Úvod > Aktuality > Slavnosti na Schwarzenberském plavebním kanálu: poznejte jedno z nejhezčích míst Šumavy

Slavnosti na Schwarzenberském plavebním kanálu: poznejte jedno z nejhezčích míst Šumavy

Vydáno 17. července 2019 Kultura
Pro ty, kdo nechali srdce na Šumavě, je to možná trochu nepochopitelné, ale pořád existuje dost lidí, kteří v horách na jihozápadě Čech nikdy nebyli. Pokud k nim patříte a právě teď váháte, do které části Šumavy zamířit, využijte slavnosti na Schwarzenberském plavebním kanálu, které se letos konají v sobotu 20. července 2019.
Šumava je rozsáhlá a vybrat si to pravé místo pro víkendový pobyt nebo týden dovolené je složité. Slavnosti kolem Schwarzenberského plavebního kanálu se odehrávají v oblasti Jeleních vrchů, tedy v její jižní části. Snadno se sem dostanete z Lipna, ubytování můžete hledat také kolem Prachatic a Volar anebo ještě blíž, třeba v Horní Plané, Stožci, Želnavě nebo v Nové Peci.
 

Hiršperské a Jelenovršské slavnosti

Pokud chcete vidět ukázkové plavení dřeva na Schwarzenberském plavebním kanálu, slavnostní průvod, folklorní a pohádková vystoupení z jižních Čech a Horních Rakous a další programy, přijeďte v sobotu 20. července na Hiršperské slavnosti anebo v neděli 25. srpna na Jelenovršské slavnosti. Budou se odehrávat u plavebního kanálu, v amfiteátru a na dalších místech osady Jelení / Jelení Vrchy, původně nazývané Hiršperky. Slavnost začíná v 11:30 zahájením Hiršperského dne s programem připraveným spolkem Svobodný Hiršperk na Jeleních Vrších u Hrbků (čp. 13)

I na šumavské poměry se však jedná o místo mimořádně odlehlé, vede sem jen úzká silnička stoupající z Nové Pece údolím Jezerního potoka a pro cyklisty Spálená cestaOvesné.

Ať už pojedete autem, autobusem, na kole anebo pěšky, čekají vás pěkné pohledy jak na Hvozd, Perníkový vrch, Jelenskou horu a další vrcholky Jeleních vrchů, tak na pásmo Želnavských hor, nejvyšší vrchol na české straně Šumavy Plechý (1 378 m) a Smrčinu (1 338 m).
 

Příběh slavného kanálu

Dřevařskou osadu Jelení založil kníže Josef II ze Schwarzenberku na konci 18. století, když se dřevo z lesů kolem česko-bavorských a česko-rakouských hranic začalo splavovat do nížin. To umožnil právě plavební kanál, vybudovaný podle projektu Josefa Rosenauera.

Tehdy se mu říkalo Krumlovsko-Vídeňský, protože dopravoval dřevo z krumlovského panství do hlavního města monarchie, dnes jej známe jako Schwarzenberský plavební kanál.
Podrobně se s ním seznámíte v expozici na Jeleních Vrších anebo přímo v terénu. Kanál má navzdory délce zhruba 44 kilometrů minimální sklon a prakticky ve všech úsecích ho lemuje pohodlná cesta, která od Jeleních Vrchů jedním směrem vede k jeho začátku na úbočí legendární hory Třístoličník (1 302 m), opačným směrem pak míří k Lipnu a dál do Rakouska.

Kousek od Jeleních Vrchů na břehu vodního díla stojí Rosenauerova kaple a ještě o kousek dál narazíte na akvadukt (GPS 48.7795589N, 13.9051797E), kterým kanál překonává Koňský potok.
 

Tunel, Medvědí kámen a výlety

Byla by škoda spěchat s návratem, protože kolem Jeleních Vrchů leží spousta zajímavých míst. K těm nejhezčím patří téměř půl kilometru dlouhý vodní tunel Schwarzenberského plavebního kanálu, jehož oba konce zdobí půvabné kamenné portály. Horní, který se nad korytem tyčí jako středověké hradní cimbuří, se skrývá nedaleko v lese u rozcestí několika turistických a cyklistických tras, spodní v renesančním stylu najdete přímo u Jeleních Vrchů – ostatně právě tady se ukázkové plavení dřeva odehrává.

Napříč Jeleními vrchy vede Medvědí stezka, která připomíná historii plavení dřeva a zavede vás i k Medvědímu kameni / Bärensteinu, památníku posledního šumavského medvěda. Stezka míří z Ovesné na Jelení Vrchy a končí v Černém Kříži.

Pokud pojedete na kole, nad Černým Křížem se můžete vydat po lesní cestě údolím Hučivého potoka; v mapách je značená jako Hučinská cesta. Míří k hornímu gotickému portálu vodního tunelu, odkud stoupá dál a výš k Plešnému jezeru.

Od hráze Plešného jezera můžete po zážitkové naučné stezce Duch pralesa vystoupat po okraji Jezerní stěny k pomníku spisovatele Adalberta Stiftera a dál až na vrchol Plechého; na necelých dvou kilometrech zdoláte převýšení přibližně 300 metrů.

Cesta plná dalekých výhledů čeká na ty, kteří se z Plechého vypraví na Třístoličník, místo, kde se setkávaly pasovské, rakouské a české hranice a kde podle legend stávaly tři kamenné trůny. Z Třístoličníku vede značená trasa do Nového Údolí, odkud se vlakem přes Černý Kříž můžete vrátit do civilizace.
Hiršperské slavnosti 2020 a plavení dříví na Schwarzenberském plavebním kanálu

18.7.
Hiršperské slavnosti 2020 a plavení dříví na Schwarzenberském plavebním kanálu

V sobotu 2018července se setkají na Jeleních Vrších dva projekty - 5. Hiršperské slavnosti spolku Svobodný Hiršperk a Setkání s tradicí na Schwarzenberském plavebním kanálu 20120folklorního souboru Libín-S Prachatice.

Jelenovršské slavnosti 2020

16.8.
Jelenovršské slavnosti 2020

Na neděli 16. srpna připadá další ročník Jelenovršských slavností, během kterých vás čeká den nabitý tradicí, folklorem a plavení.

Schwarzenberský plavební kanál

Schwarzenberský plavební kanál

Schwarzenberský plavební kanál byl postaven na česko-rakousko-bavorském trojmezí před zhruba 220 lety. Dílo bylo vybudováno pro splavování polenového dříví z nepřístupných šumavských hvozdů k řece Große Mühl, odkud následně po Dunaji putovalo až do císařského hlavního města a odbytiště Vídně.

Medvědí stezka na Šumavě

Medvědí stezka na Šumavě

Medvědí stezka je nejstarší naučnou stezkou na Šumavě a je spjatá s historií zastřelení posledního šumavského medvěda, ke kterému došlo 14. listopadu 1856. Vychází ze železniční stanice Ovesná a končí u zastávky Černý kříž.

Plešné jezero - nejširší ledovcové jezero české části Šumavy

Plešné jezero - nejširší ledovcové jezero české části Šumavy

Páté velké jezero na české straně Šumavy je pojmenováno podle hory Plechý, pod kterou leží v nadmořské výšce 1089 m. Vzniklo po ústupu ledovce, který za sebou zanechal 40metrovou čelní morénu a impozantní jezerní stěnu vysokou 250 metrů.

Kamenné moře u Plešného jezera na Šumavě

Kamenné moře u Plešného jezera na Šumavě

Kamenné moře se nachází necelý kilometr od Plešného jezera, kam můžete vyrazit z Jeleních Vrchů nebo z Nové Pece. Nejprve je nutné vystoupat po nekolika schodech nad balvany ledovcové morény porostlé klečí a poté se shora otevře výhled na krajinu Vltavické brázdy.

Hora Plechý - nejvyšší vrchol české části Šumavy

Hora Plechý - nejvyšší vrchol české části Šumavy

Nejvyšší hora české části Šumavy Plechý 1378 m, leží asi 14 km západně od Horní Plané a asi 8 km jihozápadně od Nové Pece na státní hranici ČR s Rakouskem.

Expozice Schwarzenberského plavebního kanálu - fořtovna Jelení Vrchy

Expozice Schwarzenberského plavebního kanálu - fořtovna Jelení Vrchy

Expozice Schwarzenberského kanálu v obci Jelení Vrchy najdete přímo u cesty lemující plavební kanál, ve staré fořtovně. Před ní je soutok Jeleního smyku a nového kanálu, který zde navazuje na starý kanál.

Rosenauerova kaple u Schwarzenberského kanálu

Rosenauerova kaple u Schwarzenberského kanálu

Rosenauerova kaple se nachází přibližně 2,5 km jižně od šumavské osady Jelení, na břehu Schwarzenberského plavebního kanálu.