ÚvodAktuality#světovéČesko a mistři šerosvitu v Praze: Rembrandt, Škréta a velká podzimní výstava
Kultura

#světovéČesko a mistři šerosvitu v Praze: Rembrandt, Škréta a velká podzimní výstava

  • 20. září 2020
Obrazy, kde i černá barva a stíny září: taková jsou díla renesančních a barokních mistrů šerosvitu. Obdivovat je můžete nejenom ve Sbírce starých mistrů Národní galerie, ale také na řadě jiných míst, namátkou v Týnském chrámu a na oltářích pražských i venkovských kostelů.

Šerosvit a fascinující díla barokních mistrů: Škrétova podobizna brusiče drahokamů Dionysia Miseroniho a jeho rodiny z roku 1653 a Rembrandtova Hodina anatomie dr. Tulpa

Rembrandt
Škréta
Šerosvit je výtvarná technika, která vznikla v 15. století v Itálii a ve Flandrech. Mistry využívání kontrastů mezi světlem a tmou, kdy ve stínech na pozadí obrazu víc tušíte než vidíte, se stali zejména Leonardo da Vinci, Caravaggio, Vermeer a Goya, z českých umělců pak Karel Škréta. A samozřejmě Rembrandt (1606–1669), nizozemský malíř, kreslíř, grafik a rytec, jeden z nejlepších malířů a grafiků světa. Zatímco však Rembrandtovo Nizozemí v 17. století prožívalo svůj Gouden Eeuw, zlatý věk rozkvětu společnosti a její kultury, v českých zemích jako by temné barvy a stíny na paletách malířů symbolizovaly třicetiletou válku a dobu temna, duchovního násilí, útlaku a beznaděje.
 

Pražský Rembrandt: Učenec ve studovně

Jednou z největších atrakcí Národní galerie je jediný Rembrandtův originál, který máme v českých sbírkách. Rozměrný obraz s názvem Učenec ve studovně je obvykle k vidění ve Šternberském paláci v Praze, kde Národní galerie shromažďuje poklady holandského malířství 17. století a další díla starých mistrů. Jak se vzácná malba do galerie dostala? Byla součástí umělecké sbírky Nosticů a posléze Obrazárny vlasteneckých přátel umění.

Nedávné restaurování spojené s vyčištěním a průzkumem malby odkrylo detaily, po staletí skryté za ztemnělými laky. V pozadí – a v šerosvitu, dodejme – tak jsou vidět třeba knihy na polici nebo písařské náčiní v rohu. Odhalil se také Rembrandtův typický energický rukopis, kunsthistoriky popisovaný jako „šermování štětcem po plátně“.

Ani restaurování Učence ve studovně nám ale nedalo odpověď na otázku, kdo byl onen portrétovaný muž. V minulosti se nejčastěji mluvilo o neznámém židovském rabínovi, ale zřejmě nešlo o portrét a už vůbec ne o autoportrét, i když byly pro Rembrandta typické.

Zajímavé vysvětlení ale má poměrně archaické učencovo oblečení: Rembrandt totiž sbíral starožitnosti a svoje modely často oblékal do exotických plášťů a módních doplňků, které už v té doby byly zastaralé a podivné.
 

Hodina anatomie doktora Tulpa

Rembrandt měl štěstí: jako jeden z mála umělců se dočkal slávy už za svého života. Na vlně zlatého věku jako by plul i obraz Umělec ve studovně: vůbec první Rembrandtovo velkoformátové plátno je datováno do roku 1634, do období, které patřilo v umělcově životě k nejšťastnějším. Oženil se s bohatou Saskií van Uylenburchovou, společně si koupili velký dům v ulici Jodenbreestraat v Amsterdamu a Rembrandt se zařadil mezi vyhledávané portrétisty. Na svých obrazech dokumentoval vzmáhající se blahobyt amsterodamských kupců a nechával si za to skvěle platit. Za obraz si účtoval tisíc guldenů, což by prý v přepočtu na dnešní měnu znamenalo asi 200 tisíc eur. Začal také své obrazy podepisovat plným jménem: z původního prostého RH či RHL (Rembrandt Harmenszoon z Leidenu) přešel k plnému jménu Rembrandt. Prvním obrazem, který takto signoval, byla světoznámá Hodina anatomie doktora Tulpa v roce 1632. Zakázku Rembrandtovi zadal ctižádostivý lékař Nicolaes Tulp, který se chystal vykročit na politickou dráhu. Rembrandt ho zobrazil při pitvě zločince, sňatého ze šibenice. Obraz dlouho visel v místnosti cechu chirurgů, dnes je v Mauritshuisu v Haagu.
 

Barokní Praha a Karel Škréta

Kdybychom hledali českého Rembrandta, protějškem světoznámého Holanďana by mohl být malíř a kreslíř Karel Škréta (1610–1674). Zakladatel českého barokního malířství je považován za největšího umělce období od konce středověku do 19. století. Narodil se v zámožné evangelické rodině v domě U černého jelena v Týnské ulici na Starém Městě v Praze. Jeho plné jméno mimochodem zní Karel Škréta Šotnovský ze Závořic; predikát jeho předkové získali už v roce 1570. Závořice ale už dávno zmizely z map; zaniklá vesnice ležela mezi Zábřehem a Šumperkem. Otec záhy zemřel a výchovu malého Karla a jeho sourozenců převzali strýcové. Dostalo se mu skvělé humanistické výchovy, naučil se několika jazykům a vyučil se malířem. Poté, co se jeden z příbuzných zapletl do stavovského povstání, následovala konfiskace majetku a v roce 1628 odchod celé rodiny do exilu.
 

Návrat ztraceného syna

V saském Freibergu, jednom z velkých středisek českých exulantů, se Karel zdržel jen rok nebo dva, pak se vydal na zkušenou do světa. Žil především v Itálii, kde studoval díla starých mistrů – Rafaela, Michelangela, Tiziana, Veroneseho a Tintoretta.

Když se roku 1638 vrátil do Čech, konvertoval ke katolictví, čímž se mimo jiné domohl restituce rodinného majetku a získal zpět například domy v Praze a vinice v Litoměřicích a Mělníku. Usadil se v domě na Ovocném trhu v Praze, oženil se s dcerou malostranského měšťana Veronikou Gröbergerovou a záhy se stal jedním z nejvyhledávanějších umělců své doby. Podobně jako Rembrandt portrétoval bohaté měšťany a šlechtice, vytvářel mytologické a alegorické kompozice, zátiší z měšťanských domácností a oltářní malby, například pro kostely sv. Tomáše a sv. Mikuláše na Malé Straně, kostel sv. Štěpána, Týnský chrám či klášterní kostel v Plasech. Škréta se zabýval také kresbou, ilustracemi a návrhy grafických listů, v pozdějších letech začal zdařile experimentovat s využitím hry světla a stínu a technikou šerosvitu. Řadu jeho děl uchovává ve sbírkách Národní galerie v Praze. Pochován je v kostele sv. Havla.
 

Rembrandt v karanténě

Že i 350 let po smrti jsou obrazy Rembrandta van Rijna stále „in“ potvrzují výstavy, které provázely loňské kulaté výročí umělcova úmrtí. Výstava Rembrandt: Portrét člověka, kterou Národní galerie společně s Wallraf–Richartzovým muzeem v Kolíně nad Rýnem připravovala pět let, měla premiéru v Německu loni na podzim, koncem března se měla stěhovat do Prahy. Jarní termín se ale kvůli nouzovému stavu odložil, exponáty zůstaly za zavřenými hranicemi. Rembrandtova výstava v paláci Kinských na Staroměstském náměstí se tak posunula až na září: začíná v pátek 25. září a končí 31. ledna 2021.

K vidění budou díla z řady významných tuzemských i světových muzeí a galerií i ze soukromých sbírek.
 
Malostranský chrám sv. Mikuláše v Praze Památky

Malostranský chrám sv. Mikuláše v Praze

Kostel sv. Mikuláše na Malé Straně patří k nejpřednějším barokním stavbám Evropy a bývá označován za nejkrásnější stavbu českého baroka. Jeho mohutná kupole a štíhlá věž jsou neodmyslitelnou součástí panoramatu Pražského hradu. Zvonice překvapivě nepatří ke kostelu a má zvláštní vchod.

Knihovna Strahovského kláštera – druhá nejstarší církevní knihovna v Čechách Památky

Knihovna Strahovského kláštera – druhá nejstarší církevní knihovna v Čechách

Knihovna kláštera premonstrátů na Strahově je jednou z nejcennějších a nejlépe zachovaných historických knihoven, sbírky čítají téměř na 300 000 svazků. Dělí se na dva sály – klasicistní filosofický a barokní teologický.

Kostel Panny Marie pod řetězem v Praze na Malé Straně Památky

Kostel Panny Marie pod řetězem v Praze na Malé Straně

Kostel na Malé Straně blízko Karlova mostu mezi ulicemi Saskou, Lázeňskou a Velkopřevorským náměstím, byl původně románskou bazilikou, kterou založil roku 1169 král Vladislav I. spolu s klášterem a špitálem řádu Maltézských rytířů (johanitů) jako první centrum tohoto rytířského řádu v Čechách.

Národní galerie v Praze – Schwarzenberský palác s expozicí starých mistrů Kultura

Národní galerie v Praze – Schwarzenberský palác s expozicí starých mistrů

Schwarzenberský palác představuje výběr mistrovských děl ze Sbírky starého umění od 16. do 18. století. Prohlédnete si zde například malby Petra Brandla a Karla Škréty, Albrechta Dürera, El Greca, Rembrandta či Lucase Cranacha.

Karolinum – historické sídlo Univerzity Karlovy v Praze Památky

Karolinum – historické sídlo Univerzity Karlovy v Praze

Karolinum je národní kulturní památkou, symbolem Univerzity Karlovy. Od 14. století se zde nacházelo sídlo nejstaršího domu pražské univerzity – Karlovy neboli Veliké koleje (Collegium Caroli), kterou založil Karel IV. pro dvanáct mistrů pražského vysokého učení.

Staří mistři I – Expozice Sbírky starého umění ve Schwarzenberském paláci

1. 1.31. 12.
Staří mistři I – Expozice Sbírky starého umění ve Schwarzenberském paláci

Expozice Staří mistři ve Schwarzenberském paláci představuje výběr nejvýznamnějších mistrovských děl ze Sbírky starého umění.

Další aktuality

Milovníci aut míří na Legendy do areálu Výstaviště

Ojedinělá automobilová slavnost Legendy vstupuje do svého 10. ročníku a ve dnech 30. května až 1. června 2025 otevře své brány na Výstavišti v pražských Holešovicích. Pořadatelé připravili pro širokou veřejnost opět víkend plný automobilových skvostů a zábavy spojené se světem motorismu. Hlavním tématem letošního ročníku je “Rychlost & Vášeň“. Představí se značky Ferrari, Lamborghini a Alfa Romeo, kde budou k vidění ikonické modely jako LaFerrari, Daytona SP3, Huracán SuperTrofeo Evo2 a Aventador SVJ.
29. květen 2025 12:00
Zážitky, Praha

Unikátní projekt Kosmas 900 připomene autora nejstarší české kroniky

Letos si připomínáme 900 let od úmrtí jednoho z nejvýznamnějších českých kronikářů a zakladatele českého dějepisectví – Kosmy, autora Kroniky Čechů, tedy zřejmě prvního písemného záznamu českých dějin. U této příležitosti spojují Prague City Tourism a Národní knihovna České republiky síly, aby nabídly návštěvníkům Prahy zcela unikátní zážitky a nahlédly na minulost českých zemí očima středověkého kněze a historika. Kosmu připomenou speciální prohlídky s průvodci i výstavy, které budou probíhat od června do září 2025.
29. květen 2025 8:00
Kultura, Praha

Máme pro vás tipy na výlet, kde se v Praze nebudete nudit

Rádi byste vyrazili na výlet v Praze? Nevíte kam v Praze s dětmi nebo se jen chcete podívat, co se kde děje? Zkuste se s námi vydat za zábavou, poznáváním i sportem! Podívejte se na naši nabídku – můžete si vybrat pražskou zoo, technické unikáty a letadla, výpravu za mašinkami či Legem, dinosaury anebo bobovou dráhu na Proseku či Sportovní areál Gutovka a mnoho dalšího.
28. květen 2025 18:00
Zážitky, Praha

Cesty za uměním: malíř Pablo Picasso, ikona kubismu

Před více než padesáti lety svět ztratil jednoho z nejvýznamnějších umělců 20. století – Pabla Picassa. Jeho jméno dávno překročilo hranice výtvarného světa a stalo se symbolem nekonvenčnosti, kreativity i kontroverze. Ale kdo vlastně byl muž, který rozložil realitu na geometrické tvary a poskládal ji znovu po svém? Seznamte se s ním na Kudy z nudy!
28. květen 2025 10:39
Kultura, Praha

Poznejte tajemné vodní podzemí staré Prahy na plavbách Pražskými Benátkami

Nevíte kam zajít v Praze s dětmi a jakou atrakci vybrat, aby je nenudila? Vydejte se s nimi na nevšední plavbu Prahou v lodi společnosti Pražské Benátky. Užijete si neobvyklé výhledy na pražské panorama i plavbu tajemnými kanály mimo hlavní plavební koridory. Loď vyplouvá denně od 10:00 do 18:00 hodin.
28. květen 2025 10:00
Zážitky, Praha

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (31.5. – 1.6.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Iron Maiden: Run For Your Lives World Tour 2025, Keramický den v Kostelci nad Černými lesy 2025, Narozeninový koncert Rádia Blaník na Konopišti 2025, Čáslavské slavnosti 2025, Pražské vinice 2025 – Putování vinicemi hlavního města. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
28. květen 2025 6:01
Zážitky, Praha

Znáte nejznámější chráněná území a rezervace v Praze?

Příroda hlavního města byla a je ovlivňována člověkem po mnoho tisíciletí. Řada hradišť zde bývala už před 5000 lety. Ať se podíváme na pražské lesy, louky, stepi, skály nebo rybníky, vždy se jedná o části přírody, které byly výrazným způsobem ovlivněny lidským hospodařením. V Praze se nachází 93 zvláště chráněných území v kategoriích přírodní památka, přírodní rezervace nebo národní přírodní památka.
25. květen 2025 10:38
Příroda, Praha

Připomeňte si Operaci Anthropoid procházkou do míst, kudy se ubíraly dějiny

Každoročně si 27. května připomínáme výročí vojenské operace proti zastupujícímu říšskému protektorovi Reinhardu Heydrichovi. Tento hrdinský čin měl dalekosáhlé zahraničně-politické důsledky a pomohl k oduznání mnichovské dohody. Víte, že 27. květen byl vyhlášen, jako Den národního vzdoru? Připomeňte si tuto významnou událost návštěvou památných míst, kudy se ubíraly dějiny. Tipy na procházky historií vám přináší Kudy z nudy.
25. květen 2025 10:27
Památky, Praha