Úvod > Co chcete dělat? > Kultura > Muzeum středního Pootaví Strakonice
Motorky ČZ
Kultura

Muzeum středního Pootaví Strakonice

Hlasujte pro toto muzeum v soutěži Muzeum roku.

Muzeum sídlí v prostorách strakonického hradu a nabízí návštěvníkům unikátní expozice dud a dudáctví, historie textilní výroby, loutek, motocyklů a zbraní značky ČZ a jedinečnou expozici věnovanou řádu maltézských rytířů. Součástí prohlídky je také kapitulní síň s ambitem a vyhlídková věž Rumpál.
Muzeum středního Pootaví Strakonice je příspěvkovou organizací Jihočeského kraje a sídlí v areálu strakonického hradu, který vystavěl rod Bavorů ze Strakonic na soutoku řek Otavy a Volyňky v 1. čtvrtině 13. století. Areál hradu svou dochovalostí patří k nejstarším a nejrozsáhlejším v Čechách a v roce 1995 jej Ministerstvo kultury prohlásilo za národní kulturní památku.

Strakonické Muzeum středního Pootaví prošlo od roku 2018 až 2022 rekonstrukcí objektů a renovací jedinečných expozic dud a dudáctví, historie textilní výroby, zbraní a motocyklů značky ČZ a Suverénního řádu maltézských rytířů, se zajištěním návštěvnické infrastruktury, infrastruktury pro kulturní vyžití a technické zázemí muzea. K vidění je přibližně stovka exponátů jak z Čech, tak ze zahraničí. Zájemci mají také možnost si pomocí sluchátek poslechnout celou řadu nahrávek s dudami.

Součástí projektu byla i záchrana poškozených unikátních nástěnných maleb ze 13. a 14. stol. v kapitulní síni a ambitech. V hradním paláci vzniknly dva nové sály s bezbariérovým vstupem, které jsou určeny pro přednáškovou a edukační činnost muzea. Nové prostory má též knihovna s badatelnou.
 

Expozice dud a dudáctví – největší ve střední Evropě

V rámci prohlídkové trasy se seznámíte s rozsáhlou expozicí dud a dudáctví. Ta mapuje jak historii tohoto zajímavého hudebního nástroje, tak současnou dudáckou tradici v Čechách i v zahraničí. V současnosti jsou ve světě rozšířeny desítky typů dud. Liší se velikostí, použitým materiálem, stavbou, způsobem nafukování, tónovým rozsahem, laděním atd. Nechybí ani exempláře ze zahraničí, například z Balkánu, Velké Británie, ale také z kavkazských zemí nebo z Austrálie.
 

Česká Zbrojovka

Expozice ČZ vám přiblíží historii průmyslového závodu od jeho založení v roce 1919 až po současnost. Vystavené exponáty, dobové fotografie a pestré propagační materiály mapují proměnu a různorodost výrobního sortimentu. Základním těžištěm se v rámci exponátů staly zbraně (jako prvotní výrobní program), motocykly (které proslavily značku ČZ po celém světě), řetězy (jejichž výroba přetrvává od roku 1929 do dnešních dnů) a autodíly tvořící významné mezníky v oblasti zaměření na automobilový průmysl. Zvláštní kapitolu tvoří úspěchy motocyklů ČZ a továrních jezdců na motocyklových soutěžích a závodech.
 

Řád maltézských rytířů

Expozice maltézského řádu vás provede dějinami jedné z nejvýznamnějších a nejstarších církevních organizací. Původně malé špitální bratrstvo působící ve Svaté zemi se během několika desítek let rozrostlo v mocný rytířský řád, s jehož silou bylo třeba počítat a jehož působení brzy přesáhlo hranice Palestiny. Dostal se i do Českého království, kde si vybudoval dvě významná sídla – v Praze a ve Strakonicích. Rytíři se znamením bílého osmihrotého kříže zasáhli do boje s Turky i husity, jakožto zdravotníci působili v první světové válce. Potkáte je i dnes, protože maltézský řád stále existuje a velmi se angažuje na charitativním poli.  
 

Textilní výroba ve Strakonicích

Expozice věnovaná textilní výrobě ve Strakonicích vás zavede ze současnosti zpátky do minulosti. Fotogalerie současné výroby přiblíží proces vzniku potahových látek do interiérů dopravních prostředků. Barevný svět autopotahů oživí modely automobilů vybraných značek, v nichž se potahové látky ze Strakonic od 80. let 20. století objevily. Druhá část expozice věnovaná 20. a 19. století představí nejrůznější textilní a technické tkaniny, pleteniny a úplety, které se ve Strakonicích vyráběly.
 

Další expozice muzeua středního Pootaví

  • Strakonický hrad
  • Vyhlídková věž Rumpál (zpřístupněna z nádvoří strakonického hradu)
  • Černá kuchyně (u průjezdu z druhého hradního nádvoří na třetí)
  • Kapitulní síň a ambit (patří k nejstarším budovám areálu celého strakonického hradu) – ambit neboli křížová chodba s rajským dvorem byl postaven v návaznosti na kapitulní síň ve 13. století již přímo maltézským řádem a sloužil k osobnímu rozjímání členů řádu. Tedy prostor, kam neměl nikdo jiný přístup.
  • Loutky a loutkové divadlo


Muzeum středního Pootaví ve Strakonicích
Instituce byla oceněna v Národní soutěži muzeí Gloria musaealis:
2007 – Cena Gloria musaealis v kategorii Muzejní počin roku 2007 – za obnovu středověkého vodního mlýna v Hoslovicích
2004 – III. místo v kategorii Muzejní publikace roku 2004 – za publikaci „Po stopách dudáků na Prácheňsku“
 

Muzeum středního Pootaví Strakonice

Nové expozice na strakonickém hradě.

Mezinárodní dudácký festival Strakonice 2024

25. ročník mezinárodního dudáckého festivalu ve Strakonicích. Do Strakonic přijíždějí každé dva roky tisíce diváků z České republiky i ze zahraničí, diváky i účinkující spojuje i přes jazykové bariéry láska k tradici a lidovému umění, vytváří pocit sounáležitosti a přátelství.
Strakonice, Jihočeský kraj

Letecký den Strakonice On Air 2023

Letecký den Strakonice On Air se koná druhou zářijovou sobotu již po osmé. Letecké ukázky začínají ve 14 hodin. Areál je otevřen do 10.
Strakonice, Jihočeský kraj

Výročí 140 let SDH Radomyšl

Velkolepé oslavy hasičského sportu pro malé i velké fandy hasičů.
Radomyšl, Jihočeský kraj

Červená Karkulka Rex

Představení v rámci cyklu Loutky na plovárně 2023.
Volyně, Jihočeský kraj

Rodinný festival Letopruhy 2023

Současný cirkus, divadlo, tanec, hudba, workshopy… To všechno a ještě víc nabídne letošní ročník rodinného festivalu Letopruhy!
Volyně, Jihočeský kraj

Buchty a loutky – Paleček

Představení v rámci cyklu Loutky na plovárně 2023.
Volyně, Jihočeský kraj

Loutky bez hranic – Jabloňová pohádka

Představení v rámci cyklu Loutky na plovárně 2023.
Volyně, Jihočeský kraj

Toy Machine – Pověsti české

Představení v rámci cyklu Loutky na plovárně 2023.
Volyně, Jihočeský kraj

Strakonický hrad

Celá staletí stojí na kamenném ostrohu nad soutokem Otavy s Volyňkou ve Strakonicích středověký hrad. Mohutný komplex s gotickou věží Rumpál je dnes národní kulturní památkou a tvoří nezaměnitelnou dominantu Strakonic.
Strakonice, Jihočeský kraj

Hradní safari ve Strakonicích

V bývalém příkopu strakonického hradu se nachází hradní safari. Jeho obyvateli jsou poníci, oslík, kozičky, ovečky a další zvířátka.
Strakonice, Jihočeský kraj

Hra Strakonická šifra – questing ve Strakonicích

Strakonická šifra popisuje zajímavá místa pomocí básniček. Každému zastavení je přiřazena jedna hádanka, ze které se vybere písmeno do tajenky. Po úspěšném vyluštění vás cesta zavede až do cíle, kde na vás bude čekat odměna.
Strakonice, Jihočeský kraj

Letní kino Strakonice

Až budete v létě na svých cestách projíždět Strakonicemi, mrkněte, jestli zrovna nehrajeme, třeba vás program bude zrovna zajímat.
Strakonice, Jihočeský kraj

Naučná stezka Švandy dudáka ve Strakonicích

Ve Strakonicích můžete zavzpomínat a projít se po Naučné stezce Švandy dudáka. Stezka vznikala v letech 2007 až 2008 a vede místy, kudy podle pověstí chodil a hrál bájný dudák Švanda.
Strakonice, Jihočeský kraj

Kalich Strakonice – místo pro pořádání oslav

V centru města strakonice je v patře jednoho z domů staré zástavby na hlavním náměstí zařízen prostor ve středověkém stylu k pořádání soukromých oslav, svateb i firemních akcí.
Strakonice, Jihočeský kraj

Visutá lávka u Strakonického hradu

Mezi moderní stavby současnosti patří visutá lávka nad řekou Otavou, která propojila soudobou architekturu s historickou zástavbou. Spojuje Strakonický hrad s městem na levém břehu řeky Otavy.
Strakonice, Jihočeský kraj

Panská zahrada ve Strakonicích

Park lazený do přírodního stylu (dřevo, kámen). Většina použitého dřeva pochází ze stromů, které se ve městě Strakonice musely vykácet (beersety u ohniště, palisády, ploty).
Strakonice, Jihočeský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

První automatická prodejna potravin v ČR

Ve Strakonicích se nachází vůbec první automatická prodejna potravin v ČR. Náleží do obchodního řetězce Coop a najdete jí v Podskalské ulici. K dispozici je 24 hodin denně, sedm dní v týdnu.
Strakonice, Jihočeský kraj

Měšťanský pivovar Dudák Strakonice

Dudák – Měšťanský pivovar Strakonice je posledním pivovarem v České republice, který je ve vlastnictví města. Tradice vaření piva je spojená s bohatou historií Pootaví a traduje se do roku 1649.
Strakonice, Jihočeský kraj

Kafe krámek Café Monte Cintu

Zveme vás k ochutnání výběrové kávy z naší pražírny Café Monte Cintu. Chceme, aby byl pro vás každý šálek výběrovým zážitkem.
Strakonice, Jihočeský kraj

Sůl a řepa ve Strakonicích

Restaurace Sůl a řepa propojuje gastronomii a přírodu. Provozovatelé ctí zásadu, že základ kuchyně nezačíná u plotny, ale u lokálních farmářů na poli.
Strakonice, Jihočeský kraj

Pražírna Kávy Hope Roastery

Pražírna Kávy na Velkém náměstí 219 ve Strakonicích.
Strakonice, Jihočeský kraj

Autokemp a vodácké tábořiště Podskalí Strakonice

Autokemp Podskalí se nachází asi 1 km od města Strakonice. V areálu autokempu je vodácké tábořiště přímo u vody pro vodáky nebo trampy. V kempu se pořádají sportovní turnaje, koncert a diskotéky..
Strakonice, Jihočeský kraj

Restaurace a hotel Splávek

Vydejte se na výlet do 30. let minulého století. Právě takovou atmosféru zažijete v restauraci a hotelu Splávek ve Strakonicích.
Strakonice, Jihočeský kraj

Restaurace a penzion Lovecká bašta

Restaurace a penzion Lovecká bašta se nachází v klidné lokalitě v oblasti Jezárky na krajové části Strakonic. Restaurace byla nově postavena v roce 2001 v loveckém stylu.
Strakonice, Jihočeský kraj