ÚvodAktualityFestival komorní hudby vám představí Český Krumlov jinak
Kultura

Festival komorní hudby vám představí Český Krumlov jinak

  • 28. června 2024
Festival komorní hudby v Českém Krumlově, který se letos uskuteční od 28. června do 7. července, potěší nejen posluchače klasické hudby, ale také příznivce jiných žánrů. Zažijte Barokní noc na zámku, jazzový večer, nokturno s číší vína nebo kytarový recitál. Letošní ročník je i připomínkou výročí narození či úmrtí řady významných osobností. Festival komorní hudby je nejstarší festivalovou událostí v rámci kulturního dění v Českém Krumlově – letos se pořádá již 38. ročník.

Festival komorní hudbyCelkový ráz i dramaturgie koncertů těží z českokrumlovského bytostného génia loci, odvíjejícího se z charakteristické historické tradice města. Tomu také odpovídá výběr prostor, ve kterých se koncerty konají. Prvořadý význam má státní hrad a zámek Český Krumlov, konkrétně jeho celosvětově unikátní, v původní podobě zachované divadlo jakož i Zrcadlový sál. Důstojné prostředí koncertů zajišťují i historicky významné lokality ve městě jako jsou sakrální prostory kostela Božího Těla nebo ambit kláštera Rytířského řádu křižovníků s červenou hvězdou.

Festival komorní hudbyTěžištěm celého festivalu je věrně provedená zámecká slavnost z 18. století – Barokní noc na zámku Český Krumlov, která festivalový týden otevírá, pořádaná v zámeckém areálu a završená stylovým barokním ohňostrojem postaveným podle historických pramenů. Barokní noc evokuje atmosféru někdejších divadelních a hudebních slavností, po umělecké stránce Barokní noci pravidelně vévodí inscenace některé vybrané, většinou původní barokní opery, stylově věrohodně podané po hudební, jevištní i choreografické stránce, navíc v historicky neopakovatelném prostředí divadla z 18. století.

Festivalová dramaturgie se dlouhodobě orientuje na hudbu s prokazatelnou vazbou k českokrumlovskému regionu a k hudebnímu životu někdejších majitelů zdejšího panství. V Roce české hudby 2024 se tento akcent rozšiřuje o připomínku výročí narození či úmrtí řady významných osobností. Několik koncertů tak opět nabídne program vytvořený speciálně pro tento festival, a to s jasnými historickými vazbami ke kulturnímu životu Českého Krumlova.
 

Barokní noc a to nejlepší z programu letošního festivalu

Festival komorní hudbyV rámci Barokní noci bude uvedena německojazyčná zpěvohra Der wohltätige Derwisch, oder die Schellenkappe (Dobrotivý derviš aneb Kouzelná čapka). Hudbu k tomuto singspielu na libreto Emanuela Schikanedera zkomponovali Franz Xaver Gerl, Johann Baptist Henneberg, a rodák z jihočeských Mirotic, Benedikt Schack (Benedikt Žák). Opera měla premiéru v roce 1791 ve vídeňském divadle Theater auf der Wieden a v roce 1795 byla prokazatelně provedena v českokrumlovském zámeckém divadle. Jde přitom o historicky nejlépe zdokumentované představení spojené s touto unikátní scénou.

Festival komorní hudbyDalšími dramaturgicky originálními počiny s vazbami na místní hudební prameny budou koncerty souboru Vox Clamans (jehož členové představí program sestavený z hudby a modliteb vybraných z rukopisné sbírky z 15. století, pocházející z českokrumlovských ženských klášterů) a koncert hobojových trií ze schwarzenberské hudební sbírky. Představí se na něm švýcarské Aulos Trio, jehož členové spolupracovali se špičkovými osobnostmi autentické interpretace staré hudby (mj. Nikolausem Harnoncourtem). Na zcela jinou podobu hudebního dění spojeného s knížecím dvorem poukáže volně přístupné soirée, při němž Jazzband schwarzenberské gardy oživí repertoá­r z hudebního archivu tělesa, které v Českém Krumlově pod tímto názvem působilo mezi světovými válkami. K meziválečné éře československé první republiky bude odkazovat i koncert skupiny Prague Rhythm Kings s českými i americkými hot jazzovými šlágry 20. a 30. let.

Festival komorní hudbyTvorbě letošních jubilantů české hudby (Antonína Dvořáka, Josefa Suka, Leoše Janáčka a F.X. Tůmy) bude věnován i letošní koncert k poctě Josefu Sukovi, na němž vystoupí komorní orchestr Praga Camerata. Krom připomínky slavných i téměř neznámých autorů a souvislostí české hudební kultury by Festival komorní hudby chtěl Rok české hudby využít i k poukázání na posluchačsky vstřícnou soudobou tvorbu. Ta proto zazní na recitálu českobudějovického rodáka, skladatele Lukáše Sommera, který jako dosud jediný český kytarista vystoupil se svým autorským koncertem v newyorské Carnegie Hall. Jako host jej doplní další kytarista a skladatel jihočeského původu, Ivan Boreš.

Zámecké barokní divadlo v Českém Krumlově – nejstarší barokní divadlo na světě Památky

Zámecké barokní divadlo v Českém Krumlově – nejstarší barokní divadlo na světě

Unikátní barokní divadlo je situováno na zámku v samém historickém jádru města Český Krumlov, které je národní kulturní památkou a památkou seznamu UNESCO. Na celém světě jsou zachována jen čtyři divadla z 18. století se zachovanými dekoracemi a mašinerií, to českokrumlovské je však nejstarší.

Hrad a zámek Český Krumlov – prohlídka perly UNESCO Památky

Hrad a zámek Český Krumlov – prohlídka perly UNESCO

Státní hrad a zámek Český Krumlov je významným a velmi vyhledávaným turistickým místem. Veřejnosti je otevřen od dubna do října. Celý areál hradu a zámku je průchozí, veřejnosti přístupný a v sezóně, zvláště v podvečer, je nevšedním zážitkem procházka jednotlivými nádvořími.

Další aktuality

Udělejte si výlet do Třeboně, nebudete litovat! Můžete potkat i Jakuba Krčína

Tento víkend vás v Třeboni nemine setkání s posledním rožmberským vladařem, panem Vilémem z Rožmberka a jeho geniálním rybníkářem Jakubem Krčínem. Slavnosti historické s bohatým programem a tradičními řemeslnými trhy proběhnou přímo na Masarykově náměstí a v areálu zámku i na hrázi rybníka Svět. Letošní Historické slavnosti Jakuba Krčína zahájí v pátek 19. července 2024 příjezd slavného stavitele rybníků. Hlavní program slavností je plánován na sobotu 20. července 2024, kdy se bude konat jarmark, průvod Jakuba Krčína a jeho doprovodu či ohňová show.
15. červenec 2024 20:15
Zážitky, Jihočeský kraj

Koně, ryby, heligonky: Holašovice zvou na Selské slavnosti

Malované štíty stavení holašovické návsi se stanou o víkendu 19. až 21. července 2024 již po 25. dobovou kulisou Selských slavností, na které se každoročně sjíždí množství lidových umělců a řemeslných tvůrců. Pro návštěvníky bude připraven bohatý kulturní program, více než 200 stánkařů a také kyvadlová doprava z Českých Budějovic a zpět.
15. červenec 2024 15:00
Kultura, Jihočeský kraj

Odhalte kouzlo tajných chodeb: tipy pro fajnšmekry, hubeňoury a blázny

Tajné chodby jsou nezbytnou rekvizitou romantických strašidelných příběhů, na rozdíl od upírů, vlkodlaků nebo bludiček ale skutečně existují. Pojďte s námi prozkoumat podzemí měst, kostelů a klášterů, hradní zdi a prastaré vinné sklepy!
15. červenec 2024 14:30
Památky, Jihočeský kraj

Čerstvý chléb z pece provoní opět šumavskou Lenoru

Pokud trávíte léto na Šumavě nenechejte si ujít příležitost navštívit Lenoru a ochutnat pravý lenorský chleba. Díky oblíbenému pečení v obecní peci jsou v Lenoře již řadu let pořádány letní Slavnosti chleba, v letošním roce 20. 7. 2024. Ukázkové pečení pro veřejnost se koná obvykle poslední sobotu v měsíci od dubna do prosince.
15. červenec 2024 11:56
Památky, Jihočeský kraj

Hrady pánů erbů růže aneb křížem krážem po jihu Čech

Na několika jihočeských hradech a zámcích visí na stěnách vyobrazení Dělení růží od Antonína Streera. Dílo namalované v roce 1742 vyobrazuje událost, od níž už tehdy uplynulo zhruba pět set let a proměnila dějiny jižních Čech na dlouhá staletí. Víte, kde hledat hrady pánů erbů růže?
14. červenec 2024 6:28
Památky, Jihočeský kraj

Na Budějovicku můžete nově využít kartu hosta BuďKarta

S projektem karty hosta pro ubytované přichází Turistická oblast Budějovicko na začátku letní sezony 2024. Smyslem BuďKarty je motivovat hosty k prodloužení pobytu a návštěvě míst, která by původně nezvažovali. Kartu získají k ubytování na dvě a více nocí. Na oplátku jim přinese řadu výhod a slev na vstupy. Do projektu se zapojili místní ubytovatelé a provozovatelé turistických atraktivit.
12. červenec 2024 10:00
Kultura, Jihočeský kraj

Mezinárodní hudební festival Český Krumlov zve na hvězdy klasické hudby

Již 33. ročník Mezinárodního hudebního festivalu Český Krumlov se na jihu Čech koná od 12. července do 3. srpna 2024 a jeho program je jako vždy velkolepý. Do města nad řekou Vltavou zavítá jedna z největších hudebních legend, barytonista Plácido Domingo, dále pak koncertní mistr České filharmonie Jiří Vodička, a poprvé také akordeonistka Ksenija Sidorová s hornistou a dirigentem Radkem Baborákem. Doprovodný program ve Festivalové zóně nabídne zdarma multižánrové koncerty a s celou rodinou si užijete výtvarné, relaxační, pohybové i vzdělávací aktivity.
12. červenec 2024 9:00
Kultura, Jihočeský kraj

Neobjevené skvosty: 10 tipů z turistické oblasti Šumava

Na Šumavě je pořád co objevovat … Šumava, to je 68 460 ha skutečné přírody, stovky kilometrů cyklotras a sjízdných řek, desítky zajímavých výletů, několik nouzových nocovišť a našich deset tipů na dosud málo známá místa.
9. červenec 2024 15:40
Příroda, Jihočeský kraj