Úvod > Co chcete dělat? > Zámecká kolonáda v Karlových Varech
Památky

Zámecká kolonáda v Karlových Varech

Zámeckou kolonádu byste našli nad kolonádou Tržní. Má dvě části: kolonádu Horního pramene a kolonádu Dolního pramene. Kolonáda Horního pramene je volně přístupná veřejnosti a zastřešuje Zámecký horní pramen. Kolonáda Dolního pramene je zpřístupněna pouze klientům Zámeckých lázní.

Vývěr Zámeckého pramene se poprvé objevil v roce 1769 pod Zámeckou věží. První altán byl nad vývěrem Zámeckého pramene vystavěn v roce 1797. Již roku 1809 se však v souvislosti s výbuchem Vřídla vývěr pramene ztratil a znovu se objevil až o 14 let později. V letech 1910 – 1912 zde byla vystavěna karlovarským stavitelem Friedrichem Seitzem nová secesní kolonáda podle návrhu proslulého vídeňského architekta Johanna Friedricha Ohmanna.

Kolonáda, tvořená souborem tří samostatných celků, kolonády Dolního zámeckého pramene, slunečních lázní a kolonády Horního Zámeckého pramene, měla spojit prostor nad Zámeckým pramenem s Tržní kolonádou a vytvořit jednolitý promenádní celek. Roku 1913 bylo pozadí vývěru Dolního Zámeckého pramene doplněno secesně ztvárněným monumentálním vytesaným vřídlovcovým reliéfem Ducha pramenů od vídeňského sochaře Wenzela Hejdy.

Pramen Zámecký Dolní 55 °C a Zámecký Horní 50 °C: prakticky se jedná o jeden pramen, který je sveden do dvou pramenních váz. Avšak díky větší nadmořské výšce horního vývěru a fyzikálním zákonitostem, má Zámecký Horní pramen jinou teplotu i obsah CO2 než jeho dolní varianta. Zámecký pramen vyvěrá 14 m nad úrovní Vřídla a je nejvýše položeným ze všech karlovarských pramenů. Jeho vydatnost dosahuje až 200 l/min.

Ubytování a restaurace v okolí