ÚvodAktualityVěda a historie není nuda: 16. září, den objevení Rukopisu královédvorského
Památky

Věda a historie není nuda: 16. září, den objevení Rukopisu královédvorského

Poslechněte si audio verzi článku
Málokterá událost poznamenala české dějiny tak jako objevení několika středověkých rukopisů v čele s Rukopisem královédvorským a Rukopisem zelenohorským. Podivných nálezů ale bylo víc, dodnes zaměstnávají historiky a další vědce, a hlavně i po více než 200 letech rozdělují společnost na jejich zastánce a odpůrce. Pojďme si starý spor a historii rukopisů zmapovat s Kudy z nudy.
Takzvané Rukopisy jsou čtyři a dodnes není jasné, zda jde o falzifikáty anebo významné památky z počátků české literatury. Nejznámější je Rukopis královédvorský, který 16. září 1817 nalezl Václav Hanka ve sklepě kostelní věže ve Dvoře Králové nad Labem, a Rukopis zelenohorský, objevený na zámku Zelená hora u Nepomuku. Jenže rukopisných objevů bylo víc: už v roce 1816 našel Josef Linda takzvanou Píseň vyšehradskou, v roce 1819 pak přibyla ještě Milostná píseň krále Václava. Příběh, jak ji jistý Zimmermann objevil v Univerzitní knihovněPraze, silně připomíná historky jeho jmenovce Járy Cimrmana.
 

Rok 1817: Rukopis zelenohorský

Zámek Zelená Hora u Nepomuku se několikrát výrazně zapsal do českých dějin. Vznikla tu Jednota Zelenohorská, je dějištěm Švandrlíkova románu Černí baroni a v roce 1817 panský úředník Josef Kovář nalezl v jedné staré skříni dva zaprášené pergamenové dvojlisty. Na první pohled vypadaly jako středověká památka. Protože tehdejší zámecký pán Jeroným Colloredo-Mannsfeld byl odpůrcem českého obrozeneckého hnutí, Kovář dlouho nedělal nic. Když se ale koncem roku 1818 dozvěděl, že v Praze bylo založeno Museum království Českého, dnešní Národní muzeum, a je možné mu zasílat příspěvky a dary, neváhal. Když se ten rok panstvo na zimu stěhovalo do Prahy, hodil pergameny do poštovní schránky na Malé Straně společně s cedulkou, adresovanou nejvyššímu komořímu, hraběti Františku Antonínu Kolowratovi s tím, že jde o dar pro nově založené muzeum. Utajení se ale stejně časem prozradilo, zámecký pán Kováře vyhodil a ve vzteku spálil ostatní dokumenty a knihy, uložené ve stejné místnosti jako rukopis. Ten už ale zničit nemohl.
 

Rok 1817: Rukopis královédvorský

Rukopis královédvorský údajně objevil šestadvacetiletý právník Václav Hanka v kobce věže děkanského kostela sv. Jana Křtitele při své návštěvě ve Dvoře Králové nad Labem. Na rozdíl od Nepomuku známe datum objevu i pár detailů: bylo to 16. září 1817, Hanka sem původně šel pro několik starých šípů z husitských dob (k čemu je potřeboval bohužel netušíme) a událost měla dalších pět svědků.

Ani Rukopis královédvorský není nijak obsáhlé dílo: skládá se ze sedmi pergamenových dvojlistů, popsaných po obou stranách čtrnácti písněmi, prodchnutými českým vlastenectvím. Když se Hanka o pár let později stal knihovníkem Národního muzea, rukopis daroval do jeho sbírek.
 

Rok 1816: Píseň vyšehradská

Poněkud tajemnější původ má list s devatenácti řádky, popsaný po jediné straně. Je rovněž uložený v Národním muzeu s poznámkou, že „19 řádků na pergamenovém listu objevil Linda“. Míněn je Josef Linda (asi 1789–1834), spisovatel, dramatik a novinář. List prý objevil ve svém bytě v Konviktské uliciPraze na Starém Městě, a to v knize nájemců domu, kterou používal jako podnožku. Ano, také si o tom i o Lindovi na Kudy z nudy myslíme svoje.
 

1819: Milostná píseň krále Václava

Poněkud zamotaný příběh odhaluje objev posledního ze sporných pergamenů, Milostná píseň krále Václava. Z obou stran popsaný ústřižek pergamenu prý ve staré vazbě jedné z knih objevil zaměstnanec Univerzitní knihovny Jan Václav Zimmermann a poslal ho do muzea s tím, že našel zlomek nejstarší české básně z 12. století. Podle Zimmermanna bylo takových kousků víc, ale musel je navlhčit, aby se daly z vazby vyjmout, a při sušení na okně je sfoukl vítr. Zbyl mu jediný: Milostná píseň krále Václava
 

Rukopisy: záhada české literatury a symbol národního obrození

Rukopisy vypadaly autenticky: byly psané rukopisem, jazykem a písmem starým stovky let, byly patřičně omšelé a zaprášené. Čeští obrozenci věřili, že objevili opravdové středověké památky. Brzy se ale objevily pochybnosti, zejména ze strany lingvistů a slavistů. Těm se nezdála celá řada věcí, od volby slov až po celkové pojetí. Ostatně o to, zda jde o autentický středověký text nebo padělek z 19. století, se vědci přou dodnes. Za pravost Rukopisů by dali ruku do ohně například Jan Neruda, Božena Němcová nebo František Palacký, proti pravosti díla vystupovali Josef Jungmann, Jan Gebauer a Tomáš Garrigue Masaryk.

Dnes víme, že sice nejde o nejstarší česky psané literární texty, ale historickou hodnotu rozhodně mají: přinejmenším vznikly před více než 200 lety.
 

Rukopisy jako inspirace v umění

Ať už jim na svět pomohl kdokoliv, Rukopisy měly vliv na české národní obrození a byly nejpřekládanějšími českými díly 19. století. Ovlivnily řadu umělců, od výtvarníků přes spisovatele až po hudební skladatele, například Bedřicha Smetanu a jeho operu Libuše anebo Mikoláše Alše a jeho obraz Pobití Sasíků pod Hrubou Skálou, výjev popsaný v epické básni Královédvorského rukopisu. Právě Hrubá Skála ale zároveň prozrazuje, že Rukopisy nepochází ze středověku: popsaná bitva mezi markrabětem Siegfriedem von Meissen a českým feudálem Benešem, synem Heřmana, se měla odehrát za vlády Přemysla Otakara I. na počátku 13. století u Hrubé Skály. Hrad ale vznikl přibližně o 150 let později, jenže to autor rukopisů nemohl vědět.
 

Václav Hanka, jazykovědec s pověstí falzifikátora

Záhadnou postavou v celém sporu o Rukopisy je spisovatel, básník a knihovník Václav Hanka (1791–1861), rodák z Hořiněvsi na Královéhradecku. Kvůli rukopisům má jeho sláva trochu hořkou příchuť, ale zkušený jazykovědec byl členem České královské společnosti nauk a několika zahraničních univerzit. Na té pražské se několikrát neúspěšně ucházel o místo profesora, od roku 1848 na ní jako soukromý docent přednášel staroslověnštinu, pak i slovanské literatury a jazyky. Většinu jich znal dobře slovem i písmem.

Hankovy stopy tak či onak najdeme kolem všech rukopisů. S Josefem Lindou chodil do stejného studentského vlasteneckého kroužku, přátelili se a dokonce společně bydleli v pronajatém bytě v Konviktské ulici – ano, tam, kde si Linda dával pod nohy knihu nájemníků. Na zámku Zelená hora u Nepomuku zase v době objevení Rukopisu zelenohorského pracoval v zámecké obrazárně dobrý Hankův známý, malíř a restaurátor František Horčička, známý také jako zručný falzifikátor; jeho role v celém příběhu by si zasloužila důkladnější průzkum. V neposlední řadě pak v rukopisech najdeme úryvky o některých místech z Hankova rodného kraje: dávný „staročeský“ bard v nich vedle Hrubé Skály připomíná třeba lesy kolem Miletína.

V roce 1859 se konflikt o pravost Rukopisů vyhrotil a Hanka, veřejně označovaný za podvodníka, podal žalobu. Spor vyhrál, všichni svědci, kteří s ním byli při nálezu Rukopisu královédvorského, vypovídali v jeho prospěch a nikomu nebyly okolnosti objevu podezřelé. Ačkoli od soudu odešel jako vítěz, prodělaný stres si vybral svou daň. Hanku začaly trápit deprese a pouhé dva roky po procesu zemřel.
 

Jsou Rukopisy padělky nebo originály?

Historie není spravedlivá: jazykovědec Hanka, který vytvořil rozsáhlé vědecké i literární dílo, sice je uveden mezi 72 velikány na fasádě Národního muzea v Praze, současně se však do národního povědomí zapsal jako falzifikátor. Navíc ani po 200 letech nevíme, jak to s těmi Rukopisy vlastně je. Neexistuje jednoznačný důkaz, že jde o podvrhy, ale nemáme ani důkazy o jejich pravosti.

Když v šedesátých a sedmdesátých letech 20. století Rukopisy prozkoumal z podnětu spisovatele Miroslava Ivanova Kriminalistický ústav, chemický průzkum prozradil, že pergamen pochází ze středověku, ale dřív na něm prý byl jiný text, který kdosi seškrabal.

Jenže v letech 2017 a 2018 další kolečko výzkumu původní závěry zpochybnilo: rentgenové fotografie žádné stopy původního písma neukázaly.

Dodnes tak s jistotou nevíme, jak jsou vlastně Rukopisy staré. Podle některých indicií by autorem básní, jež jsou v nich obsaženy, mohl být rakovnický písař David Crinitus Nepomucký z Hlavačova, žijící v letech 1531 až 1587.
Výlet s

Výlet s "modrým abbém" Josefem Dobrovským

Josef Dobrovský (17. srpna 1753 Gyarmat – 6. ledna 1829 Staré Brno) byl český kněz, filolog, historik a zakladatel vědecké bohemistiky a slavistiky.l Muž, jemuž se přezdívalo modrý abbé, byl největší postavou českého osvícenství, a jak napsal T. G. Masaryk, také prvním světovým Čechem nové doby. Svým mnohostranným dílem předznamenal i podnítil české národní obrození, třebaže sám k romantickým obrozencům nejen chronologicky, ale ani svým založením nepatřil.

Kostel sv. Jana Křtitele ve Dvoře Králové nad Labem Památky

Kostel sv. Jana Křtitele ve Dvoře Králové nad Labem

Až pojedete do Dvora Králové nad Labem do zoo, nezapomeňte vystoupit na věž zdejšího kostela. V rámci prohlídky uvidíte nejen interiér kostela, 3 zvony ze 16. století, byt hlásného ve věži. Především v kostele uvidíte kobku, kde byl roku 1817 nalezen tolik diskutovaný Rukopis královédvorský.

Spor o Rukopisy královédvorský a zelenohorský – největší česká literární záhada

Spor o Rukopisy královédvorský a zelenohorský – největší česká literární záhada

V letech 1816 až 1819 bylo v různých místech za zvláštních okolností objeveno několik rukopisů v čele s Rukopisem královédvorským a Rukopisem zelenohorským. Vypadaly autenticky: byly psané rukopisem, jazykem a písmem starým stovky let, byly patřičně omšelé a zaprášené, zkrátka jako opravdové středověké památky. Brzy se ale objevily pochybnosti, a dodnes nevíme, jak to s nimi vlastně je. Neexistuje jednoznačný důkaz, že jde o podvrhy, ale nemáme ani důkazy o jejich pravosti.

Nepomuk

Nepomuk

Rodiště sv. Jana Nepomuckého, velký barokní kostel postavený podle plánů slavného barokního stavitele K. I. Dienzenhofera a zámek Zelená Hora, kde byl nalezen Rukopis zelenohorský a kde se odehrává Švandrlíkův román Černí baroni – tím vším je známý Nepomuk, město na jižním Plzeňsku.

Zámek Zelená Hora – místo nálezu Rukopisu zelenohorského a bašta Švandrlíkových Černých baronů Památky

Zámek Zelená Hora – místo nálezu Rukopisu zelenohorského a bašta Švandrlíkových Černých baronů

Jednou z dominant Nepomucka je Zámek Zelená Hora, který byl postaven na místě původně z husitských válek opevněného vrchu, po skončení husitských válek pak hradu, který vystavěl Hynek Krušina ze Švamberka. Od května 2023 je přístupný veřejnosti.

Muzeum východních Čech v Hradci Králové Kultura

Muzeum východních Čech v Hradci Králové

Muzeum východních Čech v Hradci Králové sídlí na Eliščině nábřeží v monumentální budově postavené podle návrhu architekta Jana Kotěry v letech 1909-1912 a prohlášené v roce 1995 národní kulturní památkou. V roce 2019 se otevřelo po náročné rekonstrukci.

#světovéČesko a Ďáblova bible: jak rychle dokáže psát satan?

#světovéČesko a Ďáblova bible: jak rychle dokáže psát satan?

Zrod bible nemusí neprovázet šustění andělských křídel a bohulibé úmysly. Vznik Ďáblovy bible provází podivný příběh čpící hříchem, sírou a pekelnými plameny: psal ji mnich, ale slova mu prý diktoval ďábel. Čertovský spoluautor se dokonce v knize zvěčnil; stránku s jeho vyobrazením znají dokonce i ti, kteří toho o Ďáblově bibli zas tak moc neví.

Dvůr Králové nad Labem

Dvůr Králové nad Labem

Většina cestovatelů – a zejména z řad rodin s dětmi – zná Dvůr Králové jako místo, kde mohou navštívit zoologickou zahradu se safari a od roku 2015 také originálním lvím safari. Zároveň však jde o starobylé věnné město českých královen, kde objevíte řadu zajímavostí.

Rodný dům a muzeum Václava Hanky v Hořiněvsi Kultura

Rodný dům a muzeum Václava Hanky v Hořiněvsi

Hořiněves zřejmě nejvíce zviditelnil její rodák, spisovatel, bohemista, básník a velký vlastenec Václav Hanka – „objevitel“ Rukopisu královédvorského. Rodný dům Václava Hanky je v Hořiněvsi dochován, jedná se o roubený lidový dům, který byl postaven kolem roku 1720 jako zájezdní hospoda.

Další aktuality

Jičín se opět stal městem pohádky

Kulturní festival a svátek dětí i dospělých proníhá od 11. do 15. září v Jičíně! Podtitul 33. ročníku zní Věda děda Vševěda. Během festivalu Jičín – město pohádky se chystají hry v centru města, velká herna pro děti na Valdštejnově náměstí, tradiční dílny v centru města, čtení ve farské zahradě, divadla, páteční a sobotní program v parku i tradiční průvod se světýlky.
12. září 2024 11:00
Zážitky, Královéhradecký kraj

Královéhradecké dožínky v Šimkových sadech budou oslavou sklizně a zemědělství – pro rok 2024 zrušeno

Královéhradecké krajské dožínky jsou symbolem každoročních oslav sklizně a zemědělství. Letošní jubikejní 20. ročník se koná v pátek 13. a v sobotu 14. září v malebném prostředí Šimkových sadů v Hradci Králové. Čeká vás výstava zemědělské techniky i hospodářských zvířat, stříhání ovcí, výstava drobných i velkých hospodářských zvířat, tradiční řemesla, dožínkové tržiště a farmářské stánky, slaměné hřiště, vyhlášení ocenění, spousta skvělé muziky a mnoho dalšího.
12. září 2024 8:00
Životní styl, Královéhradecký kraj

Kuks bude v sobotu patřít vínu

Druhý víkend v září vždy patří slavnostem vína a burčáku v romantickém prostředí Hospitalu Kuks. Nejinak tomu bude i letos – na Kuks se v sobotu 14. září 2024 sjede několik desítek vinařů nejen z vinařské oblasti Čechy, Morava, ale i ze zahraniční provenience, aby představili návštěvníkům své nejlepší produkty, které nabízejí. A pro milovníky vína máme ještě jednu dobrou zprávu: letos opět poteče víno po zámeckém schodišti!
9. září 2024 13:00
Gurmánská turistika, Královéhradecký kraj

Orlickými horami provází děti princezna Kačenka

Pokud na výlet do Orlických hor vyrážíte se svými dětmi, pak je můžete zabavit a potěšit pohádkovým putování po horách. Putování po Kačenčině pohádkové říši je hra, kterou každoročně pořádají horské obce sdružené v "pohádkové říši" Orlických hor. Navíc v Deštném v Orlických horách vznikla pro děti speciální pohádková stezka, na které zažijí spolu s Kačenkou všelijaká dobrodružství. Stezka je každoročně v provozu od 1. května do 31. října.
8. září 2024 0:04
Zážitky, Královéhradecký kraj

Září v broumovském klášteře bude ve znamení burčákobraní a Podzimního trhu

Přijďte si do broumovského kláštera vychutnat pohodovou atmosféru sousedských trhů! Potkat se, popovídat si, relaxovat u hudby, ochutnat burčák nebo nakoupit regionální produkty na trhu… To budou hlavní cíle dvou tradičních zářijových akcí v broumovském klášteře: Klášterního Burčákobraní, které se bude konat v sobotu 7. září, a Podzimního trhu, který na nádvoří kláštera „vyroste“ v sobotu 21. září. Na obě akce je vstup zdarma. Návštěvníky čeká široká nabídka lokálních produktů.
5. září 2024 13:15
Zážitky, Královéhradecký kraj

V České Skalici se chystají Jiřinkové slavnosti

Každoročně v září se v České Skalici na Náchodsku konají Jiřinkové slavnosti, které mají tradici již od roku 1837. Do jejich programu neodmyslitelně patří výstava jiřinek v Muzeu Boženy Němcové ve dnech 6. až 8. září 2024. V areálu muzea a na maloskalické tvrzi můžete zhlédnout tisíce řezaných květů i výsadeb. Již dnes je v tomto památkově chráněném areálu vysazeno téměř 150 druhů jiřinek v počtu více než 1000 kusů.
3. září 2024 14:00
Životní styl, Královéhradecký kraj

Vydejte na Kuronské slavnosti do Náchoda

V sobotu 7. září 2024 se můžete do Náchoda vypravit na oblíbené Kuronské slavnosti. Je pro vás připraven celodenní bohatý kulturní program, který se na počest Kuronského a Zaháňského vévody Petra Birona, odehraje v centru města Náchoda. Těšit se můžete na divadlo, hudbu, prodejní stánky i komentované prohlídky muzea.
2. září 2024 7:09
Zážitky, Královéhradecký kraj

Nevíte, kam na výlet an Hradecku? Vyzkoušejte Fajnpark u Chlumce nad Cidlinou

Užijte si skvělý den s dětmi při návštěvě zábavního parku, který nabízí atrakce pro malé i velké! Fajnpark nedaleko Chlumce nad Cidlinou láká na trampolíny, zvířátka, dinosaury nebo třeba autodráhu s Ufo Cars. Otevřeno je tu od dubna do konce října.
31. srpen 2024 10:00
Zážitky, Královéhradecký kraj