Úvod > Aktuality > Věda a historie není nuda: 250 let od narození knížete Metternicha
Památky

Věda a historie není nuda: 250 let od narození knížete Metternicha

  • Vydáno29. dubna 2023
Poslechněte si audio verzi článku
Padesát let ve vrcholných politických funkcích. Rozhodnutí, která měnila Evropu. A k tomu bohatství, okázalá reprezentativní sídla a žádné soudní tahanice kvůli korupci. Neuskutečnitelný sen pro dnešní politiky jeden muž skutečně žil: seznamte se s knížetem Metternichem, který se narodil právě před 250 lety.
Obdivovaný i nenáviděný kníže Metternich byl jednou z nejvýraznějších osobností evropské politiky 19. století. Nebyl Rakušan ani Čech, ale Němec: Clemens Wenzel Lothar Johann Nepomuk, druhý kníže von Metternich-Winneburg, se narodil v Koblenzi v Porýní v roce 1773 a zemřel ve Vídni roku 1859. Téměř nestonal, přežil všechny své manželky i většinu svých dětí a dožil se na svou dobu neobvykle vysokého věku 86 let.
 

Politika knížete Metternicha

Metternichova kariéra byla závratná: roku 1809 byl jmenován ministrem zahraničí, v roce 1821 se stal státním kancléřem „habsburského domu, dvora a státu“. Působil ve službách dvou císařů, Františka I. Rakouského a Ferdinanda I. Dobrotivého. Dva největší úspěchy jeho diplomatické kariéry jsou spojené s Napoleonem Bonapartem. Prvním bylo dojednání sňatku mezi Napoleonem a Marií Louisou, dcerou rakouského císaře, tedy nové spojenectví mezi Rakouskem a Francií, druhým uspořádání Vídeňského kongresu v letech 1814–1815, který upravil mezinárodní vztahy v Evropě po definitivní Napoleonově porážce.

Kancléř Metternich dokázal své zemi zajistit mír na několik desetiletí, ovšem v revolučním roce 1848 abdikoval, vzdal se svých funkcí a odešel do exilu. Hlavní město mocnářství slavilo jeho odchod například karikaturou, na níž kancléře odnáší čert. A kníže? Čert ho odnesl „jen“ do Anglie, odkud se po třech letech vrátil. Po zbytek života střídavě žil ve Vídni a na svých panstvích v Čechách. Kde objevíte jeho stopy?
 

Kynžvartský zámek a peníze od Rothschildů

Když se řekne Metternich, měl by se nám vybavit hlavně zámek Kynžvart. Metternichům zdejší panství patřilo od roku 1623 až do roku 1945. Na přelomu 18. a 19. století se pro starobylý šlechtický rod kynžvartský zámek dokonce na nějaký čas stal jediným sídlem, a to když majetky v Porýní zničily prusko-francouzské války.
Současnou podobu získal zámek právě v době, kdy byl kancléř Metternich na vrcholu moci a starý zámek přestal vyhovovat jeho nárokům. V letech 1820–1839 jej vynikající vídeňský architekt Pietro Nobile přestavěl ve stylu vídeňského klasicismu.

Nebyla to levná záležitost: v září 1822 si kancléř půjčil od Rothschildů 900 tisíc zlatých, což dnes představuje částku téměř jedné a čtvrt miliardy korun. Transakce byla výhodná pro obě strany: částka byla splatná 12 let s pětiprocentním úrokem, šest dní po uzavření smlouvy pak všichni bratři Rothschildové získali dědičný titul rakouských svobodných pánů.

Peníze nebyly určené jen pro kynžvartský zámek, kníže investoval kapitál i do koupě bývalého cisterciáckého klášteraPlasích. V dalších letech tu založil továrnu na výrobu litiny a bývalý kostel sv. Václava nechal proměnit v rodovou hrobku.
 

Zámek Kynžvart a Kabinet kuriozit

Hlavní sídlo měl Metternich ve Vídni ve vile na Rennweg, zámek Kynžvart využíval zejména jako letní sídlo. Dal upravit anglický park a interiéry klasicistní rezidence vybavil cennými sbírkami uměleckých děl, mincí, zbraní, vzácných knih a osobních předmětů slavných historických osobností. To je dnešní Kabinet kuriozit, s nímž vás seznámí jedna z prohlídkových tras. Víte, že jeho prvním správcem byl poslední chebský kat Karel Huss? Bývalý kancléř zemřel 11. června 1859 ve Vídni a je pochován v hrobce MetternichůPlasích. Po jeho boku odpočívají tři manželky, několik dětí a rodiče; prohlídku je nutné objednat předem.
 

Kde si připomenete knížete Metternicha?

Sbírka talentovaného kata a jeho pána v Chebu a na zámku Kynžvart

Sbírka talentovaného kata a jeho pána v Chebu a na zámku Kynžvart

Sběratelství patřilo a stále patří k oblíbeným koníčkům, a když potká sběratel sběratele, může z toho vzniknout dlouholeté inspirativní přátelství. Seznámení dvou nadšených sběratelů roku 1827 však mělo pikantní podtext: Metternich byl věhlasný rakouský politik, zato Huss působil v Chebu coby kat.

Dovolená s dětmi – Karlovarský kraj – 5denní program

Dovolená s dětmi – Karlovarský kraj – 5denní program

Chcete s dětmi procestovat nejzápadnější výběžek České republiky? Najdete tu půvabná malá městečka, ochutnáte minerální prameny, můžete objevovat středověké hrady, romantické skály a podnikat nekonečné procházky do upravených lázeňských lesů plných rozhleden, vyhlídek a dalších zajímavostí.

Velký výletní okruh lázeňským trojúhelníkem

Velký výletní okruh lázeňským trojúhelníkem

Vydejte se za poznáním největších českých lázní! Naše trasa vás provede Karlovými Vary, Mariánskými a Františkovými Lázněmi. Zároveň se podíváte také do nejkrásnějších zámků této oblasti – za sv. Maurem do Bečova nad Teplou a na sídlo rodu Metternichů, na zámek Kynžvart.

Do Mariánských Lázní za léčivými prameny i zábavou

Do Mariánských Lázní za léčivými prameny i zábavou

Výstavní lázeňské domy, více než stovka minerálních pramenů, několik kolonád v čele s litinovou novobarokní kolonádou z konce 19. století, divadlo, Městské muzeum, památníky a pomníky, rozhledna Hamelika, zpívající fontána a solná jeskyně – to všechno jsou Mariánské Lázně, jedno z věhlasných českých lázeňských měst.

Zámek Kynžvart – sídlo Metternichů s anglickým parkem

Zámek Kynžvart – sídlo Metternichů s anglickým parkem

Klasicistní zámek, jehož historie je spojena s rodem Metternichů, se nachází v Karlovarském kraji v lázeňském trojúhelníku. Zámek obklopuje rozlehlý anglický park s drobnými stavbami. Uvnitř pak zaujme kabinet kuriozit s několika egyptskými mumiemi.

Zámek Duchcov s expozicí Giacoma Casanovy

Zámek Duchcov s expozicí Giacoma Casanovy

Zámek Duchcov leží přibližně 8 km jihozápadně od města Teplice. Návštěvníci zde mohou zhlédnout expozici v tzv. biliárovém křídle, tři místnosti zámeckého personálu, Vojenskou zbrojnici, Lovecký salonek a muzeum věnované osobnosti Giacoma Casanovy.

Muzeum těžby borové smoly

Muzeum těžby borové smoly

V hájovně v Lomanech u Plas je muzeum věnované těžbě smoly, které vám ukáže nástroje i nádoby potřebné k těžbě, dobové fotografie a další exponáty, které připomínají historii lesnictví v regionu. Výstavu doplňují myslivecké trofeje.

Bývalá železářská huť svatého Klimenta

Bývalá železářská huť svatého Klimenta

Železářská huť svatého Klimenta byla vystavěná kancléřem Metternichem v letech 1827-1829. Leží na severozápadním konci obce Plasy. V roce 1963 byl objekt vyhlášen za technickou památku.

Anglický zámecký park Kynžvart

Anglický zámecký park Kynžvart

Zámecký park vznikl při klasicistní přestavbě zámku za spolupráce architekta Petra Nobileho s vídeňským dvorním zahradníkem Riedlem. Kompozičně byl park založen na osách tvořených třemi velkoryse pojatými průhledy od zámku podél potoka vytékajícího z Panského rybníka a potoka kynžvartského.

Knížecí pivovar Plasy

Knížecí pivovar Plasy

Knížecí pivovar Plasy se nachází v části prostorů bývalého pivovaru v areálu kláštera v Plasích. Navázal tak na několika set let starou pivovarnickou a sladovnickou tradici na severním Plzeňsku.

Kostel sv. Markéty v Lázních Kynžvart

Kostel sv. Markéty v Lázních Kynžvart

Po svátcích Velikonoc roku 1869 se začalo s výstavbou nového farního kostela a již v roce 1870 na oslavu svaté Markéty, které je kostel věnován, byla oslava k vysvěcení farního kostela.

Klášter Plasy – první cisterciácky panovnický klášter v Čechách

Klášter Plasy – první cisterciácky panovnický klášter v Čechách

Zdejší rozlehlý komplex byl a je klášterem, zámkem a památkou, která po staletí tvořila dominantu krajiny severně od Plzně. Ačkoliv klášter patřil historicky do Rakovnického kraje, ovlivňoval a určoval dění především v severní části dnešního kraje Plzeňského.

Národní technické muzeum – Centrum stavitelského dědictví v Plasích

Národní technické muzeum – Centrum stavitelského dědictví v Plasích

V nově opraveném hospodářském zázemí cisterciáckého kláštera v Plasích vytvořilo Národní technické muzeum Centrum stavitelského dědictví – unikátní středisko dokumentace, prezentace a celoživotního vzdělávání v oblastech souvisejících se stavební historií a tradičním stavitelstvím.

Osmičkové roky – osudové letopočty českých dějin

Osmičkové roky – osudové letopočty českých dějin

Dějiny českého národa jsou plné dramatických událostí, které se odehrály v letech končících číslem osm. Zejména ve 20. století provázejí osmičkové roky velká jména a události našich dějin – stačí připomenout letopočty 1918, 1938, 1948 a 1968. Historických událostí na českém území provázených osudovou osmičkou ale je mnohem víc. Které patří k těm nejvýznamnějším?

Zámek Valtice – za poznáním a vínem na jižní Moravu

Zámek Valtice – za poznáním a vínem na jižní Moravu

Dominantou Valtic je barokní zámek s kaplí a kostel Nanebevzetí Panny Marie. Kaple je využívána k hudebním produkcím. Zámek sloužil rodu Lichtenštejnů jako „rodinný domek“. Zpřístupněno je 21 místností zámku a nachází se zde také expozice o knížecí rodině, nově opravené sály a zámecké divadlo.

Lázně Kynžvart

Lázně Kynžvart

Uprostřed trojúhelníku lázeňských měst Karlovy Vary, Mariánské Lázně a Františkovy Lázně leží Lázně Kynžvart. Jejich dominantou je klasicistní zámek s rozlehlým anglickým parkem a léčebné lázně, specializované na péči o děti a zároveň lázně pro dospělé pacienty a celé rodiny.

Hrobka Metternichů v Plasích

Hrobka Metternichů v Plasích

Původně gotický hřbitovní kostelík sv. Václava byl za opata plaského kláštera O. Trojera v roce 1690 přestavěn v barokním slohu. Po zrušení kláštera roku 1785 nechal kostel kancléř Metternich upravit ve slohu empírovém a v suterénu zřídit rodinnou hrobku.

Kynžvartská daguerrotypie – vzácný doklad vývoje fotografie

Kynžvartská daguerrotypie – vzácný doklad vývoje fotografie

Movitá národní kulturní památka Kynžvartská daguerrotypie je zapsána na prestižní seznam světového kulturního dědictví UNESCO Paměť světa. Autor daroval snímek kancléři Metternichovi ještě před zveřejněním svého objevu. Snímek vznikl v roce 1839.

Valdštejnský grafický kabinet na zámku Duchcov

Valdštejnský grafický kabinet na zámku Duchcov

Valdštejnský grafický kabinet na zámku v Duchcově obsahuje na 300 grafik. Návštěvníci se do něj mohou podívat během prohlídkové trasy zámkem.

Sál minerálů – expozice Národního muzea

Sál minerálů – expozice Národního muzea

V expozici nazvané Sál minerálů si mohou návštěvníci prohlédnout více než 4000 předmětů ze sbírky, která celkově čítá neuvěřitelných 100 000 minerálů z celého světa.

Další aktuality

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Karlovarský kraj

Krásné lázně v Karlovarském kraji znají lidé z celého světa, ale i tady jsme pro vás našli pár neobjevených skvostů. Navštivte legendární Císařské Lázně v Karlových Varech, statek Milíkov a prozkoumejte unikátní Chebský hrad. Ochutnejte místní pivo na zámku Chyše a středověkou kuchyni na hradě Vildštejn ve Skalné. Objevte barokní zámek Valeč se sochami Matyáše Bernarda Brauna anebo důl Jeroným či Mauritius, nejslavnější cínový důl Krušných hor, součást hornické kulturní krajiny zapsané v UNESCO.
Karlovarský kraj | Lázně a wellness

50 tipů, kam na výlet v okolí Karlových Varů

Kam na výlet v Karlových Varech a okolí? Objevte zajímavé výletní cíle pro skvělý víkend i dovolenou. Zažijte lázeňskou pohodu, léčivé prameny a kolonády, unikátní přírodní skvosty, přepychové hotely, nádherné památky i kulturní programy. Ubytujte se ve stylových komnatách lázeňských hotelů nebo českých hradů a zámků. Z našich tipů na zajímavá místa a kam na výlet ve městě a jeho okolí si rozhodně vyberete. Máme pro vás tipy, kde najít neobjevené skvosty i nejlepší vyhlídky a rozhledny, kde poznávat historii nebo zažít něco nevšedního. Inspirujte se: co vidět v lokalitě Karlovy Vary.
Karlovarský kraj | Životní styl

Soos je opět otevřený: podívejte se na evropskou geologickou raritu

Jedna z nejvyhledávanějších evropských geologických lokalit je turistům denně přístupná od března do listopadu 2024. Zajímavosti rezervace Soos si prohlédnete z naučné stezky. Dojdete po ní k Císařskému prameni, dále projdete křemelinovým štítem a kolem jeho okraje doputujete k další zajímavosti Soosu, skupiny tzv. mofet, jinak také nazývaných bahenní sopky. V pavilonu Dino najdete velkoplošné reprodukce obrazů Zdeňka Buriana, expozici doplňují modely pravěkých ještěrů v životní velikosti.
Karlovarský kraj | Příroda

Nejstarší golfové hřiště u nás Royal Golf Club Mariánské Lázně zahajuje sezonu

Mariánské Lázně jsou oblíbenou golfovou destinací, 18 jamkové hřiště Royal Golf Club leží na úpatí Slavkovského lesa, 787 metrů nad hladinou moře, převážně v rovinaté části. Vzniklo roku 1905 a je tudíž nejstarším hřištěm na našem území. Hřiště bylo založeno a slavnostně otevřeno 21. 8. 1905 anglickým králem Edwardem VII. Užijte si mistrovské 18 jamkové golfové hřiště Royal Golf Club Mariánské Lázně. Zahájení sezony je na programu na Velký pátek 29. března 2024. Podívejte se s portálem Kudy z nudy, na co se těšit a jaké novinky jsou přichystány.
Karlovarský kraj | Letní sporty

10 tipů, kam jít na aqua aerobik

Aqua aerobik je cvičení ve vodě, která většinou sahá cca do poloviny hrudníku. Zaměřuje se na zvýšení fyzické kondice, redukci váhy a vytvarování těla. Odpor vody je v závislosti na rychlosti prováděného pohybu 4 až 42 krát vyšší než odpor vzduchu a tím zvyšuje intenzitu cvičení a současně masíruje svaly. Vodní prostředí má příznivé účinky na páteř a pohybovou soustavu. Oproti ostatním formám aerobiku je to cvičení bez jakýchkoliv otřesů a tím nejúčinněji chrání nejen naše klouby, ale i kardiovaskulární systém. Vyberte si z našich tipů, kde cvičit ve vodě v Praze i jiných městech. Aqua aerobik můžete začít cvičit kdykoliv, neboť nejsou stanoveny žádné výkonnostní, věkové ani váhové kategorie.
Karlovarský kraj | Zážitky

Naberte po zimě energii v západočeských lázních

Jaro se sice pomalu blíží, ale za sychravých dnů to zatím vypadá, že se zimní deprese přeměnila na jarní únavu. Pokud vás tento stav také trápí, zkuste načerpat novou sílu třeba na víkendových pobytech v lázních či v rámci wellness zážitků. Naše lázně se předhánějí v nabídce nových procedur – od medových a čokoládových zábalů až po orientální masáže. Nechejte se rozmazlovat bylinnou koupelí, teplými rašelinovými obklady, oxygenoterapií a užijte si exotické masáže – indické, havajské, aromaterapeutické anebo masáže lávovými kameny.
Karlovarský kraj | Lázně a wellness

Znáte naše geoparky?

Víte, co se skrývá pod označením geopark? Geopark je území, které zahrnuje konkrétní geologické dědictví a má strategii udržitelného územního rozvoje. Jako první obdržely označení geoparku oblasti Český ráj a Egeria na Karlovarsku. Postupně se k nim přidávala další místa jako například Ralsko, Jeseníky, Broumovsko a další. Poznejte geologicky cenná území Česka a nahlédněte do tajů geologických procesů, které tvarovaly Zemi.
Karlovarský kraj | Příroda

Park Boheminium u Mariánských Lázní je celoročně přístupný

Chcete poznat památky České republiky pěkně pohromadě? Hrad Kokořín, Ještěd, Českokrumlovský zámek a další a další? Vydejte se na výlet do Mariánských lázní. Park Boheminium má své brány otevřené celoročně a je otevřen každý den, bez ohledu na počasí, víkend či státní svátek.
Karlovarský kraj | Památky