Úvod > Co chcete dělat? > Památky > Pomník císaře Františka I. neboli Krannerova kašna v Praze
Památky

Pomník císaře Františka I. neboli Krannerova kašna v Praze

Pomník císaře Františka I. z roku 1850 najdete v centru Prahy, na Smetanově nábřeží, mezi zastávkami tramvaje č. 18. Národní divadlo a Karlovy lázně. Kromě sochy císaře jsou na památníku také další sochy – alegorie českých krajů a Prahy.
Novogotická památka je 29 m vysoká, inspirací jejímu autorovi, architektu Josefu Krannerovi byla známá “Krásná studna” v Norimberku. Josef Kranner se mimo jiné podlel např. i na dostavbě svatovítské katedrály. Mezi svými spolupracovníky měl kameníka Karla Svobodu a sochaře Josefa Maxe Josefa Kamila Bôhma. Pomník, který je také fontánou (proto se mu přezdívá Krannerova kašna) byl založeý 22. 8. 1845, stavba se však velmi protáhla, památník byl odhalen v roce 1850.

Pomník ukazuje císaře Františka I. na koni v jeho korunovačním plášti, na hlavě má českou korunu a v ruce žezlo. Kolem něj je dalších 25 soch, z nichž spodních 16 symbolizuje české kraje a město Prahu, ty horní pak vědu, umění, zemědělství, hornictví, obchod a řemesla.

Kašna byla postavena po smrti císaře Františka I., kdy se české stavy rozhodly, že uctí jeho památku a vybraly pro tento účel v letech 1841–1845 postavené Františkovo nábřeží.
 

Z historie památníku aneb František s oprátkou, jeho zmizení a opětovné nalezení

Patnáctého května 1893 se stala zajímavá příhoda – jeden ze skupiny radikálních studentů (tzv. "Pokrokářů"), demonstrujících tehdy za zlepšení postavení Čechů v monarchii, nasadil soše kolem krku oprátku. Velmi jasně tak vyjádřil postoj Pokrokového hnutí k Vídni. Následný policejní zákrok studenty rozehnal, ale oprátka údajně zůstala až do příštího dne. Není tak divu, že vnuk "oběšeného", vládnoucí František Josef I., byl touto událostí údajně velmi dotčen.

V březnu 1919, když už fungovala samostatná Československá republika, rozhodlo české ministerstvo vnitra, že z veřejných prostranství musí do čtyř týdnů zmizet (nebo aspoň přetvořit tak, aby nebyly k rozeznání) všechny emblémy habsburské nadvlády, avšak takovému poškození umělecky velmi cenného a více než 50 let starého památníků bylo zabráněno. Proto se rozhodlo, že z pomníku zmizí aspoň jezdecká socha císaře, zbytek zůstane ponechán, jak je. A aby české obyvatelstvo nebylo pohoršeno pohledem na habsburského císaře, tak jeho socha byla alespoň zakryta, než byla úplně odstraněna v květnu 1919. V roce 2003 byla vyhotovena kopie sochy, která od té doby stojí v lapidáriu hlavního města, a postavena na původní místo, takže dnes má pomník císaře Františka I. opět svůj původní vzhled.

Kluziště Čapadlo

Kluziště s jedinečným výhledem na Pražský Hrad je otevřeno ve všední dny 13-21h a o víkendu 10-21h. Vstup zdarma.
Praha, Praha

Výprava do Stínadel – komentovaná procházka uličkami Starého Města

Kdo by neznal Stínadla, tajuplnou čtvrť, kterou tak nezapomenutelným způsobem popsal Jaroslav Foglar ve své románové trilogii. Zrodila se skutečně jen ve fantazii spisovatele?
Praha 1, Praha

Výprava do Stínadel – komentovaná procházka uličkami Starého Města

Kdo by neznal Stínadla, tajuplnou čtvrť, kterou tak nezapomenutelným způsobem popsal Jaroslav Foglar ve své románové trilogii. Zrodila se skutečně jen ve fantazii spisovatele?
Praha 1, Praha

Korzo Národní

Korzo Národní se každoročně koná na hlavním dějišti sametové revoluce. Program se zde ponese ve znamení pouličních výstav, světelných instalací a audiovizuálních projekcí. Organizátoři zároveň slibují pestrý kulturní program včetně divadelních představení a debat.
Praha 1, Praha

Aktivity v okolí

Půjčovna šlapadel a lodiček v Praze na Starém Městě

Ve staroměstské zdrži se můžete pokochat pohledy na Karlův most a Karlovy lázně, Kampu, Střelecký ostrov nebo Žofín. Půjčovnu lodiček najdete na Smetanově nábřeží mezi Karlovým mostem a Národním divadlem dole u vody.
Praha 1, Praha

Úniková hra Anytime adventure

Anytime Adventure je unikátní hra kombinující carsharing Anytime s oblíbenými únikovkami. A co víc? Herní zónou je celá Praha! Troufnete si na tohle netradiční dobrodružství?
Praha 1, Praha

Divadlo U Valšů

Divadlo U Valšů v Praze 1 je profesionální divadelní scéna, kde se můžete pobavit při inteligentních komediích, setkat se známými osobnostmi a jejich vyprávěním při pravidelných beneficích nebo se pobavit při koncertech a recitálech oblíbených umělců.
Praha 1, Praha

Galerie SmetanaQ – centrum umění a designu

Centrum umění a designu SmetanaQ vzniklo na pražském Smetanově nábřeží číslo 4 v objektu, jenž byl v roce 2013 těžce zasažen výbuchem plynu.
Praha 1, Praha

Ubytování a restaurace v okolí

Hotel Leonardo – butikové ubytování v Praze

Užijte si pobyt v jedinečných a elegantních pokojích v budově z 15. století na pražském Starém Městě. Každý pokoj v hotelu Leonardo je jedinečný.
Praha 1, Praha

SmetanaQ – café & bistro

Pražská SmetanaQ láká nejen na výbornou kávu a dezerty, ale i na minimalistický design, kterému dominuje skleněný lustr z dílny české sklárny BOMMA.
Praha 1, Praha

Pivovar Pražský most u Valšů

Pivovar a restaurace Pražský most u Valšů se nachází v centru Starého města, nedaleko Betlémského náměstí a Karlova mostu. Přivítáme vás jedinečnou atmosférou, vůní i chutí... Masivní dubový nábytek dýchá teplem domova a středověké kamenné zdi připomínají slavnou historii zlaté Prahy.
Praha 1, Praha

Atmosphere café pub

Zastavte se v Atmošce na nový drink růžový gin s tonikem a čerstvými jahodami.
Praha 1, Praha