Úvod > Co chcete dělat? > Rodný dům a muzeum Václava Hanky v Hořiněvsi

Rodný dům a muzeum Václava Hanky v Hořiněvsi

Kultura
Hořiněves zřejmě nejvíce zviditelnil její rodák, spisovatel, bohemista, básník a velký vlastenec Václav Hanka - „objevitel“ Rukopisu královédvorského. Rodný dům Václava Hanky je v Hořiněvsi dochován, jedná se o roubený lidový dům, který byl postaven kolem roku 1720 jako zájezdní hospoda.
Rozlehlý dřevěný dům čp. 10 se nachází v horní části obce Hořiněves u hlavní silnice. Dům je reprezentativním příkladem roubené lidové stavby pocházející pravděpodobně z roku 1720. Uvnitře se nachází stálá expozice věnovaná životu a dílu Václava Hanky (1791 - 1861), významného českého vlastence, jazykovědce, básníka, překladatele, literárního historika, vydavatele staročeských a staroslověnských památek a prvního bibliotékaře knihovny Muzea království českého

Hned v čelní straně předsunuté komory je umístěn oválný reliéf s podobiznou Václava Hanky odhalený, za přítomnosti Františka Palackého a F.L. Riegra, v roce 1862. V prostoru před domem je zase umístěna Hankova socha, dokonce v nadživotní velikosti. Zhotovil ji hořický sochař Černila v roce 1890.

Mezi českou veřejností však Hanka nejvíce proslul jako spolu padělatel Rukopisů Královédvorského a Zelenohorského (spolu s Josefem Lindou). Mimo nich je autorem zcela seriózních děl, jako je Pravopis český podle základů gramatiky Josefa Dobrovského (1817), Mluvnice čili soustava českého jazyka podle Dobrovského (1849) nebo Počátky posvátného jazyka slovanského (1846).

Prohlídky jsou možné pouze po dohodě na Obecním úřadě, Hořiněves čp.73, nebo po telefonu.
Celý popis
Naposledy změněno: 26. 8. 2019
Naučná stezka Hořiněvským lesem

Naučná stezka Hořiněvským lesem

Hořiněves, Královéhradecko
Alej mrtvých v lese Svíb

Alej mrtvých v lese Svíb

Máslojedy, Královéhradecko
Památník bitvy u Chlumu

Památník bitvy u Chlumu

Všestary, Královéhradecko

Ubytování a restaurace v okolí

Wellness Hotel K-Triumf

Wellness Hotel K-Triumf

Velichovky, Královéhradecko
Penzion Na Faře Dubenec

Penzion Na Faře Dubenec

Dubenec, Krkonoše a Podkrkonoší
Staročeská restaurace U Zubra

Staročeská restaurace U Zubra

Jaroměř, Královéhradecko
Hotel a restaurace Královský Dvůr v Hořicích

Hotel a restaurace Královský Dvůr v Hořicích

Hořice, Krkonoše a Podkrkonoší