Úvod > Aktuality > Užijte si prohlídky klášterů i v zimním období
Památky

Užijte si prohlídky klášterů i v zimním období

  • Vydáno16. listopadu 2022
Ačkoli jsou kláštery především poutními místy, nabízejí také komentované prohlídky nebo výstavy. A jejich brány zůstávají otevřeny i v zimním období. Podívat se můžete například na Svatou Horu u Příbrami, která v adventním čase proslula výstavami unikátních betlémů, na prohlídku láká klášter v Teplé, Broumově či Břevnově. Nahlédnout lze také do kláštera sv. Františka z Assisi ve Voticích, ve kterém si prohlédnete stálé expozice a sezónní výstavy, jako například chystanou výstavu betlémů.

Mariánské poutní místo na Svaté Hoře

Svatá HoraSvatá Hora, mariánská barokní perla v srdci Čech, je jedním z nejznámějších poutních míst ve střední Evropě. Od 18. prosince 2022 do 1. ledna 2023 budou na Svaté Hoře přístupné betlémyvýstava Betlémářského spolku v Mníšecké kapli a kostelní Svatohorský betlém v kapli sv. Ignáce. Pro zájemce jsou také připraveny samostatné prohlídky (se zapůjčeným textem), seznamující s tím nejzajímavějším, co může toto poutní místo nabídnout. Z přístupné zvonice se naskýtá jedinečný výhled na město Příbram. Návštěvníci se mohou podívat i do sklepení Svatohorského muzea, klenotnice anebo si mohou prohlédnout vystavené olejomalby. V zimním období je potřeba prohlídky s průvodcem předem domluvit, minimální počet na exkurzi areálem je pět osob.
 

Prohlídky ve Voticích

votice klášterKlášter sv. Františka z Assisi ve Voticích nabízí komentované prohlídky, během kterých se návštěvníci seznámí s historií kláštera a životem františkánů. Kromě toho jsou v areálu umístěny expozice Vlastivědného muzea Voticka, galerie regionálních umělců a zrestaurované věžní hodiny. Vyhledávaná je zdejší stálá expozice kočárků a panenek, obsahující i řadu unikátů, jako například gumové panenky vyrobené továrnou Baťa. Aktuálně ve votickém klášteře probíhají sezónní výstavy Postcards from Home a Afghánské výšivky a český patchwork, na prosinec se chystá výstava betlémů. Od 1. do 30. prosince 2022 se můžete těšit na vánočně vyzdobené výstavní prostory, velký příbramský betlém, svatou trojici v životní velikosti vyřezanou ze dřeva a ukázky dalších betlémů.
 

Do Želivi na adventní prohlídky a betlém

klášter želivV Želivském klášteře funguje celoročně otevřené návštěvnické centrum, kde si lze ve vánočním čase prohlédnout krásnou výstavu betlémů. Bude zde od 26. listopadu 2022 do 2. února 2023. Přístupná bude denně kromě pondělí od 10:00 do 15:00 hodin. Zájemci o historii a architekturu jsou zváni 27. listopadu a 4., 11. a 18. listopadu v 15:00 hodin na adventní prohlídku s překvapením. Prohlídka kláštera bude spojena i s prohlídkou kůru a varhan. Zájemci se mohou objednat také běžnou prohlídku, koná se při min. počtu 5 osob. Objednat se předem je třeba i na letošní prohlídkové novinky: jde o poněkud morbidní prohlídku přízemí Trčkova hradu želivského kláštera, který v minulosti mimo jiné sloužil havlíčkobrodské psychiatrické léčebně a interaktivní edukační prohlídku pro nejmenší Putování se Santinim. Prohlídky kostela Narození Panny Marie se konají naopak bez objednání po celý rok, vždy od středy do neděle v čase od 14:00 do 16:00 hodin.
 

Podzimní a zimní prohlídky kláštera Teplá

klášter tepláKlášter v Teplé uvítá návštěvníky do konce prosince 2022 a po krátké pauze v lednu pak opět od února 2023. Během prohlídky, která se koná od pondělí do soboty, vždy mezi 9:00 a 15:30, uvidíte románsko-gotický kostel Zvěstování Páně, vzácnou knihovnu se 100 tisíci svazky anebo obrazárnu s portréty všech opatů, kteří klášter vedli od 12. až do 20. století. Přednost mají objednaní návštěvníci. Prohlídky je možné objednat na telefonu 353 392 732. Zavřeno je zde jen od 24. do 26. prosince.
 

Pražské skvosty na Břenově a Strahově

Strahovský klášterBěhem zimy vás vlídně přivítá také Břevnovský klášter v Praze. Sem lze přijít každý víkend od 10:00 do 14:00 hodin. Pro návštěvníky je zpřístupněna bazilika sv. Markéty, krypta z 11. století a prelatura s Tereziánským sálem. Na trase vás provede průvodce – zaměstnanec kláštera nebo řeholník. Výchozím místem prohlídek je fortna-infocentrum v sýpce. Otevřen je během zimy i Strahovský klášter. V objektu kláštera se nachází slavná obrazárna, Strahovská knihovna a Teologický sál. Od roku 2017 je zde expozice nazvaná Klenotnice, kde objevíte stovku exponátů, představující sbírky uměleckého řemesla liturgického charakteru – monstrance, kalichy či relikviáře, ale také bohatě zdobené a vyšívané liturgické oděvy. Klášterní brány jsou dokořán denně od 9:00 do 17.00 hod (s polední pauzou 12:00 až 13.00 hod.), vyjma Štědrého dne a Božího hodu vánočního.


Na prohlídku i kafíčko do Broumova

Zima BroumovKrásný klášter Broumov je pohostinným místem vzdělávání, umění, dialogu, setkávání a spolupráce. Inspiruje prohlídkou monumentální ukázky české barokní architektury stejně jako živým programem a kulturou. V prostorách památky funguje Vzdělávací a kulturní centrum Broumov – evropská instituce podněcující tvořivost, sebevědomí a toleranci. Prohlídkový okruh s historickými interiéry je otevřen celoročně, každý den od 10:00 do 15:00 hodin. V areálu kláštera je také možné navštívit volně přístupnou klášterní zahradu, klášterní kavárnu Café Dientzenhofer, restauraci U Tří růží, Dětskou galerii Lapidárium nebo Galerii Dům, situovanou v klášterní zahradě. Přímo v barokním komplexu je také možnost se ubytovat, a to v renovovaných mnišských celách Domu hostů.
Břevnovský klášter – nejstarší fungující klášter v ČR

Břevnovský klášter – nejstarší fungující klášter v ČR

Tento první mužský benediktinský klášter v Čechách, ležící na polovině cesty mezi Pražským hradem a Bílou horou, založili 14.1.993 pražský biskup Vojtěch a český kníže Boleslav II. Podle legendy se název kláštera odvozuje podle břevna, které leželo ve studánce, u níž se Boleslav s Vojtěchem setkal.

Roráty na Svaté Hoře

10.12.
Roráty na Svaté Hoře

Roráte nebo neroráte? V adventu všude zní koledy, ale my zpíváme adventní roráty!

Zimní prohlídky Svaté Hory

3.11.
26.3.
Zimní prohlídky Svaté Hory

Svatá Hora je návštěvníkům přístupná i v zimním období, ve kterém nabízí nejen prohlídky, ale i pestrý program v adventním období a v čase vánočních svátků. Přijďte ochutnat jedinečnou zimní atmosféru Svaté Hory.

Výstava betlémů na Svaté Hoře v Mníšecké kapli

18.12.
1.1.
Výstava betlémů na Svaté Hoře v Mníšecké kapli

Již tradiční výstava Spolku Příbramských betlémářů ve spolupráci se Svatou Horou v Mníšecké kapli. Výstava bude od 18.12.2022 do 1.1.2023.

Podzimní a zimní prohlídky kláštera Teplá

1.10.
31.12.
Podzimní a zimní prohlídky kláštera Teplá

Vydejte se na prohlídku tepelského kláštera Premonstrátů i v zimním období.

Strahovský klášter s historickou knihovnou

Strahovský klášter s historickou knihovnou

Strahovský klášter je nejstarší premonstrátský klášter v Čechách, založený roku 1140, a jedna z nejvýznamnějších architektonických památek České republiky. Součástí kláštera je slavná Strahovská knihovna a obrazárna.

Klášter sv. Františka z Assisi ve Voticích

Klášter sv. Františka z Assisi ve Voticích

Klášter založil v roce 1627 hrabě Sezima z Vrtby. Jeho současná podoba pochází z 2. poloviny 18. století. V roce 1950 byl klášter zrušen. Od roku 2015 opět slouží veřejnosti, najdete zde stálé expozice, včetně té, zabývající se násilnou kolektivizací za minulého režimu.

Vlastivědné muzeum Voticka

Vlastivědné muzeum Voticka

Od červenece 2019 je nově v západním křídle bývalého kláštera sv. Františka z Assisi ve Voticích otevřeno Vlastivědné muzeum.

Broumovský klášter – impozantní komplex dle projektu K. I. Dientzenhofera

Broumovský klášter – impozantní komplex dle projektu K. I. Dientzenhofera

Počátky kláštera sahají až do začátku 13. století. V roce 1999 byla v opatském kostele sv. Vojtěcha nalezena unikátní kopie Turínského plátna z roku 1651. Na světě se nachází kolem 40 podobných historických kopií, broumovská je však jediná ve střední Evropě (severně od Alp).

Klášterní komplex v Želivě – klášter premonstrátů s pohnutou minulostí

Klášterní komplex v Želivě – klášter premonstrátů s pohnutou minulostí

Klášter Želiv byl založen už ve 12. století knížetem Soběslavem. V padesátých letech zde byl internační tábor pro kněze a řeholníky. Želiv však není jen klášter, ale je to celý komplex staveb – klášter s kostelem Narození Panny Marie, konvent, opatství, Trčkův hrad či renesanční dům s palírnou.

Svatá Hora u Příbrami – obdivované mariánské poutní místo

Svatá Hora u Příbrami – obdivované mariánské poutní místo

Známé evropské mariánské poutní místo, barokní architektonický skvost, se tyčí nad městem Příbram již více než 300 let. Původní kapli ze 14. stol. roku 1647 přebudovali jezuité na svatyni, Svatá Hora stala jedním z nejznámějších poutních míst ve střední Evropě. V roce 2015 byla rekonstruována.

Adventní trh v klášteře Broumov

18.12.
Adventní trh v klášteře Broumov

Tradiční vánoční trhy v areálu broumovského benediktinského kláštera spojené s večerním adventním koncertem v klášterním kostele sv. Vojtěcha. Přijďte si vychutnat krásnou předvánoční atmosféru spojenou s ukázkou řemesel, občerstvením a prodejem kvalitních regionálních produktů.

Knihovna Strahovského kláštera – druhá nejstarší církevní knihovna v Čechách

Knihovna Strahovského kláštera – druhá nejstarší církevní knihovna v Čechách

Knihovna kláštera premonstrátů na Strahově je jednou z nejcennějších a nejlépe zachovaných historických knihoven, sbírky čítají téměř na 300 000 svazků. Dělí se na dva sály – klasicistní filosofický a barokní teologický.

Další aktuality

Tipy proti nudě... aneb nejlepší tipy na víkendové akce pro děti

Tipy na zajímavý výlet pro rodiny s dětmi po okolí Prahy, jižních Čechách, Moravě a v dalších regionech ČR. Inspiraci na Kudy z nudy najdete pro malé i velké, holky i kluky. Vyberte si místa, kde se s dětmi nebudete nudit, ať už během pohádkových představení, na čerstvém vzduchu nebo tvořivých dílen pro rodiny s dětmi. Vydejte se na zajímavé prohlídky či výstavy, do zoo, výlet za zábavou, historií či kulturou. Co vše můžete během volných dní podniknout se svými ratolestmi najdete na v kalendáři akcí na kudyznudy.cz.
Středočeský kraj | Zážitky

Nenechte si ujít svatomikulášské obchůzky v Kouřimském skanzenu

Druhá adventní neděle bude v Kouřimi již tradičně ve znamení Svatomikulášských obchůzek, které jsou v letošním roce připravené ve 12:00 a v 15:00 hodin. Během celého dne budou skanzenem procházet další tajemné adventní postavy, Barborky a Ambrož.
Středočeský kraj | Kultura

Vorařství je v UNESCO! Starobylé tradiční řemeslo bylo zapsáno na Seznam nemateriálního kulturního dědictví lidstva

Ve čtvrtek 1. prosince 2022 bylo na Seznam nemateriálního kulturního dědictví UNESCO připsáno vorařství, starobylá tradice spojená se stavbou vorů a jejich plavením po řekách. I když voroplavba jako komerční doprava v souvislosti se stavbou přehrad zanikla, tradice spojené s ní jsou stále živé a předávané mladším generacím. Mimo České republiky o připsání tradice vorařství společně usilovalo šest dalších evropských států: Lotyšsko, Německo, Polsko, Rakousko a Španělsko.
Středočeský kraj | Kultura

Vánočně vyzdobený zámek Kačina zahájí období adventu

Druhou adventní neděli 4. prosince 2022 od 10:00 do 16:30 hodin zámek Kačina – muzeum českého venkova – slavnostně zahájí období adventu a zcela mimořádně, mimo návštěvnickou sezónu, otevře pro veřejnost. Návštěvníky čeká představení adventních zvyků a tradičních řemesel. V bývalé kočárovně ochutnáte tradiční staročeskou zabíjačku. Nebudou chybět ani oživené prohlídky vyzdobených Chotkovských interiérů, vánočně naladěný duch Rudolf nebo Mikuláš s čertem a anděli.
Středočeský kraj | Památky