Úvod > Aktuality > Soutěž muzeí Gloria musaealis 2022 zná své vítěze
Kultura

Soutěž muzeí Gloria musaealis 2022 zná své vítěze

  • Vydáno25. května 2023
Od 1. ledna 2022 do 28. února 2023 probíhal již XXI. ročník Národní soutěže muzeí Gloria musaealis, do které se přihlásilo 73 muzeí a galerií s celkem 121 projekty. Nejsilnější kategorií se stala Muzejní výstava roku 2022 (57 projektů), následovaná kategoriemi Muzejní publikace roku 2022 (44 projektů) a Muzejní počin roku 2022 (20 projektů). Některé oceněné výstavy už sice dávno skončily, ale vítězná muzea můžete zahrnout do svých tipů na výlet.

Vítězem v kategorii Muzejní výstava je Středočeské muzeum v Roztokách u Prahy

ArchevitaPrvní cenu Gloria musaealis v kategorii Muzejní výstava roku 2022 získalo Středočeské muzeum v Roztokách u Prahy za stálou expozici „Archevita: Stopami věků“, zpřístupněnou dne 22. dubna 2022. Muzeum zrekonstruovalo budovu bývalé stodoly a vybudovalo v ní jedinečnou archeologickou expozici, která kombinací moderních výstavních postupů přitažlivě představuje život v pravěku a raném středověku. Interaktivní cesta dějinami je lemována rekonstrukcemi obydlí a její součástí jsou i holografické projekce a videomapping.

Druhé místo v kategorii muzejní výstava obsadila Galerie Středočeského kraje za výstavu „Cesta předurčena osudem: Květa a Jitka Válovy“, třetí cenu dostalo Městské muzeum Horažďovice za stálou expozici „Myslí a kladivem: Minerály, hornictví, zlato a perly horního Pootaví“.
 

Muzejní publikace roku odkrývá sakrální umění za komunismu

Posvátné umění v nesvaté době: České sakrální umění 1948–1989Jako nejlepší publikaci porota vyhodnotila titul autorů Šárky Belšíkové a Ivo Bindera „Posvátné umění v nesvaté době: České sakrální umění 1948–1989“, kterou vydalo Muzeum umění Olomouc. Cílem projektu bylo přispět k poznání role výtvarného umění v bohoslužebném prostoru křesťanských církví v době totalitního režimu. Ojedinělá publikace, jež vznikla v souvislosti se stejnojmennou výstavou, ukázala, že i v období útlaku vznikala kvalitní díla.

Mimo vítěznou publikaci byly nominovány například publikace "Příběh vizovického pečiva" Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně anebo Ivan Meštrović (1883–1962): Sochař a světoobčan Galerie hl. m. Prahy.
 

Kategorii Muzejní počin roku ovládla armáda

Armádní muzeum ŽižkovPrvní příčku této velmi oblíbené kategorie ovládly zrekonstruované expozice Vojenského historického ústavu Praha v Armádním muzeu Žižkov. Projekt vyváženě zkombinoval tradiční postupy s moderními prvky. Sedm nových expozic muzea je rozčleněno do tří velkých celků. První zachycuje období první světové války 1914 – 1918, účast Čechů a Slováků v ní a politické a vojenské akce, které vedly ke vzniku samostatného československého státu. Druhá část je věnována meziválečné Československé republice a jejím ozbrojeným silám. Třetí výstavní prostor zachycuje období druhé světové války a mapuje účast Čechů a Slováků ve vojenských operacích na jejích frontách, v domácím odboji i na dalších akcích, které měly za cíl obnovu samostatnosti Československa.

Muzeum středního Pootaví StrakoniceDruhé místo dostalo Muzeum středního Pootaví Strakonice za projekt „Rekonstrukce muzea a nové expozice“. Rekonstrukce strakonického hradu umožnila vybudování nových návštěvnických okruhů. V prostorách bývalé komendy vznikla multimediální expozice dějin a současnosti řádu maltézských rytířů. Další části prezentují dudáckou a loutkářskou tradici či historii místní textilní, zbrojní a motocyklové výroby.

Třetím oceněným byl Památník národního písemnictví za projekt „Otevření nového Muzea literatury“. Rekonstrukce poskytla podmínky pro vytvoření stálého zázemí památníku, který sídlil více než 70 let v prostorách Strahovského kláštera. Díky nápaditému projektu má stavba původně sloužící jinému účelu vynikající funkční členění. Spolu s komponovanou zahradou vznikl důstojný komplex pro prezentaci české literatury. Zvláštní ocenění bylo uděleno Východočeskému muzeu v Pardubicích za projekt „Obnova zámku v Pardubicích jako významné památky a moderního muzejního pracoviště.

Hlasujte v soutěži Muzeum roku 2023
Zámek Pardubice – Východočeské muzeum – perla města perníku

Zámek Pardubice – Východočeské muzeum – perla města perníku

Zámek Pardubice najdete v samém srdci města za mohutnými obrannými valy. Ty jsou samy o sobě výletním cílem – v jejich bujné zeleni najdete kromě odpočinkových zón nejrůznější zámeckou zvěř – pávy, kozy i veverky. Ujít si nenechte zámeckou hlásku, ze které je za dobrého počasí krásný výhled.

Armádní muzeum Žižkov – Vojenský historický ústav Praha

Armádní muzeum Žižkov – Vojenský historický ústav Praha

Armádní muzeum Žižkov se po kompletní rekonstrukci otevřelo v říjnu 2022. V expozici si prohlédnete vojenské dějiny od prvopočátků do současnosti. Zažijte pocity, které prožívali naši vojáci v zákopech 1. světové války, vstupte rovnou do vřavy bojů.

Muzeum umění Olomouc – tisíc let výtvarné kultury

Muzeum umění Olomouc – tisíc let výtvarné kultury

Dvě muzea a tisíc let výtvarné kultury za jednu vstupenku s rozdílným programem: Arcidiecézní muzeum Olomouc – umění 12. až 18. století a národní kulturní památka Přemyslovský hrad včetně románského biskupského paláce Jindřicha Zdíka, Muzeum moderního umění – výstavy současného umění.

Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně

Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně

Muzeum ve stálé zlínské expozici "Princip Baťa: dnes fantazie, zítra skutečnost" představuje tři velká témata svázaná se zLínem, a zároveň se světovým přesahem: firmu Baťa, zlínský film a cestovatele Hanzelku a Zikmunda.

Městské muzeum Horažďovice

Městské muzeum Horažďovice

Na zámku v Horažďovicích můžete netradičně spojit prohlídku nejkrásnějších zámeckých prostor a muzejní expozice i se sezoními výstavami. Také stará část města Horažďovic stojí za procházku, a pokud vás nezajímají středověké památky, může vás zaujmout výhled na řeku Otavu a vrch Prácheň.

Muzeum středního Pootaví Strakonice

Muzeum středního Pootaví Strakonice

Muzeum sídlí v prostorách strakonického hradu a nabízí návštěvníkům unikátní expozice dud a dudáctví, historie textilní výroby, loutek, motocyklů a zbraní značky ČZ a jedinečnou expozici věnovanou řádu maltézských rytířů. Součástí prohlídky je také kapitulní síň s ambitem a vyhlídková věž Rumpál.

GASK – Galerie Středočeského kraje v Kutné Hoře

GASK – Galerie Středočeského kraje v Kutné Hoře

Galerie Středočeského kraje je galerie moderního a současného umění, která sídlí v jedinečných prostorách bývalé Jezuitské koleje, v těsné blízkosti klenotu gotické architektury, chrámu sv. Barbory v Kutné Hoře.

Památník národního písemnictví ČR

Památník národního písemnictví ČR

Památník národního písemnictví je zřízen za účelem získávat, shromažďovat, trvale uchovávat a zpřístupňovat veřejnosti sbírky muzejní povahy. Veřejnosti je otevřeno několik poboček PNP v Petschkově vile v Bubenči, kam se přestěhoval ze Strahova, v letohrádku Hvězda či v zámku Petrkov.

Archevita – Stopami věků v Roztokách u Prahy

Archevita – Stopami věků v Roztokách u Prahy

Muzeum v Roztokách u Prahy připravilo multimediální archeologickou expozici nazvanou Archevita – stopami věků, která vám umožní zažít dějiny všemi smysly, potkat pratura, podívat se, jak se vyráběla sekyra anebo jak se kdysi obchodovalo. Vše je podpořeno projekcemi, hologramy a virtuální realitou.

Galerie hlavního města Prahy

Galerie hlavního města Prahy

Galerie hlavního města Prahy se zaměřuje zejména na moderní a současné umění. Shromažďuje, ochraňuje a odborně zpracovává umělecké sbírky hlavního města Prahy. V současné době GHMP vystavuje v sedmi objektech.

Další aktuality

Festival muzejních nocí 2024: Jaké zážitky nabídne?

Již 20. ročník Festivalu muzejních nocí bude probíhat ve dnech 17. května až 15. června 2024! Fenomén muzejních nocí, konající se již po řadu let ve velkých evropských metropolích, patří ke stálým prezentacím kulturního dědictví, který si návštěvníci velmi oblíbili. Muzea a galerie nabízejí ve večerních a nočních hodinách kromě prohlídek svých stálých expozic a výstav také řadu doprovodných i kulturních programů a stávají se místy mimořádných a nečekaných zážitků a setkávání. Festival navazuje na Mezinárodní den muzeí, který od roku 1977 každoročně připadá na 18. května.
Kultura

Svatý Vojtěch – český světec, jehož hlavu uvařili Prusové

Na 23. dubna připadá svátek svatého Vojtěcha, českého světce z rodu Slavníkovců, druhého pražského biskupa a v neposlední řadě mučedníka, který přišel o život ve východním Pobaltí. K tomuto dni, který připomíná Vojtěchovu mučednickou smrt, se váže řada jarních pranostik o předpokládaném vývoji počasí a úrodě.
Kultura

Kam v Česku za knihami?

Kam vyrazit, když milujete knihy? Nejen do knihovny a knihkupectví... Můžete se vydat do muzeí, expozic a klášterních knihoven se spousty starých zajímavých svazků. Víte, že 23. duben je Světovým dnem knihy a autorských práv? Objevujte s námi radost a požitek z četby i poznávání. Vyberte si ze zajímavých výletů: například do benediktinského kláštera v Rajhradě, kde najdete Památník písemnictví na Moravě nebo do Památníku národního písemnictví v bubenečské Petschkově vile. Víte, že jeden z nejosobitějších českých spisovatelů, Bohumil Hrabal, má expozici v Nymburce a ve vile ve Strži na Příbramsku naleznete muzeum Karla Čapka?
Kultura

Jazz, česká jazzová scéna a tipy, kam se vypravit za jazzovou hudbou

Co mají společného Jaroslav Ježek, Louis Armstrong, Frank Zappa, Rudy Linka, Ondřej Pivec, Jamie Cullum, Suchý & Šlitr nebo Jiří Stivín? Je to jazzová hudba, hudební žánr, jehož počátky sahají až do Spojených států konce 19. století. Máte nápad, jak oslavit 30. dubna Mezinárodní den jazzu? Zkuste to s Kudy z nudy: ukážeme vám, kde najdete nejlepší jazzové kluby, festivaly a akce!
Kultura

Kalendář 2024: Jízdy králů, slavnosti a otevírání studánek aneb kde oslavíte letnice

Letnice či svatodušní svátky jsou zahalené tajemstvím; možná jste o nich už někdy slyšeli, ale v běžných kalendářích vyznačené nebývají. Přesto v řadě evropských zemí, namátkou v Německu, Rakousku, Maďarsku, Belgii, Lucembursku, Nizozemí, Švýcarsku, Norsku, Dánsku, na Islandu a v Řecku bývá Svatodušní pondělí volný den. Co se tedy skrývá za slovem letnice?
Kultura

Korálky, čípky nebo tabulka čokolády: tipy na muzea a expozice, kde si něco sami vyrobíte

Patříte k těm lidem, kteří mají radost z tvoření? Anebo hledáte interaktivní expozice, kde se nebudete nudit vy, ani vaše děti? Pro oba případy má Kudy z nudy řešení: vyzkoušejte muzea a návštěvnická centra, kde si během vaší návštěvy můžete vyzkoušet, jak se co dělá. Hotový výrobek si pak můžete odnést s sebou domů na památku.
Kultura

Od kolébky ke kočárku: nahlédněte do expozic dobových kočárků

Patříte k milovníkům nostalgie, kteří si rádi prohlížejí krásné dobové věci, které sloužily našim prababičkám? Pak pro vás máme skvělý tip na výlet: podívejte se do některé z expozic věnující se dětským kočárkům! Nevěřili byste, kolik rozmanitých exemplářů svého druhu objevíte. Kam se za nimi podíváte vám prozradí Kudy z nudy.
Kultura

Cesty za uměním: tipy, kam se vypravit za moderním i středověkým uměním a kde objevíte nejcennější umělecká díla

Každoročně 15. dubna slavíme Světový den umění. Připomínáme si tak 15. duben 1452, kdy se narodil italský malíř a renesanční všeuměl Leonardo da Vinci. S Kudy z nudy můžete celosvětovou oslavu umění, talentu a tvořivosti prožít v některé z mnoha galerií – stačí si vybrat, co vás zajímá, o zbytek se postaráme my.
Kultura