Úvod > Aktuality > Soos se opět otevírá: podívejte se na evropskou geologickou raritu
Příroda

Soos se opět otevírá: podívejte se na evropskou geologickou raritu

  • Vydáno30. března 2022
Jedna z nejvyhledávanějších evropských geologických lokalit zahajuje sezonu již v pátek 1. dubna 2022. Zajímavosti rezervace Soos si prohlédnete z naučné stezky. Dojdete po ní k Císařskému prameni, dále projdete křemelinovým štítem a kolem jeho okraje doputujete k další zajímavosti Soosu, skupiny tzv. mofet, jinak také nazývaných bahenní sopky. V pavilonu Dino najdete velkoplošné reprodukce obrazů Zdeňka Buriana, expozici doplňují modely pravěkých ještěrů v životní velikosti.
Rezervace SoosPřírodní rezervace Soos leží přibližně 6 km severovýchodním směrem od Františkových Lázní. Prazvláštní měsíční krajina, rozbrázděná erozí a pokrytá žlutou a bílou vrstvou vysrážených minerálních solí tvoří národní přírodní rezervaci Soos, rozlehlé rašeliniště s řadou minerálních pramenů. V rezervaci žije řada chráněných živočichů a roste zde množství mokřadních a slanomilných rostlin. Rezervace byla vyhlášena v roce 1964 na ploše 221 ha, přístupná je jen část a to 1,2 km dlouhou naučnou stezkou, která vede po dně vyschlého jezera, které mělo slanou (minerální) vodu.

rezervace SoosDnes zde najdete evropskou raritu – tzv. křemelinový štít – nahromaděnou křemelinu ze schránek jezerních řas rozsivek usazených na dně jezera. V rašeliništi Soos rostou mokřadní a slanomilné rostliny, z bahenních sopek se sykotem uniká kysličník uhličitý, v jiných bublá voda a bahno. Nalezena zde byla i nová řasa Percursaria percursa.

Kromě naučné stezky v Soosu návštěvníci najdou záchrannou stanici pro zraněné živočichy, jež je součástí Národní sítě stanic pro handicapované živočichy. Prohlédnout si lze také muzejní expozice o přírodě rezervace a jejího okolí, rozsáhlou expozici „Ptačí svět Chebska“ a paleontologickou expozici „Dějiny země“, jejíž součástí jsou modely prehistorických ještěrů v životní velikosti a reprodukce obrazů Zdeňka Buriana. Rezervace bude všem zájemcům otevřena denně od 1. dubna do 27. listopadu 2022. Vstupné je 100 korun.
 

Novinkou sezóny je Geopark Soos

Geopark SoosNa letošní sezónu připravil správce Národní přírodní rezervace Soos nově zrekonstruovaný Geopark Soos. Venkovní expozice se zaměřuje na Chebskou pánev a její bezprostřední okolí. Pro návštěvníky, kteří se zajímají o geologii více do hloubky, jsou zde k dispozici nábrusy jednotlivých horninh. Detailní popis a historii horniny zájemci získají přes QR kód. Dále zde najdou nové informační tabule, kterí vysvětlují jak samotné horniny vznikají. Nejedná se přitom o pouhý výklad zaměřený na konkrétní horninu. Milovníci výletů najdou na každé tabuli i odkaz na místo, kde ji v okolí mohou uvidět. Mezi lokalitami se objevuje například na hrad Vildštejn, Chebský hrad nebo Komorní hůrka.
Národní přírodní rezervace Soos – český Yellowstone nedaleko Františkových Lázní

Národní přírodní rezervace Soos – český Yellowstone nedaleko Františkových Lázní

Nedaleko Františkových Lázní leží národní přírodní rezervace Soos. Jedná se o rozsáhlé rašeliniště a slatiniště, kde vyvěrá velké množství minerálních pramenů a čistý oxid uhličitý v tzv. mofetách. Naučná stezka vede po dně vyschlého jezera, které mělo slanou (minerální) vodu. Vstup se psem povo...

Císařský pramen v Národní přírodní rezervaci Soos

Císařský pramen v Národní přírodní rezervaci Soos

Císařský pramen je nejznámější a nejvydatnější pramen Národní přírodní rezervace Soos. Jedná se o nejteplejší ze studených minerálek Chebského trojúhelníku. Voda je jímána vrtem, hlubokým kolem 10 m, chuťově výborná, ale k transportu nevhodná.

Další aktuality

Podzemí Krušných hor aneb téměř neznámé skvosty UNESCO

Výlety do Krušných hor nemusí mířit jen na Klínovec nebo do Jáchymova: zajímavé totiž není jen to, co vidíte na povrchu, ale i podzemní prostory. Celé pohoří je protkané stovkami kilometrů důlních chodeb, které jsou leckdy starší než 500 let. Do kterých můžete vstoupit a prohlédnout si je na vlastní oči?
Karlovarský kraj | Památky

Užijte si podzimní hrad Bečov: procházkou v zahradě, prohlídkami hradu či pozorováním kovářských mistrů

Podzimní čas si v Bečově nad Teplou užijete nejen zajímavými prohlídkami zámku, ale také třeba procházkou zdejší botanickou zahradou a o víkendu 9. a 10. září se můžete podívat pod ruce šikovným mistrům kovářského řemesla na Mezinárodním kovářském sympoziu, které se koná v areálu penzionu Hradní Bašta.
Karlovarský kraj | Zážitky

Společnost Thun 1794 zve na Porcelánové slavnosti do Karlových Varů

Na prostranství před Grandhotelem Ambassador (bývalý Národní dům) v Karlových Varech se v termínu 1. – 3. září 2023 konají Porcelánové slavnosti, které pořádá porcelánka Thun 1794 a.s. ve spolupráci s Grandhotelem Ambassador. V prostorách karlovarského grandhotelu bude instalována výstava Prostřené stoly, kde si lze prohlédnout současnou porcelánovou produkci porcelánky Thun 1794 vhodně doplněnou kolekcemi nápojového skla karlovarské sklárny Moser. V prodejních stáncích bude nabízen porcelán a sklo za mimořádně zvýhodněné ceny.
Karlovarský kraj | Kultura

Česko mezi řádky: Cejch, Krušné hory a Zdeněk Šmíd

Spisovatel Zdeněk Šmíd (1937–2011) je autorem řady populárních knížek, část své tvorby věnoval také kraji, kde se narodil a působil jako učitel a profesor na základních a středních školách. Do Krušných hor umístil svůj nejdiskutovanější román nazvaný Cejch, v němž se jako jeden z prvních českých autorů pustil do tématu soužití Čechů a Němců v západním pohraničí. Kde přesně se odehrává?
Karlovarský kraj | Životní styl

Vánoce v létě? Vezměte děti na Ježíškovu stezku

Dětem určitě udělá radost výlet po Ježíškově cestě, který můžete podniknout na kole, pěšky i na koloběžce. V infocentru na Božím Daru získáte plánek cesty a Ježíškův pas. Po celý rok tu též děti mohou zanechat svá přání na Ježíškově poště.
Karlovarský kraj | Zážitky

Mariánské lázně hostí již 64. ročník Chopinova festivalu

Od 12. do 19. srpna 2023 probíhá v Mariánských Lázních již 64. ročník mezinárodního hudebního svátku, Chopinova festivalu, který se svou tradicí řadí mezi deset nejstarších hudebních evropských festivalů. Festival pořádá Společnost Fryderyka Chopina v České republice a pro letošní rok vyhlásila jako hlavní téma "Chopin a jeho přátelé". Kromě hudby si návštěvníci festivalu mohou prohlédnout i dva zajímavé klavíry.
Karlovarský kraj | Kultura

Poutní místo Skoky ožije tradiční poutí

Poutní místo Skoky je proslavené stejně jako dodnes známé Lurdy zázračnými uzdraveními, a zdejší "panenkou skákavou", Pannou Marií Skokovskou. Místní kostel ale nežije jen v minulosti a nabízí bohatý kulturní program s poutěmi a hudebními představeními. V úterý 15. srpna 2023 se ve Skokách koná Slavnost Nanebevzetí Panny Marie.
Karlovarský kraj | Památky

Na Lokti vypuknou o víkendu tradiční Slavnosti purkrabího Půty

Stejně jako každý rok, tak i letos vás čekají o tomto víkendu na hradu Loket dva dny plné dobrého jídla a pití, jadrné středověké zábavy a možnosti pobavit sebe i své blízké účastí v různých kláních. Letošní akce přichystala i několik novinek. Přijďte 12. srpna 2023 nasát atmosféru starých časů na hrad Loket, kde můžete hradní branou vstoupit do časů gotiky.
Karlovarský kraj | Zážitky