Úvod > Co chcete dělat? > Památník posledního šumavského medvěda

Památník posledního šumavského medvěda

Příroda
I když se snažili Schwarzenbergové medvědy spíš chránit, rozhodli v listopadu roku 1856 o zástřelu poslední samice hledající marně v šumavských hvozdech vhodného partnera. Kníže nechtěl, aby medvědice zašla věkem nebo nemocemi, proto ji nechal odstřelit.
Medvědice se dlouhou dobu pohybovala sama na pomezí Čech, Bavorska a Rakouska. Lesníci o ní věděli, a protože se báli, aby nebyla ulovena pytláky nebo aby nepošla, tak na ni v roce 1856 zorganizovali hon. Čekalo se na první sníh a dne 14. listopadu se na druhý pokus skutečně podařilo medvědici ulovit.

Událost prý byla docela dramatická. Nejprve dva muži před medvědicí utekli, teprve až mladý lesník Johann Jungwirth ji zastřelil. Do konce života si jej za to lidé velmi považovali. Medvědice poté byla s velkou slávou převezena na Hlubokou. Na horním zámku byla večer při loučích pořádána velká slavnost a potom první správce tohoto muzea Václav Špatný medvědici vypreparoval. Zůstala zde na Ohradě, protože tehdy už muzeum fungovalo. Medvědici i kulovnici si můžete prohlédnout ve vitríně i dnes.
 

Procházka medvědí stezkou

Nejstarší šumavská naučná trasa byla na památku skolené šelmy nazvána Medvědí stezka. Prachatičtí nadšenci a ochránci přírody ji vyznačili v roce 1967. Pokud se na ni vydáte, spatříte skvosty šumavské divočiny, skalní útvary, lovecké jeskyně, viklan, perníkovou skálu, jelení jezírko či mechovou pyramidu. Trasa stezky vede mezi železničními stanicemi Ovesná (asi 3 km západně od Nové Pece) a Černý Kříž.

Jako výchozí bod pro výpravu na Medvědí stezku je nejlepší zvolit Novou Pec, která je snáz dostupná dopravními prostředky, a také se tu najde místo pro zaparkování automobilu. Na začátek stezky do Ovesné je to z Nové Pece tři kilometry po asfaltce.
Celý popis
Naposledy změněno: 6. 8. 2020
31.10.
Říjnové pečení chleba v Lenoře

Říjnové pečení chleba v Lenoře

Lenora, Jižní Čechy
28.11.
Listopadové pečení chleba v Lenoře

Listopadové pečení chleba v Lenoře

Lenora, Jižní Čechy
30.5.
26.12.
Pečení chleba v obecní peci v Lenoře

Pečení chleba v obecní peci v Lenoře

Lenora, Jižní Čechy
10.10.
11.10.
Šumavský koník

Šumavský koník

Prachatice, Jižní Čechy

Ubytování a restaurace v okolí

Penzion Snežná ve Volarech

Penzion Snežná ve Volarech

Volary, Jižní Čechy
Hotel České Žleby

Hotel České Žleby

Stožec, Jižní Čechy
Penzion u Kocsisu Volary

Penzion u Kocsisu Volary

Volary, Jižní Čechy