Úvod > Co chcete dělat? > Výstavní síň plaské litiny U Werku
Kultura

Výstavní síň plaské litiny U Werku

Výstavní síň plaské litiny se nachází v bývalé Viktorově huti vystavěné kancléřem Metternichem v letech 1827-1829, která leží na severozápadním konci obce Plasy. V Plasích se jako upomínka na zdejší produkci umělecké litiny dochovaly i další zajímavosti.
Výstavní síň byla v Plasích slavnostně otevřena v roce 2005. Tato jedinečná expozice je zaměřena na historii Metternichovské železárny a výrobků z litiny. Další umělecká díla z litiny je možné zhlédnout při procházce po Plasích – kašnu, kandelábry a lucerny, domovní čísla na některých budovách, náhrobky a kříže na hřbitově, výzdobu Metternichovské hrobky. Vše je velmi pěkně začleněno do malebné zeleně plaského údolí a naučné stezky Plasy. Před huťí je umístěna restaurovaná socha sv. Jana Nepomuckého.

Z historie Metternichovské železárny
V letech 1827-1829 vystavěl kníže Metternich v Plasích železárnu. Vysoká pec patřila k typu dřevouhelných pecí s otevřenou hrudí, zvaných belgické. Surové železo bylo zpracováváno sléváním, přetavováním v kuplovně, zkujňováním a od roku 1859 i válcováním. Železárna dosáhla největšího rozmachu kolem poloviny 19. století. Plaská huť vyráběla široký sortiment železářského zboží, zásobovala zemědělství i začínající průmysl nářadím, stroji a výrobky běžné potřeby. Velkou část výrobků tvořila litina strojní a užitková, ale i do módy přicházející litina umělecká. Při velké povodni v roce 1872 byla huť značně poškozena a v roce 1875 byl provoz železárny zastaven. Postupem času byly objekty prodávány, případně bourány na stavební materiál. Až v roce 1963 byla huť prohlášena za technickou památku. Koncem 90. let město Plasy přijalo projekt záchrany plaské hutě. Opravila se hlavní budova, zachránila se umělecká litina.

Provozovatel

Informační centrum Mikroregionu Dolní Střela

Plzeňská 285
331 01 Plasy
Tel.:
+420 373 322 493
Email:
posta@mestoplasy.cz
WWW:
www.plasy.cz
GPS:
49,932108 13,385113
 
Region:
Plzeňský kraj
Oblast:
Postřelí
Město:
Plasy
 

Vstupné

Cena: 10 Kč

Snížená cena: 5 Kč

 

Časová náročnost

1,0 hodina

 
 

Ubytování a restaurace v okolí

Knížecí pivovar Plasy

Knížecí pivovar Plasy

Plasy, Plzeňský kraj
Penzion U svaté Barbory Manětín

Penzion U svaté Barbory Manětín

Manětín, Plzeňský kraj
Pizzerie Na náměstí v Manětíně

Pizzerie Na náměstí v Manětíně

Manětín, Plzeňský kraj