Úvod > Co chcete dělat? > Hora Smrčina – nejrozsáhlejší horský smíšený les na Šumavě
Příroda

Hora Smrčina – nejrozsáhlejší horský smíšený les na Šumavě

Mohutný horský masiv Smrčiny (1332 m) se nachází v Národním parku Šumava, 5 km severozápadně od Zadní Zvonkové, v nadmořské výšce 850-1332 metrů. Vrchol leží přímo na česko-rakouské hranici. Jedná se o jedny z nejcennějších lesních porostů na Šumavě.
Masiv Smrčiny pokrývá nejrozsáhlejší horský smíšený les na Šumavě, ve kterém zůstal zachován vyšší podíl buku a jedle oproti jiným částem Šumavy, kde jednoznačně převládá smrk. Podle nadmořské výšky se mění i vegetace, tedy typ lesa a jednotlivé rostlinné druhy.
 
Zdejší typ lesa je nazýván "květnatými bučinami", a proto je zde nepoměrně bohatší rostlinné patro ve srovnání s jinými lesními komplexy. Na to je navázána i jedinečná fauna, např. pozoruhodné druhy žížal, strakapouda bělohřbetého, lejska malého, ale můžete zde potkat i rysa ostrovida nebo tetřeva hlušce. Vysoce chráněné jsou i prameništní rašeliniště a horské louky.
 
Masiv je součástí hraničního Plešského hřbetu, leží na jeho jihovýchodním okraji. Zajímavostí je, že rakouský vrchol Hochficht (1 338 m n. m.) s vrcholovou skálou těsně za hranicí, je jen o 6 m vyšší než česká Smrčina. Zatímco na rakouské straně je vybudován sjezdový areál s několika vleky a sedačkovou lanovkou, na české straně je Smrčina součástí I. zóny NP Šumava. Díky velice příznivým sněhovým podmínkám tu vyznavači lyžování naleznou i řadu běžeckých tratí. V letech 1981 a 1986 se na rakouské straně konalo mistrovství světa ve sjezdovém lyžování.

Přístup na Smrčinu je po červené turistické značce ze Zadní Zvonkové na Plechý. Na vrchol pak vede krátká (300 m) značená odbočka. Poměrně náročný výstup je korunován dalekým výhledem z vrcholu hory.
Zobrazit více
Naposledy změněno: 12. 8. 2021

Akce v okolí

29.5.
25.12.
Pečení chleba v obecní peci v Lenoře

Pečení chleba v obecní peci v Lenoře

Lenora, Jižní Čechy

Ubytování a restaurace v okolí

Aparthotel&Wellness Knížecí cesta Lipno

Aparthotel&Wellness Knížecí cesta Lipno

Horní Planá, Jižní Čechy
Natali Bistrárna v Horní Plané

Natali Bistrárna v Horní Plané

Horní Planá, Jižní Čechy
Kemp U Kukačků v Horní Plané na Lipně

Kemp U Kukačků v Horní Plané na Lipně

Horní Planá, Jižní Čechy