Úvod > Co chcete dělat? > Klášter sv. Františka z Assisi ve Voticích
Památky

Klášter sv. Františka z Assisi ve Voticích

Klášter založil v roce 1627 hrabě Sezima z Vrtby. Jeho současná podoba pochází z 2. poloviny 18. století. V roce 1950 byl klášter zrušen. Od roku 2015 opět slouží veřejnosti, najdete zde stálé expozice, včetně té, zabývající se násilnou kolektivizací za minulého režimu.
Klášter se skládá z dlouhých jednopatrových budov, které ze tří stran ve čtverci obklopují dvorek a poslední, severní stranu, uzavírá kostel. Na průčelí dříve visel mezi okny nad vchodem veliký kříž, dnes je tam výklenek. Chloubou kláštera byla knihovna s mnoha sty krásných a velice cenných, v kůži vázaných knih a kancionálů, tištěných i psaných.

Klášter založil Sezima z Vrtby roku 1627, klášterní kostel svatého Františka byl vystavěn v roce 1629. Nynější budova pochází z let 1766 až 1771, kdy byl původní klášter rozbourán, přestavěn a značně rozšířen. Za bývalého režimu byly v areálu úřadovny nebo výrobní a administrativní prostory firmy Tesla.
 

V současné době zde můžete v navštívit tyto expozice:

Ze života františkánů, historie kláštera a významné osobnosti Voticka
Při prohlídce kláštera vás seznámíme s historií kláštera a životem františkánů, navštívíte domácí kapli zdobenou mariánskými freskami, bývalou knihovou, klášterní jídelnu s jedinečnou štukovou výzdobou a rajský dvůr se slunečními hodinami.

Výstava kočárků a panenek
Prohlédnout si můžete stálou expozici historických kočárků a panenek ze sbírky Anny Čermákové z Benešova. Uvidíte zde kočárky od roku 1900 a na 200 panenek včetně tzv. reborn panenek připomínající živá miminka.

Vlastivědné muzeum Voticka
Máte možnost navštívit nově otevřené vlastivědné muzeum Voticka, kde prozkoumáte geologii regionu, kroniky, období 2. světové války, exponáty z prvorepublikové éry nebo řemeslné a zemědělské nástroje převážně z 19. století. Vystaveny jsou také čtvero starých hodinových strojů z věží místních kostelů.

Kolektivizace
Osudy soukromých zemědělců za kolektivizace přibližuje stálá expozice Ve jménu šťastných zítřků. Seznání vás s tím, jak Státní bezpečnost v 50. letech minulého století v prostorách kláštera vyslýchala sedláky z okolí. Součástí výstavy je i jedna z bývalých výslechových místností, která byla upravena do autentické podoby s mřížemi na oknech, katrem na chodbě a dalším vybavením vyšetřovatelů.

Násilnou podstatu komunistického režimu dokumentují seznamy hospodářů z Voticka, kteří byli sledováni Státní bezpečností, označeni za kulaky a následně perzekvováni.

Galerie obrazů Vladislava Kasky – Da capo al fine
Způsob jeho tvorby je nejčastěji označován jako magický realismus. Patří do okruhu Jindřicha Pilečka, Jana Součka a Herberta Kiszi, s nimiž ho spojovalo nejen osobní přátelství, ale i svébytně prožívaný pohled na přírodu, krajinu i svět lidí. Je autorem ilustrací pro děti i prózy pro dospělé. Veřejnosti se představil řadou samostatných výstav i účastí na výstavách společných (např. s Kiszou a Součkem pod společným jménem KIKASO) a to v ČR i zahraničí. Za svá ex libris obdržel dvakrát první cenu v mezinárodní soutěži Paříž 1989 a Pardubice 1990.

Sezónní výstavy
Kromě stálých expozic můžete v klášteře navštívit i sezónní výstavy, které se pravidelně obměňují.
1.6.
30.9.
Piknik v parku Zámek Ratměřice

Piknik v parku Zámek Ratměřice

Ratměřice, Středočeský kraj
17.9.
Sedlčanské farmářské trhy

Sedlčanské farmářské trhy

Sedlčany, Středočeský kraj
10.12.
Sedlčanské farmářské trhy

Sedlčanské farmářské trhy

Sedlčany, Středočeský kraj
20.8.
Sedlčanský Street food festiválek

Sedlčanský Street food festiválek

Sedlčany, Středočeský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Ranch Jestřebice

Ranch Jestřebice

Heřmaničky, Středočeský kraj
Restaurace a galerie U Michala v Olbramovicích

Restaurace a galerie U Michala v Olbramovicích

Olbramovice, Středočeský kraj