ÚvodAktualitySlavnosti na Schwarzenberském plavebním kanálu: poznejte jedno z nejhezčích míst Šumavy
Kultura

Slavnosti na Schwarzenberském plavebním kanálu: poznejte jedno z nejhezčích míst Šumavy

  • 17. července 2019
Pro ty, kdo nechali srdce na Šumavě, je to možná trochu nepochopitelné, ale pořád existuje dost lidí, kteří v horách na jihozápadě Čech nikdy nebyli. Pokud k nim patříte a právě teď váháte, do které části Šumavy zamířit, využijte slavnosti na Schwarzenberském plavebním kanálu, které se letos konají v sobotu 20. července 2019.
Šumava je rozsáhlá a vybrat si to pravé místo pro víkendový pobyt nebo týden dovolené je složité. Slavnosti kolem Schwarzenberského plavebního kanálu se odehrávají v oblasti Jeleních vrchů, tedy v její jižní části. Snadno se sem dostanete z Lipna, ubytování můžete hledat také kolem Prachatic a Volar anebo ještě blíž, třeba v Horní Plané, Stožci, Želnavě nebo v Nové Peci.
 

Hiršperské a Jelenovršské slavnosti

Pokud chcete vidět ukázkové plavení dřeva na Schwarzenberském plavebním kanálu, slavnostní průvod, folklorní a pohádková vystoupení z jižních Čech a Horních Rakous a další programy, přijeďte v sobotu 20. července na Hiršperské slavnosti anebo v neděli 25. srpna na Jelenovršské slavnosti. Budou se odehrávat u plavebního kanálu, v amfiteátru a na dalších místech osady Jelení / Jelení Vrchy, původně nazývané Hiršperky. Slavnost začíná v 11:30 zahájením Hiršperského dne s programem připraveným spolkem Svobodný Hiršperk na Jeleních Vrších u Hrbků (čp. 13)

I na šumavské poměry se však jedná o místo mimořádně odlehlé, vede sem jen úzká silnička stoupající z Nové Pece údolím Jezerního potoka a pro cyklisty Spálená cestaOvesné.

Ať už pojedete autem, autobusem, na kole anebo pěšky, čekají vás pěkné pohledy jak na Hvozd, Perníkový vrch, Jelenskou horu a další vrcholky Jeleních vrchů, tak na pásmo Želnavských hor, nejvyšší vrchol na české straně Šumavy Plechý (1 378 m) a Smrčinu (1 338 m).
 

Příběh slavného kanálu

Dřevařskou osadu Jelení založil kníže Josef II ze Schwarzenberku na konci 18. století, když se dřevo z lesů kolem česko-bavorských a česko-rakouských hranic začalo splavovat do nížin. To umožnil právě plavební kanál, vybudovaný podle projektu Josefa Rosenauera.

Tehdy se mu říkalo Krumlovsko-Vídeňský, protože dopravoval dřevo z krumlovského panství do hlavního města monarchie, dnes jej známe jako Schwarzenberský plavební kanál.
Podrobně se s ním seznámíte v expozici na Jeleních Vrších anebo přímo v terénu. Kanál má navzdory délce zhruba 44 kilometrů minimální sklon a prakticky ve všech úsecích ho lemuje pohodlná cesta, která od Jeleních Vrchů jedním směrem vede k jeho začátku na úbočí legendární hory Třístoličník (1 302 m), opačným směrem pak míří k Lipnu a dál do Rakouska.

Kousek od Jeleních Vrchů na břehu vodního díla stojí Rosenauerova kaple a ještě o kousek dál narazíte na akvadukt (GPS 48.7795589N, 13.9051797E), kterým kanál překonává Koňský potok.
 

Tunel, Medvědí kámen a výlety

Byla by škoda spěchat s návratem, protože kolem Jeleních Vrchů leží spousta zajímavých míst. K těm nejhezčím patří téměř půl kilometru dlouhý vodní tunel Schwarzenberského plavebního kanálu, jehož oba konce zdobí půvabné kamenné portály. Horní, který se nad korytem tyčí jako středověké hradní cimbuří, se skrývá nedaleko v lese u rozcestí několika turistických a cyklistických tras, spodní v renesančním stylu najdete přímo u Jeleních Vrchů – ostatně právě tady se ukázkové plavení dřeva odehrává.

Napříč Jeleními vrchy vede Medvědí stezka, která připomíná historii plavení dřeva a zavede vás i k Medvědímu kameni / Bärensteinu, památníku posledního šumavského medvěda. Stezka míří z Ovesné na Jelení Vrchy a končí v Černém Kříži.

Pokud pojedete na kole, nad Černým Křížem se můžete vydat po lesní cestě údolím Hučivého potoka; v mapách je značená jako Hučinská cesta. Míří k hornímu gotickému portálu vodního tunelu, odkud stoupá dál a výš k Plešnému jezeru.

Od hráze Plešného jezera můžete po zážitkové naučné stezce Duch pralesa vystoupat po okraji Jezerní stěny k pomníku spisovatele Adalberta Stiftera a dál až na vrchol Plechého; na necelých dvou kilometrech zdoláte převýšení přibližně 300 metrů.

Cesta plná dalekých výhledů čeká na ty, kteří se z Plechého vypraví na Třístoličník, místo, kde se setkávaly pasovské, rakouské a české hranice a kde podle legend stávaly tři kamenné trůny. Z Třístoličníku vede značená trasa do Nového Údolí, odkud se vlakem přes Černý Kříž můžete vrátit do civilizace.
Schwarzenberský plavební kanál Památky

Schwarzenberský plavební kanál

Schwarzenberský plavební kanál byl postaven na česko-rakousko-bavorském trojmezí před zhruba 220 lety. Dílo bylo vybudováno pro splavování polenového dříví z nepřístupných šumavských hvozdů k řece Große Mühl, odkud následně po Dunaji putovalo až do císařského hlavního města a odbytiště Vídně.

Medvědí stezka na Šumavě Příroda

Medvědí stezka na Šumavě

Medvědí stezka je nejstarší naučnou stezkou na Šumavě a je spjatá s historií zastřelení posledního šumavského medvěda, ke kterému došlo 14. listopadu 1856. Vychází ze železniční stanice Ovesná a končí u zastávky Černý kříž.

Plešné jezero – nejširší ledovcové jezero české části Šumavy Příroda

Plešné jezero – nejširší ledovcové jezero české části Šumavy

Páté velké jezero na české straně Šumavy je pojmenováno podle hory Plechý, pod kterou leží v nadmořské výšce 1089 m. Vzniklo po ústupu ledovce, který za sebou zanechal 40metrovou čelní morénu a impozantní jezerní stěnu vysokou 250 metrů.

Kamenné moře u Plešného jezera na Šumavě Příroda

Kamenné moře u Plešného jezera na Šumavě

Kamenné moře se nachází necelý kilometr od Plešného jezera, kam můžete vyrazit z Jeleních Vrchů nebo z Nové Pece. Nejprve je nutné vystoupat po nekolika schodech nad balvany ledovcové morény porostlé klečí a poté se shora otevře výhled na krajinu Vltavické brázdy.

Hora Plechý – nejvyšší vrchol české části Šumavy Příroda

Hora Plechý – nejvyšší vrchol české části Šumavy

Nejvyšší hora české části Šumavy Plechý 1378 m, leží asi 14 km západně od Horní Plané a asi 8 km jihozápadně od Nové Pece na státní hranici ČR s Rakouskem.

Expozice Schwarzenberského plavebního kanálu – fořtovna Jelení Vrchy Kultura

Expozice Schwarzenberského plavebního kanálu – fořtovna Jelení Vrchy

Expozice Schwarzenberského kanálu v obci Jelení Vrchy najdete přímo u cesty lemující plavební kanál, ve staré fořtovně. Před ní je soutok Jeleního smyku a nového kanálu, který zde navazuje na starý kanál.

Rosenauerova kaple u Schwarzenberského kanálu Památky

Rosenauerova kaple u Schwarzenberského kanálu

Rosenauerova kaple se nachází přibližně 2,5 km jižně od šumavské osady Jelení, na břehu Schwarzenberského plavebního kanálu.

Další aktuality

Vlci, jeleni a rysi aneb čím si vylepšit zimní dovolenou na Šumavě

Plánujete zimní dovolenou na Šumavě? Máme pro vás několik tipů, jak ji udělat ještě zajímavější! Není to nijak složité: zařaďte do svých programů výlety za jeleny, rysy nebo vlky. Někam můžete přijet rovnou a bez čekání, jinde budete potřebovat rezervaci, ale ve všech případech vás čeká fantastická podívaná.
15. leden 2025 9:00
Příroda, Jihočeský kraj

Památky v jižních Čechách lákají k návštěvě i v zimě

Do jižních Čech se za památkami můžete vydat i v zimní sezóně. Otevřené dveře má po celý rok například zámek Hluboká, ale také českokrumlovské Hradní muzeum. Prohlídkovou trasu nabízí i v zimním čase zámek Třeboň a ohřejete se i na Nových Hradech.
12. leden 2025 2:00
Památky, Jihočeský kraj

Kam na běžky na Šumavě? Poznejte krásy zimní šumavské krajiny v bílé stopě

Na Šumavě je krásně v každém ročním období. Své nezaměnitelné kouzlo má však v zimě, když okolí krajinu halí bílá peřina. Příznivci běhu na lyžích tu mají nekonečno možností, kam se vydat na výlet. Šumavská krajina nabízí velmi rozmanité běžecké tratě o celkové délce až 600 km. Na výběr jsou běžkařské trasy mírného rázu pro rodiny s dětmi i velmi náročné varianty s prudkým stoupáním a sjezdy. Milovníci přírody se mohou projet po šumavských pláních, v hlubokých lesích i ve vyšších polohách, kde si užijí nádherné výhledy. Celou Šumavou se vine Šumavská magistrála, která propojuje Šumavu od Železné Rudy k Lipnu. Mezi nejvyužívanější nástupní místa na běžkařské trasy Šumavy patří Kvilda a Horská Kvilda, Modrava, Železná Ruda, Prášily, Srní-Mechov, Churáňov, Borová Lada, Strážný, Stožec, Jelení vrchy nebo Nová Pec.
9. leden 2025 18:00
Zimní sporty, Jihočeský kraj

České značky: národní pivovar Budvar a České Budějovice

České pivo a pivní tradice jsou vyhlášené v celém světě. Dokonce jako jedna z mála zemí máme i svůj národní pivovar, a to Budějovický Budvar. Seznamte se s ním na Kudy z nudy, prohlédněte si návštěvnické středisko a vydejte se také tam, kde se Budvar čepuje – třeba do Masných krámů v Českých Budějovicích. Jihočeská metropole totiž s Budvarem žije doslova každý den, a to už od roku 1895. V roce 2025 tak Budvar oslavil 130 let od uvaření první várky.
7. leden 2025 9:53
Gurmánská turistika, Jihočeský kraj

Skvělé lyžování na Šumavě slibuje Skiareál Lipno

Přijeďte si užít parádní lyžovačku pro celou rodinu do Skiareálu Lipno! Čeká zde na vás téměř 13 km zimního sportování měřený slalom, skicross i snow park. Oceníte zde nejen kvalitně upravené sjezdovky pro dospělé i děti, špičkové instruktory v lyžařské škole, ale i super gastro zážitky v restauraci Stodola, bistru Kramec nebo v cukrárně Povidloň. Pokud nemáte lyže, nebo vám chybí něco na sebe, můžete zůstat v klidu – lyže i s kompletním příslušenstvím vám zapůjčí a v prodejně Intersport seženete vše od ponožek po brýle.
4. leden 2025 14:00
Zimní sporty, Jihočeský kraj

Na zámek Hluboká se vydejte i v hluboké zimě za Schwarzenbergy

Zámek Hluboká, kousek windsorské Anglie uprostřed jihočeských lesů, je otevřen i v zimním období. Neogotická stavba z 19. století se velmi podobá anglickému královskému hradu Windsor. Zámek má 140 místností, 11 věží a je ideálním výletním cílem pro milovníky historie. Zpřístupněné temperované prostory zimní trasy nabízejí komorní atmosféru s mnoha sbírkami a bohatou výzdobou.
3. leden 2025 14:00
Zážitky, Jihočeský kraj

Oslavte konec roku na Lipně

Strávit poslední dny roku starého a první hodiny a dny toho nového je nejlepší aktivně v čisté šumavské přírodě v okolí lipenského jezera. Skiareál Lipno má v provozu většinu lanových drah a každý den nabízí aktivní zábavu na lyžích i snowboardu. Perfektně upravené sjezdovky lákají lyžaře už od ranních hodin. Tradiční návštěva Stezky na Nový rok je skvělou příležitostí, jak nejen aktivně strávit první den nového roku, ale také ochutnat originální punč.
30. prosinec 2024 13:00
Zimní sporty, Jihočeský kraj

Silvestr na železnici: vlaky vyjedou na Kolínské řepařské drážce i na Kubovu huť

Pro vás, kteří máte rádi železnice, má portál Kudy z nudy zcela speciální a jedinečnou nabídku: 31. prosince 2024 se můžete vydat na některou ze silvestrovských jízd! České dráhy poslední den letošního roku vypraví tři páry speciálních historických vlaků mezi Vimperkem a Kubovou Hutí. Z Kubovy Hutě se pak můžete vydat i na tradiční silvestrovský pochod na Boubín. Vydat se můžete i na výlet po historické úzkorozchodné řepařské trati v Polabí. Neváhejte a nasedejte, vyrážíme!
30. prosinec 2024 12:32
Zážitky, Jihočeský kraj