ÚvodCo chcete dělat?PamátkyKlášter sv. Františka z Assisi ve Voticích
Klášter sv. Františka z Assisi ve Voticích
Památky

Klášter sv. Františka z Assisi ve Voticích

Počátky votického kláštera sahají do roku 1627, jeho současný vzhled však pochází z 18. století. Františkáni jej obývali až do roku 1950, kdy byl klášter zrušen. Od roku 2015 je klášter otevřen pro veřejnost. Navštívit zde můžete několik stálých expozic, dočasné výstavy a také kulturní akce.
Klášter se skládá ze čtyř dlouhých jednopatrových budov, které obklopují rajský dvůr. K severnímu křídlu přiléhá klášterní kostel. Chloubou kláštera je domácí kaple s mariánskými freskami a refektář s jedinečnou štukovou výzdobou. 

Klášter založil v roce 1627 hrabě Sezima z Vrtby, tehdejší majitel votického panství. Nynější budova pochází z let 1766 až 1771, kdy byl původní, již značně zchátralý klášter kompletně přestavěn. Po zrušení kláštera v roce 1950 v objektu sídlil Okresní národní výbor, vyšetřovna StB a následně národní podnik Tesla. V roce 2012 zakoupilo bývalý klášterní konvent město Votice, klášterní kostel je v majetku Římskokatolické farnosti Votice.
 

V současné době můžete v klášteře navštívit tyto expozice:

Ze života františkánů
Při prohlídce kláštera vás seznámíme s historií kláštera a životem františkánů. Navštívíte mnišskou celu, domácí kapli zdobenou mariánskými freskami, bývalou knihovnu, klášterní jídelnu s jedinečnou štukovou výzdobou a rajský dvůr se slunečními hodinami.

Výstava kočárků a panenek
Prohlédnout si můžete stálou expozici kočárků a panenek ze sbírky Anny Čermákové z Benešova. Uvidíte zde kočárky od roku 1900 a na 200 panenek včetně tzv. reborn panenek připomínajících živá miminka.

Vlastivědné muzeum Voticka
Ve Vlastivědném muzeu si prohlédnete staré kroniky, archeologické nálezy a také modely středověkých tvrzí z okolí. Dále prozkoumáte geologii regionu, nahlédnete do domácnosti našich babiček a uvidíte řemeslné a zemědělské nástroje převážně z 19. století. 

Kolektivizace na Voticku
Osudy místních sedláků v průběhu násilné kolektivizace českého venkova přibližuje stálá expozice Ve jménu šťastných zítřků! Seznámí vás s praktikami Státní bezpečnosti, která v 50. letech minulého století v prostorách kláštera vyslýchala sedláky z okolí. Jedna z bývalých výslechových místností byla upravena do autentické podoby s mřížemi na oknech, katrem na chodbě a dalším vybavením vyšetřovatelů.

Vladislav Kaska – Da capo al fine
Jednu z klášterních chodeb zdobí obrazy akademického malíře Vladislava Kasky, jehož způsob tvorby je považován za magický realismus.

Galerie sv. Františka
Po dohodě lze navštívit také Galerii sv. Františka se sakrálním uměním a nahlédnout z kostelního kůru do klášterního kostela.


V klášteře můžete navštívit i sezónní výstavy, koncerty, přednášky, divadelní představení a další akce, která se konají na rajském dvoře či v klášterním refektáři.

Během letních prázdnin si nenechte ujít tradiční Pohádkové léto a letní kino na rajském dvoře.

Aktuality

Říše divů

Výstava ateliéru výtvarné tvorby Základní umělecké školy Votice.
Votice, Středočeský kraj

Historická rádia

Výstava starých rádií ze sbírek Vlastivědného klubu Votice.
Votice, Středočeský kraj

Tváře, jak je neznáme

Výstava fotografií známých osobností z pohledu fotografa a kameramana Štěpána Luťanského.
Votice, Středočeský kraj

Víkend otevřených zahrad na zámku Vrchotovy Janovice

Zámek Vrchotovy Janovice zve malé i velké návštěvníky v sobotu 8. června 2024 do zámeckého parku na Víkend otevřených zahrad.
Vrchotovy Janovice, Středočeský kraj

Essence of Art 2024

Uvidíte originální obrazy a pyrografii (vypalování obrázků do dřeva) od Kapsella Artist a fotografie ze světa.
Olbramovice, Středočeský kraj

Středověké slavnosti na zámku Neustupov 2024

Přijďte nasát atmosféru starých časů a užít si středověké slavnosti na zámku Neustupov. Rádi bychom vás pozvali na středověké slavnosti na zámku Neustupov, které se budou konat druhou červnovou sobotu.
Neustupov, Středočeský kraj

VlčkoviceFest 2024

VlčkoviceFest 2024 multižánrový festival, na kterém se návštěvníci mohou těšit na hudební vystoupení, divadla, promítání filmů, fotbalový turnaj, workshopy a spontánní atmosféru, kterou ocení všechny generace včetně dětí.
Neustupov, Středočeský kraj

Dvojkoncert Keks a kapely Michala Šindeláře

V pátek 12. července 2024 proběhne na zámku Janovice u Rýmařova dvojkoncert kapely KEKS a kapely Michala Šindeláře.
Janovice, Moravskoslezský kraj

Vlastivědné muzeum Voticka

Vlastivědné muzeum vás provede historií Votic a regionu. Najdete jej v západním křídle bývalého kláštera sv. Františka z Assisi ve Voticích.
Votice, Středočeský kraj

Kaple Božího hrobu ve Voticích

Kaple Božího hrobu ve Voticích stojí na františkánském hřbitově, jehož součástí je i votický hřbitov. Kaplí Božího hrobu je v České republice několik, avšak votický Božího hrob je výjimečný tím, že je zhotoven podle nákresů a rozměrů pravé kaple Božího hrobu v Jeruzalémě.
Votice, Středočeský kraj

Naučná stezka Za tajemnými pověstmi Voticka

Naučná stezka Za tajemnými pověstmi Voticka vás provede městem a jeho nejbližším okolím. Naučná stezka je značena žlutou turistickou značkou. Začátek trasy je ve Voticích v uličce u Penny Marketu. V TIC na Komenského náměstí ve Voticích si nezapomeňte vyzvednout hrací kartu pro děti.
Votice, Středočeský kraj

Motýlárium Votice

Ve Voticích na Benešovsku vzniká první otevřené motýlárium v Česku. Ojedinělý projekt Ochrany fauny ČR proměnil staré skleníky v motýlárium, které budou obývat druhy motýlů typické pro českou přírodu.
Votice, Středočeský kraj

Kostel sv. Václava ve Voticích

Z původně gotického kostela z počátku 13. století zůstala po požáru v roce 1731 gotická křtitelnice a dva náhrobní kameny z 16. století. K severnímu boku chrámu byla roku 1755 přistavěna kaple sv. Jana Nepomuckého. Součástí kostela je vyhlídková věž.
Votice, Středočeský kraj

Pomník sv. Václava a blanických rytířů ve Voticích

Pomník sv. Václava a blanických rytířů se nachází před farním kostelem. Památník vytvořil akademický sochař Č. Vosmík z Prahy.
Votice, Středočeský kraj

Rozhledna Václavka Votice

Z vyhlídkové věže kostela sv. Václava ve Voticích je 35 metrů vysoká a kromě krásného výhledu na okolí a město nabízí možnost prohlídky funkčního hodinového stroje a zvonů sv. Václava a sv. Vojtěcha. V prostotách se také nachází stálá výstava malíře a grafika Vladislava Kasky.
Votice, Středočeský kraj

Exkurze do záchranné stanice pro zraněné živočichy ve Voticích

Nahlédněte do činnosti organizace zaměřené na ochranu volně žijících živočichů a jejich biotopů a ekologickou výchovu veřejnosti. Posláním stanice je péče o zraněné volně žijící živočichy, jejich léčení a opětovný návrat do volné přírody.
Votice, Středočeský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Ranch Jestřebice

Ranch Jestřebice je ideálním místem pro dovolenou i všechny možné akce.
Heřmaničky, Středočeský kraj

Share Happiness – Živili

Zážitkové ubytování, kde se probudíte do krásné krajiny za zvuků přírody a šumících potůčků. Místo, kde budete chtít tvořit, rozjímat a nebo prostě jen tak být! Najdete zde čtyři objekty, které představují čtyři živly – Voda, Oheň, Země, Vzduch.
Smilkov, Středočeský kraj

Včelařství Dvořák Semtínek

Menší rodinné včelařství na okraji přírodního parku Džbány-Žebrák. K prodeji nabízí med květový, medovicový, pastový a svíčky z včelího vosku odlévané z forem a stáčené z mezistěn.
Votice, Středočeský kraj

Restaurace a galerie U Michala v Olbramovicích

Stálá expozice prací Jiřího Michálka v Restauraci a galerii "U Michala" v Olbramovicích. Precizně vyvedená dílka mnohdy připomenou Celníka Rousseaua. Restaurace s galerií se nachází asi 15 km za Benešovem směrem na Tábor v obci Olbramovice.
Olbramovice, Středočeský kraj

Statek rodiny Počepických

Statek rodiny Počepických má dlouholetou tradici, která sahá až do roku 1925. Léta zkušeností pomáhají co nejlépe pečovat o zvířátka, která zde chovají. Nabízí prvotřídní kvalitu BIO hovězího, jehněčího a drůbežího masa i svatomartinskou husu.
Jankov, Středočeský kraj

Resort Čapí hnízdo

Zažijte ubytování v nejvyšším standardu i nerušený odpočinek.
Olbramovice, Středočeský kraj

Samota Hojšín – ubytování na samotě v České Sibiři

Samotu Hojšín najdete mezi lesy, loukami a rybníky. Je tam jen ona a příroda. Její čisté, moderní a svobodné pojetí vás okouzlí. Novostavba s detaily původního statku nabízí ubytování až pro 52 lidí.
Neustupov, Středočeský kraj

Restaurant Sequoia

Moderní interiér stylové restaurace má kapacitu až 82 míst. Za příznivého počasí je připraveno příjemné posezení na venkovní terase s výhledem na přilehlé jezírko a park.
Ratměřice, Středočeský kraj