Úvod > Kalendář akcí > Společenské akce > Hiršperský den 2023 a plavení dříví na Schwarzenberském plavebním kanálu
Společenské akce

Hiršperský den 2023 a plavení dříví na Schwarzenberském plavebním kanálu

Tato akce již proběhla a není tedy aktuální. Prohlédněte si aktuální akce v okolí této již neaktuální akce, prozkoumejte aktuální akce v regionu Jihočeský kraj nebo navštivte Společenské akce v celé ČR.
Již třetí letošní ukázka plavení dříví na Schwarzenberském plavebním kanále. Přijďte se podívat na netradiční akci, kde uvidíte, jak se plavilo dříví před stovkami let.
Ukázka plavení dříví bude součástí sousedské slavnosti obyvatel Jeleních Vrchů a obce Nová Pec Hiršperský den. Hrají Bouďáci a Jelenovrští pro vás připraví občerstvení.

Akce započne ve 12:00 na Jeleních Vrších u Hrbků (čp. 13). Krátce po 14. hodině čeká přítomné diváky oblíbená ukázka plavení dříví s připomínkou historie Schwarzenberského plavebního kanálu. Ve 14:30 pokyne plavební ředitel malým plavcům, kteří na plavení přijdou, aby naházeli připravená polena do vody. Pak již další plavci otevřou stavidla a proud vody ponese polena k jejich zhruba 400 metrů vzdálenému cíli.
 

O spolku Libín-S Prachatice

Folklorní soubor Libín-S vzniknul na přelomu let 1988/1989. O tři roky později, 12.10.1992 byl folklorní soubor Libín-S registrován jako folklorní sdružení Libín-S Prachatice u ministerstva vnitra České republiky. Po změně spolkového zákona je registrován ve Spolkovém rejstříku Krajského soudu v Českých Budějovicích.
Zabývá se folklórem jihozápadních Čech především se zaměřením na lidové zvyky Šumavy. Soubor vystupuje ve stylizovaných jihočeských krojích.

Nedlouho po dokončení ucelených oprav a rekonstrukcí na Schwarzenberském plavebním kanálu v roce 1999 vystoupil na jeho březích poprvé. V následujících letech přišel Libín-S Prachatice s hranice překračujícím projektem Setkání s tradicí na Schwarzenberském plavebním kanálu, v rámci kterého je nejen představován především jihočeský a hornorakouský folklor, ale také řemeslo plavců při pravidelných ukázkách plavení dříví na české i hornorakouské části plavebního kanálu.

Plavení dřeva aneb vorařství, tedy doprava dřeva svázaného do vorů i volná plávka dřeva, bylo v roce 2022 zapsáno na Seznam nemateriálního kulturního dědictví UNESCO. Šlo o společnou iniciativu plaveckých spolků z České republiky, Lotyšska, Německa, Polska, Rakouska a Španělska.
 

 

Provozovatel

Folklorní sdružení Libín-S Prachatice

Jelení Vrchy
Schwarzenberský plavební kanál
387 19 Nová Ves
Tel.:
+420 602 272 442
Email:
hladik.hynek@sezn...
Facebook:
https://www.faceb...
WWW:
https://schw-kan....
GPS:
48,817575 13,875372
 
 

Časová náročnost

2,0 hodiny

 
 

Akce v okolí

Pečení chleba v obecní peci v Lenoře

Zděná obecní pec na chleba z 1. poloviny 19. století, která se užívala ještě několik let po 2. světové válce, je opět v provozu. V letní sezóně zde lenorští pořádají každou poslední sobotu v měsíci veřejné pečení chleba, koláčů, housek a lenorských placek.
Lenora, Jihočeský kraj

Expozice Schwarzenberského plavebního kanálu – fořtovna Jelení Vrchy

Expozice Schwarzenberského kanálu v obci Jelení Vrchy najdete přímo u cesty lemující plavební kanál, ve staré fořtovně. Před ní je soutok Jeleního smyku a nového kanálu, který zde navazuje na starý kanál.
Nová Pec, Jihočeský kraj

Jelení smyk – odbočka Schwarzenberského kanálu

Jelení smyk je 3 km dlouhé historické vodní dílo, odbočka Schwarzenberského kanálu, vybudované v roce 1791. V roce 1793 bylo koryto kanálu prodlouženo až k Jelenímu potoku u osady Jelení Vrchy.
Nová Pec, Jihočeský kraj

Památník posledního šumavského medvěda

I když se snažili Schwarzenbergové medvědy spíš chránit, rozhodli v listopadu roku 1856 o zástřelu poslední samice hledající marně v šumavských hvozdech vhodného partnera. Kníže nechtěl, aby medvědice zašla věkem nebo nemocemi, proto ji nechal odstřelit.
Stožec, Jihočeský kraj

Rosenauerova kaple u Schwarzenberského kanálu

Rosenauerova kaple se nachází přibližně 2,5 km jižně od šumavské osady Jelení, na břehu Schwarzenberského plavebního kanálu.
Nová Pec, Jihočeský kraj

Vltavský luh a potok Hučina u Černého Kříže na Šumavě

Národní park Šumava revitalizoval v minulých stoletích násilně narovnané koryto Hučínského potoka na Stožecku. Stejně jako kdysi, se nyní přirozeně vlní šumavskými loukami v oblasti unikátní přírodní rezervace Vltavský luh.
Stožec, Jihočeský kraj

Plešné jezero – nejširší ledovcové jezero české části Šumavy

Páté velké jezero na české straně Šumavy je pojmenováno podle hory Plechý, pod kterou leží v nadmořské výšce 1089 m. Vzniklo po ústupu ledovce, který za sebou zanechal 40metrovou čelní morénu a impozantní jezerní stěnu vysokou 250 metrů.
Nová Pec, Jihočeský kraj

Kamenné moře u Plešného jezera na Šumavě

Kamenné moře se nachází necelý kilometr od Plešného jezera, kam můžete vyrazit z Jeleních Vrchů nebo z Nové Pece. Nejprve je nutné vystoupat po nekolika schodech nad balvany ledovcové morény porostlé klečí a poté se shora otevře výhled na krajinu Vltavické brázdy.
Nová Pec, Jihočeský kraj

Zážitková stezka Duch pralesa na Šumavě

Na jihu Šumavy si můžete projít turisticky značenou trasu s názvem "Duch pralesa". Zážitková stezka je v provozu od roku 2006, nedaleko hranic s Rakouskem a Německem. Návštěvníci zde na vlastní kůži mohou zažít původní prales.
Nová Pec, Jihočeský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Nouzová nocoviště v Národním parku Šumava

Slunce už se dávno sklonilo k západu a vy už byste rádi někde složili batoh, rozdělali stan a natáhli nohy k odpočinku. Jenže jste v Národním parku Šumava, kde lze legálně stanovat pouze na několika tábořištích, která jsou pro vás na kilometry vzdálená…
Nová Pec, Jihočeský kraj

Nouzová nocoviště v Národním parku Šumava

Slunce už se dávno sklonilo k západu a vy už byste rádi někde složili batoh, rozdělali stan a natáhli nohy k odpočinku. Jenže jste v Národním parku Šumava, kde lze legálně stanovat pouze na několika tábořištích, která jsou pro vás na kilometry vzdálená…
Stožec, Jihočeský kraj

Penzion U Mauritzů ve Stožci na Šumavě

Penzion se nachází v obci Stožec, která je situována v Národním parku Šumava se skvělou dostupností jak autem, tak vlakem. Z penzionu na vás dýchne tradice šumavských chalup, jejich útulnost a pohostinnost. Díky vyznačeným a upraveným stezkám, zde najdou bohaté vyžití především cyklisté.
Stožec, Jihočeský kraj

Wellness Hotel Marlin

Oblíbený Wellness hotel na Šumavě s veškerým vybavením pro náročnou klientelu.
Nová Pec, Jihočeský kraj

Penzion Snežná ve Volarech

Ubytujte se ve Volarech v původním roubeném domě alpského stylu. V každé části budovy, která je evidovanou kulturní památkou, na vás zapůsobí jedinečná atmosféra domu.
Volary, Jihočeský kraj

Hotel České Žleby

Když ráno vyjdete před hotel, posadíte se na naší terasu, zadíváte se na vrchol Třístoličníku a nadechnete se...zjistíte proč tolik milujete Šumavu. Je nádherná v každé roční době.
Stožec, Jihočeský kraj

Penzion Farma Žleby

Penzion Farma Žleby se nachází v nejvýše položené obci jižní části Šumavy. Přímo z penzionu můžete vidět na hřeben Plechého a Třístoličníku
Volary, Jihočeský kraj

Penzion u Kocsisu Volary

Penzion u Kocsisu se nachází ve městě Volary, v krásné šumavské krajině nedaleko Lipenské přehrady a Boubínského pralesa. Je určen především pro hosty vyhledávající kvalitní služby, aktivní odpočinek a relaxaci.
Volary, Jihočeský kraj