Úvod > Aktuality > #světovéČesko a Bellevue: vydejte se s námi na cestu po krásných vyhlídkách
Památky

#světovéČesko a Bellevue: vydejte se s námi na cestu po krásných vyhlídkách

  • Vydáno14. října 2021
Bellevue je slovo, které voní exotikou. V překladu z latiny znamená krásný výhled a pyšní se jím řada lázeňských hotelů, vil a apartmánů. Mezi tuzemskými „krásnými výhledy“ najdete kavárnu, impozantní dům na pražském nábřeží anebo dobře utajený lovecký zámeček. Samozřejmě vesměs s krásnými vyhlídkami, které slibuje už samotný název.
Dům Bellevue na Smetanově nábřeží v Praze a jeho předloha, Vlámský dům aneb Château Charle-Albert v Bruselu
 
Praha
Brusel
Několik lázeňských domů, hotel BellevueKarlových Varech, hotel Bellevue na Latránu v Českém Krumlově, Plečnikova sloupová síň na Pražském hradě, ulice v Kladně, apartmány a lesní in-line stezka na Benecku anebo lovecký zámeček v oboře Žehrov v Českém ráji, jehož název se z původního Bellevue časem zkomolilo na Belvín nebo také Velbín: to je stručný seznam nejznámějších „krásných vyhlídek“ v Česku. Tou nejproslulejší je dům Bellevue na Starém MěstěPraze, na nároží ulice Karoliny Světlé a Smetanova nábřeží kousek od hudebního klubu Karlovy Lázně.
 

Bellevue: dům s krásnou vyhlídkou na Prahu



Bohatě zdobený dům Bellevue na Smetanově nábřeží získal svůj název podle skutečně výjimečného výhledu na Hradčany, Malou Stranu a řeku VltavuKarlovým mostem. Je postavený ve stylu nizozemské neorenesance a traduje se, že pro architekta Konstantina Mráčka byl inspirací takzvaný Vlámský dům, zámeček, který postavil architekt Charle-Albert na okraji Bruselu v letech 1870–1888.

Pražský Bellevue skutečně vznikl až několik let po jeho dokončení. Fasádu trojkřídlého domu pokrývají režné tmavočervené cihly, kombinované se žlutě natřenými ozdobnými prvky, věžičkami a arkádami, na nároží pak stojí mohutná hranolová věž s vysokým rohovým arkýřem. Věž je zakončená stanovou střechou s ochozem a kamenným zábradlím.

V nejvyšším patře domu bývaly malířské ateliéry: v jednom z nich pracoval malíř Oskar Kokoschka, když v roce 1934 uprchl do Prahy před nastupujícím nacismem. Poté, co se rakouský malíř přesunul z Prahy do Londýna, zůstal jeho ateliér prázdný, než jej převzal malíř Jiří Trnka. V domě Bellevue také v letech 1905–1941 žil a tvořil medailér Josef Šejnost.
 

Dům, který porušil pravidla



Při pohledu z Kampy nebo Karlova mostu dům Bellevue z harmonické zástavby Smetanova nábřeží hodně vyčnívá. Nebyl to záměr, naopak: když se v letech 1839–1841 u dnešního Národního divadla stavěl řetězový most císaře Františka I. a upravovalo se nábřeží, musely být vykoupeny všechny okolní stavby, tedy domky, lázně, mlýny a ohrady na březích řeky. Po dokončení mostu a nábřežní zdi se domy na nábřeží stavěly znovu, a to podle projektu architekta Bernarda Grubera v jednotném stylu pozdního klasicismu. Přestože bylo povoleno stavět pouze dvoupatrové domy, Mráčkovi se tohle pravidlo záhadně podařilo prolomit. Výsledkem je právě dům Bellevue.
 

Anenský plácek, čapadlo a příběh starého javoru



Víc pozornosti než domu Bellevue v posledních letech patří parčíku na jeho severní straně, takzvanému Anenskému plácku. Jedna z mála nezastavěných ploch na staroměstské straně Vltavy připomíná časy, kdy říční břehy v centru Prahy sloužily rybářům a také jako sklady dřeva. Pro zachytávání a rozebírání vorů sloužila takzvaná čapadla, klenuté průchody v nábřežních zdech. Čapadlo u nedalekého parku Národního probuzení s Krannerovou kašnou se už podařilo obnovit, revitalizaci nábřeží u Anenského plácku ale bránil starý javor stříbrný, stojící těsně u domu Bellevue a vrostlý přímo do čapadla. Když měl být pokácen, vyvolalo to spoustu protestů a dokonce petici, takže se plány změnily: městská část Praha 1 upravila plány tak, aby se odkryla pouze část čapadla a javor mohl zůstat stát.
 

#světovéČesko a tři Bellevue

  • Jedním z prvních světových Bellevue byl Château de Bellevue, postavený v roce 1750 pro madame de Pompadour, milenku krále Ludvíka XV. Byl umístěn v Meudonu a měl nádherný výhled na Seinu, zbořen ale byl už v roce 1823.
  • Název Bellevue má také zámek v Berlíně, který je od roku 1994 hlavním oficiálním sídlem německého prezidenta. Park v jeho okolí byl navržen tak, aby se do různých stran otvíraly daleké průhledy, například směrem na Charlottenburg nebo přes řeku Sprévu.
  • Nejblíž k pražskému domu Bellevue má samozřejmě Château Charle-Albert aneb Vlámský dům v Bruselu, postavený na Charle Albert Avenue ve Watermael-Boitsfort. Architekt dům postavil jako rezidenci pro svou rodinu, později v něm sídlila dívčí škola. V 80. letech 20. století jej poničily požáry a k obnově došlo teprve pod tlakem veřejnosti. Obnovený zámeček nyní má soukromého majitele a prohlédnout si jej můžete jen zvenčí.
Dům Bellevue na Smetanově nábřeží v Praze

Dům Bellevue na Smetanově nábřeží v Praze

Bohatě zdobený dům ve stylu nizozemské neorenesance na Smetanově nábřeží v Praze získal své pojmenování z francouzštiny podle svého umístění, které nabízí výjimečný výhled na Hradčany a řeku. Spojení slov "belle vue" lze přeložit jako "krásná vyhlídka".

Hotel Bellevue Karlovy Vary

Hotel Bellevue Karlovy Vary

Hotel Bellevue nabízí ubytování a služby nedaleko lázeňského centra Karlových Varů. Je vhodný nejen pro rekreační pobyty, ale i pro vyznavače wellness a také pro konání malých firemních a společenských akcí.

Le Jardin Restaurant Hotelu Bellevue Český Krumlov

Le Jardin Restaurant Hotelu Bellevue Český Krumlov

Hotel Bellevue se nachází v těsné blízkosti Státního hradu a zámku Český Krumlov. Hotel je již od počátku své existence znám svoji charakteristickou atmosférou doplněnou prvotřídními službami. Vynikající gourmet restaurant Le Jardin snese srovnání i s těmi nejlepšími restauracemi v Praze.

Další aktuality

Praha se zelená a parky zdobí květy – kam vyrazit na romantické rande?

Když se v Praze zeptáte, kam se chodí na rande, lidé vám nepochybně poradí romantický ostrov Kampa anebo vrch Petřín. Nemusíte nutně šplhat na rozhlednu nebo prozkoumávat zrcadlové bludiště, ale určitě byste se měli zastavit na legendárním místě všech zamilovaných, u pomníku krále českých romantických básníků Karla Hynka Máchy.
Praha | Zážitky

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (27.4. – 28.4.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Zahájení sezony Muzea ČD v Lužné u Rakovníka, Zahájení sezony v Centru řemesel a zahrad Botanicus v Ostré, Bitva Libušín 2024 – pocta Janu Žižkovi, Automobilové klenoty na golfovém hřišti v Hostivaři, Festival ABC – zábava pro všechny děti od 2 do 99 let. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
Praha | Zážitky

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu v Praze

Chtěli byste navštívit hlavní město, ale spát v drahém hotelu se vám nechce? Vyzkoušejte pražské kempy! Moderně zařízené areály vítají stanaře, karavanisty i ty, kteří si přejí přespat třeba v chatičce nebo mobilheimu. Většina kempů leží na klidných místech – u řeky Vltavy či nedaleko centra v přírodních lokalitách.
Praha | Ubytování

Na Pražském hradě proběhne 1. května Svátek růžových vín

Moravská a česká růžová vína se i letos představí 1. května v Praze. Již dvaadvanáctý ročník oblíbeného Svátku růžových vín zahájí tradičně novou sezonu. Růžová vína budou pro návštěvníky připravena ve velmi atraktivní lokalitě Villy Richter a na přilehlé Svatováclavské vinici na Pražském hradě. Svá růžová vína představí několik desítek vinařství, ochutnat můžete více než 100 vzorků. Vyzkoušet můžete také kombinaci růžových vín s vybranými lahůdkami. Svátek růžových vín je jednou z největších přehlídek tuzemských rosé, v Praze pak vůbec největší.
Praha | Gurmánská turistika

Niche Tourism: jaké oblíbené téma mají vaše cesty?

Výraz Niche Tourism asi neznáte, ale mnozí z vás jej přesto už dávno provozují. Jednoduše řečeno jde o všechny netradiční formy cestování, jejichž popularita stále roste. I na Kudy z nudy vás lákáme na cestování, při kterém zažijete něco navíc.
Praha | Životní styl

10 tipů, kam za sochami Davida Černého

David Černý je jednou z nejvýraznějších postav české výtvarné scény. Do povědomí veřejnosti jej dostalo hlavně přetření smíchovského tanku na růžovo, kůň v Lucerně, miminka na Žižkovské věži, nebo Entropa během českého předsednictví EU v roce 2009. Naposledy vzbudily emoce informace o nových sochách motýlů, které budou na budově opravovaného Máje v centru Prahy. Než se tak stane, tak se podívejte na tipy portálu Kudy z nudy, kam za sochami Černého můžete vyrazit.
Praha | Kultura

Oslavte Den Evropy a 20 let od vstupu České republiky do EU

Oslavy Dne Evropy se konají druhý květnový týden na veřejných prostranstvích evropských měst každý rok. Evropská unie oslavuje 9. května vyhlášení Schumanovy deklarace v roce 1950 a úspěchy, kterých dosáhla. Česká republika si letos připomíná dvacet let od vstupu do Evropské unie. Zároveň brzy nastanou evropské volby a Evropský parlament zve na zajímavé akce po celé Evropě. Kudy u nudy vás zve na pár vybraných akcí v Praze, Jihlavě, Trojmezí nebo Hradci Králové.
Praha | Kultura

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Praha

Poznejte opomíjené krásy Prahy! Ve městě najdete vedle celosvětově proslulých historických památek řadu dalších zajímavých míst. Prohlédněte si Rothmayerovu a Bílkovu vilu, Galerii Josefa Sudka nebo vilu nebo Hvězdárnu Ďáblice. Projděte se Starým městem a objevte Clam-Gallasův palác, který patří k nejvýznamnějším architektonickým památkám Prahy a České republiky. Vezměte děti na nejstarší dochovaný podlahový kolotoč v Evropě na Letné, prohlédněte si Národní památník na Vítkově s jezdeckou sochou Jana Žižky a fantastickým výhledem, anebo Prahu takovou, jaká byla v době panování Karla IV. v zajímavé expozici v domě U Zlatého prstenu.
Praha | Životní styl