Úvod > Aktuality > Užijte si prohlídky klášterů i v zimním období
Památky

Užijte si prohlídky klášterů i v zimním období

  • Vydáno17. listopadu 2023
Ačkoli jsou kláštery především poutními místy, nabízejí také komentované prohlídky nebo výstavy. A jejich brány zůstávají otevřeny i v zimním období. Podívat se můžete například na Svatou Horu u Příbrami, která v adventním čase proslula výstavami unikátních betlémů, na prohlídku láká klášter v Teplé, Broumově či Břevnově. Nahlédnout lze také do kláštera sv. Františka z Assisi ve Voticích, ve kterém si prohlédnete stálé expozice a sezónní výstavy, jako například chystanou výstavu betlémů.

Mariánské poutní místo na Svaté Hoře

Svatá HoraSvatá Hora, mariánská barokní perla v srdci Čech, je jedním z nejznámějších poutních míst ve střední Evropě. Od 22. prosince 2022 do 1. ledna 2024 budou na Svaté Hoře přístupné betlémyvýstava Betlémářského spolku v Mníšecké kapli a kostelní Svatohorský betlém v kapli sv. Ignáce. Pro zájemce jsou také připraveny samostatné prohlídky (se zapůjčeným textem), seznamující s tím nejzajímavějším, co může toto poutní místo nabídnout. Z přístupné zvonice se naskýtá jedinečný výhled na město Příbram. Návštěvníci se mohou podívat i do sklepení Svatohorského muzea, klenotnice anebo si mohou prohlédnout vystavené olejomalby. Zváni jste také v sobotu 2. prosince do sklepení na Svaté Hoře na tradiční adventní jarmark.
 

Prohlídky ve Voticích s vůní perníčků

votice klášterKlášter sv. Františka z Assisi ve Voticích nabízí komentované prohlídky, během kterých se návštěvníci seznámí s historií kláštera a životem františkánů. Kromě toho jsou v areálu umístěny expozice Vlastivědného muzea Voticka, galerie regionálních umělců a zrestaurované věžní hodiny. Vyhledávaná je zdejší stálá expozice kočárků a panenek, obsahující i řadu unikátů, jako například gumové panenky vyrobené továrnou Baťa. Aktuálně se ve votickém klášteře chystá vánoční výstava. Od 1. do 30. prosince 2023 se můžete těšit na Vánoce s vůní perníčků - vánočně vyzdobené výstavní prostory kláštera letos provoní malované perníčky Moniky Schiszmanové. Výstavu doplní práce žáků z ateliéru výtvarné tvorby Zuš Votice s vánoční tematikou. K zakoupení budou také originální rukodělné výrobky místních tvůrců a chráněných dílen.
 

Do Želivi na adventní prohlídky

klášter želivV Želivském klášteře funguje celoročně otevřené návštěvnické centrum, kde si lze ve vánočním čase prohlédnout krásnou výstavu betlémů. Bude zde od 3. prosince 2023 do 2. února 2024. Přístupná bude denně kromě pondělí od 10:00 do 15:00 hodin. Zájemci o historii a architekturu jsou zváni 3. prosince v 15:00 hodin na adventní prohlídku kláštera, kostelaa Santiniho schodiště.  O víkendu 9. a 10. prosince se uskuteční Hraná prohlídka: Vánoční příběh. Během pěti exkluzivních repríz vás zavede do zahrad želivského kláštera, stejně tak i na Trčkův hrad, kde budete moci spatřit neméně známou repliku fresky od M. Alše či si prohlédnout Kazetový strop s vyobrazením madon. Prohlídky se konají 9. 12. od 15:00, 17:15, 19:30 a 10. 12. od 15:00 a 17:15 hodin. V neděli 17. prosince můžete přijít na adventní prohlídky s premonstrátem od 15:00 hodin. Na tuto prohlídku si nezapomeňte včas rezervovat vstupenky! V sobotu 23. 12. večer před Štědrým dnem láká zažít něco mimořádného a uklidňujícího. Proto pro vás premonstráti připravili oblíbenou prohlídku při svíčkách. Přijďte si prohlédnout klášter a kostel s netradičním nasvícením.
 

Podzimní a zimní prohlídky kláštera Teplá

klášter tepláKlášter v Teplé uvítá návštěvníky do konce prosince 2023 a po krátké pauze v lednu pak opět od února 2024. Během prohlídky, která se koná od pondělí do soboty, vždy mezi 9:00 a 15:30, a v neděli od 11:00 do 15:30 hodin, uvidíte románsko-gotický kostel Zvěstování Páně, vzácnou knihovnu se 100 tisíci svazky anebo obrazárnu s portréty všech opatů, kteří klášter vedli od 12. až do 20. století. Přednost mají objednaní návštěvníci. Prohlídky je možné objednat na telefonu 353 392 732. Zavřeno je zde jen 24. prosince, na Hod Boží 25. 12. a na Štěpána 26. 12. sem můžete přijít od 11:00 do 15:00 hodin.
 

Pražské skvosty na Břenově a Strahově

Strahovský klášterBěhem zimy vás vlídně přivítá také Břevnovský klášter v Praze. Sem lze přijít každý víkend od 10:00 do 14:00 hodin. Pro návštěvníky je zpřístupněna bazilika sv. Markéty, krypta z 11. století a prelatura s Tereziánským sálem. Na trase vás provede průvodce – zaměstnanec kláštera nebo řeholník. Výchozím místem prohlídek je fortna-infocentrum v sýpce. Otevřen je během zimy i Strahovský klášter. V objektu kláštera se nachází slavná obrazárna, Strahovská knihovna a Teologický sál. Od roku 2017 je zde expozice nazvaná Klenotnice, kde objevíte stovku exponátů, představující sbírky uměleckého řemesla liturgického charakteru – monstrance, kalichy či relikviáře, ale také bohatě zdobené a vyšívané liturgické oděvy. Klášterní brány jsou dokořán denně od 9:00 do 17.00 hod (s polední pauzou 12:00 až 13.00 hod.), vyjma Štědrého dne a Božího hodu vánočního.


Na prohlídku i kafíčko do Broumova

Zima BroumovKrásný klášter Broumov je pohostinným místem vzdělávání, umění, dialogu, setkávání a spolupráce. Inspiruje prohlídkou monumentální ukázky české barokní architektury stejně jako živým programem a kulturou. V prostorách památky funguje Vzdělávací a kulturní centrum Broumov – evropská instituce podněcující tvořivost, sebevědomí a toleranci. Prohlídkový okruh s historickými interiéry je otevřen celoročně, každý den od 10:00 do 15:00 hodin. V areálu kláštera je také možné navštívit volně přístupnou klášterní zahradu, klášterní kavárnu Café Dientzenhofer, restauraci U Tří růží, Dětskou galerii Lapidárium nebo Galerii Dům, situovanou v klášterní zahradě. Přímo v barokním komplexu je také možnost se ubytovat, a to v renovovaných mnišských celách Domu hostů.
Strahovský klášter s historickou knihovnou

Strahovský klášter s historickou knihovnou

Strahovský klášter je nejstarší premonstrátský klášter v Čechách, založený roku 1140, a jedna z nejvýznamnějších architektonických památek České republiky. Součástí kláštera je slavná Strahovská knihovna a obrazárna.

Broumovský klášter – impozantní komplex dle projektu K. I. Dientzenhofera

Broumovský klášter – impozantní komplex dle projektu K. I. Dientzenhofera

Počátky kláštera sahají až do začátku 13. století. V roce 1999 byla v opatském kostele sv. Vojtěcha nalezena unikátní kopie Turínského plátna z roku 1651. Na světě se nachází kolem 40 podobných historických kopií, broumovská je však jediná ve střední Evropě (severně od Alp).

Vlastivědné muzeum Voticka

Vlastivědné muzeum Voticka

Vlastivědné muzeum vás provede historií Votic a regionu. Najdete jej v západním křídle bývalého kláštera sv. Františka z Assisi ve Voticích.

Klášter sv. Františka z Assisi ve Voticích

Klášter sv. Františka z Assisi ve Voticích

Počátky votického kláštera sahají do roku 1627, jeho současný vzhled však pochází z 18. století. Františkáni jej obývali až do roku 1950, kdy byl klášter zrušen. Od roku 2015 je klášter otevřen pro veřejnost. Navštívit zde můžete několik stálých expozic, dočasné výstavy a také kulturní akce.

Knihovna Strahovského kláštera – druhá nejstarší církevní knihovna v Čechách

Knihovna Strahovského kláštera – druhá nejstarší církevní knihovna v Čechách

Knihovna kláštera premonstrátů na Strahově je jednou z nejcennějších a nejlépe zachovaných historických knihoven, sbírky čítají téměř na 300 000 svazků. Dělí se na dva sály – klasicistní filosofický a barokní teologický.

Svatá Hora u Příbrami – obdivované mariánské poutní místo

Svatá Hora u Příbrami – obdivované mariánské poutní místo

Známé evropské mariánské poutní místo, barokní architektonický skvost, se tyčí nad městem Příbram již více než 300 let. Původní kapli ze 14. stol. roku 1647 přebudovali jezuité na svatyni, Svatá Hora stala jedním z nejznámějších poutních míst ve střední Evropě. V roce 2015 byla rekonstruována.

Klášterní komplex v Želivě – klášter premonstrátů s pohnutou minulostí

Klášterní komplex v Želivě – klášter premonstrátů s pohnutou minulostí

Klášter Želiv byl založen už ve 12. století knížetem Soběslavem. V padesátých letech zde byl internační tábor pro kněze a řeholníky. Želiv však není jen klášter, ale je to celý komplex staveb – klášter s kostelem Narození Panny Marie, konvent, opatství, Trčkův hrad či renesanční dům s palírnou.

Břevnovský klášter – nejstarší fungující klášter v ČR

Břevnovský klášter – nejstarší fungující klášter v ČR

Tento první mužský benediktinský klášter v Čechách, ležící na polovině cesty mezi Pražským hradem a Bílou horou, založili 14.1.993 pražský biskup Vojtěch a český kníže Boleslav II. Podle legendy se název kláštera odvozuje podle břevna, které leželo ve studánce, u níž se Boleslav s Vojtěchem setkal.

Další aktuality

Areál Monínec nabízí sportovní zážitky a spoustu zábavy po celý rok

Středočeský Areál Monínec, který leží jen zhruba hodinu jízdy od hlavního města, nabízí pohodlné ubytování, dobré jídlo, sport od rána do večera, ale také zasloužený odpočinek. A to po celý rok. Najdete jej na Javorové skále 80 km jižně od Prahy na pomezí Středočeského a Jihočeského kraje nedaleko města Sedlec-Prčice.
Středočeský kraj | Letní sporty

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Středočeský kraj

Naplánujte si originální dovolenou a objevte Středočeský kraj. Vydejte se za zábavou, poznáním, historií nebo odpočinkem do Památníku Karla Čapka na Staré Huti či za tradičním řemeslem do sklárny Rückl v Nižboru. Objevte zámek Březnice, muzeum Eduarda Štorcha v Lobči nebo prozkoumejte Památník národního útlaku a odboje Panenské Břežany. Do svých plánů na výlety zařaďte i Hornický skanzen Mayrau ve Vinařicích, Památník Vojna coby jediný dochovaný komunistický lágr v Česku anebo si užijte výlet s vůní čerstvě upečeného chleba na Hamousův statek ve Zbečně.
Středočeský kraj | Památky

Do Poděbrad se sjedou klasické italské vozy

Klub Fiat Car Classic srdečně zve veškeré italské vozy do roku výroby 1988 na sobotu 20. dubna 2024 do Poděbrad. Na lázeňské kolonádě bude živo, proběhne zde totiž 24. ročník výstavy vozidel, doplněný o soutěž elegance, dobové recesní převleky, soutěže, orientační jízdu historických vozidel s plněním dovednostních a znalostních úkolů, tombola a mnoho dalšího.
Středočeský kraj | Zážitky

Vydejte se na pochod Krajinou barona Ringhoffera

Patříte mezi příznivce turistiky nebo cyklistiky a hledáte tip na výlet? Vydejte se v sobotu 20. dubna na další ročník turistického pochodu Krajinou barona Ringhoffera ve Velkých Popovicích a okolí s celodenním programem.
Středočeský kraj | Letní sporty

Vychutnejte si vepřové hody v pivovaru Velké Popovice

Chcete zažít atmosféru tradiční vesnické zabijačky? Vydejte se na výlet do minulosti – do doby, kdy k jaru na venkově neodmyslitelně patřila zabijačka, jak ji známe z idylických obrázků Josefa Lady. Jedinečnou příležitost připomenout si autentickou atmosféru, vůně a chutě nabídnou vepřové hody, které se konají v sobotu 20. dubna od 10 do 16 hodin v Pivovaru Velké Popovice nedaleko Prahy.
Středočeský kraj | Gurmánská turistika

Hrady kolem Berounky: vyberete si výlet po souši nebo po vodě?

Berounka je řeka pro pohodáře, kteří nikam nespěchají. Snadno se s ní vypořádají i začátečníci, navíc většinu trasy poplujete nádhernou přírodou, kde civilizace zůstane daleko za vámi. A hlavně: téměř za každou zatáčkou čeká tábořiště a někde v okolí se dozajista skrývá zajímavá památka. K nim se pohodlně dostanou i ti, kteří zvolí pohyb po souši či na kole.
Středočeský kraj | Letní sporty

Zábavní areály a farmy: z Prahy vám bude stačit necelá hodina...

…a jste tam a dál už se můžete jen bavit a hrát si – sami nebo s dětmi, to záleží jen na vás. A samozřejmě na výběru místa, protože někde jsou zkrátka děti na prvním místě. Počítejte každopádně s tím, že na většině míst strávíte celý den a čas vám uteče tak rychle, že tomu sami nebudete věřit.
Středočeský kraj | Zážitky

Užijte si Saunafest v Aquapalace Praha

Kvalifikace Mistrovství České republiky v saunových ceremoniálech, účinkující a hosté z desítky zemí světa, saunové divadlo, freestyle s ručníky i oblíbené metličkování – vše nabídne očekávaný festival zážitkového saunování SaunaFest 2024. Akce proběhne od 11. do 14. dubna v největším Saunovém světě Aquapalace Praha!
Středočeský kraj | Životní styl