Úvod > Co chcete dělat? > Muzeum těžby borové smoly
Kultura

Muzeum těžby borové smoly

V hájovně v Lomanech u Plas je muzeum věnované těžbě smoly, které vám ukáže nástroje i nádoby potřebné k těžbě, dobové fotografie a další exponáty, které připomínají historii lesnictví v regionu. Výstavu doplňují myslivecké trofeje.
V lesích v okolí Plas se těžila smola za druhé světové války a v letech 1975 až 1977. Kůra borovice se nařízla, ke stromu se připevnil skleněný kelímek a smola se do něj nechávala odkapávat. Z nádobky se poté vyškrabala a uložila do sudů. Poté putovala do Německa a Polska. Smola se používala jako přísada do střelného prachu, na utěsňování sudů, v chemickém i kosmetickém průmyslu. Zájem odběratelů ale opadl, proto těžba v okolí Plas v roce 1977 skončila.

Dnes v muzeu mimo nástrojů k těžbě smoly uvidíte dobové fotografie, dozvíte se o smírčích křížích v regionu, významném vynálezci Ludvíku Očenáškovi, průkopníku raketové techniky, a obdivovat můžete také vzácnou trofej paroží jelena dvanácteráka  zastřeleného hrabětem Thurn-Taxisem v Karpatech roku 1930.

Hájovna Lipovka v Lomanech poblíž bývalého dvora plaských cisterciáků byla postavena v roce 1672. V letech 1925 -1975 zde žil knížecí hajný Adolf Levý, poslední hajný knížete Metternicha, se synem, lesníkem Janem a jeho rodinou. Dnes objekt patří paní Janě Čihákové, vnučce pana Adolfa Levého.

Ubytování a restaurace v okolí

Knížecí pivovar Plasy

Knížecí pivovar Plasy

Plasy, Plzeňský kraj
Penzion U svaté Barbory Manětín

Penzion U svaté Barbory Manětín

Manětín, Plzeňský kraj
Pizzerie Na náměstí v Manětíně

Pizzerie Na náměstí v Manětíně

Manětín, Plzeňský kraj