovicích

Růžovou zahradu v Častolovicích založila matka dnešní majitelky Diany Phipps Sternbergové. Růžová zahrada je spojena s vodní zahradou a přítomné lavičky přímo vybízejí k odpočinku v centru přírodních skvostů.

Růžová zahrada Konopiště se skleníky

Růžová zahrada Konopiště se skleníky

Růžovou zahradu založil arcivévoda František Ferdinand d´Este v období kolem roku 1900. Skleníky s teplomilnými a subtropickými rostlinami, korkový pavilon a sochařská výzdoba tvoří nedílnou součást zahrady u zámku Konopiště.

Rozarium v Botanické zahradě v Olomouci

Rozarium v Botanické zahradě v Olomouci

Součástí botanické zahrady v Olomouci je unikátní rozárium se sbírkou, jež čítá přes 600 odrůd růží velkokvětých, ale i barvami zářící růže sadové, pnoucí, pokryvné a původní botanické druhy.

Bezručovy sady – sídlo Botanické zahrady v Olomouci

Bezručovy sady – sídlo Botanické zahrady v Olomouci

Výstaviště Flora Olomouc pečuje o městské parky, sbírkové skleníky, rozárium a botanickou zahradu. Botanická zahrada se nachází v Bezručových sadech, na místě tzv. Korunní pevnůstky.

Růžová zahrada na zámku v Děčíně – uzavřeno z důvodu rekonstrukce

Růžová zahrada na zámku v Děčíně – uzavřeno z důvodu rekonstrukce

Růžová, kdysi Lóžová, zahrada byla založena na konci 17. století během velké barokní přestavby děčínského zámku za hraběte Maxmiliána Thuna. Je jedním z nejkrásnějších míst na Děčínském zámku. V letech 2023-25 zde probíhá rekonstrukce.

Zámek Stekník na Žatecku

Zámek Stekník na Žatecku

Zámek Stekník patří k nejvýznamnějším rokokovým stavbám v Čechách. Vytváří jedinečnou a monumentální kompozici v krajině spojené s tradicí pěstování žateckého chmele.

Růžový sad v Lidicích

Růžový sad v Lidicích

Růžový sad v Lidicích patří mezi největší sad růží v naší zemi. Roste a kvete tu přes 24 000 růžových keřů ve 240 odrůdách, včetně unikátní odrůdy Lidice. A nové keře stále přibývají. Vysazují je sem například novomanželé poté, co si na tomto romantickém místě řeknou své "ano".

Rozárium v pražské Botanické zahradě

Rozárium v pražské Botanické zahradě

K nejvoňavějším rostlinám patří bezesporu růže. Nové rozárium najdete v severní části areálu trojské botanické zahrady.

Průhonická botanická zahrada v Průhonickém parku

Průhonická botanická zahrada v Průhonickém parku

Průhonická botanická zahrada se nachází na východním okraji Průhonického parku a specializuje pouze se na několik rodů kulturních rostlin, unikátní je však komplexnost jejich sbírek.

Zámecký park Lány a palmový skleník

Zámecký park Lány a palmový skleník

Francouzská květinová zahrada v těsné blízkosti zámku plynule přechází v lesopark v anglickém stylu o rozloze 110 ha s pohodlnými promenádami. Přístup pro veřejnost je hlavní zámeckou bránou ze Zámecké ulice. V zahradě vás určitě upoutá krásně opravený litinový skleník, upravený J. Plečniekm.

Zámecký park a zahrada Libochovice

Zámecký park a zahrada Libochovice

V malebné krajině lemované romantickými kopci Českého středohoří se nachází město Libochovice. Toto nenápadné místo nabízí návštěvníkům krásný barokní zámek, na kterém se podílel italský stavitel Antonio della Porta a nejen to. Součástí areálu je také zahrada á la Versailles.

Rosarium – Růžový sad na Petříně

Rosarium – Růžový sad na Petříně

Růže v Růžovém sadu na vrcholu Petřína v Praze jsou vysázeny na třech pravidelných plochách jako elipsa, kruh a rozevřený vějíř. Na ploše cca 6 hektarů je vysázeno na 7 800 exemplářů růží. Na první pohled mezi nimi vynikají růže pnoucí u bílých konstrukcí.

Botanická zahrada léčivých rostlin Hradec Králové

Botanická zahrada léčivých rostlin Hradec Králové

Botanická zahrada byla založena se vznikem Farmaceutické fakulty Univerzity Karlovy jako výukový pavilon v roce 1969. Expozice je rozdělena do dvou veřejně přístupných částí. Nádherné pohledy nabízí sbírkový skleník, kde jsou pěstovány rostliny ze subtropických a tropických oblastí.

Botanická zahrada v Liberci – nejstarší botanická zahrada v České republice

Botanická zahrada v Liberci – nejstarší botanická zahrada v České republice

Má nejpestřejší sbírky exotických rostlin, obsahující také unikáty: nejstarší kamelie v Evropě a nejdéle pěstovanou bonsaj v Evropě. Doménami zahrady jsou sbírky orchidejí, kapradin, broméliovitých rostlin a masožravých rostlin. K tradici patří i pavilon akvárií.

Sbírkové skleníky Olomouc

Sbírkové skleníky Olomouc

Palmový, kaktusový, tropický a subtropický skleník. Olomoucké Sbírkové skleníky najdete ve Smetanových sadech. Zabírají plochu 4100 m2, veřejně přístupných je více než 3000 m2. Zdejší botanické sbírky patří k největším a nejstarším v České republice.

Zahrada Květnice na pražském Petříně – potěšení pro milovníky trvalek

Zahrada Květnice na pražském Petříně – potěšení pro milovníky trvalek

Na vrcholu pražského Petřína s jediných vchodem z odbočky z Růžového sadu k restauraci Nebozízek se nachází jedna z nejpůvabnějších pražských zahrad – Květnice.

Další aktuality

20 tipů, kam v Česku za exotikou

Užijte si světové zážitky v Česku! Utéct od každodenní rutiny a starostí a užít si nevšední exotické zážitky můžete i u nás doma. Máme pro vás 20 skvělých tipů na exotické zážitky jako z druhé půlky zeměkoule, které prožijete je přímo u nás doma. Vydejte se za světovým zážitkem třeba už dnes!
Příroda

30 tipů na výlety za pověstmi

Vydejte se do tajemných zákoutí české a moravské krajiny, která od pradávna vzbuzovala v lidech zvědavost a podněcovala jejich fantazii. Poznejte místa opředená lidovými pověstmi a legendami, které se dodnes vypráví z generace na generaci.
Příroda

Vydejte se na výlet do Národní přírodní rezervace

Některý z národních parků nebo CHKO jste jistě v minulosti navštívili. Víte ale, že se na našem území nachází více než stovka Národních přírodních rezervací, které chrání unikátní přírodní ekosystémy se vzácnými organismy i anorganickými fenomény? Kudy z nudy vám nabízí desítky tipů na návštěvu těchto území. Stačí si jen vybrat a užít si pěkný výlet do přírody.
Příroda

Kde najdete nejkrásnější zámecké zahrady v Česku?

Užijte si romantické procházky v zahradách. Kouzlo našich zámků umocňují rozlehlé a půvabné zahrady. V našich tipech naleznete zahrady ve francouzském i anglickém stylu, rozsáhlé parky, kde naleznete celou řadu unikátních exemplářů i zajímavé stavby dotvářející jejich tvář.
Příroda

Znáte motýlí ráje Papilonia?

Představte si nejkrásnější motýly světa poletující přímo kolem vás! A nemusí zůstat jen u snění – na několika místech naší republiky najdete motýlí domy Papilonia, které vás vezmou do tropické džungle anebo fantasy světa. Každá Papilonia má odlišnou stylizaci letové zóny, čímž prohlídce přidává charakteristickou atmosféru. Navíc mají tyto motýlí světy otevřeno celoročně, takže si návštěvu můžete naplánovat kdykoli. Nejnovějším přírůstkem do rodiny motýlích domů je Papilonia Liberec, který se otevřel během dubna 2024.
Příroda

Zákaz pálení klestu: platí od dubna do konce října kvůli riziku požárů

V souvislosti s oteplováním a klimatickou změnou výrazně stoupá riziko lesních požárů. Podle dlouhodobých statistik hoří nejčastěji kromě letních měsíců také v dubnu. Lesy ČR proto dbají na prevenci a apelují na návštěvníky. Jejich nedbalost je totiž nejobvyklejší příčinou požárů.
Příroda

Den Země: oslavte ho v Domech přírody

Každý rok 22. dubna má naše planeta svátek: Den Země. Užít si ho můžete nejlépe v přírodě, ve vybraných lokalitách navíc najdete i tzv. Domy přírody, unikátní expozice Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, kde se dozvíte zajímavosti o fauně, floře, geologii... konají se v nich exkurze a osvětové programy pro děti i dospělé. Kam se na taková místa vypravit vám poradí Kudy z nudy.
Příroda

Den Země 2024, svátek naší planety, přináší spoustu zajímavých akcí

Den země připadá tradičně na 22. dubna. Každoročně tento den upozorňuje na ekologické hrozby, učí recyklovat odpad a chovat se zodpovědně k životnímu prostředí. V rámci Dne země, který původně vznikl v Americe v roce 1970, se koná řada vzdělávacích akcí pro děti i dospělé.
Příroda