Úvod > Aktuality > Soos se opět otevírá: podívejte se na evropskou geologickou raritu
Soos se opět otevírá: podívejte se na evropskou geologickou raritu
"> "> "> "> "> "> "> ">
Příroda

Soos se opět otevírá: podívejte se na evropskou geologickou raritu

  • Vydáno30. března 2022
Jedna z nejvyhledávanějších evropských geologických lokalit zahajuje sezonu již v pátek 1. dubna 2022. Zajímavosti rezervace Soos si prohlédnete z naučné stezky. Dojdete po ní k Císařskému prameni, dále projdete křemelinovým štítem a kolem jeho okraje doputujete k další zajímavosti Soosu, skupiny tzv. mofet, jinak také nazývaných bahenní sopky. V pavilonu Dino najdete velkoplošné reprodukce obrazů Zdeňka Buriana, expozici doplňují modely pravěkých ještěrů v životní velikosti.
Rezervace SoosPřírodní rezervace Soos leží přibližně 6 km severovýchodním směrem od Františkových Lázní. Prazvláštní měsíční krajina, rozbrázděná erozí a pokrytá žlutou a bílou vrstvou vysrážených minerálních solí tvoří národní přírodní rezervaci Soos, rozlehlé rašeliniště s řadou minerálních pramenů. V rezervaci žije řada chráněných živočichů a roste zde množství mokřadních a slanomilných rostlin. Rezervace byla vyhlášena v roce 1964 na ploše 221 ha, přístupná je jen část a to 1,2 km dlouhou naučnou stezkou, která vede po dně vyschlého jezera, které mělo slanou (minerální) vodu.

rezervace SoosDnes zde najdete evropskou raritu – tzv. křemelinový štít – nahromaděnou křemelinu ze schránek jezerních řas rozsivek usazených na dně jezera. V rašeliništi Soos rostou mokřadní a slanomilné rostliny, z bahenních sopek se sykotem uniká kysličník uhličitý, v jiných bublá voda a bahno. Nalezena zde byla i nová řasa Percursaria percursa.

Kromě naučné stezky v Soosu návštěvníci najdou záchrannou stanici pro zraněné živočichy, jež je součástí Národní sítě stanic pro handicapované živočichy. Prohlédnout si lze také muzejní expozice o přírodě rezervace a jejího okolí, rozsáhlou expozici „Ptačí svět Chebska“ a paleontologickou expozici „Dějiny země“, jejíž součástí jsou modely prehistorických ještěrů v životní velikosti a reprodukce obrazů Zdeňka Buriana. Rezervace bude všem zájemcům otevřena denně od 1. dubna do 27. listopadu 2022. Vstupné je 100 korun.
 

Novinkou sezóny je Geopark Soos

Geopark SoosNa letošní sezónu připravil správce Národní přírodní rezervace Soos nově zrekonstruovaný Geopark Soos. Venkovní expozice se zaměřuje na Chebskou pánev a její bezprostřední okolí. Pro návštěvníky, kteří se zajímají o geologii více do hloubky, jsou zde k dispozici nábrusy jednotlivých horninh. Detailní popis a historii horniny zájemci získají přes QR kód. Dále zde najdou nové informační tabule, kterí vysvětlují jak samotné horniny vznikají. Nejedná se přitom o pouhý výklad zaměřený na konkrétní horninu. Milovníci výletů najdou na každé tabuli i odkaz na místo, kde ji v okolí mohou uvidět. Mezi lokalitami se objevuje například na hrad Vildštejn, Chebský hrad nebo Komorní hůrka.
Sezona v přírodní rezervaci Soos

1.4.
27.11.
Sezona v přírodní rezervaci Soos

Přírodní rezervace Soos, která nemá ve střední Evropě obdoby, se nachází severně od Františkových Lázní.

Národní přírodní rezervace Soos – český Yellowstone nedaleko Františkových Lázní

Národní přírodní rezervace Soos – český Yellowstone nedaleko Františkových Lázní

Nedaleko Františkových Lázní leží národní přírodní rezervace Soos. Jedná se o rozsáhlé rašeliniště a slatiniště, kde vyvěrá velké množství minerálních pramenů a čistý oxid uhličitý v tzv. mofetách. Naučná stezka vede po dně vyschlého jezera, které mělo slanou (minerální) vodu.

Císařský pramen v Národní přírodní rezervaci Soos

Císařský pramen v Národní přírodní rezervaci Soos

Císařský pramen je nejznámější a nejvydatnější pramen Národní přírodní rezervace Soos. Jedná se o nejteplejší ze studených minerálek Chebského trojúhelníku. Voda je jímána vrtem, hlubokým kolem 10 m, chuťově výborná, ale k transportu nevhodná.