Úvod > Co chcete dělat? > Dům Bellevue na Smetanově nábřeží v Praze
Památky

Dům Bellevue na Smetanově nábřeží v Praze

Bohatě zdobený dům ve stylu nizozemské neorenesance na Smetanově nábřeží v Praze získal své pojmenování z francouzštiny podle svého umístění, které nabízí výjimečný výhled na Hradčany a řeku. Spojení slov "belle vue" lze přeložit jako "krásná vyhlídka".
Dům ve stylu nizozemské neorenesance, která není pro české stavby příliš typický, byl vystavěn v polovině 19. století podle návrhu architekta Konstantina Mráčka. Fasádu trojkřídlého domu zdobí režné tmavočerveně natřené cihly, které střídají žluté ozdobné prvky nad okny, arkýře a balkony. Bellevue v Praze je nápadně podobný takzvanému „Vlámskému domu“, který vyrostl na okraji Bruselu v letech 1870–1888.

Dominantou domu je pak mohutná hranolová věž s novorenesančními prvky a vysokým arkýřem umístěným na rohu věže. Ta je zakončená stanovou střechou s ochozem s kamenným zábradlím. Okna tohoto domu poskytují úžasné výhledy na Karlův mostPražský hrad.

Bohatě zdobený je také interiér budovy. V nejvyšším patře bývaly malířské ateliéry, z nichž jeden po určitou dobu obýval rakouský malíř Oskar Kokoschka. V přízemí se nacházela luxusní restaurace Bellevue, ta byla však v roce 2021 uzavřena.
Zobrazit více

Provozovatel

Dům Bellevue

Smetanovo nábřeží 18
110 00 Praha 1
WWW:
https://www.pragu...
GPS:
50,084342 14,413583
 
Region:
Praha
Oblast:
Praha
Město:
Praha 1
 

Časová náročnost

0,5 hodiny