Úvod > Výlety > Cesty pro zdraví > Velký výletní okruh lázeňským trojúhelníkem

Velký výletní okruh lázeňským trojúhelníkem

Vydejte se za poznáním největších českých lázní! Naše trasa vás provede Karlovými Vary, Mariánskými a Františkovými Lázněmi. Zároveň se podíváte také do nejkrásnějších zámků této oblasti – za sv. Maurem do Bečova nad Teplou a na sídlo rodu Metternichů, na zámek Kynžvart.

Horké prameny Karlových Varů

Karlovy VaryVýlet začneme v Karlových Varech, symbolem českého lázeňství. Nejznámějším pramenem je zde Vřídlo, gejzír horké minerální vody, která tryská do výšky až 12 metrů. V prostoru kolonády je umístěno celkem 5 kašen s vřídelní vodou o teplotách 72, 57 a 41 °C.

Navštívit můžete také vřídelní podzemí, kde se vyrábějí takzvané kamenné růže. Za prameny se můžete vydat také na neorenesanční Mlýnskou kolonádu -  pod střechou, kterou nese 124 korintských sloupů, se nachází minerální prameny Mlýnský, Skalní, Libušin, Knížete Václava a Rusalčin.

karlovy varyNezbytnou součástí návštěvy Karlových Varů by měla být také prohlídka rytecké sklářské dílny a Návštěvnického centra Moser; tady zároveň seženete tolik oblíbené skleněné suvenýry nebo můžete přivonět k historii oblíbené Becherovky, které se přezdívá "třináctý pramen Karlových Varů".
 

Tepelským údolím do Bečova a ke klášteru Teplá

bečov nad teplouZ Karlových Varů vás čeká cesta malebným Tepelským údolím do Bečova, okolo vodní nádrže Březová a podél říčky Teplá, kterou jste viděli již v Karlových Varech. Bečov nad Teplou je starobylé město, jehož dominantou je hrad na velikém skalnatém ostrohu, kde byl roku 1985 nalezen románský relikviář sv. Maura patřící k nejcennějším v Evropě. Pod hradem se nachází barokní zámek s růžovobílou fasádou. Vedle expozice relikviáře stojí za vidění zámecké interiéry s dobovým vybavením a areál zámeckého parku.

relikviářNedaleko Bečova nad Teplou stojí další monumentální památka, je jím klášter Teplá. Ten založil na (tehdy) bažinaté půdě český velmož Hroznata již roku 1193. Prohlídky areálu zahrnují románsko-gotický kostel Zvěstování Páně s pozdně barokní výzdobou, přístupná je i pěkně upravená klášterní zahrada. Klášterní knihovna obsahuje 100 000 svazků a patří k nejstarším a nejvýznamnějším historickým knihovnám v České republice.
 

Ochutnejte studené prameny Mariánských Lázních

Mariánské lázněDalší zastávkou naší trasy jsou slavné Mariánské Lázně, kde vyvěrá na 50 studených minerálních pramenů. Hlavní lázeňskou promenádou a významnou stavební památkou je pseudobarokní litinová kolonáda z roku 1889. K pitným kúrám jsou zde přivedeny prameny Křížový, Karolinin a Rudolfův. Před kolonádou se velké pozornosti těší Zpívající fontána, která má každou lichou hodinu hudební produkci doplněnou ve 21 a 22 hodin scénickým osvětlením. Nejznámějšími dalšími prameny jsou Ferdinandův, Lesní a Ambrožův.

slavkovský lesVyvěrající plyny a ložiska slatiny se používají na léčení onemocnění močových cest a ledvin, dýchacího a pohybového ústrojí a nervových chorob. Z lázní se vydáte přímo do srdce Slavkovského lesa, chráněné krajinné oblasti s rašeliništi a minerálními prameny. Centrem oblasti je Kladská, kde se můžete projít po 1,5 km dlouhé naučné stezce kolem Kladského rybníka, která vás seznámí se zdejší přírodou.
 

Zámecké mumie a Frantík s rybou

Františkovy LázněZ Kladské je to jen kousek ke klasicistnímu zámku Kynžvart, sídlu známého rakouského politika a kancléře K. V. Metternicha. Nejoblíbenější částí prohlídky zde bývá originální kabinet kuriozit, který skrývá přes 4000 rarit z celého světa. Mezi nejslavnější kousky náleží psací stůl a křeslo Alexandra Dumase staršího, pramen vlasů Napoleona Bonaparte, vysavač na kulečníkové plátno či dřevěné egyptské sarkofágy s mumiemi.

Zámek KynžvartLázeňský trojúhelník uzavírá poslední bod naší trasy, a to okouzlující Františkovy Lázně s řadou empírových a klasicistních budov, umístěné uprostřed krásných parků a lesoparků. Symbolem lázní je socha malého chlapce Františka s rybou. S historií lázní a zdejšími léčebnými metodami se blíže seznámíte v Městském muzeu, odpočinek a uvolnění naleznete v Aquaforu, moderním aquaparku s řadou vodních atrakcí.

Jestliže máte dostatek sil a času, můžete se na zpáteční cestě do Karlových Varů zastavit ještě například v Sokolově na zámku či na středověkém hradě Lokti s expozocí útrpného práva.