ÚvodAktualityFestival Okolo Třeboně oslavuje letos Kristova léta výběrem toho nejlepšího
Kultura

Festival Okolo Třeboně oslavuje letos Kristova léta výběrem toho nejlepšího

  • 28. června 2024
Osm dní plných hudby a zábavy nabídne letošní ročník festivalu Okolo Třeboně, kterým už 33. rokem začínají prázdniny. Letošní třeboňský hudební festival se koná v termínu od 27. června do 4. července 2024. Letošní ročník festivalu se může pochlubit bohatým doprovodným programem, který je naplánovaný především na víkend 29. a 30. června.
TřeboňMultižánrový festival Okolo Třeboně zúročí v letošním 33. ročníku vše, co se během dlouhé tradice osvědčilo, vysloužilo si spokojenost publika a přispělo k dobrému jménu města s bohatou kulturou. Od 27. června do 4. července 2024 nabídne divadelní představení, koncerty hvězd i mladých muzikantů a také zábavu pro celé rodiny, vítání slunce, muzikantskou mši a další program. Symbolicky vstupuje přehlídka do "Kristových let". Festival Okolo Třeboně sází při festivalových večerech především na oblíbené interprety, kteří se do města rádi vracejí a mají tu své příznivce. Zároveň dává už od dob svého vniku velký prostor mladým kapelám a interpretům, což letos ještě rozšíří o novou scénu na náměstí před Domem Štěpánka Netolického. Centrem dění je opět Louka u Zlaté stoky a hrát se bude též na scéně U Vodníka, kde se loňská premiéra setkala s dobrým ohlasem. Každý den se mohou posluchači těšit na tři až čtyři kapely, přičemž pro hlavní program pořadatelé vybrali známé a ověřené kapely. Zachován zůstane ale i dlouhodobý záměr podporovat mladé a nadějné muzikanty.

okolo třeboněOpět platí jak slogan "Prázdniny začínají v Třeboni", tak milá tradice, že celý kulturní maraton zahájí Žižkovské divadlo Járy Cimrmana. V pátek 28. června se rozjede hudební série: v pátek na Louce u Zlaté stoky vystoupí oblíbení folkoví Nezmaři, v sobotu 29. června na stejném místě folk-rocková skupina hrající skotskou a irskou lidovou hudbu Asonance a v neděli 30. června rozezní kapela Bárka Schwarzenberskou hrobku, kde lidé uslyší neobvyklé spojení harfy a violoncella. Ředitel festivalu Pavel Barnáš se představí jako violoncellista SOČRu a vystoupí s kolegyní z orchestru Národního divadla, harfenistkou Ivanou Pokornou. V tomto podání se během festivalu odehraje i jedno časné ráno, kdy jsou romantici zváni do krajiny, aby společně přivítali východ slunce. Nedělní mše bude jako každý rok doplněna hudbou jako vzpomínka na muzikanty, kteří už hrají u nebeského baru.
 

Mint Market, Miloš Knor i Pavel Šporcl

Mint Market třeboňO víkendu 29. a 30. června se od 9:00 do 17:00 hodin na Masarykově náměstí opět konají oblíbené designové trhy Mint Market, které tradičně poutají pozornost svěží módou, šperky, delikatesami, kosmetikou a dalšími poctivě zpracovanými výrobky, které poskytují prostor menším a začínajícím návrhářům a tvůrcům. Představí se tu pestrý výběr značek z celé České republiky, které vznikají lokálně, udržitelně a s láskou. Návštěvníci si budou moci po oba dny osvěžit letní šatník a užít si pohodovou a přátelskou atmosféru. Za Mint Marketem stojí parta lidí, kteří pořádají úspěšné designové trhy už od roku 2010 a jako jediní vozí moderní a udržitelné zboží v rámci svých akcí po celé České republice. Jedná se o platformu sdružující více než 1500 kreativců a malých firem, která organizuje pravidelné akce ve více než dvou desítkách měst. Trhy jsou výjimečné širokým výběrem fair-trade, eko, bio, zerowaste nebo upcycled výrobků.

okolo třeboněPrvní červencový večer se na pódiu u Zlaté stoky vystřídají dvě úspěšné kapely propojující žánry, a to Mrakoplaš a Jarret. Následuje vystoupení stand-up komika Miloše Knora, který měl minule v Třeboni velký úspěch a tentokrát přiveze novinku "Jiná doba". Třetího července naplní Divadlo J. K. Tyla svou energií a radostí z muziky českobudějovický Spolektiv, multižánrová kapela s autorskou hudbou zahrnující folk, rock i jazz společně s prvky šansonu. 33. ročník festivalu uzavře 4. července 2024 koncert Pavel Šporcl a jeho Academy ve Schwarzenberské hrobce, kde uznávaný houslista vystoupí společně s žáky své letní akademie.
 

Do Třeboně na kolo i na borůvky

TřeboňskoKdyž už se do Třeboně vypravíte, proč tam nezůstat o něco déle? Malebné jihočeské město určitě znáte díky renesančnímu zámku, rybníku Světnovogotickou Schwarzenberskou hrobkou a nejrůznějším rybím specialitám. Víte, že rovinaté okolí s řadou rybníků je ideální pro dlouhé cyklistické výlety, že v létě jsou zdejší lesy plné borůvek a že zkrátka Třeboňsko je skvělým cílem pro letní volné dny? Přijet sem můžete v průběhu celé letní sezóny, tady je krásně vždycky. A v parných letních dnech určitě vyzkoušejte nové venkovní bazény u lázní AuroraTřeboňský vodní svět.

Cyklistky u rybníkaNaučná trasa Okolo Světa měří 12 km kolem rybníka Svět seznamuje s krajinou Třeboňska, s historií rybníkářství a lázeňství, lidovou architekturou i přírodním společenstvem této oblasti. Stezka začíná u hotelu Bohemia-Regent na okraji parku lázní Aurora v Třeboni a končí na hrázi rybníka Svět u Šustova pomníku. Cyklistům je také určena Naučná stezka Rožmberk. Začíná v Třeboni na hrázi rybníka Svět a končí ve Staré Hlíně, cestu je 8 zastavení. Celý tento uzavřený okruh je dlouhý 22 km. Informační tabule vás seznámí s historií vzniku rybníků a rybničních soustav a jejich významem na Třeboňsku.
Třeboňský vodní svět – venkovní bazény a wellness centrum v lázních Aurora Letní sporty

Třeboňský vodní svět – venkovní bazény a wellness centrum v lázních Aurora

Venkovní bazény v Třeboni nabízí koupání v pěti bazénech s vyhřívanou vodou. Koupání je možné od května do září. K dispozici vám bude relaxační bazén (dolní), relaxační bazén (horní), vířivka, kondiční bazén a bazén pro děti se spoustou vodních atrakcí a her.

Lázně Aurora – odpočinek v Třeboni na břehu rybníka Svět Lázně a wellness

Lázně Aurora – odpočinek v Třeboni na břehu rybníka Svět

Lázně Aurora se nacházejí v klidném prostředí parku na břehu rybníka Svět. Součástí je prosklený výtah s nejvyšší panoramatickou vyhlídkou v Třeboni, dále kongresové prostory, restaurace, bary, wellnesscentrum a nově také Třeboňský vodní svět. Lázně Třeboň pohladí tělo i duši.

Pivovar Regent v Třeboni Gurmánská turistika

Pivovar Regent v Třeboni

Zajímá vás, jak se v Třeboni vaří pivo? Seznamte se s více než 600 let starou historií vaření piva v jednom z nejstarších pivovarů na světě. Rodinný pivovar Bohemia Regent a.s. pořádá exkurze, při ktrerých si můžete prohlédnout prostory, v nichž se vaří třeboňské pivo zblízka a nejen to.

Schwarzenberská hrobka v Domaníně u Třeboně Památky

Schwarzenberská hrobka v Domaníně u Třeboně

Prohlédnout si místo, kde jsou pochováni členové rodu Schwarzenberků, můžete nedaleko od Třeboně. Ve svíčkami osvětlené kapli hrobky, akusticky výborně ozvučené, se kromě prohlídek konají různé koncerty i jiné kulturní akce.

Zámek Třeboň – perla v okvětí vodní růže Památky

Zámek Třeboň – perla v okvětí vodní růže

Zavítáte-li do Třeboně, neměli byste vynechat návštěvu místního zámku, který je spojován s takovými jmény, jako je Petr Vok z Rožmberka, panovnický rod Schwarzenberků, či Rudolf II., na které především upoutávají prohlídkové trasy.

Rybník Rožmberk u Třeboně – velikán mezi rybníky Příroda

Rybník Rožmberk u Třeboně – velikán mezi rybníky

Rybník Rožmberk je nejen největší český rybník, ale také největší rybník na celém světě. Někdy je nazýván Jihočeským mořem. V letech 1584–90 jej vybudoval proslulý rybníkář Jakub Krčín z Jelčan a Sedlčan. Rybník Rožmberk leží 2 km severně od města Třeboně.

Naučná stezka Cesta kolem Světa Příroda

Naučná stezka Cesta kolem Světa

Vydejte se na Cestu kolem Světa… Nemusíte ale jezdit daleko! Navštivte krajinu Třeboňska a naučnou stezku kolem rybníka Svět v jižních Čechách.

Rybník Svět – sedmý největší rybník Třeboňska Příroda

Rybník Svět – sedmý největší rybník Třeboňska

Oblíbeným střediskem rekreace a vodních sportů, ale i místem vhodným pro turistiku, cykloturistiku a odpočinek je jihočeský rybník Svět. Na jednom konci hráze láká k návštěvě lázeňské město Třeboň, na druhém novogotická Schwarzenberská hrobka.

Naučná stezka Rožmberk Příroda

Naučná stezka Rožmberk

Naučná stezka Rožmberk je určena cyklistům. Začíná v Třeboni a vede po silnicích III. třídy, hrázích rybníků a polních cestách okolo největšího českého rybníku Rožmberk.

Další aktuality

Udělejte si výlet do Třeboně, nebudete litovat! Můžete potkat i Jakuba Krčína

Tento víkend vás v Třeboni nemine setkání s posledním rožmberským vladařem, panem Vilémem z Rožmberka a jeho geniálním rybníkářem Jakubem Krčínem. Slavnosti historické s bohatým programem a tradičními řemeslnými trhy proběhnou přímo na Masarykově náměstí a v areálu zámku i na hrázi rybníka Svět. Letošní Historické slavnosti Jakuba Krčína zahájí v pátek 19. července 2024 příjezd slavného stavitele rybníků. Hlavní program slavností je plánován na sobotu 20. července 2024, kdy se bude konat jarmark, průvod Jakuba Krčína a jeho doprovodu či ohňová show.
15. červenec 2024 20:15
Zážitky, Jihočeský kraj

Koně, ryby, heligonky: Holašovice zvou na Selské slavnosti

Malované štíty stavení holašovické návsi se stanou o víkendu 19. až 21. července 2024 již po 25. dobovou kulisou Selských slavností, na které se každoročně sjíždí množství lidových umělců a řemeslných tvůrců. Pro návštěvníky bude připraven bohatý kulturní program, více než 200 stánkařů a také kyvadlová doprava z Českých Budějovic a zpět.
15. červenec 2024 15:00
Kultura, Jihočeský kraj

Odhalte kouzlo tajných chodeb: tipy pro fajnšmekry, hubeňoury a blázny

Tajné chodby jsou nezbytnou rekvizitou romantických strašidelných příběhů, na rozdíl od upírů, vlkodlaků nebo bludiček ale skutečně existují. Pojďte s námi prozkoumat podzemí měst, kostelů a klášterů, hradní zdi a prastaré vinné sklepy!
15. červenec 2024 14:30
Památky, Jihočeský kraj

Čerstvý chléb z pece provoní opět šumavskou Lenoru

Pokud trávíte léto na Šumavě nenechejte si ujít příležitost navštívit Lenoru a ochutnat pravý lenorský chleba. Díky oblíbenému pečení v obecní peci jsou v Lenoře již řadu let pořádány letní Slavnosti chleba, v letošním roce 20. 7. 2024. Ukázkové pečení pro veřejnost se koná obvykle poslední sobotu v měsíci od dubna do prosince.
15. červenec 2024 11:56
Památky, Jihočeský kraj

Hrady pánů erbů růže aneb křížem krážem po jihu Čech

Na několika jihočeských hradech a zámcích visí na stěnách vyobrazení Dělení růží od Antonína Streera. Dílo namalované v roce 1742 vyobrazuje událost, od níž už tehdy uplynulo zhruba pět set let a proměnila dějiny jižních Čech na dlouhá staletí. Víte, kde hledat hrady pánů erbů růže?
14. červenec 2024 6:28
Památky, Jihočeský kraj

Na Budějovicku můžete nově využít kartu hosta BuďKarta

S projektem karty hosta pro ubytované přichází Turistická oblast Budějovicko na začátku letní sezony 2024. Smyslem BuďKarty je motivovat hosty k prodloužení pobytu a návštěvě míst, která by původně nezvažovali. Kartu získají k ubytování na dvě a více nocí. Na oplátku jim přinese řadu výhod a slev na vstupy. Do projektu se zapojili místní ubytovatelé a provozovatelé turistických atraktivit.
12. červenec 2024 10:00
Kultura, Jihočeský kraj

Mezinárodní hudební festival Český Krumlov zve na hvězdy klasické hudby

Již 33. ročník Mezinárodního hudebního festivalu Český Krumlov se na jihu Čech koná od 12. července do 3. srpna 2024 a jeho program je jako vždy velkolepý. Do města nad řekou Vltavou zavítá jedna z největších hudebních legend, barytonista Plácido Domingo, dále pak koncertní mistr České filharmonie Jiří Vodička, a poprvé také akordeonistka Ksenija Sidorová s hornistou a dirigentem Radkem Baborákem. Doprovodný program ve Festivalové zóně nabídne zdarma multižánrové koncerty a s celou rodinou si užijete výtvarné, relaxační, pohybové i vzdělávací aktivity.
12. červenec 2024 9:00
Kultura, Jihočeský kraj

Neobjevené skvosty: 10 tipů z turistické oblasti Šumava

Na Šumavě je pořád co objevovat … Šumava, to je 68 460 ha skutečné přírody, stovky kilometrů cyklotras a sjízdných řek, desítky zajímavých výletů, několik nouzových nocovišť a našich deset tipů na dosud málo známá místa.
9. červenec 2024 15:40
Příroda, Jihočeský kraj