Úvod > Aktuality > #světovéČesko a výlety za kamzíky, jeleny a baronem-šprýmařem do Karlových Varů
Lázně a wellness

#světovéČesko a výlety za kamzíky, jeleny a baronem-šprýmařem do Karlových Varů

  • Vydáno1. července 2020
Lázeňské město jako žádné jiné: tak se představují Karlovy Vary. Neváhejte, nejlepší čas k návštěvě atraktivních míst je právě teď, když město není plné turistů z celého světa. Když budete mít opravdu štěstí, třeba se vám podaří odvézt si z Jeleního skoku na památku fotku, kde budete skutečně jen vy, kamzík a Karlovy Vary.

Raritou Karlových Varů je socha kamzíka, který se stal symbolem města

Karlovy vary
Slovinsko
Moment, říkáte si, Jelení skok a kamzík? Ano, i my víme, že tu něco nesedí: podle pověstí o založení Karlových Varů se přece do pramenů kdysi dávno vrhnul jelen. Jenže baron August von Lützow, který si rád utahoval z karlovarských radních, nechal na skalní ostroh nad Vřídlem natruc instalovat plastiku kamzíka – jelen by prý z takové skály nikdy neskočil. K výměně za jelena už nikdy nedošlo, lázeňští hosté si toto místo oblíbili a ze sochy, která měla budit veselí a posměch, se stal postupem času symbol města.
 

Karty, vouchery, slevy a výhody

Každý, kdo letos v létě v Karlových Varech plánuje lázeňský pobyt či dovolenou, může získat výhodný VaryVoucher. Platí pro pobyty až do 30. září a podle jeho délky se dají získat slevy 1 000, 2 500 nebo 5 000 korun. Zatím je jich dostatek, ale neváhejte, rychle mizí.

Karlovarské vouchery podporující místní hotely inspirovaly vládní vouchery, které podporují lázeňské hosty. Získáte je jednoduše na speciální lázeňské stránce portálu Kudy z nudy; rovnou si také můžete vyhledat hotel, který nabízí lázeňské služby, a hned uvidíte svou slevu. Podmínkou pro získání voucheru za čtyři tisíce korun je, že musíte v lázních strávit minimálně šest nocí a využít minimálně pět procedur.

Je tu ještě třetí výhoda: abyste si město a jeho okolí opravdu užili, pořiďte si Karlovy Vary Region Card. Karta láká na volné vstupy do několika desítek míst, do desítek dalších pak se slevou od 10 do 50 procent. Zdarma budete mít také dopravu, a to v Karlových Varech i v Mariánských Lázních. Kartu seženete v infocentrech a ve vybraných hotelech; informujte se už při rezervaci ubytování.
 

Jak se dostat ke kamzíkovi na Jelení skok?

Cesta k vyhlídce Jelení skok je skvělá tím, že poznáte velkou část karlovarské lázeňské čtvrti. Nejpohodlnější cesta vede lanovkou od Grandhotelu Pupp buď až k rozhledně Diana anebo do mezistanice Jelení skok. Pak sejdete po lesních cestičkách kolem chaty U Myslivny k restauraci Jelení skok. V okolních skalách objevíte několik romantických vyhlídkových altánů, a tak můžete postupně navštívit vyhlídku Kristýna, vyhlídku Petra Velikého (kam prý ruský car Petr I. vyjel na neosedlaném koni v roce 1712 na základě sázky), Mayerův gloriet (zřejmě nejstarší vyhlídkovou stavbou v lázeňském městě z roku 1804) a nakonec samotný Jelení skok se slavnou sochou. Pak vás čekají další cestičky a schůdky, než vyjdete přímo v centru města kousek od Vřídelní kolonády.

Během oprav Vřídelní kolonády je Vřídlo vyvedeno ven, kde se chová krotce; výtrysky do výšky kolem dvanácti metrů si užijete až příští rok, kdy se má moderní prosklená kolonáda znovu kompletně otevřít. Zatím se o zábavu postarají prohlídky podzemí a sluneční hodiny z bronzu a kamene. Že neukazují čas? Stoupněte si doprostřed a uvidíte, čas vám ukáže váš vlastní stín.
 

Návštěva u barona

O baronu Augustovi von Lützow (1795–1872) se leccos dozvíte v karlovarském muzeu: například že byl štědrým mecenášem, který se ve městě usadil kvůli blahodárnému účinku termálních pramenů na svou bolestivou dnu. Podporoval dobročinné akce, pomáhal chudým, pro město koupil pozemek pro zřízení evangelického hřbitova v Drahovicích (kde najdete jeho hrob) a jeho pohřeb v srpnu 1872 byl pro celé lázeňské město dnem smutku.

Dodnes také můžete vidět jeho sídlo, které si podle vlastního návrhu nechal vybudovat na strmém skalnatém svahu vrchu U tří křížů v polovině 19. století. Milovník umění a zvířat měl zahradu vily vyzdobenou napčíklad sochami ležícího jelena, koně, býka či kočky, převážně od svého přítele, berlínského sochaře Augusta Kisse. Mimochodem, kočka sedící na vysokém sloupu se původně dívala směrem do města, později ji však baron otočil zády k radnici: prý to měl být symbol toho, že práce radních je pro kočku. Na vyhlídce v parku Jeanna de Carro ji můžete vidět dodnes, podobně jako nedaleký sloup se sochou Karla IV., odhalený během oslav 500. výročí založení města v roce 1858.
 

#světovéČesko a kamzíci ve Slovinsku

Na Jelením skoku jelena nenajdete, ale hezká socha jelena stojí na Vysočině nad obcí Slavětín u Žďírce nad Doubravou. Na sochu kamzíka se ale zajeďte podívat do Slovinska: Zlatorog (ano, skutečně má zlaté růžky) je symbolem Triglavského národního parku a střeží například Bohinjské jezero nebo jezero Jasna u městečka Kranjska Gora.
 
Grandhotel Ambassador Národní dům v Karlových Varech

Grandhotel Ambassador Národní dům v Karlových Varech

Grandhotel Ambassador nabízí vysoký standard hotelových, lázeňských a společensko-kulturních služeb. Secesní nárožní budova hotelu poskytuje hostům prvotřídní ubytování v 83 čtyřhvězdičkových pokojích třídy Superior s kompletně zařízeným balneem a wellness centrem i vlastním parkováním.

Parkhotel Richmond Karlovy Vary

Parkhotel Richmond Karlovy Vary

Parkhotel Richmond nabízí svým hostům služby špičkové úrovně. Veškeré léčebné procedury jsou poskytovány přímo v hotelu, nechybí ani nádherný bazén. Kromě tradiční komplexní lázeňské léčby si klient může vybrat ze široké škály speciálních léčebných a relaxačních programů.

Alžbětiny lázně v Karlových Varech

Alžbětiny lázně v Karlových Varech

Přijďte se odreagovat a udělat něco pro své zdraví do Alžbětiných lázních, jedné z nejkrásnějších architektonických dominant Karlových Varů. Lázně byly založeny roku 1906 a pojmenovány po císařovně Elizabetě – Sissi.

Carlsbad Plaza Medical Spa & Wellness Hotel

Carlsbad Plaza Medical Spa & Wellness Hotel

Hotel Carlsbad Plaza je prvním hotelem v České republice, který získal nejvyšší možnou certifikaci 5* Superior. V lázeňském centru Karlových Varů nabízí svým hostům 152 pokojů včetně 26 apartmánů, 2 restaurace, 4 bary, konferenční prostory i luxusní obchody.

Lázeňský hotel Karlsbad Grande Madonna v Karlových Varech

Lázeňský hotel Karlsbad Grande Madonna v Karlových Varech

Lázeňský hotel Karlsbad Grande Madonna se nachází v samém srdci historické a lázeňské zóny Karlových Varů, 100 m od hlavního pramene Vřídla (72°C) , v bezprostřední blízkosti léčebných pramenů i velkolepých kolonád.

Grandhotel Pupp – komfort, který si zasloužíte!

Grandhotel Pupp – komfort, který si zasloužíte!

Exkluzivní pobyt dle vašich představ v srdci Karlových Varů, v klidném lázeňském městě s unikátní atmosférou v té nejvyšší kvalitě. Každý pokoj si díky unikátní architektuře hotelu zachovává svůj osobitý vzhled. Na recepci Grandhotelu si určitě všimnete unikátních nástěnných hodin.

Zámecké Lázně Karlovy Vary

Zámecké Lázně Karlovy Vary

Zámecké Lázně stojí přímo v samém srdci lázeňské zóny Karlových Varů, v těsném sousedství Tržní a Vřídelní kolonády. Momentálně nejsou v provozu, otevřít by se mohly v průběhu roku 2023.

Vřídlo Karlovy Vary

Vřídlo Karlovy Vary

Symbolem Karlových Varů je bez pochyby Vřídlo, gejzír horké minerální vody o 72°C. Gejzír Vřídla, unikátní přírodní úkaz, vydá za minutu průměrně 2000 litrů minerální vody a díky vysokému tlaku vystřikuje až do výšky 12 metrů.

Podzemí vřídelní kolonády – místo, kde vznikají kamenné růže

Podzemí vřídelní kolonády – místo, kde vznikají kamenné růže

Pod podlahou kolonády se nalézá místo pro čerpání, rozvod a tepelnou regulaci vřídelní vody. Jsou zde i prostory kde vřídlovcem „obrůstají“ karlovarské suvenýry. Ve staré části vřídelního podzemí je zprovozněna turistická trasa.

Zámecká věž Karla IV. v Karlových Varech

Zámecká věž Karla IV. v Karlových Varech

Zámecká věž nad Tržní kolonádou je pozůstatkem hradu, který v roce 1349 nechal vystavět Karel IV. Věž prošla několika stavebními úpravami. Po dlouhých letech, kdy byla většina věže nevyužívaná, se v roce 2022 opět otevřela veřejnosti.

Doupovské hory s tajemnými Skalkami skřítků

Doupovské hory s tajemnými Skalkami skřítků

Doupovské hory jsou jedním z významných území České republiky z hlediska výskytu řady zvláště chráněných a ohrožených druhů ptáků. Předmětem ochrany je 11 druhů. Větší část hor je veřejnosti uzavřena, nachází se zde vojenský újezd Hradiště. Najdete zde národní přírodní památku Skalky skřítků.

Krajské muzeum Karlovarského kraje – Muzeum Karlovy Vary na Nové louce

Krajské muzeum Karlovarského kraje – Muzeum Karlovy Vary na Nové louce

Ve zcela nové podobě se představuje od dubna 2017, kdy muzeum oslavilo 150 let své existence. Součástí nové expozice je i příroda, kde návštěvníci spatří čtyři biotopy. Krušné hory, Doupovské hory, Sokolovskou pánev, Slavkovský les, ale i řeku Ohři.

Tržní kolonáda v Karlových Varech

Tržní kolonáda v Karlových Varech

Bohatě vyřezávaná, dřevěná kolonáda ve švýcarském stylu byla postavena v letech 1882 – 1883 podle projektu slavných vídeňských architektů Fellnera a Helmera. V interiéru kolonády naleznete tři minerální prameny – Pramen Karla IV., Dolní zámecký pramen a Tržní pramen.

Mlýnská kolonáda v Karlových Varech

Mlýnská kolonáda v Karlových Varech

Kolonády v Karlových Varech byly budovány za účelem spojení pití vody přímo u pramene s klidnými procházkami. Slouží také jako ochrana před nepříznivým počasím. Největší kolonáda Karlových Varů v sobě ukrývá pět minerálních pramenů. Nově zd ebyla otevřena také horní terasa.

Pravoslavný kostel sv. Petra a Pavla v Karlových Varech

Pravoslavný kostel sv. Petra a Pavla v Karlových Varech

Nádherně zdobený byzantující pravoslavný kostel sv. Petra a Pavla byl vystavěn v tehdy vyrůstající výstavní vilové čtvrti Westend v letech 1893 – 1898 podle plánů architekta Gustava Widemanna z Františkových Lázní.

Vyhlídka Jelení skok nad Karlovými Vary – Mayerův gloriet

Vyhlídka Jelení skok nad Karlovými Vary – Mayerův gloriet

Jelení skok je nejstarší vyhlídkovou stavbou v Karlových Varech. Dřevěný altánek na skalním ostrohu nechal postavit v roce 1804 karlovarský rodák, bohatý vídeňský obchodník Mayer, podle něhož se stavba někdy také nazývá Mayerův gloriet.

Jan Becher Muzeum – ochutnejte třináctý pramen Karlových Varů

Jan Becher Muzeum – ochutnejte třináctý pramen Karlových Varů

Máte rádi Becherovku? Pak přijďte přivonět k historii a poodhalit tajemství tohoto bylinného alkoholického likéru do muzea. Dozvíte se tu mnoho o výrobě i skladování známého nápoje, mlsné návštěvníky potěší degustace v muzejním baru.

Lázeňský hotel Sadový Pramen v Karlových Varech

Lázeňský hotel Sadový Pramen v Karlových Varech

Lázeňský hotel Sadový Pramen se nachází v centru lázeňského území vedle Sadové kolonády. Lázeňský hotel patří díky tradičnímu léčení pomocí přírodního léčivého zdroje k hlavním léčebným zařízením v Karlových Varech.

Sady Karla IV. v Karlových Varech

Sady Karla IV. v Karlových Varech

Veřejný městský park Sady Karla IV. leží před Císařskými lázněmi v jižní části lázeňského centra Karlových Varů. Park je přístupný od roku 1895.

Výšina Petra Velikého v Karlových Varech

Výšina Petra Velikého v Karlových Varech

V listopadu 1712 vyjel, v rámci sázky, na tehdy bezejmennou skalku nad městem car Petr I. Na vrchol kopce nevedla ještě žádná cesta a panovník musel údajně šplhat od Vřídla skalnatým terénem. Na důkaz svého úspěchu vyryl tehdy car do dřevěného kříže, který zde stával, vlastní iniciály.

Zámecká kolonáda v Karlových Varech

Zámecká kolonáda v Karlových Varech

Zámeckou kolonádu byste našli nad kolonádou Tržní. Má dvě části: kolonádu Horního pramene a kolonádu Dolního pramene. Kolonáda Horního pramene je volně přístupná veřejnosti a zastřešuje Zámecký horní pramen. Kolonáda Dolního pramene je zpřístupněna pouze klientům Zámeckých lázní.

Další aktuality

Zima na Chebském hradu je lákavá: otevřeno zde mají i v únoru

Hrad Cheb je jedinou štaufskou císařskou falcí na našem území a může se pochlubit dokonale zachovalou patrovou hradní kaplí, která je právem označována za poklad štaufské gotiky. Váže se k němu také řada zajímavých příběhů a pověstí a s jeho dějinami je rovněž spjato mnoho významných historických událostí. Do konce února je otevřeno vždy o víkendech od 10:00 do 15:00 hodin.
Karlovarský kraj | Památky

Znáte naše geoparky?

Již celkem čtrnáct míst České republiky, kam mohou turisté vyrazit, je vedeno pod názvem "geopark". Jedná se o geologicky cenné území díky nimž nahlédnete do geologických procesů, které tvarovaly Zemi. Jako první obdržely označení geoparku oblasti Český ráj a Egeria na Karlovarsku. Postupně se k nim přidávala další místa jako například Ralsko, Jeseníky, Broumovsko a další. Které to jsou vám prozradíme v našich dnešních tipech.
Karlovarský kraj | Příroda

Dopřejte si na Valentýna lázeňskou romantiku ve dvou

Nevíte čím překvapit a potěšit svojí partnerku nebo partnera na Valentýna? Vyrazte si na víkend či na pár dní do jednoho z nejkrásnějších lázeňských měst u nás: Mariánských Lázní, Karlových Varů nebo Františkových Lázní, a dopřejte si romantické chvíle jen ve dvou při lázeňských wellness procedurách, masážích, relaxačních aroma koupelích a zábalech, v privátní sauně nebo ve vířivce. Večer nic nezkazíte večeří při svíčkách u krbu a ráno ji (nebo jeho) překvapte třeba snídaní rovnou do postele.
Karlovarský kraj | Lázně a wellness

Jarní prázdniny 2023 – Karlovarský kraj

Jarní prázdniny jsou jako stvořené ke společným zážitkům a relaxaci v Karlovarském kraji. Vezměte děti a užijte si dostatek sněhu na svazích i běžkařských tratích, postavte si parádního sněhuláka a s úsměvy objevujte vše nové.
Karlovarský kraj | Zážitky